Hoş Geldin Sevgili Konuk!    [ Müzikli Gezintiler Dileğimizle ...]   


Türk Pop Müzik Ana Menü 
Anasayfa
Giriş (Site Planı)
Editörün Notu
Kronolojik Gezinti
Sanatçılar
(Biyo & Diskografileri)
Top 10 Müzik
Listeleri
En Son (Sitemize)
Kaydedilen Sanatçılar
En Son Albümler
En Son Çıkan Klipler
Kolektif, Karma veya
Derleme Albümler 
Müzik Yarışmaları  
Eurovision Türkiye
Müzik Etkinlikleri
Basından Müzik Haberleri
Kısa Pop Tarihi ve Müzik
Terimleri Sözlüğü
Tarihte Müzik Olayları
KARAOKE VİDEOLAR
DİĞER VİDEOLAR
Hazır Şarkı Listeleri
Flashplayer Şarkı Listeleri
Top 10'lar :
Kronoloji (Yıllar)

Sanatçılar

Hazır Playlistler

Müzik Yarışmaları
  Altın Mikrofon (Yıllar)

Müzik Yarışmaları
  Milliyet Liselerarası Müzik
  Yarışmaları (Yıllar)

Müzik Yarışmaları
  Altın Güvercin Müzik
  Yarışmaları (Yıllar)

Eurovision (Yıllar)

Diğer
DİĞER LİNKLERİMİZ 
Dünya Müzik Listeleri
(Kronolojik)
Beatles Türk
Beatles Haberleri

Kronoloji
1926 - 1959
1960
1961
1962
1963
1964
1965
1966
1967
1968
1969
1970 ve sonrası

Şarkıları (Kronolojik)
1957 - 1961
1962
1963
1964
1965
1966
1967
1968
1969
1970 ve Sonrası

Şarkıları (Alfabetik)
A - B
C - D - E
F - G - H
I -J
M - N - O
P - R - S
T - Z

Diskografi (Karaoke)
İngiltere Albümleri
Diğer Albümleri

Film (& Soundtrack Albümleri)   
A Hard Day’s Night
Help!
Magical Mistery Tour
Yellow Submarine
Let It Be

45'likleri (Singles)

EP (Extended Play)'leri

(Givenaway) Diğer
müzisyen ve gruplar
için yaptıkları besteleri

YARDIM 
S.S.S
© by Turkpopmuzik.net

   Sitede Ara
   Sosyal Paylaşım

2020 yılına kadarki beğenmeler: 432


   Kim Online
Şu an sitede, 275 ziyaretçi ve 0 üye bulunuyor.

   Ziyaretçi Bilgileri
Hoşgeldin, Misafir
Şu An Bağlı:
Ziyaretçi: 275
Üye: 0
Toplam: 275

   Sitemizi Destekleyin!
Sitemizi desteklemek için Görüşlerinizi bize iletin!

   Bizi Önerin!
Bizi Arkadaşlarınıza, Dostlarınıza Önermek için buraya tıklayın!

   Sayfa Hit Toplamı
Şu ana kadar
sayfa izlenimi aldık. Başlangıç:
2005

   Site Bilgileri
Sunucu TrafiğiSunucu Trafiği
  • Toplam: 98,150,911
  • Bugün: 25,989
Sunucu BilgileriSunucu Bilgileri
  • Apr 22, 2021
  • 10:38 pm CEST
 

Türkiye 2018 Yılında Hangi Müzikleri Dinledi?


Tarih: 06.01.2019 Saat: 02:59 Gönderen: mhakkiguvenc

Haberler Müzik endüstrisini her geçen gün dijital müziğin etkisinde değişim yaşamaya devam ediyor.

Eskiden hatırlar mısınız her televizyonun ve radyo kanalının futbol maçı gibi takip edilen müzik listeleri vardı.

Müzik dinleyicisi de müzik üreticisi de bu listeleri takip ederdi. Bir zamanlar mesela Kral TV listeleri çok popülerdi. O listede olmak önemli bir şeydi. Radyo kanallarının Top 10 – Top 20 listeleri de önemliydi. Albüm sahipleri karne alır gibi mutlu olurdu o listelerde adlarını gördüklerinde.

Derken dijital teknolojiler gelişti ve bu listeler boyut değiştirdi. Genellikle masa başında hazırlanan radyo ve televizyon kanallarının top bilmem kaç listelerinin yerini dijital ortamlarda hazırlanan gerçek listeler aldı.

Youtube ile en çok izlenen video klipler atık real time (gerçek zamanlı) görülüyor. Gerçeği sahte tıklanmalarla bunun da cıvığı çıktı ama yine de dijital bir veri olduğu için anlamı var. Listelerde yaşanan en önemli değişiklik ise radyo ve televizyon kanallarının yayınladığı şarkıların oluşturduğu listelerde yaşandı.

Şimdi Her Şey Dijital

Gelişen teknoloji ile beraber parmak izi takibi yöntemi ile şarkıların parmak izleri olan ses dosyaları takip edilmeye başlandı. Bu takip profesyonel sistemler ve bilgisayarlarla yapılıyor artık. Radyo ve televizyon kanallarında yayınlanan şarkılar tek tek dinleniyor ve şarkıların ses dosyaları otomatik olarak tanımlanıyor, sonra hangi şarkının hangi kanalda kaç kez yayımlandığının raporu çıkartılıyor. Bu tamamen dijital yapılıyor.

Her radyo ve televizyon kanalı tek tek kaydediliyor beraberinde o radyo ya da televizyonda yayınlanan şarkılar da kaydediliyor. Sonra sistem bir mikro işlemci sayesinde şarkıları tek tek tarıyor ve parmak izi yöntemi ile künyelerini tespit ediyor. Şarkıları ses dosyalarından tanıyan sistem her bir çalmayı sisteme ekliyor. Sistem sonra kendi başına listeler çıkartıyor. Bu listelerde hangi radyo ya da televizyon kanalı hangi şarkıyı çalmış, ne zaman çalmış, hangi şarkıcı kaç kez yayınlanmış ve aklınıza gelecek her türlü istatistiği çıkartıyor. Manipülasyon şansı sıfır. Çünkü her şey dijital olarak bir sistem tarafından yapılıyor. Bunu Türkiye’de en iyi yapan sistem Telifmetre. Medyada eser takibi yapan Telifmetre bu hizmetini “Radyo ve Televizyonda yayınlanan jenerik, jingle, dizi-film, haber bülteni, sponsorluk ya da reklamlarda yayınlanan eserlerinizin etiketlenerek sizlere raporlanmasını sağlamaktayız. Sunduğumuz çeşitli raporlarla sizlere farklı analizler yapma imkanı vermekteyiz.” Şeklinde tanımlıyor. Burada önemli olan konu Telifmetre’nin tüm ulusal radyo ve televizyon kanallarının yanında yerel radyoları da takip etmesi ve yerel medyada da yayınlanan şarkılar hakkında istatistik sunması. Böylece Türkiye genelinde daha geniş bir analiz elde etme şansı doğuyor. Bu analizleri şarkıcılar olduğu kadar müzisyenler, müzik şirketleri, fanlar, müzik meraklıları kısaca müzikle alakalı olan herkes takip ediyor.

Masa Başında Hazırlanan Listelerin Devri Kapandı

Bu listeler sayesinde kimse benim şarkım bilmem ne TV’de kaç kez yayınlandı diye sormuyor, tıklıyor sistemi o radyo ya da televizyon kanalının adının üstüne geliyor ve o kanalın yayınladığı eserleri de dakika dakika görebiliyor. Hem kendi durumunu değerlendiriyor hem de rakiplerinin piyasadaki durumunu değerlendiriyor. Böylece dijitalleşme artık masa başında hazırlanan analog müzik listelerini yok ediyor. Yani Kral TV’nin ya da atıyorum Süper FM’in masa başında hazırlanan listesi çok da önemli değil artık. Çünkü bu markaların çaldığı şarkıları bu dijital sistemde zaten görüyorsunuz, böylece kanalların top 10 – top 20 ya da top 40 listelerini de dijital olarak analiz ediyorsunuz.

