Hoş Geldin Sevgili Konuk!    [ Müzikli Gezintiler Dileğimizle ...]   

\n

Türk Pop Müzik Ana Menü 
Anasayfa
Giriş (Site Planı)
Editörün Notu
Kronolojik Gezinti
Sanatçılar
(Biyo & Diskografileri)
Top 10 Müzik
Listeleri
En Son (Sitemize)
Kaydedilen Sanatçılar
En Son Albümler
En Son Çıkan Klipler
Kolektif, Karma veya
Derleme Albümler 
Müzik Yarışmaları  
Eurovision Türkiye
Müzik Etkinlikleri
Basından Müzik Haberleri
Kısa Pop Tarihi ve Müzik
Terimleri Sözlüğü
Tarihte Müzik Olayları
KARAOKE VİDEOLAR
DİĞER VİDEOLAR
Hazır Şarkı Listeleri
Flashplayer Şarkı Listeleri
Top 10'lar :
Kronoloji (Yıllar)

Sanatçılar

Hazır Playlistler

Müzik Yarışmaları
  Altın Mikrofon (Yıllar)

Müzik Yarışmaları
  Milliyet Liselerarası Müzik
  Yarışmaları (Yıllar)

Müzik Yarışmaları
  Altın Güvercin Müzik
  Yarışmaları (Yıllar)

Eurovision (Yıllar)

Diğer
DİĞER LİNKLERİMİZ 
Dünya Müzik Listeleri
(Kronolojik)
Beatles Türk
Beatles Haberleri

Kronoloji
1926 - 1959
1960
1961
1962
1963
1964
1965
1966
1967
1968
1969
1970 ve sonrası

Şarkıları (Kronolojik)
1957 - 1961
1962
1963
1964
1965
1966
1967
1968
1969
1970 ve Sonrası

Şarkıları (Alfabetik)
A - B
C - D - E
F - G - H
I -J
M - N - O
P - R - S
T - Z

Diskografi (Karaoke)
İngiltere Albümleri
Diğer Albümleri

Film (& Soundtrack Albümleri)   
A Hard Day’s Night
Help!
Magical Mistery Tour
Yellow Submarine
Let It Be

45'likleri (Singles)

EP (Extended Play)'leri

(Givenaway) Diğer
müzisyen ve gruplar
için yaptıkları besteleri

YARDIM 
S.S.S
© by Turkpopmuzik.net

   Sitede Ara
   Sosyal Paylaşım

2020 yılına kadarki beğenmeler: 432


   Kim Online
Şu an sitede, 219 ziyaretçi ve 0 üye bulunuyor.

   Ziyaretçi Bilgileri
Hoşgeldin, Misafir
Şu An Bağlı:
Ziyaretçi: 219
Üye: 0
Toplam: 219

   Sitemizi Destekleyin!
Sitemizi desteklemek için Görüşlerinizi bize iletin!

   Bizi Önerin!
Bizi Arkadaşlarınıza, Dostlarınıza Önermek için buraya tıklayın!

   Sayfa Hit Toplamı
Şu ana kadar
sayfa izlenimi aldık. Başlangıç:
2005

   Site Bilgileri
Sunucu TrafiğiSunucu Trafiği
  • Toplam: 71,107,688
  • Bugün: 11,833
Sunucu BilgileriSunucu Bilgileri
  • Mar 31, 2020
  • 09:18 am CEST
 


   Müzik Yarışmaları Sayfası 1968 Yılı İzlenme Sayısı : 4576   -şarkının yüklenmesi biraz sürebilir!-
          1967      1968      1972    

   En Çok izlenen yıllar Top 10 listesini görmek için BURAYA tıklayın!     Geri Dön !

ALTIN MİKROFON YARIŞMASI - 1968

1968 yılında, Altın Mikrofon'un dördüncüsü ve o zamanlar henüz bilinmiyordu ama sonuncusu yapılır. Altın Mikrofon kervanı; bir otobüs, bir minibüs ve bir kamyondan oluşmuştur. Otobüste seyahat eden toplam 32 müzisyen ve yakınları, tam 17 gün sürecek bir maraton sonrası ulaşacaklardır finale. (Alfabetik sırayla) Erkin Koray Dörtlüsü, Haramiler, Moğollar, Sis Beşlisi ve Turgut Oksay ile T.P.A.O. Batman Orkestrası'ndan oluşan finalistler, 17 Nisan'da Adana, 18 Nisan'da, yarışmacıların şehrin en lüks oteli olmasına rağmen Sirkeci otellerinden farksız üçüncü sınıf bir otelde kaldıkları Urfa, 19 Nisan'da yarışmacılara Gazi Köşkü'nde doldurulmuş kuzu ziyafeti çekilen Diyarbakır, 20 Nisan'da Elazığ, 21 Nisan'da Malatya, 22 Nisan'da Gaziantep, 23 Nisan'da Antakya, 24 Nisan'da tekrar Adana, 26 Nisan'da Afyon, 27 ve 28 Nisan'da elbette Efes Oteli'nde kalınan İzmir, 29 Nisan'da müzisyenlerimizin kaldıkları otelden konser verecekleri sinemaya kadar trafik polisleri eşliğinde götürüldüğü Çanakkale ve 30 Nisan'da Edirne'de halkın karşısına çıkarlar.

