Hoş Geldin Sevgili Konuk!    [ Müzikli Gezintiler Dileğimizle ...]   


Türk Pop Müzik Ana Menü 
Anasayfa
Giriş (Site Planı)
Editörün Notu
Kronolojik Gezinti
Sanatçılar
(Biyo & Diskografileri)
Top 10 Müzik
Listeleri
En Son (Sitemize)
Kaydedilen Sanatçılar
En Son Albümler
En Son Çıkan Klipler
Kolektif, Karma veya
Derleme Albümler 
Müzik Yarışmaları  
Eurovision Türkiye
Müzik Etkinlikleri
Basından Müzik Haberleri
Kısa Pop Tarihi ve Müzik
Terimleri Sözlüğü
Tarihte Müzik Olayları
KARAOKE VİDEOLAR
DİĞER VİDEOLAR
Hazır Şarkı Listeleri
Flashplayer Şarkı Listeleri
Top 10'lar :
Kronoloji (Yıllar)

Sanatçılar

Hazır Playlistler

Müzik Yarışmaları
  Altın Mikrofon (Yıllar)

Müzik Yarışmaları
  Milliyet Liselerarası Müzik
  Yarışmaları (Yıllar)

Müzik Yarışmaları
  Altın Güvercin Müzik
  Yarışmaları (Yıllar)

Eurovision (Yıllar)

Diğer
DİĞER LİNKLERİMİZ 
Dünya Müzik Listeleri
(Kronolojik)
Beatles Türk
Beatles Haberleri

Kronoloji
1926 - 1959
1960
1961
1962
1963
1964
1965
1966
1967
1968
1969
1970 ve sonrası

Şarkıları (Kronolojik)
1957 - 1961
1962
1963
1964
1965
1966
1967
1968
1969
1970 ve Sonrası

Şarkıları (Alfabetik)
A - B
C - D - E
F - G - H
I -J
M - N - O
P - R - S
T - Z

Diskografi (Karaoke)
İngiltere Albümleri
Diğer Albümleri

Film (& Soundtrack Albümleri)   
A Hard Day’s Night
Help!
Magical Mistery Tour
Yellow Submarine
Let It Be

45'likleri (Singles)

EP (Extended Play)'leri

(Givenaway) Diğer
müzisyen ve gruplar
için yaptıkları besteleri

YARDIM 
S.S.S
© by Turkpopmuzik.net

   Sitede Ara
   Sosyal Paylaşım

2020 yılına kadarki beğenmeler: 432


   Kim Online
Şu an sitede, 294 ziyaretçi ve 0 üye bulunuyor.

   Ziyaretçi Bilgileri
Hoşgeldin, Misafir
Şu An Bağlı:
Ziyaretçi: 294
Üye: 0
Toplam: 294

   Sitemizi Destekleyin!
Sitemizi desteklemek için Görüşlerinizi bize iletin!

   Bizi Önerin!
Bizi Arkadaşlarınıza, Dostlarınıza Önermek için buraya tıklayın!

   Sayfa Hit Toplamı
Şu ana kadar
sayfa izlenimi aldık. Başlangıç:
2005

   Site Bilgileri
Sunucu TrafiğiSunucu Trafiği
  • Toplam: 98,958,347
  • Bugün: 20,401
Sunucu BilgileriSunucu Bilgileri
  • May 15, 2021
  • 01:23 pm CEST
 

İsmim Hayko, Ben Yozgatlı Bir Ermeniyim!


Tarih: 13.11.2020 Saat: 12:42 Gönderen: mhakkiguvenc

Haberler Katarsis’in bu haftaki konuğu, mücadeleci ve örnek yaşamı ile Hayko Cepkin oldu.

Gökhan Çınar’ın hazırlayıp sunduğu programa samimi ve içten sohbetiyle damgasını vuran Hayko Cepkin, çocukluğundan barlara, barlardan dev sahnelere kadar hayatının bilinmeyen yönlerini anlattı.

“Gözünü tek açmış bir bebek olarak dünyaya geldim!”

Programa kendinden bahsederek söze başlayan Hayko Cepkin, çocukluğundaki yaşantısını şu sözlerle anlattı:

“Müzikal anlamda bir kulağım olduğu için ve bunu hayatta güzel bir değere dönüştürmeyi başarabilen biri olduğum için çok mutluyum. Olduğundan çok fazla memnun olduğum şeylerden biri de azmimdir. Çok hırslıyım ve azimliyim. Ulaşmak istediğim şeyleri mutlaka gerçekleştiririm. Olmak istemediğim yerde ise asla olmam. Dünyaya gözümü tek açmış bir çocuk olarak Kurtuluş’ta bir evde büyüdüm. O dönemlerde sabahları ranzadan babaannemin üstüne atlayarak uyanırdım. Hayal dünyam çok genişti. Üç beş tane arabam vardı, o arabalarla oynardım. Ses çıkararak oyun oynama meslekte de çok işime yaradı. Mesela şarkılarda yazacağım davulları ilk ağızla çıkarttığım sesler üzerinden düşünürüm. Annem ev hanımıydı, yorgun bir anne olarak değerlendirebilirim. Biz evde yedi kişiydik. Annemin devamlı bakması gereken yaşlılar, büyütmesi gereken çocukları vardı. Varlıklı bir aile değildik. Mahalle ilişkilerimiz çok iyiydi, apartmanda komşuluklarımız çok güzeldi. Babam daha duygusaldı, şakacı ve güldüren biri olmasına rağmen disiplinli bir kişiydi. Babamdan aldığım öğütlerle kendimi savunmayı bildim. Hayata karşı bana olmam gereken yerde durabilmeyi iyi öğretti. Bunlar dışında bana şaçma gelen şeyleri kabul etmeyen bir yönüm vardı. O dönemler benim için bu gıcık bir çocuk olacak derlerdi. Devamlı sorgulardım, böyle bir çocukluk hatırlıyorum.”

“Yıllar geçtikçe insanların gözüne bakabilmeyi başardım!”

Gözündeki özel durumun çocukluğunda neler hissettirdiğini samimi şekilde paylaşan Hayko Cepkin, sözlerine şu şekilde devam etti:

“İnsanlarla göz göze gelmekten kaçınırdım. İlişkilerim de bu sebeple pek iyi gitmedi. İlişkilerde klasik bir erkek profili vardır ya hani, hep janti çocuklar, simetrik olarak çok düzgünlerdir onlar. Ben böyle değildim, aynaya baktığımda hep bir tarafım daha farklıydı. Çocuklukta da dalga geçilen, şakalara maruz kalan biri olunca, yıllarca kendime gereksiz bir negatiflik yükledim. Yıllar içinde duruşunuz, varlığınız, kişiliğiniz ve sebepleriniz oluşmaya başladığında insanların gözlerine daha çok bakmaya başlıyorsunuz. Bu negatiflikten kendimi böyle sıyırıp bunu pozitif anlamda anlamlandırmaya başladım. Gözümdeki farklılığın unutulmaz bir nüfus kâğıdı olduğunu ve benim bu şekilde fark yaratacağımı düşündüm. İnsanların gözlerinin içine bakmaya başladığımda beden dili de işler de çok değişti. Çene kalktı, göğüs dikeldi, okulun en popüler adamı oldum.”

“İsmim Hayko, ben Yozgatlı bir Ermeni’yim!”

Çocukluktan gençliğine gençliğinden müzikal yaşantısına doğru yaşadığı süreçleri içten bir şekilde paylaşan Hayko Cepkin, o dönemleri şu şekilde ifade etti:

“Çocukken Ermeni olmanın ötekiliğini hiç yaşamadım, hatta büyüdüğüm yerde herkes çok farklıydı. Ne zaman ki görünür olmaya başladım, bununla ilgili problemler de bu şekilde başladı. Bununla mücadele etmem gereken yerler oldu. İsmim Hayko, ben Ermeni’yim, Türkiye Cumhuriyeti’nde doğmuş Yozgatlı bir ailenin ferdiyim. Anadoluluyuz köken olarak. Tanındığınız anda bunun yarattığı bir olumsuzluk oluşmaya başladı. Bir de üstüne üstlük Türkçe müzik piyasasına çok uygun olmayacak bir tarzda müzik yapmaya çalışıyorsunuz. Negatif hikayelerle karşılaşacağımı bilerek ben bu yola çıktım. Hırsım ve öfkem bunları alt edebilirsin dedirtti hep bana. Tüm bunlara rağmen başarabilirim deme cesareti gösterebilmeyi başardım. Böyle başladı benim müzik hikayem. Müzikten önce tiyatro yapmak istedim. Beyoğlu’nda küçük bir tiyatro salonunda hem doğaçlama hem de metinler üzerinden tiyatro sınavlarına hazırlandım. Tam bir sene boyunca bu sınava hazırlanmışken sınava birkaç gün kala hocam telefon açtı ve sınava girmesen acaba daha mı iyi olur dedi. Gözündeki mim eksikliğinden dolayı istersen vazgeçelim dedi. Benimle ilgilenen tiyatro hocaları hep benim müzikale yönelmemi istediler. Müzikal yeteneğin var, müzik kulağın var, piyano çalabiliyorsun, hem tiyatronu doyurursun hem de müzikal yeteneğini gösterirsin diyorlardı. O dik başlılık beni o dönem sadece tiyatroya yönlendirdi, tabii böyle bir mağlubiyet alınca bu sefer konservatuvarlara hazırlanmaya başladım. Bu sefer ben kendi oyunumu yazıp oynayacağım diye kendime bir söz verdim. Bu olumsuzluğu daha iyi ne yaparım diye düşünürken böyle bir sonuç çıktı. Müziğe böyle yöneldim.”

“Ben müzisyenim, hatta müzik emekçisiyim!”

Hedefleri uğruna hayatında büyük değişiklikler yaratmayı başarabilen Hayko Cepkin, müzik yaşantısına adım attığı o zorlu yılları çok samimi ifadelerle getirdi. 19 yaşında evden ayrılan Hayko Cepkin, o dönemleri şu şekilde anlattı:

“Saçlar iyice uzuyor, küpelerim var, dövmelerimi ailemden saklıyordum. Kendi yapmak istediğim şeyin ne kadar ciddi olduğunu göstermek için evden ayrıldım. O yaşta birinin böylesi bir şekilde evden uzaklaşıp saçma sapan ortamların içinde tamamen yalnız ve özgür hissetmesinden kaynaklı her türlü kötülüğe bulaşabilmesi söz konusuyken ben tamamen müziğime odaklandım. İğrenç yerlerde kaldım, kapısı olmayan yerlerde yattım, bir sürü şey atlattım. Gece barlarda çalsam bile eve geldiğimde çaldığım klavyeyi üşenmeden kurup kendime ait bir şeyler üretmeye çalıştım. Arkadaşlarla içelim kuduralım pozisyonunda olmadım hiç. O korkuyu babamın bana iyi aşıladığını düşünüyorum. Hatta o yıllarda babamla ilgili çok farklı bir anım var. Kendisinin beni gizli gizli takip ettiğini biliyordum. Ailemin yanına da bazen babamın olmadığı zamanlarda yemek yemeğe gidiyorum. Bir seferinde yine tam böyle bir durumda babama yakalandım. Bana nasıl gidiyor diye sordu, uğraşıyorum işte baba dedim, ne olacak peki böyle diye sordu, bilmiyorum deniyorum dedim. Kimseye zaten sen iyi müzisyen olacaksın diye garanti verilmiyor ama ben bu hırsla gidersem 10 yıl sonra herkes elini böyle havaya kaldıracak dedim. Gerçekten de 10 yıl sonra albümü çıkarttım. O dönemler ben sahneye çıktığımda insanlar beni nasıl algılar diye bir deneme yaptım, Roxy Müzik Günleri’nde sahneye çıktım ve üçüncü oldum. İstediğim bir sonuçtu bu. Birinci olup, bu yolda bir anda yere çakılmak istemedim. Yapacağım işi bildiğim için yavaş yavaş ve sindire sindire yoluma devam etmek istedim. Müzikte kendi kitlem ve ordumu kurmak istedim. Müziğe aşıktım, bunu zamanla olgunlaştığını düşündüğüm anda sunmaya başladım. Ne zaman ki benlikle uğraşmaya başladım, müziğimin sözlerimi o zaman buldum. Olgun olarak gördüğüm bu sözleri birilerine anlatmayı ve bunlardan ders çıkarılmasını istedim. Hiçbir zaman kendime sanatçı demedim, ben müzisyenim, hatta müzik emekçisiyim.”

“Sevilmeyi seven biriyim, eşimle çok iyi anlaşıyoruz!”

Uzun yıllar eşiyle sevgili olarak yaşamlarını sürdüren Hayko Cepkin, eşiyle ilgili olarak heyecanını şu sözlerle ifade etti: “Eşimle müthiş bir anlayış pozisyonumuz var. Kendimi kendime göre hep zor addederim, eşim de öyle kendisini zor olarak addeder. Biz bu zorluk kısmını kabul ettik ve birbirimize karşı devasa bir anlayış pozisyonumuz var. Pandemiyle birlikte hatta 9 aydır yan yanayız, demek ki birbirimizi çok seviyoruz. Ben sevgimi göstermeyi çok severim, özellikle dokungaçlarım dokunmayı sever, sevilmeyi seven biriyim. Dünyanın şu an ki durumunu düşünürsek, ebeveyn olmama kararı aldık. Hayatımızı başka yönlere sevk ettik. İlişkimiz böyle devam ediyor. Onunla ilgili unutamadığım bir anım var. Siren şarkısını eşim için yazdım. Yirmili yaşlarda biz daha sevgiliydik, o bir kaza geçirdi. Ben İstanbul’dayım, o ise Fethiye’deydi. Babası beni aradığında henüz tanımıyordu, başımıza böyle bir şey geldi diye haber verdi. O dönem müzisyenlik yapıyorum, oraya uçacak param yok, elim ayağım bağlı kaldı. O an yapabileceğim tek şey akorlara basmaktı ve bir anda bu duygular beste olarak çıktı, sonra sözler ortaya çıktı. Tabii arkadaşım bana bilet aldı, ben tedavi olduğu şehir olan İzmir’e gittim. Aileyle de tanışmam böyle oldu. Sarışın saçlı biri çıktı karşılarına. Nereden bilebilirlerdi ki bir gün onlara damat olacağımı.”Kaynak: www.magazinci.com - 13.11.2020

click İlişkili        click Bunu oyla        click Paylaş
İsmim Hayko, Ben Yozgatlı Bir Ermeniyim! | Giriş/Hesap Aç | 0 yorum
Yorumlar yazarlarına aittir. İçeriklerinden biz sorumlu tutulamayız.

Anonim kullanıcı yorum yazamaz, lütfen kayıt olun

Facebook'tan Yorum Ekleyin!

Yorum:


 Geri dön!

Hayko Cepkin İle İlgili En Son 10 HaberSonucun bulunduğu Haber Başlıkları:

 28.04.2021->Müzisyenlerin İçki Yasağına Tepkisi Akıma Dönüştü: ‘İçerim Ben Bu Akşam’la Başladı”

 20.04.2021->Haluk Levent Annesinin En Sevdiği 15 Türküyü “Vasiyet” Albümünde Kendi Tarzında Yorumladı!

 13.04.2021->Hayko Cepkin’den Bakan Koca’ya Yanıt!

 20.03.2021->Organizasyon Şirketi Tazminata Mahkum Oldu!

 18.02.2021->Müzisyenlerden ‘Boğaziçi Ünüversitesi’ Bildirgesi!

 03.01.2021->Hayko Cepkin: “Hayata Eksi 1 İle Başladım”

 13.11.2020->İsmim Hayko, Ben Yozgatlı Bir Ermeniyim!

 06.11.2020->Timur Selçuk Hayatını Kaybetti!

 20.10.2020->AHBAP Derneği Müzik Emekçilerine Yardım Konseri

 18.10.2020->Müzik Dünyasının Acı Günü! Rock Müziğin Efsane Davulcusu Sefa Ulaştır Yaşamını YitirdiSonraki Sonuçlar


 DİĞER HABERLER

< 1 2  3  ...   En Son Sayfa


Buket Aydın’dan Sibel Can-Emir Sarıgül Aşkına Olay Gönderme
Haberler Sibel Can ile Emir Sarıgül aşkının belgelenmesi sonrası ünlü sunucu Buket Aydın’dan çok konuşulacak flaş bir paylaşım geldi. (DEVAMI...)

(DEVAMI... | 2486 byte kaldı | yorumlar? | Puan: 0)
Gönderen: mhakkiguvenc Tarih: 14.05.2021 Saat: 23:59 (24 okuma)

Murat Dalkılıç İle Sezer Çakır’ın Görüntülenme Paniği!
Haberler Murat Dalkılıç, Etiler’de ‘Yakın arkadaşım’ dediği Sezer Çakır’la objektiflere takıldı. Çakır, muhabirleri fark ettiği ilk an panikleyerek yüzünü gizledi. (DEVAMI...)

(DEVAMI... | 1374 byte kaldı | yorumlar? | Puan: 0)
Gönderen: mhakkiguvenc Tarih: 14.05.2021 Saat: 23:55 (24 okuma)

Aydın Aydın, Korona’dan Hastaneye Kaldırıldı!
Haberler “Korona var öpme” klibi çeken ünlü sanatçı Aydın Aydın’dan kötü haber geldi. Korona virüse yakalanan ünlü türkücü hastaneye kaldırıldı. (DEVAMI...)

(DEVAMI... | 915 byte kaldı | yorumlar? | Puan: 0)
Gönderen: mhakkiguvenc Tarih: 14.05.2021 Saat: 23:30 (23 okuma)

Kapatma Bahane, Bacaklar Şahane!
Haberler Rol aldığı dizinin çekimleri öncesinde bacağındaki dövmeleri sildiren Hülya Avşar, “Makyöz dövmeler yüzünden kaçacak” notunu düştüğü bir paylaşım yaptı. (DEVAMI...)

(DEVAMI... | 1677 byte kaldı | yorumlar? | Puan: 0)
Gönderen: mhakkiguvenc Tarih: 14.05.2021 Saat: 22:15 (26 okuma)

Billie Eilish İlham Kaynağını Açıkladı
Haberler Grammy ödüllü şarkıcı Billie Eilish sarı saçları için teknolojiden ilham aldığını itiraf etti. Yeşil-siyah saçlarıyla tanınan şarkıcı yeni imajını tamamlamasını altı hafta sürdüğünü söyledi. (DEVAMI...)

(DEVAMI... | 3243 byte kaldı | yorumlar? | Puan: 0)
Gönderen: mhakkiguvenc Tarih: 14.05.2021 Saat: 15:33 (29 okuma)

DJ Ömer Ali Dönmez Zirveye Oturdu
Haberler Dj Ömer Ali Dönmez, müzik severlerin beğenisine aynı anda sunduğu iki şarkıyla, iTunes'da zirvede yer aldı. Dönmez, ‘The Invitation’ ve ‘Psycho’ isimli çalışmalarıyla dijital platformda en çok dinlenenler arasına girdi. (DEVAMI...)

(DEVAMI... | 1889 byte kaldı | yorumlar? | Puan: 0)
Gönderen: mhakkiguvenc Tarih: 14.05.2021 Saat: 14:35 (27 okuma)

Soner Arıca’dan Yeni Single: “Esmesin Ayrılık”
Haberler Soner Arıca söz ve müziği Yudum’a ait olan “Esmesin Ayrılık” isimli yeni single’ı ile 14 Mayıs Cuma günü müzikseverlerle buluştu. (DEVAMI...)

Not: Video Klip Haberin Detayında! İzlemek için DEVAMI...’na TIKLAYINIZ!

(DEVAMI... | 1344 byte kaldı | yorumlar? | Puan: 0)
Gönderen: mhakkiguvenc Tarih: 14.05.2021 Saat: 10:57 (23 okuma)

Moralsiz Demet Akalın!
Haberler Demet Akalın ve Okan Kurt, Nişantaşı’nda görüntülendi. Telefonla konuşan Akalın soruları yanıtlamazken, Kurt ise ünlü şarkıcının Beşiktaş’ın son mağlubiyeti nedeniyle moralsiz olduğunu söyledi. (DEVAMI...)

(DEVAMI... | 1585 byte kaldı | yorumlar? | Puan: 0)
Gönderen: mhakkiguvenc Tarih: 14.05.2021 Saat: 10:05 (24 okuma)

Berkay-Özlem Ada Şahin Çiftinin Göcek Tatili!
Haberler Bayram tatilini fırsat bilen şarkıcı Berkay ve eşi Özlem Ada Şahin, soluğu Göcek’te aldı. (DEVAMI...)

(DEVAMI... | 1978 byte kaldı | yorumlar? | Puan: 0)
Gönderen: mhakkiguvenc Tarih: 14.05.2021 Saat: 08:15 (22 okuma)

Göçmen Kızı Artık Bir Dünya Yıldızı
Haberler İngiltere’de aldığı BRIT Ödülleri’yle müzik dünyasındaki yerini sağlamlaştıran şarkıcı Dua Lipa, göçmen bir Arnavut ailenin kızı olarak “hayallerinin peşinden” gitmesiyle gençliğe örnek oluyor. (DEVAMI...)

(DEVAMI... | 2963 byte kaldı | yorumlar? | Puan: 0)
Gönderen: mhakkiguvenc Tarih: 14.05.2021 Saat: 08:00 (23 okuma)

Faruk Sabancı Ve Norm Ender’den Yeni Single “Bulamazdım”
Haberler Norm Ender ve Faruk Sabancı’nın iş birliği ile ortaya çıkan “Bulamazdım” yayında... (DEVAMI...)

Not: Video Klip Haberin Detayında! İzlemek için DEVAMI...’na TIKLAYINIZ!

(DEVAMI... | 1406 byte kaldı | yorumlar? | Puan: 0)
Gönderen: mhakkiguvenc Tarih: 13.05.2021 Saat: 23:59 (28 okuma)

Hülya Avşar Film Şirketini Bastı, Diziyi Kurtardı!..
Haberler Hülya Avşar, Mehmet Aslantuğ ve Deniz Çakır’ı buluşturan Masumiyet dizisi final kararı aldı. İddiaya göre; Final kararını duyan Avşar, yapım şirketini basarak tepki gösterdi. (DEVAMI...)

(DEVAMI... | 1531 byte kaldı | yorumlar? | Puan: 0)
Gönderen: mhakkiguvenc Tarih: 13.05.2021 Saat: 23:30 (34 okuma)

Romantik Kutlama!
Haberler Demet Özdemir, sosyal medya üzerinden sevgilisi Oğuzhan Koç’un doğum gününü kutladı. (DEVAMI...)

(DEVAMI... | 1439 byte kaldı | yorumlar? | Puan: 0)
Gönderen: mhakkiguvenc Tarih: 13.05.2021 Saat: 23:27 (29 okuma)

Gülşen Acı Haberi Aldı, Türkiye'ye Dönüyor!
Haberler Bir süredir eşi Ozan Çolakoğlu ve oğluyla birlikte İspanya’da yaşayan şarkıcı Gülşen, aldığı ölüm haberiyle yıkıldı. (DEVAMI...)

(DEVAMI... | 1187 byte kaldı | yorumlar? | Puan: 0)
Gönderen: mhakkiguvenc Tarih: 13.05.2021 Saat: 23:17 (42 okuma)

Sibel Can Ve Emir Sarıgül Aşkı Belgelendi!
Haberler Sibel Can ile Emir Sarıgül aşkı Göcek’te belgelendi. Çiftin, tekne tatilinden görüntüsünü TV100 Ana Haber yayınladı. Sarıgül, iddiaları kesin dille yalanlamıştı... (DEVAMI...)

Not: Video Haberin Detayında! İzlemek için DEVAMI...’na TIKLAYINIZ!

(DEVAMI... | 1659 byte kaldı | yorumlar? | Puan: 0)
Gönderen: mhakkiguvenc Tarih: 13.05.2021 Saat: 22:54 (38 okuma)


< 1 2  3  ...   En Son Sayfa

News ©

Anasayfa | Top 10 Müzik Listesi | Müzik / Magazin Haberleri | Kronoloji | En Son Çıkan Albümler| Sanatçılar | Yarışmalar | Etkinlik Takvimi | S.S.S.

Sitede kullanılan materyallerin büyük bölümü genel kullanıma sunulmuş internet sitelerinden temin edilmiş olup burada yayınlanmasından herhangi bir ticari amaç güdülmemektedir. Bunlar üzerinde hak iddia ediyor ve telif talebinde bulunuyorsanız, siteden çıkarılması veya link verilmesi için lütfen bizimle bağlantı kurunuz.
[Detayları için BURAYA tıklayınız] turkpopmuzik@gmail.com
PHP-Nuke Copyright © 2004-2006 by Francisco Burzi. Bu bir free software programı olup GPL lisansıyla kullanılmaktadır. Sitemiz, PHP-Nuke v.7.6'dan geliştirilerek PHP 5.3.x versiyonlarına uyarlanmış SEO uyumlu RavenNuke (v.2.5) ile desteklenmektedir..
Hosted By  webhoster.ag