Yıl sonu gelirken bu hafta müzik meraklılarına 2018 yılının en geniş kapsamlı müzik liste ve analizlerini paylaşmak istedim. 2018 yılına ait Telifmetre verilerine yani yukarıda dile getirdiğim dijital ölçümlenmiş gerçek verilere göre düzenlenen müzik listelerini derledim. Bu listelerle beraber müzik endüstrisini, müzik ekonomisini ve müzik dinleyicisinin zevklerini analiz etme ve Türkiye’nin müzik haritasını çıkartmak mümkün.

İŞTE 2018 YILININ ENLERİ:

Türkiye 218 Yılında Tarkan’ı Dinledi

Aşağıdaki listede 2018 yılında radyo ve televizyonlarda şarkıları en fazla yayınlanan yorumcular var. Bu yorumcuların başında Tarkan yer alıyor, onu Hande Yener takip etmiş. Üçüncü sırada ise Mabel Matiz yer almış. Tarkan 143 bin 939 adet çalınma ile Türkiye’de 2018 yılında sesi ve şarkıları en fazla duyulan yorumcusu oldu. Tarkan aynı zamanda en çok şarkısı yayınlanan erkek solist olurken, radyo ve televizyonlarda şarkıları en çok yayınlanan kadın yorumcu Hande Yener olmuş. Hande Yener’in şarkıları 108 bin 168 kez yayınlanırken, Türkiye’nin en çok dinlediği ikinci kadın vokal Simge, üçüncü ise Sezen Aksu oldu.

Yorumcuların cinsiyetlerine göre yapılan liste şöyle:

Erkeklerde bu yıl Mabel Matiz çok büyük bir sürpriz yaptı. Tarkan’ın gerisinde en çok dinlenen ikinci erkek yorumcu olmak kolay değil. Ciddi bir başarı. Bu listede yer alan bir diğer sürpriz bence Oğuzhan Koç oldu. Daha çok televizyon ve sinema kariyerinin verdiği gazla ilk ona girmeyi başardı. Yalın eski günlerini yakaladı, Berkay dayak yedi ama listelerde dayak attı. Ferhat Göçer yine top 10’da yer almayı başardı. Edis bütün ona yapılan agresif tanıtımın karşılığını aldı ve üçüncü sırada yer aldı.

Kadınlarda 1 Numara Yine Hande Yener

Kadınlarda Hande Yener bu yılın da tıpkı geçen yıl olduğu gibi bir numarası oldu. Hande Yener’i son yılların yıldızı parlayan yorumcusu Simge takip ediyor. Simge 2018 yılında şarkıları en fazla yayınlanan ikinci kadın vokali oldu ki bu çok güzel bir başarı. Simge bu başarıyı hak etti, çalışkanlığının karşılığını aldı. Sezen Aksu çok ciddi bir başarı yakalayarak tekrar ilk ona girdi, bunda tabii ki son albümünün başarısı olduğu kadar tüm zamanların en sevilen şarkıların da sahibi ve yorumcusu olmasının da rolü büyük oldu. Bu listede Ajda Pekkan ve Nilüfer’in olmaması beni biraz şaşırttı. Özellikle Ajda bu sene cepten yedi diyebiliriz. Genç nesilden Tuğba Yurt’u da tebrik etmek lazım, az şarkısı var ama her şarkıda on ikiden vurdu ve yüksek rotasyonlar yakalayarak 2018 yılının en çok dinlenen on kadın vokalinden biri oldu.

En Çok Dinlenen Şarkı: “Öyle Kolaysa”

2018 yılı müzik endüstrisinde ciddi sürprizlerin yaşandığı ve bazı dengelerin değiştiği bir yıl oldu. Bunu en somut örneği radyo ve televizyonlarda en çok yayınlanan şarkılar listesinde görüyoruz. Yılın en çok dinlenen şarkısı Mabel Matiz’in seslendirdiği “Öyle Kolaysa” adlı şarkısı oldu. Onu “Ne Münasebet” ile Derya Uluğ takip ederken en çok yayınlanan üçüncü şarkı Ersay Üner’in “İki Aşık” şarkısı oldu. En çok yayınlanan on şarkıya baktığımda tüm şarkıların pop türünde şarkılar olduğunu söylemek mümkün. Bir diğer ilginç veri, ilk onda olan yorumcuların tamamının yeni nesilden olması. Yıldızı yeni parlayan solistlerin şarkıları dinlenmiş bu yıl. Aralarında bestecilikten solistliğe geçen Fettah Can ve Ersay Üner’de var. Bu iki isim kariyerlerine besteci olarak başladıktan sonra yorumculuğa geçtiler. Bence büyük bir başarı yakalamışlar. Mutfaktan vitrine geçmek ve başarılı olmak kolay iş değil.

Pazar Lideri: DMC

Aydın Doğan medyadan çekildi, medya grubunu, perakende zinciri D&R’ı dağıtım şirketi Yay-Sat’ı sattı ama ilginç bir şekilde müzik şirketi DMC’yi satmadı. Bunun nedeni müzik endüstrisinde çok sorgulandı, çok da merak edildi. Eğlence endüstrisinin nabzını elinde tutan hatta nerdeyse bir tekel haline gelen DMC, yıllardır Türk müzik endüstrisinin açık ara farkla lideri. 2018 yılında da radyo ve televizyonlarda şarkısı en çok yayınlanan müzik yapım şirketi DMC oldu. Size şöyle söyleyeyim DMC, ilk onda o kadar açık ara farkla birinci sıradaki, birinci sırada yer alan Doğan Müzik Yapım’ın şarkılarının çalınma adetleri onuncu sıraya kadar dokuz şirketin toplam çalınma sayısından fazla.

Sıra - Yapımcı Firma
1- Doğan Müzik Yapım (DMC)
2- Sony Müzik Türkiye
3- Poll Production
4- Seyhan Müzik
5- Avrupa Müzik
6- Pasaj Müzik
7- Emre Müzik
8- Özdemir Plak Kaset
9- Dokuz Sekiz Müzik
10-Hitt Müzik

Youtube’da Durum Farklı

Video klip platformu Youtube’un listelerine baktığımızda sosyal medya reytinglerinin radyo ve televizyon reytinglerinden farklı olduğunu görüyoruz. Mesela Youtube’da 2018 yılında şarkıları en fazla izlenen yorumcu Koray Avcı olmuş. Koray’ın şarkıları 461 milyon kez izlenmiş. İkinci sırada Mabel Matiz var. Mabel 435 milyon kez izlenmiş. Üçüncü sırada ise tüm zamanların en hit şarkılara imza atan yorumcusu Müslüm Gürses var. Radyoların şarkılarını fazla çalmadığı iki yorumcu Youtube’da ilk üçte yer alması ilginç. İlk on baktığımızda yine radyo ve televizyonlarda şarkıları yer bulmayan Ahmet Kaya, Gazapizm gibi isimleri görüyoruz.

Sıra - Yorumcu - İzlenme Adedi
1- Koray Avcı 461 milyon
2- Mabel Matiz 435 milyon
3- Müslüm Gürses 380 milyon
4- Sezen Aksu 371 milyon
5- Ahmet Kaya 339 milyon
6- Tarkan 311 milyon
7- Gazapizm 280 milyon
8- Oğuzkan Koç 268 milyon
9- Emrah Karaduman 263 milyon
10-Yıldız Tilbe 243 milyon

Orijinal Kaynak: Yeni Birlik - www.gazetebirlik.com (Michael Kuyucu) - 30.12.2018

Haber : turkpopmuzik.net - 06.01.2019

click İlişkili        click Bunu oyla        click Paylaş
Türkiye 2018 Yılında Hangi Müzikleri Dinledi? | Giriş/Hesap Aç | 0 yorum
Yorumlar yazarlarına aittir. İçeriklerinden biz sorumlu tutulamayız.

Anonim kullanıcı yorum yazamaz, lütfen kayıt olun

Facebook'tan Yorum Ekleyin!

Yorum:


 Geri dön!

Türkiye 2018 Yılında Hangi Müzikleri Dinledi İle İlgili En Son 10 HaberSonucun bulunduğu Haber Başlıkları:

 06.01.2019->Türkiye 2018 Yılında Hangi Müzikleri Dinledi? DİĞER HABERLER

< 1 2  3  ...   En Son Sayfa


Hakan Altun Hastaneye Kaldırıldı! Yoğun Bakımda...
Haberler Ünlü şarkıcı Hakan Altun program çekimi öncesinde rahatsızlanarak hastaneye kaldırıldı. Altun’un 2007 yılında beyin ameliyatını gerçekleştiren doktorunun kontrolü altında olduğu belirtildi. (DEVAMI...)

(DEVAMI... | 876 byte kaldı | yorumlar? | Puan: 0)
Gönderen: mhakkiguvenc Tarih: 21.04.2021 Saat: 23:59 (42 okuma)

Ali Yaşar ‘Benim Hayatım’la Döndü
Haberler 2 yıl önce çıkardığı “Annem” şarkısıyla müzik dünyasında başarılı bir çıkış yapan Ali Yaşar, sessizliğini İbrahim Tatlıses’in unutulmaz şarkılarından “Benim Hayatım” ile bozdu. (DEVAMI...)

Not: Video Klipler Haberin Detayında! İzlemek için DEVAMI...’na TIKLAYINIZ!

(DEVAMI... | 1875 byte kaldı | yorumlar? | Puan: 0)
Gönderen: mhakkiguvenc Tarih: 21.04.2021 Saat: 23:34 (30 okuma)

Öne Çıkan Haber: Kadife Sesli Aygün Karadoğan’dan Sezen Aksu Şarkısı: “Tükeneceğiz”
Haberler Geçtiğimiz aylarda “Döndüm Deliye” adlı sıfır şarkısını sevenleriyle paylaşan müziğin kadife sesli adam lakaplı şarkıcısı Aygün Karadoğan, hız kesmeden Youtube akustik projelerine ağırlık vermişti. Yıldız Tilbe’ye ait “Emi” şarkısını coverlayarak çok iyi tepkilerle karşılaşan Karadoğan, bu başarısını sürdürmeye karar verdi ve bu sefer Türk Pop Müziği’nin kraliçesi Sezen Aksu’nun kapısını çaldı. (DEVAMI...)

Not: Video Klipler Haberin Detayında! İzlemek için DEVAMI...’na TIKLAYINIZ!

(DEVAMI... | 3068 byte kaldı | yorumlar? | Öne Çıkan Haber | Puan: 0)
Gönderen: mhakkiguvenc Tarih: 21.04.2021 Saat: 21:40 (49 okuma)

Selen Sevigen’in Ailesinden Eski Eşi Gökhan Özen’e Yasak Geldi
Haberler Eski Bakan Mehmet Sevigen ile eşi Gülay Sevigen, eski damatları Gökhan Özen’in kendilerine hakaret ve tehdit ettiği iddiasıyla korunma talebinde bulundu. Mahkeme, şarkıcının 1 ay süreyle çifte yaklaşmamasına karar verdi. (DEVAMI...)

(DEVAMI... | 3677 byte kaldı | yorumlar? | Puan: 0)
Gönderen: mhakkiguvenc Tarih: 21.04.2021 Saat: 18:11 (37 okuma)

Erkan Erzurumlu Bu Kez “Üzülmeden” Diyor!...
Haberler Pop müziğin sevilen isimlerinden Erkan Erzurumlu yeni şarkısı ‘Üzülmeden (Akustik)’i Sony Music etiketiyle müzikseverlerle buluşturuyor. (DEVAMI...)

Not: Video Klipler Haberin Detayında! İzlemek için DEVAMI...’na TIKLAYINIZ!

(DEVAMI... | 2032 byte kaldı | yorumlar? | Puan: 0)
Gönderen: mhakkiguvenc Tarih: 21.04.2021 Saat: 18:01 (25 okuma)

Mustafa Yılmaz “Ben De İnsanım” Dedi
Haberler Şarkıcı Mustafa Yılmaz yeni parçası “Ben De İnsanım” yayınlandı. Şarkı sosyal medyada iki günde 2 milyona yakın kişi tarafından dinlendi. (DEVAMI...)

Not: Video Klipler Haberin Detayında! İzlemek için DEVAMI...’na TIKLAYINIZ!

(DEVAMI... | 1719 byte kaldı | yorumlar? | Puan: 0)
Gönderen: mhakkiguvenc Tarih: 21.04.2021 Saat: 17:55 (27 okuma)

Özgün Minikleri Ekran Başına Kitliyor!..
Haberler Müzik sektöründeki üretkenliği ile dikkatleri üzerine çeken başarılı sanatçı Özgün, yayınladığı Çocuk Şarkıları albümüne hazırlanan animasyon kliplerin paylaşımlarını sürdürmeye devam ediyor. (DEVAMI...)

(DEVAMI... | 1472 byte kaldı | yorumlar? | Puan: 0)
Gönderen: mhakkiguvenc Tarih: 21.04.2021 Saat: 17:30 (35 okuma)

Mimoza Cendey’den Yeni Single: ‘Mavi’
Haberler İremrecords etiketiyle 16 Nisan günü piyasaya çıkan teklinin prodüktörlüğünü Aykut Gürel üstleniyor. (DEVAMI...)

Not: Video Klipler Haberin Detayında! İzlemek için DEVAMI...’na TIKLAYINIZ!

(DEVAMI... | 2627 byte kaldı | yorumlar? | Puan: 0)
Gönderen: mhakkiguvenc Tarih: 21.04.2021 Saat: 16:42 (44 okuma)

Derya Uluğ’dan “Kanunlar Gibi” Geliyor
Haberler Derya Uluğ, yeni single çalışması ‘Kanunlar Gibi’yi 30 Nisan’da sevenlerinin beğenisine sunmaya hazırlanıyor. (DEVAMI...)

(DEVAMI... | 986 byte kaldı | yorumlar? | Puan: 0)
Gönderen: mhakkiguvenc Tarih: 21.04.2021 Saat: 16:22 (36 okuma)

Ayla Çelik: “Pop Müzik Bitmez!”
Haberler Beyazıt Öztürk’le birlikte seslendirdiği “Bağdat” parçasıyla büyük başarı yakalayan şarkıcı ve söz yazarı Ayla Çelik, ünlü şovmenle ilgili soruyu yanıtlarken, “pop müzik bitti” yorumlarını değerlendirdi. (DEVAMI...)

(DEVAMI... | 2309 byte kaldı | yorumlar? | Puan: 0)
Gönderen: mhakkiguvenc Tarih: 21.04.2021 Saat: 15:56 (31 okuma)

Gökhan Türkmen Yeni Albümünü Tamamladı
Haberler Gökhan Türkmen son hazırlıklarını tamamlamak üzere olduğu yeni albümünün müjdesini instagram sayfasından yaptığı paylaşlımla verdi. (DEVAMI...)

(DEVAMI... | 800 byte kaldı | yorumlar? | Puan: 0)
Gönderen: mhakkiguvenc Tarih: 21.04.2021 Saat: 13:11 (32 okuma)

Rober Hatemo’nun Pişmanlığı
Haberler Rober Hatemo, Armağan Çağlayan’ın YouTube’daki ‘Dur Bi Dinle’ programına konuk oldu. Hatemo, müzik kariyerinden, özel hayatına dair birçok konu hakkında samimi açıklamalarda bulundu. (DEVAMI...)

(DEVAMI... | 3353 byte kaldı | yorumlar? | Puan: 0)
Gönderen: mhakkiguvenc Tarih: 21.04.2021 Saat: 12:25 (31 okuma)

Rihanna, Yavaş Yavaş Mahalleyi Satın Alıyor
Haberler Önce müzik sonra da moda dünyasının en çok kazanan ünlülerinden biri olan Rihanna, deyim yerindeyse yavaş yavaş bir mahalleyi satın alıyor. Üç ay önce 13.8 milyon dolara Beverly Hills’te bir malikane satın alan Rihanna, şimdi de onun hemen yanındaki bir başka malikaneyi bu kez 10 milyon dolara satın aldı. (DEVAMI...)

(DEVAMI... | 4134 byte kaldı | yorumlar? | Puan: 0)
Gönderen: mhakkiguvenc Tarih: 21.04.2021 Saat: 10:51 (34 okuma)

Muazzez Ersoy’un Davası Ertelendi
Haberler Ünlü şarkıcı Muazzez Ersoy’un 2016 yılında eserlerini haksız ve izinsiz kullanıldığı iddiasıyla Bonus Müzik Şirketi’ne açtığı 60 bin liralık tazminat davasının yeni duruşması görüldü. (DEVAMI...)

(DEVAMI... | 945 byte kaldı | yorumlar? | Puan: 0)
Gönderen: mhakkiguvenc Tarih: 21.04.2021 Saat: 09:14 (35 okuma)

İlker Aydemir Evdekilerin Sesi Oldu
Haberler İlker Aydemir, Ossi Müzik etiketiyle yayınlanan söz ve müziği kendisine, düzenlemesi Sadun Ersönmez’e ait olan "Evde Duramıyorum" isimli single’ını kliplendirdi. (DEVAMI...)

Not: Video Klipler Haberin Detayında! İzlemek için DEVAMI...’na TIKLAYINIZ!

(DEVAMI... | 1476 byte kaldı | yorumlar? | Puan: 0)
Gönderen: mhakkiguvenc Tarih: 21.04.2021 Saat: 01:06 (32 okuma)


< 1 2  3  ...   En Son Sayfa

News ©

Anasayfa | Top 10 Müzik Listesi | Müzik / Magazin Haberleri | Kronoloji | En Son Çıkan Albümler| Sanatçılar | Yarışmalar | Etkinlik Takvimi | S.S.S.

Sitede kullanılan materyallerin büyük bölümü genel kullanıma sunulmuş internet sitelerinden temin edilmiş olup burada yayınlanmasından herhangi bir ticari amaç güdülmemektedir. Bunlar üzerinde hak iddia ediyor ve telif talebinde bulunuyorsanız, siteden çıkarılması veya link verilmesi için lütfen bizimle bağlantı kurunuz.
[Detayları için BURAYA tıklayınız] turkpopmuzik@gmail.com
PHP-Nuke Copyright © 2004-2006 by Francisco Burzi. Bu bir free software programı olup GPL lisansıyla kullanılmaktadır. Sitemiz, PHP-Nuke v.7.6'dan geliştirilerek PHP 5.3.x versiyonlarına uyarlanmış SEO uyumlu RavenNuke (v.2.5) ile desteklenmektedir..
Hosted By  webhoster.ag