Yarışmayı renklendirmek için kervana katılmış Orhan Boran, "Yuki'nin babası" olarak büyük ilgi toplar bu turnede. İstanbul'da verilen konserler sonrası, nihayet Şan Sineması'nda yapılan finalde sonuçlar açıklanır.

Çoğunluğu, Urfa, Elazığ, Diyarbakır ve Gaziantep gibi şehirlerden verilmiş 6068 oyla T.P.A.O. Batman Orkestrası birinci olur. İlhan Telli'nin önderliğindeki bu Altın Mikrofon yarışmalarının emektar topluluğu, nihayet şeytanın bacağını kırmış ve birinci olmuştur. Grup ''Meşelidir Enginde Dağlar Meşeli'' adlı yarışma şarkısıyla bu sonucu elde etmiştir.

Yarışmanın birincisi TPAO Batman Orkestrası, Anadolu’da müzik üreten ve bu üretimiyle bir nevi batıda yapılan folklorik düzenlemelere nazire yapan bir orkestra idi. 1963’te kurulan ve her yıl kadrosu değişen orkestra 1968'de org, gitar ve vokalde İlhan Telli, ritm gitarda Ünal Üstol, tenor saksofonda Ünal Yiğitbaş, basta Çetin Oral, bateride Semih Özmert, solo gitarda Atilla Akman’dan oluşuyordu. Beat müziğine gönderme olarak başlarına tipik beatle perukları geçirerek konser performanslarını sergileyen orkestranın Meşelidir Enginde Dağlar adlı düzenlemeleri Altın Mikrofon plaklarının ön yüzünde, Aç Aç Kolların adlı bir başka düzenleme arka yüzünde yer alıyordu.

Koray Oktay, Oğuz Durukan, Uğur Dikmen ve kervanın en genç müzisyeni olan Asım Ekren'den kurulu Haramiler, 4476 oy alarak ''Arpa Buğday Daneler'' ile ikinci olan Haramiler, 1966 yılında olduğu gibi volkalli olarak yarışmaya katılmışlardı. Kırmızı deri ceketleri, dönem için uzun sayılan saçlarıyla, halkımızın Topluluklar arasında yerini almıştı. Sert ve soloya elverişli bir beat/rhythm & blues tınısını seçen grubun müziği buna rağmen seçilebilirlikten uzak bir müzikti. Özgünleşme aşamasını tamamlamasına rağmen topluluk gerek dış görünüşle birlikte konulan tavır, gerekse müzisyenlerin enstrümanlarına olan hakimiyetiyle teknik anlamda ülkenin pek çok grubundan ayrı, müstesna bir yerde bulunuyordu. Solo gitar ve vokalde Koray Oktay, basta Oğuz Durukan, orgda Uğur Dikmen, bateride Asım Ekren, saksofonda Çetin Yorulmaz’dan oluşan topluluk, Arpa Buğday Taneler ile katıldığı yarışmada serbest parçaları olan sert beat düzenlemeli Aya Bak Yıldıza Bak ile parlıyordu.

Yarışmaya aralarında yaptıkları grafikli, bir nevi şura sayılabilecek bir referandumla katılma kararı alan, koyun postlarının uğur getirdiği söylenen Moğollar, bolero ritminde Murat Ses’in düzenlediği Ilgaz ile katılmışlar ve 3711 oyla üçüncü olmuşlardı. Anadolu’yla ilk tanışma anlamına gelen bu yarışma turnesi Moğollar’ın Anadolu Pop’a kadar uzanacak olan sezgisel yolculuğunun da başlangıç pratiklerinden birisiydi. Topluluğun yarışma kadrosu armonika ve orgda Murat Ses, vokal ve solo gitarda Aziz Azmet, gitarda Cahit Berkay, basta Hasan Sel ve bateride Engin Yörükoğlu’ndan oluşuyordu. Çıkarılan Altın Mikrofon plağının arka yüzünde ise Kaleden Kaleye Şahin Uçurdum adlı türkünün düzenlemesi yeralıyordu.

Erkin Koray dahil dört kişiden oluşan ve 2980 oy alarak "Çiçekdağı" ile dördüncü olan Erkin Koray Dörtlüsü ise önceki yıllarda olan finale kalamama talihsizliğini 1968’de yenmişlerdi. 1967 yılında yaptığı Kızları da Alın Askere plağında yakaladığı tiraja rağmen amatör ruhu onu böylesine bir yarışmaya sürüklemişti. Sonradan katıldığı için pişman olduğu bu yarışmada ona davulda Sedat Avcı, ikinci gitarda eski Volkanlar elemanı Tuncer Dürüm, basta Ziya Bakanay eşlik ediyordu. Koray’ın yarışma parçası beat formunda düzenlenen Çiçek Dağı adlı çalışmay ile plakta serbest parça olarak yeralan Meçhul ise psychedelic bir beste olarak Koray’ın kariyerinin çok daha değerli bir örneğini oluşturuyordu.

2423 oy alarak beşinci olan Sis Beşlisi ve Turgut Oskay'ın yarışma parçası vals ritminde düzenlenen Iğdır’ın Al Elması olan topluluk Altın Mikrofon plağının arka yüzünde, serbest parça olarak beat ritmine sahip Çarşambayı Sel Aldı’yı seçmişti. Sis Beşlisi basta Metin Cengiz, gitarda Göktürk Alpanlı, orgda Erdal Peşkircioğlu, tenor saxta Ali Boz’dan oluşuyordu. Turgut Oskay da grubun vokalistliğini üstlenmişti.

1968 yılının Altın Mikrofonları 22 Mayıs’ta sahiplerini buldu. Sonraki yıllarda yapılamayan Altın Mikrofon, aynı isimle 1972’de Günaydın gazetesi ve 1979’da Saklambaç mecmuası tarafından yapıldı. Bu yarışmalarda Edip Akbayram, Salim Dündar, Ömer Aysan, Ünol Büyükgönenç, Coşkun Demir gibi isimler şarkıcı olarak müzik dünyasında isimlerini duyurma şansına sahip oldular.

Altın Mikrofon, nereden bakılırsa bakılsın, grupların hem iç kimliklerini hem de Türkiye üzerindeki kültürel rollerini belirledikleri platformlar içerisinde en sonuncusu ve en etkilisiydi.

Çıkarılan 45'lik Plaklar:
(Açıklama: Y.Ş.=Yarışma Şarkısı)

1968 Altın Mikrofon Kolektif LP PlakDereceye Girenler:


  1. T.P.A.O. Batman Orkestrası - Meşelidir Enginde Dağlar (Y.Ş.)DiNLEMEK iÇiN TIKLAYINIZ / Aç Aç KollarınDiNLEMEK iÇiN TIKLAYINIZ

  2. Haramiler - Arpa Buğday Daneler (Y.Ş.)DiNLEMEK iÇiN TIKLAYINIZ / Aya Bak Yıldıza BakDiNLEMEK iÇiN TIKLAYINIZ

  3. Moğollar - Ilgaz (Y.Ş.)DiNLEMEK iÇiN TIKLAYINIZ / Kaleden Kaleye Şahin UçurdumDiNLEMEK iÇiN TIKLAYINIZ

  4. Erkin Koray Dörtlüsü – Çiçek Dağı (Y.Ş.)DiNLEMEK iÇiN TIKLAYINIZ / MeçhulDiNLEMEK iÇiN TIKLAYINIZ

  5. Sis Beşlisi ve Turgut Oksay - Iğdırın Al Elması (Y.Ş.)DiNLEMEK iÇiN TIKLAYINIZ /
Güncelleme: 22.12.2019

1967     YUKARI | TOP | OBEN     1972

 


Sitede kullanılan materyallerin büyük bölümü genel kullanıma sunulmuş internet sitelerinden temin edilmiş olup burada yayınlanmasından herhangi bir ticari amaç güdülmemektedir. Bunlar üzerinde hak iddia ediyor ve telif talebinde bulunuyorsanız, siteden çıkarılması veya link verilmesi için lütfen bizimle bağlantı kurunuz.
[Detayları için BURAYA tıklayınız] turkpopmuzik@gmail.com
PHP-Nuke Copyright © 2004-2006 by Francisco Burzi. Bu bir free software programı olup GPL lisansıyla kullanılmaktadır. Sitemiz, PHP-Nuke v.7.6'dan geliştirilerek PHP 5.3.x versiyonlarına uyarlanmış SEO uyumlu RavenNuke (v.2.5) ile desteklenmektedir..
Hosted By  webhoster.ag