Hoş Geldin Sevgili Konuk!    [ Müzikli Gezintiler Dileğimizle ...] 19.07.2024

Türk Pop Müzik Ana Menü 
Anasayfa
Giriş (Site Planı)
Editörün Notu
Kronolojik Gezinti
Sanatçılar
(Biyo & Diskografileri)
Top 10 Müzik
Listeleri
En Son (Sitemize)
Kaydedilen Sanatçılar
En Son Albümler
En Son Çıkan Klipler
Kolektif, Karma veya
Derleme Albümler 
Müzik Yarışmaları  
Eurovision Türkiye
Müzik Etkinlikleri
Basından Müzik Haberleri
Kısa Pop Tarihi ve Müzik
Terimleri Sözlüğü
Tarihte Müzik Olayları
KARAOKE VİDEOLAR
DİĞER VİDEOLAR
Hazır Şarkı Listeleri
Flashplayer Şarkı Listeleri
Top 10'lar :
Kronoloji (Yıllar)

Sanatçılar

Hazır Playlistler

Müzik Yarışmaları
  Altın Mikrofon (Yıllar)

Müzik Yarışmaları
  Milliyet Liselerarası Müzik
  Yarışmaları (Yıllar)

Müzik Yarışmaları
  Altın Güvercin Müzik
  Yarışmaları (Yıllar)

Eurovision (Yıllar)

Diğer
DİĞER LİNKLERİMİZ 
Dünya Müzik Listeleri
(Kronolojik)
Beatles Türk
Beatles Haberleri

Kronoloji
1926 - 1959
1960
1961
1962
1963
1964
1965
1966
1967
1968
1969
1970 ve sonrası

Şarkıları (Kronolojik)
1957 - 1961
1962
1963
1964
1965
1966
1967
1968
1969
1970 ve Sonrası

Şarkıları (Alfabetik)
A - B
C - D - E
F - G - H
I -J
M - N - O
P - R - S
T - Z

Diskografi (Karaoke)
İngiltere Albümleri
Diğer Albümleri

Film (& Soundtrack Albümleri)   
A Hard Day’s Night
Help!
Magical Mistery Tour
Yellow Submarine
Let It Be

45'likleri (Singles)

EP (Extended Play)'leri

(Givenaway) Diğer
müzisyen ve gruplar
için yaptıkları besteleri

YARDIM 
S.S.S
© by Turkpopmuzik.net

   Sitede Ara
   Sosyal Medya
2020 sonuna kadarki beğenmeler: 432

Beğen
   Kim Online
Şu an sitede, 432 ziyaretçi ve 0 üye bulunuyor.

   Ziyaretçi Bilgileri
Hoşgeldin, Misafir
Şu An Bağlı:
Ziyaretçi: 432
Üye: 0
Toplam: 432

   Sayfa Hit Toplamı
Şu ana kadar
sayfa izlenimi aldık. Başlangıç:
2005

   Site Bilgileri
Sunucu TrafiğiSunucu Trafiği
 • Toplam: 147,118,807
 • Bugün: 18,255
Sunucu BilgileriSunucu Bilgileri
 • Jul 19, 2024
 • 02:50 pm CEST
 

  TÜRK POP MÜZİK.NET  Türkiye'de Müzik Yarışmaları

TÜRKİYE'DE MÜZİK YARIŞMALARI

Bu bölümde, günümüze gelene değin Türkiye'de ve Türkiye'yi temsilen yurtdışında (Eurovision Yarışmaları ayrı bölümde incelenmiştir.) yapılmış Müzik, Ses, Beste Yarışmalarını incelemeye aldık. İşte size eskilere bir yolculuk yaptıracağımız günümüze kadarki müzik yarışmaları izleyebileceğiniz bir sayfa... Müzik örneklerini ilgili sayfaları hazırlandıkça dinleyebileceksiniz.

Müzik Yarışmaları, ilk hangi yıllarda yapılmaya başlandı dersiniz?

1929`da başlayan yarışmada, Tevfik ve Mübeccel hanımlar ilk popstar unvanını almışlardı...

`Soruldu fikirler hep birer birer, İsmimin üzerinde toplandı reyler. Güzelsin dediler bana hakemler. Birinci olarak beni seçtiler...` Taş plaktan ülkeye yayılan bu ses, Türkiye'deki müzik yarışmalarının tarihteki ilklerini oluşturdu.

3 bin 500 dolayında plak arşivi ve araştırmalarıyla müzik tarihine ışık tutmaya çalışan İstanbul Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi öğretim üyesi Mehmet Ö. Alkan`ın, verdiği bilgilere göre; Türkiye`nin geniş katılımlı ilk `yarı resmi` yarışması, hükümetin de teşvikiyle bir gazete tarafından 1929`da düzenlendi.

Tarihin ilk Popstar furyasının da başlamasına sebep olan güzellik kraliçeliği yarışmasında, ön elemelere katılan 125 adaydan 48`i halkın oylarıyla belirlendikten sonra jüri önüne çıkmaya hak kazandı.

48 finalist Abdülhak Hamit Tarhan ve eşi Lüsyen Hanım, Halit Ziya Uşaklıgil, Peyami Safa, Cenap Şahabettin, Hüseyin Rahmi Gürpınar, İbrahim Çallı, Vasfi Rıza Zobu, Zekeriya ve Sabiha Sertel gibi dönemin ünlü fikir ve sanat çevrelerinden isimlerin bir araya geldiği jüri, 48 finalistin karşısına 60 kişiyle çıktı. Bu dönem birinci seçilen Feriha Tevfik Hanım gibi, bir sonraki yıl yapılan yarışmada güzellik kraliçesi olan Mübeccel Hanım, plaklara şarkı okuyarak, tarihin ilk popstarları unvanını da aldılar.

Şehir tiyatrosunun operetlerinde görev alan, sinema filmleri çeviren Feriha Tevfik, Colombia Records`tan yayınlanan plağında `Dürdane Hanım` (Bereli Kız) şarkısını seslendirdi. (Orijinal kaynak: www.turkiyegazetesi.com - 11.07.2004)

Ayrıca çoğunuza, okunuşu size garip de gelse Hudadat Şakir Hanım ismi herhalde çok yabancı. Ama bu sanatçının Cumhuriyetin ilanından hemen birkaç sene sonra yurtdışında o zamanların Eurovision'u sayılan uluslararası bir yarışmada Türkiye'yi temsil etmek için, 1930 Aralık ayında düzenlenen bir 'Güzel Ses Yarışması'nda “Türkiye’nin ilk ses kraliçesi” seçildiğini kaç kişimiz bilir?

“GÜZEL SES YARIŞMASI”.
1930 yılının Aralık ayında yapılan “Güzel Ses” yarışmasıyla müzik alanında bir ilk gerçekleşmişti. Müzik alanında da Batılılaşma anlayışla yapılan bu yarışmada Hudadat Şakir Hanım otuz altı yarışmacıdan biriydi ve on altı oyla birinci ilan edildi, Fransa’nın Nis kentinde yapılan yarışmada Türkiye’yi temsil etmek üzere. Bu yarışmayı yine bir gazete Cumhuriyet Gazetesi destekliyordu ve yarışmadaki gelişmeleri gün be gün gazete haberlerinde yer vererek halkı bilgilendiriyordu. (Alıntı - kaynak : www.tiyatro.net)“60'LI VE 70'Lİ YILLARDA TÜRKİYE'DEKİ YARIŞMALAR”.

Caddebostan Ses Yarışması:
Asu Maralman, 1961 yılında düzenlenen "Caddebostan Ses Yarışması"'nda Fransızca olarak seslendirdiği Siyah Orfe filminin müziğiyle ablasını bile sollayarak birinci oldu.

Ankara İkinci Amatör Orkestralar yarışması:
Lale Akat, Kings gubu ile 1962 yılında Siyasal Bilgiler Fakültesi İngilizce klübü tarafından düzenlenen "Ankara İkinci Amatör Orkestralar yarışması"na katıldı.

Boğaziçi Müzik Festivalleri: 1963-1964-1965
Robert Koleji tarafından peşpeşe 3 yıl düzenlendi.

1963'teki 1.Boğaziçi Müzik Festivali'nde Erol Büyükburç ve Şerif Yüzbaşıoğlu Orkestrası Festivalin Birincisi olup ''En İyi Şarkı'' ve ''En İyi Şarkıcı'' ödülleri aldılar.

1964'teki 2.Boğaziçi Müzik Festivali'nde bir çok ünlü isimler göze çarpmakta. “En Başarılı Şantöz” olarak Ayla Dikmen’i seçilmişti. Erol Büyükburç da yine "En İyi Şantör" idi. Timur Selçuk, "Köylü Kızı" adlı bestesiyle festivalde katıldığı Galatasaray Vokal Topluluğu'na ''En İyi Grup'' Dalından ödül kazandırdı. Yine katılan Şerif Yüzbaşıoğlu Orkestrası 2.Boğaziçi Müzik Festivali'nde "In Memorium" şarkısıyla ''En İyi Grup'' birincisi seçildi. İlham Gencer Orkestrası "The Song Goes Around The World" şarkısının performansıyla ''En İyi Grup'' İkincisi oldu. Şevket Uğurluel ve Arkadaşları da "You" şarkısıyla Üçüncü ''En İyi Grup'' idi. Şerif Yüzbaşıoğlu Orkestrası ayrıca ''Folk'' dalında da "Eminem" şarkısı performansıyla yine birinci olmuş, İlhan Feyman ve Arkadaşları da "Kundurama Kum Doldu" şarkısıyla bu dalda ikincilik ödülü almıştı.

1965'te 3ncüsü yapılan Boğaziçi Müzik Festivali'nde Genç Arslanlar Grubundan Ali Atasagun "Fadimem" ile 1nci, Metin Alatlı "Rüya" ile 2nci ve Erol Büyükburç da "Altın Tasta Üzüm Var" ile 3cü oldu ve ayrıca Robert Akademi ödülü kazandı. Kenan ve Ozan Doğulu kardeşlerin babası ünlü gitarist Yurdaer Doğulu da bu yarışmada "Helvacı" şarkısıyla En İyi Folk Düzenlemeleri dalında birinci olup "Gümüş Saz Birincilik ödülü" sahibi oldu. Metin Alatlı da "Ninni" ile aynı dalda ikincilik aldı. Folk dalında, o zamanki kadrosunda davulda Salim Dündar'ın da yer aldığı Silüetler de yarışmış, "Üsküdar (Katibim)" ile 3ncü olmuşlardı. İlham Gencer ve Orkestrası "Cherbourg Şemsiyeleri" ile "Festivalin en iyi şarkısı ödülü"nü aldı. Yarışmada Ekolar grubu ve Kaygısızlar (MFÖ'nün o zamanki Özkan'sız olarak 4'lü kadrosu) da yarışmıştı.

“ALTIN MİKROFON ARMAĞANI YARIŞMALARI”.
1964'de Hürriyet Gazetesi'nin önderliğinde Türkiye'deki müziğin gidişatını etkilemek ve bir yön vermek amacıyla bir Müzik Yarışması düzenlenir: “Altın Mikrofon Armağanı Yarışması”. 4 yıl sürecek bu yarışmalar gerçekten de amacına ulaşmış ve Batılı anlamda Türkiye'de yapılan Pop Müziğine bir yön vermiştir. Bu müzik olaylarını belgelemek amacıyla sonraları yani 2002 yılında DMC (Doğan Media Company) tarafından tüm yarışma şarkılarının dijital kayıtları yapılarak ''Altın Mikrofon / Müzikte Değişim Yılları Ansiklopedisi 56 Unutulmaz Eser 1965-1966-1967-1968 '' isimli bir Derleme CD albüm piyasaya sunulmuştur. 2006 Mart ayında tekrar ''Altın Mikrofon / Türk Müziğinin Miladı / 56 Unutulmaz Eser'' ismiyle Kolektif albüm olarak çıkarıldı.

Hürriyet gazetesi ''Altın Mikrofon Armağanı Yarışmaları'':

YIL: 1965
YIL: 1966
YIL: 1967
YIL: 1968

Altın Mikrofon 1972 yılında Günaydın gazetesi 1979 yılında da Saklambaç dergisi tarafından tekrar hayata döndürülmeye çalışılmıştı. Bu yarışmaların, 1972 yılındaki yarışma sonucunda Edip Akbayram'ı, 1979 yılındaki yarışma sonucunda da Coşkun Demir'i müzik dünyasına kazandırmaktan başka bir yararı olmadı.

Günaydın gazetesinin düzenlediği
''1972 Altın Mikrofon Yarışması''
Günaydın gazetesi eki Saklambaç mecmuasının düzenlediği
''1979 Altın Mikrofon Yarışması''

Hürriyet Gazetesinin, 90'lı yıllarda "Altın Mikrofon" yarışmalarını Liselerarası yarışma tarzında yaşatmaya çalışarak yarışmaları 1993'ten itibaren tekrar düzenlediğini görürüz.

Kaan Tarıman, henüz 14 yaşındayken klavyelerini çaldığı Antalya Anadolu Lisesi orkestrası (1993) Hürriyet Altın Mikrofon yarışmasında ödül aldı.

Ömer Bayramoğlu'nun, 1993 yılında Emre Yılmaz'ın seslendirdiği 'Artık Vakit Yok' isimli şarkısı, Altın Mikrofon Türkiye (Liseler Arası) Müzik Yarışması'nda Türkiye İkincisi oldu.

Tuna Kiremitçi, Kerem Doğrar ve Cem Coşkun'dan oluşan ve bir dönem Galatasaray Lisesi Orkestrası olarak Hürriyet Altın Mikrofon yarışmasına da katılan Kumdan Kaleler, bu yarışmada İstanbul birincisi ve Türkiye üçüncüsü olarak dikkat çekti.

Tolga Palaoğlu, 1994 Hürriyet Altın Mikrofon Şarkı Yarışması İkincilik Ödülü aldı.

Evren Gülçığ (Gripin), 1993 yılında kurduğu Şişli Terakki Lisesi'ndeki grubuyla 1994 Altın Mikrofon 2.lik ödülünü aldı.

İzmir Bornova Mustafa Kemal Lisesi, 1994 Lise ve Üniversiteler arası 2.Altın mikrofon müzik yarışması Fecri EBCİOĞLU özel ödülü'nü almaya hak kazandılar.

Şimdilerde Yrd. Doç. Doktor olan Yavuz Durak, Davul-Aranjör dalında 1994 Hürriyet Altın Mikrofon Şarkı Yarışması Birincilik, 1995 Hürriyet Altın Mikrofon Şarkı Yarışması İkincilik Ödülü aldı.

Altın Mikrofon ödülleri, sonraki yıllarda örneğin en son 2010'da 37ncisi yapılan "Altın Kelebek" Ödülleri içinde özel olarak verilmeye devam etmekte.

37ncisi yapılan "Altın Kelebek"'te "Altın Mikrofon Özel Ödülü" Necati Zincirkıran, Ferdi Özbeğen, İlham Gencer, Kanat Gür, Mavi Işıklar (Nejat Toksoy, Çetin Yavuzdoğan, Metin Yavuzdoğan, Cihat Günaydın, Atilla Şimşek), Selçuk Alagöz, Rana Alagöz, Silüetler (Erol Bilem, Koral Yılmaz), Cahit Oben, Uğur Dikmen, Cahit Berkay, Mavi Çocuklar (Dinçer Erdoğan) ve İlhan Telli'ye verildi.

“MİLLİYET LİSELERARASI HAFİF BATI MÜZİĞİ YARIŞMALARI”:

Hürriyet Gazetesinin 1965 yılında başlatmış olduğu Altın Mikrofon yarışması, o zamanlar gazetenin en büyük rakibi olan Milliyet gazetesini biraz geç de olsa harekete geçirdi. Milliyet müzisyen yetiştirmeyi amaç edinecek olan yarışmayı 1967 yılında başlattı. Milliyet Gazetesi’nin başlattığı bu yarışma Liselerarası Müzik Yarışması adını taşıyordu. Yarışmada dereceye giren grupların plaklarının Sayan Plak tarafından piyasaya verilecek olması oldukça cazipti. Fakat bu uygulama 1970'den sonraki yarışmaları maalesef kapsamadı. (Bu bölüm www.aliozen.com sayfasından alıntıdır. Orijinal kaynak: Münir Tireli-Bir Metaformoz Hikayesi, derleyen: Ercan Demirel)

70'ten sonra bu yarışmalara, ismi de biraz değiştirilerek önce "Milliyet Türkiye Liselerarası Müzik ve Halk Oyunları Yarışması" sonra da "Milliyet Gazetesi Liselerarası Halk Oyunları Yarışması" olarak en sonu 1999 yılında yapılana dek devam edildi.

Burada sayfalarımıza aldığımız yıllar Türk Popu için önemli olanlarıdır. Aşağıda verdiğimiz linklerden tarih sırasında inceleyebilirsiniz.

YIL: 1967
YIL: 1968
YIL: 1969
YIL: 1970
YIL: 1971
YIL: 1973
YIL: 1979

Altın Ses Yarışmaları:
1967 yılındaki Hafta Sonu gazetesinin düzenlediği 'Altın Ses Yarışması'nda erkeklerde Ersan Erdura (Altın Ses Kralı), kadınlarda Nilgün Arkun (daha sonra Onatkut) birinci oldu. Turgut Oksay, 1967'de Hafta Sonu Gazetesi'nin düzenlediği, Selim Sam, Ersan Erdura, Gökhan Abur, Cihan Akerson, Turgay Tezcanlı ve Sezer Bağcan'ın da yer aldığı Altın Ses Yarışması'nın final yarışmasında 3ncü oldu.

1970 yılındaki 'Altın Ses Yarışması'nda Nilüfer, İtalyan Lisesi öğrencisiyken henüz 15 yaşında katılıp 1nci oldu ve "En İyi Şarkıcı" seçildi. Bu yarışmada Sezen Aksu 6. olmuştu.

1972'de tekrarlanan yarışmada ise İskender Doğan birinci oldu.

1. Toplu İğne Beste Yarışması:
1974’de ilk ve son kez Şanar Yurdatapan ve Atilla Özdemiroğlu'nun prodüksiyon şirketi ŞAT tarafından düzenlenen ve TRT'nin de naklen yayınlama kararı aldığı "1. Toplu İğne Beste Yarışması" Türk Popunun 1960’lardan başlayan ikinci evresinin en önemli müzik hareketiydi. Bu yarışmada Esmeray, eşi Semi Diriker'in (Bestelerine Erol Tanır imzasını atardı.) bestesi olan ''Unutama Beni'' ile 1ncilik alıyordu.

Bu yarışmaya katılan bestelerin yorumcularından Attila Yelken, Ülkü Üst, Özdemir Erdoğan, Modern Folk Üçlüsü, Muzaffer Uludağ, Uğur Işık, Güzin (Sokullu), Nonna Bella, Kayhan, Fatoş Balkır, Yurdaer Doğulu, Asu Maralman, Rana ve Selçuk Alagöz, İskender Doğan, Ertan Anapa, Ali Kocatepe, Nilüfer, Esmeray, Erol Evgin arasından ilk dört derece şöyle idi:
1. ESMERAY – Unutama Beni (Beste: Erol Tanır [Semi Diriker]) - 73 Puan
2. NİLÜFER -Al Beni Çal Beni (Beste: Tuğrul Dağcı) - 33 Puan
3. ALİ KOCATEPE - Hey Gidi Dünya Hey (Ali Kocatepe) - 31 Puan
    EROL EVGİN – Geli Geliver (Beste: Selmi Andak) - 31 Puan

TRT "Hafta Sonu" programı "Modern Folk ile Birlikte Söyler misiniz?":
19 Nisan 1975 Cumartesi günü yayınlan bu programda Zerrin Özer, "Göreceksin Kendini" ve "Memleketim" şarkılarında gösterdiği üstün performans ekran başındaki herkesi derinden etkilemişti.

TRT İzmir Radyosu şarkı yarışması:
Nazan Öncel, 1976'da İzmir Radyosu'nun düzenlediği bir şarkı yarışmasına “Annem” isimli bestesiyle katılarak birincilik elde etti.

“80'Lİ YILLARDA MÜZİK, BESTE, ŞARKI VE SES YARIŞMALARI”:
80'li yılların başlarında Arabesk furyası başladığında Türk popu alanından pek bir hareket görememekteyiz. Ta ki 1985 yılına kadar...

Güneş Gazetesi Müzik Yarışması:
Emel Müftüoğlu, Profesyonel müzik hayatına 1985 yılında Güneş Gazetesinin açtığı müzik yarışmasında birincilik alarak başladı. Aynı yarışmada ikincilik alan ve onun da Profesyonel müzik hayatına bu yarışmayla başlamış olduğu Erdal Çelik’le bir ikili oluşturma kararı aldı. Ve Emel-Erdal İkilisi kurulmuş oldu.

“KUŞADASI ALTIN GÜVERCİN MÜZİK YARIŞMALARI”:
Aydın'ın Kuşadası ilçesinde 17 yıl süreyle en uzun soluklu yapılmış Müzik Yarışması özelliğini taşır. Yarışma organizasyonunu, 17 yıl boyunca Hürriyet Gazetesi'nde muhabirlik yapmış, gazeteciliği boyunca popüler müzik ve sinema ağırlıklı yazılar yazmış olan Ali Rıza Türker tarafından kurulan Türker Reklamcılık & Organizasyon ve Ticaret Limited Şirketi tarafından yapılmıştır. 1985 yılında Kuşadası Festivali'nin de temelini attı. Festival çerçevesinde bu müzik yarışmasını da organize etti. (Bakınız: www.turkerorganizasyon.com)

Kuşadası Altın Güvercin Müzik Yarışmaları ve Birincileri ile sonuçları: (Linklerden sayfalara ulaşabilirsiniz)
YIL: 1986 Yol Verin A Dostlar - Fatih Erkoç
YIL: 1987 Yeniden - Aşkın Nur Yengi & Harun Kolçak
YIL: 1988 [YAPILMADI]
YIL: 1989 Sen ve Ben - Fatih Erkoç
YIL: 1990 Kahya Yahya - