Hoş Geldin Sevgili Konuk!    [ Müzikli Gezintiler Dileğimizle ...]   


Türk Pop Müzik Ana Menü 
Anasayfa
Giriş (Site Planı)
Editörün Notu
Kronolojik Gezinti
Sanatçılar
(Biyo & Diskografileri)
Top 10 Müzik
Listeleri
En Son (Sitemize)
Kaydedilen Sanatçılar
En Son Albümler
En Son Çıkan Klipler
Kolektif, Karma veya
Derleme Albümler 
Müzik Yarışmaları  
Eurovision Türkiye
Müzik Etkinlikleri
Basından Müzik Haberleri
Kısa Pop Tarihi ve Müzik
Terimleri Sözlüğü
Tarihte Müzik Olayları
KARAOKE VİDEOLAR
DİĞER VİDEOLAR
Hazır Şarkı Listeleri
Flashplayer Şarkı Listeleri
Top 10'lar :
Kronoloji (Yıllar)

Sanatçılar

Hazır Playlistler

Müzik Yarışmaları
  Altın Mikrofon (Yıllar)

Müzik Yarışmaları
  Milliyet Liselerarası Müzik
  Yarışmaları (Yıllar)

Müzik Yarışmaları
  Altın Güvercin Müzik
  Yarışmaları (Yıllar)

Eurovision (Yıllar)

Diğer
DİĞER LİNKLERİMİZ 
Dünya Müzik Listeleri
(Kronolojik)
Beatles Türk
Beatles Haberleri

Kronoloji
1926 - 1959
1960
1961
1962
1963
1964
1965
1966
1967
1968
1969
1970 ve sonrası

Şarkıları (Kronolojik)
1957 - 1961
1962
1963
1964
1965
1966
1967
1968
1969
1970 ve Sonrası

Şarkıları (Alfabetik)
A - B
C - D - E
F - G - H
I -J
M - N - O
P - R - S
T - Z

Diskografi (Karaoke)
İngiltere Albümleri
Diğer Albümleri

Film (& Soundtrack Albümleri)   
A Hard Day’s Night
Help!
Magical Mistery Tour
Yellow Submarine
Let It Be

45'likleri (Singles)

EP (Extended Play)'leri

(Givenaway) Diğer
müzisyen ve gruplar
için yaptıkları besteleri

YARDIM 
S.S.S
© by Turkpopmuzik.net

   Sitede Ara
   Sosyal Paylaşım

2020 yılına kadarki beğenmeler: 432

Beğen ve

   Kim Online
Şu an sitede, 213 ziyaretçi ve 0 üye bulunuyor.

   Ziyaretçi Bilgileri
Hoşgeldin, Misafir
Şu An Bağlı:
Ziyaretçi: 213
Üye: 0
Toplam: 213

   Sitemizi Destekleyin!
Sitemizi desteklemek için Görüşlerinizi bize iletin!

   Bizi Önerin!
Bizi Arkadaşlarınıza, Dostlarınıza Önermek için buraya tıklayın!

   Sayfa Hit Toplamı
Şu ana kadar
sayfa izlenimi aldık. Başlangıç:
2005

   Site Bilgileri
Sunucu TrafiğiSunucu Trafiği
  • Toplam: 100,016,852
  • Bugün: 5,881
Sunucu BilgileriSunucu Bilgileri
  • Jun 14, 2021
  • 03:49 am CEST
 

TÜRK POP MÜZiK.NET - Sanatçılar (Biyografi ve Diskografileri)
İlham Gencer
Bookmark and Share
    Geri Dön   (4782 okuma)Sanatçı: İlham Gencer
İLHAM GENCER

FOTO GALERİ
İlham Gencer (aslen İlham Osman Gençer [Osman ismini sonradan mahkeme kararıyla nüfus kaydından sildirip İlham isminin önüne Bozkurt ismini almıştır.]) 27 Ağustos 1927 Bakırköy İstanbul’da doğdu. Anne tarafı Selanik’tendir. Anne babası o çok küçükken ayrıldığından dedesinin yanında büyüdü.

1947’de İlham Gencer 20 yaşında, piyanoda kendisi, kontrbasta Cüneyt Sermet ve gitarda Turhan olmak üzere bir üçlü (İlham ve Triosu) kurdu ve Nat King Cole stilinde ilk caz (jazz) icra etmeye başladılar.

İlham Gencer pianosu ile ilgili bir röportajda kendi ağzından, ''1953’te o güzelim beyaz Steinway’i 30 bin liraya aldığım gün 10 bin liraya Yeniköy’de yalı satılıyordu.'' diyerek nasıl piano sahibi olduğunu anlatır. Aynı yıl Ayten Alpman ile evlendi.

1955’te Türkiye Radyoları Salı günleri saat 17.00’de İlham Gencer Orkestrası Jazz (Caz) Saati programlarına başlamıştı. Ayten Alpman (Ayten Gencer) vokalist olarak gruba dahil etti ve Jazz (Caz) ve Hafif Batı Müziği yaptılar. Sonraları grubun ismini İlham Gencer ve Arkadaşları olarak değiştirdi.

1961 yıllarında Odeon Plak’tan “Love Love Alone / Malaya (Kalipso)” adlı ilk 45’liklerini çıkardılar. Malaya adlı şarkı kalipso tarzında olup bu türün duayeni Metin Ersoy ile birlikte İlham Gencer Orkestrası adı altında yapılmıştı. Yine aynı yılda piyanoda İlham Gencer, basta Aydemir Mete ve bateride Ali Çetinkaya, Jam Session’larda ağız armonikasıyla Hasan Kocamaz, İlham Gencer ve Kuarteti adı altında “The Song Goes Around The World” adlı şarkıyı seslendirirler. 1961 yılı İlham Gencer için ve Türk Pop Müziği açısından bir dönüm noktası olmuştur. Orijinali Bob Azzam’ın seslendirdiği “C’est Ecrit Dans Le Ciel” adlı şarkıya Fecri Ebcioğlu, ilk kez “BAK BİR VARMIŞ BİR YOKMUŞ” adıyla Türkçe söz yazarak (aranje ederek) İlham Gencer ve Kuartetine Türkçe olarak söyletmesi Türk Pop Müziğinde bir çığır açtı. Bu yapıt ilk olarak taş plak (78’lik plak), sonra da 45’lik plak olarak piyasaya çıkmıştır. Aynı yıl Rekin Teksoy’un yönettiği filmde dansöz Aysel Tanju’yla birlikte rol almıştı ama oyunculuktan vazgeçince film yarım kaldı.

1964’te 2.Boğaziçi Müzik Festivali’ne katılan İlham Gencer Orkestrası “The Song Goes Around The World”
1965’te yine katıldıkları 3.Boğaziçi Müzik Festivali, İlham Gencer’e ‘Robert Akademi Armağanı’nı kazandırdı. Yine bu yarışmada icra ettikleri Cherbourg Şemsiyeleri (orijinali: Les Parapluies De Cherbourg - Stephane Grapelli, Michel Legrand) adlı şarkı Festivalin ‘En İyi Şarkısı’ seçildi. O yıl çok aktif geçiyordu. Nitekim katıldıkları ‘Altın Mikrofon Yarışması’nda da seslendirdikleri bestesi İlham Gencer’e ait “Zamane Kızları”
1966’da İlham Gencer, kendi asıl orkestrası yanısıra ayrıca basta Mehmet Karatosun, bateride Ali Çetinkaya ve piyanoda kendisinden oluşan bir kadroyla Site Pasajı’nın 6. katında eğlence amaçlı ‘Çatı Gece Klübü Orkestrası’nı kurdu. Buranın bir tür okul olmasını sağladı. Bu orkestra ile Ajda Pekkan, Füsun Önal, Cem Karaca gibi sonraları üne kavuşan bir çok şarkıcı ile çalıştılar. Çatı’ya ‘imtihan’a gelen isimlerden biri olan Emel Sayın’ı ise, ‘ipop’ değil de Türk Müziği söylemesi gerektiği konusunda ikna etti ve Türk Sanat Müziğine değerli bir yorumcu kazandırmış oldu. Çatı Klubünün açılışından bir kaç ay sonra Ayten Alpman ile boşandılar.

1983 seçimlerine İstanbul 2. bölgeden bağımsız olarak adaylığını koyup sonra vazgeçti.

1997’de 15 arkadaşıyla birlikte kurduğu İstanbul’un Güzelliklerini Koruma ve Yaşatma Derneği’nin genel başkanlığını sürdürüyor. Ve 60 yıllık usta müzisyen İlham Gencer bu derneğin Ortaköy’deki merkezindeki bir odada yaşamını sürdürüyor. İlhan ve Bora isminde 2 oğlu ile Ayşe isminde bir kızı var.

De Gaulle’den Clinton’a kadar birçok devlet başkanına ve ünlüye müzik yapan, onlardan armağanlar almış olan ‘‘Üsküdar’’şarkısını Eartha Kitt’in ağzından bütün dünyaya tanıttan İlham Gencer hala faal olup, (Çırağan ve Çınar gibi oteller başta olmak üzere) muhtelif mekanlarda çalışmalarını sürdürdü.

Bir Yaşayan Çınar

Caz müziğin duayenlerinden İlham Gencer sanat yaşamının 60. yılını yeni albümü “Bir Yaşayan Çınar” ile kutluyor.

Yarım asrı aşan uzun sanat hayatı boyunca Ajda Pekkan, Emel Sayın, Cem Karaca ve Eartha Kitt gibi birçok önemli sanatçıyı müzik dünyasına kazandıran İlham Gencer bir tesadüf neticesinde tanıştığı genç yetenek İpek Dinç ile bu albümde 3 parçada düet yaparak müzik dünyasına gelecek vaat eden bir ismi daha takdim ediyor.
(Albüm açıklaması-2009)

58 Yıl Sonra Tekrar Buluşturdu

İlk Türkçe sözlü pop unvanını almış olan “Bak Bir Varmış Bir Yokmuş” eseri, ilk yayınlandığı 1961 yılından tam 58 yıl sonra, yepyeni kayıtlarıyla yine İlham Gencer’in sesinden dinleyicisiyle buluşuyor.

“Bak Bir Varmış Bir Yokmuş”, Bob Azzam’ın “C’est Ecrit Dans Le Ciel” (Alstone / Azzam / Tabet / Tabet) adlı eserine Fecri Ebcioğlu’nun yazdığı sözler, İlham Gencer’in 1961’de yorumuyla hayat bulmuş ve Türk Pop müziğinin ilk Türkçe sözlü mihenk taşı olarak tarihteki yerini almıştı.

Eserin yorumcusu İlham Gencer, 95 yaşını kutladığı bugünlerde, eseri stüdyoya girerek yeniden seslendirdi. Plak (CD hediyeli) olarak raflarda yerini alan albümün içinde eserin 6 farklı versiyonu bulunuyor. Eserin bilinen klasik düzenlemesinin yanı sıra, Fransızca “C’est Ecrit Dans Le Ciel” versiyonu ve Serkan Çağrı’nın klarneti ile bambaşka bir havaya soktuğu sözsüz versiyonu da bu albüm içinde. Ayrıca Erdem Helvacıoğlu düzenlemesi ile eserin hem Türkçe hem de Fransızca remixleri de albümde yer alıyor. Albümün finalinde ise dinleyicileri güzel bir sürpriz bekliyor.

Eserin Y. Dağhan Baydur prodüktörlüğünde yapılan yeni kayıtlarında Eylem Pelit ve Orkestrası, İlham Gencer’e eşlik ediyor. Destek vokallerde Sara Deniz Baydur, Ece Mumay, Y. Dağhan Baydur ve Paul Dwyer var.
(Albüm açıklaması-2020)

Diskografi:
1947
Nat King Cole stilinde ilk jazz (İlham Gencer ve Triosu)

1955
Türkiye Radyoları Salı Günleri saat 17.00'de Jazz (Caz) Saati Programı

1955
Jazz (Caz) ve Hafif Batı Müziği Ayten Gencer (Ayten Alpman) ile

1955
Jazz (Caz) ve Hafif Batı Müziği

1961
The Song Goes Around The World

Love Love Alone / Malaya (Metin Ersoy ile Kalipso) (45’lik/78’lik, Odeon LA 339)

Büyütmek için T ıklay ın Büyütmek için T ıklay ın Deniz Ne Kadar Güzel / BAK BİR VARMIŞ BİR YOKMUŞ (Karaoke) (Aranj.Orij.: C'est Ecrit Dans Le Ciel-Bob Azzam (midi), Söz: Fecri Ebcioğlu) (Vokal Grubu: Karakediler, 78’lik, Odeon 345)

1962
Büyütmek için T ıklay ın Ne Olur Yapma (Aranj.Orij.: Norma Mia-Tony Dallara) / Yalnız Tek Bir Gece (Aranj.Orij.: Je T'attends-Charles Aznavour) (45’lik, Odeon 534)

1964
The Song Goes Around The World (2.Boğaziçi Müzik Festivali ikincisi)

1965
Cherbourg Şemsiyeleri (Orij.: Les Parapluies De Cherbourg-Stephane Grapelli, Michel Legrand) (3.Boğaziçi Festivali Festivalin en iyi şarkısı ve 3.Boğaziçi Festivali Robert Akademi Armağanı)

Büyütmek için T ıklay ın Zamane Kızları / İstanbul (Beste: İlham Gencer - Altın Mikrofon Yarışması finalisti) (45lik, Hürriyet Gazetesi)

1966
ÇATI Gece Klübü (İlham Gencer Orkestrası: bas: Mehmet Karatosun, bateri: Ali Çetinkaya, piyano: İlham Gencer)

2002
Altın Mikrofon / Müzikte Değişim Yılları Ansiklopedisi 56 Unutulmaz Eser-1965-1966-1967-1968 (DMC Müzik, 2002)
Büyütmek için T ıklay ın
5- Zamane Kızları / İlham Gencer - 03:13
15-İstanbul / İlham Gencer

2003
Bak Bir Varmış Bir Yokmuş (1) - 60'lı ve 70'li Yılların Orijinal Kayıtları (Albüm, Sony Müzik Türkiye)
Büyütmek için T ıklay ın
20-Bak Bir Varmış Bir Yokmuş - İlham Gencer

2004
Bak Bir Varmış Bir Yokmuş 2 (Kolektif CD/MC Albüm, Sony Müzik - Türkiye)
Büyütmek için T ıklay ın
1 -İlham Gencer - NE OLUR YAPMA (Aranj.Orij.:Norma Mia-Tony Dallara, Söz: İlham GENCER)

2006
Altın Mikrofon Türk Müziğinin Miladı / 56 Unutulmaz Eser (Kolektif Albüm, DMC Müzik, Mart 2006)
Büyütmek için T ıklay ın Büyütmek için T ıklay ın
CD 1 / 1965
5- Zamane Kızları / İlham Gencer
15-İstanbul / İlham Gencer
(2002’de çıkan albüm, kapak ve Altın Mikrofon hariç isim değiştirilerek tekrar yayınlandı.)

2008
Best of Lounge / Şevket Uğurluer & İlham Gencer & Turhan Yükseler (Albüm, Elenor Plak)

17.Besame Mucho - İlham Gencer
18.Ador Mentar Mi Cosi - İlham Gencer
19.Come Prima - İlham Gencer
20.La Vie En Rose - İlham Gencer
21.Solamente Una Vez - İlham Gencer
22.Japanese Rhumba - İlham Gencer
23.Blue Moon - İlham Gencer
24.Cheek To Cheek - İlham Gencer
25.September In The Rain - İlham Gencer
26.When I Fall In Love - İlham Gencer
27.I Had To Be You - İlham Gencer
28.Kiss - İlham Gencer
29.Kiss Of Fire - İlham Gencer
30.What A Wonderful World - İlham Gencer
31.Granada - İlham Gencer
32.Chikta Bonita - İlham Gencer
33.There Goes My Heart - İlham Gencer
34.Quizas Quizas - İlham Gencer
35.Yavuklu Binnaz - İlham Gencer

Jazz Lounge 56 Songs / Şevket Uğurluer & İlham Gencer (Albüm, Elenor Plak)

38.Besame Mucho - İlham Gencer
39.Ador Mentar Mi Cosi - İlham Gencer
40.Come Prima - İlham Gencer
41.La Vie En Rose - İlham Gencer
42.Solamente Una Vez - İlham Gencer
43.Japanese Rhumba - İlham Gencer
44.Blue Moon - İlham Gencer
45.Cheek To Cheek - İlham Gencer
46.September In The Rain - İlham Gencer
47.When I Fall In Love - İlham Gencer
48.I Had To Be You - İlham Gencer
49.Kiss - İlham Gencer
50.Kiss Of Fire - İlham Gencer
51.What A Wonderful World - İlham Gencer
52.Granada - İlham Gencer
53.Chikta Bonita - İlham Gencer
54.There Goes My Heart - İlham Gencer
55.Quizas Quizas - İlham Gencer
56.Yavuklu Binnaz - İlham Gencer

2009
Sanatta ve Siyasette İlham Gencer (Sami Coşkun Kitabı, Fosil Yayınevi, Ocak 2009)
Büyütmek için T ıklay ın

Açıklama :
“...İlham Gencer ülkemizin yetiştirdiği ve uzun yıllar benzeri gelmeyecek bir kişilik. Atatürk´e olan ortak sevgimizle milli günlerimizde her zaman birlikte olduğumuz İlham Gencer´e sağlıklı,mutlu bir ömür diliyorum.” Ülkü ADATEPE

“-Müzisyen kişiliğinizle büyük işler yaptınız. Bunlar ilerde mutlaka fark edilecektir. Siz müzik yaparken müzisyensiniz ama kültür ve sanat yönünden Türk milletini yükseltecek değerlere sahipsiniz. Ülkemiz için önemli birisiniz sayın Gencer.” Alparslan TÜRKEŞ

“Öğrettiği Üsküdar şarkısıyla beni dünyaya tanıtan, meşhur ve zengin eden müzisyen” Eartha Kitt

“İlham Gencer benim için yaşam sevgisidir.Hayata bağlılığın,yaşama sımsıkı sarılmanın simgesidir.İlham ağabey, umuttur, coşkudur, yaşamdır!” Hıncal ULUÇ

“...Bekle, bu sıcakta da ilham milham gelmez adama. Tam ümidimi kestim, okumak üzere elim bir kitaba giderken çat kapı ilham geldi. Vallahi ilham geldi azizim. İlham Gencer!” Rauf TAMER

“Sanatçı topluma katkı sağlamalı, üretime katkısı olacak insanları bulup çıkarmalı, onlara fırsat verip desteklemeli ve iyi şeyler yapanların artarak çoğalması için her türlü gayreti göstermelidir.” İlham GENCER

Bir Yaşayan Çınar (Albüm, Balet Plak, CD 28.04.2009)

1- Besame Mucho
2- Adormentarmi Cosi
3- Come Prima
4- La Vie En Rose
5- Solamente Una Vez
6- Japanese Rhumba
7- Blue Moon
8- Cheek To Cheek
9- September In The Rain
10-When I Fall In Love
11-I Had To Be You
12-Kiss
13-Kiss Of Fire
14-What A WonderFul World
15-Granada
16-Chikita Bonita
17-There Goes My Heart
18-Quizas Quizas Quizas
19-Yavuklu Binnaz


Online CD Sipariş / Satış Noktaları:
www.esenshop.com
www.dr.com.tr
www.idefix.com
www.opus3a.com
www.amazon.de (Almanya)
Dijital Satış Noktaları:
www.ttnetmuzik.com.tr
fizy.com (turkcellmuzik)
itunes.apple.com/tr
www.deezer.com
open.spotify.com
www.napster.com
www.qobuz.com
tidal.com (Norveç)

2010
Fecri Ebcioğlu 2 (Albüm, Odeon Müzik, 24/29.06.2010)

17-Bak Bir Varmış Bir Yokmuş - İlham Gencer

2013
Bak Bir Varmış Bir Yokmuş - 5’i Bir Yerde (Albüm, Odeon Müzik, 16.1.2013)
Büyütmek için T ıklay ın Büyütmek için T ıklay ın
CD 1
20-Bak Bir Varmış Bir Yokmuş - İlham Gencer
CD 2
20-Ne Olur Yapma - İlham Gencer
CD 3
20-Yalnız Tek Bir Gece - İlham Gencer

2014
Best of Lounge / Şevket Uğurluer & İlham Gencer & Turhan Yükseler (Albüm, Elenor Plak, Mayıs 2014)
(2008 yılında ortak olarak çıkan albümün DİJİTAL olarak [YENİ BASIMI])


Dijital Satış Noktaları:
www.muud.com.tr
fizy.com (turkcellmuzik)
itunes.apple.com/tr
www.deezer.com
open.spotify.com
www.napster.com
www.qobuz.com
tidal.com (Norveç)

Jazz Lounge 56 Songs / Şevket Uğurluer & İlham Gencer (Albüm, Elenor Plak, Haziran 2014)
(2008 yılında ortak olarak çıkan albümün DİJİTAL olarak [YENİ BASIMI])


Dijital Satış Noktaları:
www.muud.com.tr
fizy.com (turkcellmuzik)
itunes.apple.com/tr
www.deezer.com
open.spotify.com
www.napster.com
www.qobuz.com
tidal.com (Norveç)

2015
My Best Friends Are Vocalists / Ozan Musluoğlu (Albüm, Sony Müzik, 12.02.2015)

10-Musical Letter (feat. İlham Gencer & İpek Dinç) - 03:50

Deniz Ne Kadar Güzel / İlham Gencer & Vokal Grubu Karakediler (Single, Odeon Müzik, 13.04.2015)

1- Deniz Ne Kadar Güzel - 02:47
2- Bak Bir Varmış Bir Yokmuş - 02:22Dijital Satış Noktaları:
www.ttnetmuzik.com.tr
itunes.apple.com/tr

www.deezer.com
open.spotify.com
www.napster.com
www.qobuz.com

2016
Ne Olur Yapma / İlham Gençer Kuarteti (Single Albüm, Odeon Müzik, 15.07.2016)
[YENİ BASIMI])

1- Ne Olur Yapma - 02:54
2- Yalnız Tek Bir Gece - 02:59

Dijital Satış Noktaları:
www.muud.com.tr
itunes.apple.com/tr
www.deezer.com
open.spotify.com
www.napster.com
www.qobuz.com
tidal.com (Norveç)
www.amazon.com (ABD)

2019
Bak Bir Varmış Bir Yokmuş / Bozkurt İlham Gencer (Albüm, Müzikotek, CD & LP 03.10.2019, Dijital 02.09.2019)

1. Bak Bir Varmış Bir Yokmuş (Açılış)
2. C’est Ecrit Dans Le Ciel
3. C’est Ecrit Dans Le Ciel (Serkan Çağrı – Enstrümantal Klarinetli Versiyon)
4. Bak Bir Varmış Bir Yokmuş (Radio Edit)
5. Bak Bir Varmış Bir Yokmuş (Erdem Helvacıoğlu Remix)
6. C’est Ecrit Dans Le Ciel (Erdem Helvacıoğlu Remix)
7. Bak Bir Varmış Bir Yokmuş (Kapanış)

Kapat

Şarkılardan örnekleri sayfaya gömülü Dinle!


Online CD + PLAK Sipariş / Satış Noktaları:
muzikotek.com.tr
muzikotek.com.tr
www.dr.com.tr
www.opus3a.com
www.opus3a.com
www.plakkitap.com
www.plakkitap.com
Dijital Satış Noktaları: onmousedown="window.open('https://www.amazon.com/Bak-Bir-Varmış-Yokmuş/dp/B07WRZ2DWX','newwin')">www.amazon.com (ABD)
music.amazon.de (Almanya)
www.deezer.com
Facebook Sayfa Adresi:
www.facebook.com/pages/Bozkurt-ilham-Gencer
LastFM Sayfa Adresi:
www.last.fm/music/Ilham+Gencer
Wikipedia Sayfa Adresi:
tr.wikipedia.org/wiki/İlham_Gencer
YUKARI | TOP | OBEN


Geri Dön

Sanatçılar (Biyografi ve Diskografileri)

Telif Hakkı © Gönderen: Turkpopmuzik.net - (4782 okuma)


Sitede kullanılan materyallerin büyük bölümü genel kullanıma sunulmuş internet sitelerinden temin edilmiş olup burada yayınlanmasından herhangi bir ticari amaç güdülmemektedir. Bunlar üzerinde hak iddia ediyor ve telif talebinde bulunuyorsanız, siteden çıkarılması veya link verilmesi için lütfen bizimle bağlantı kurunuz.
[Detayları için BURAYA tıklayınız] turkpopmuzik@gmail.com
PHP-Nuke Copyright © 2004-2006 by Francisco Burzi. Bu bir free software programı olup GPL lisansıyla kullanılmaktadır. Sitemiz, PHP-Nuke v.7.6'dan geliştirilerek PHP 5.3.x versiyonlarına uyarlanmış SEO uyumlu RavenNuke (v.2.5) ile desteklenmektedir..
Hosted By  webhoster.ag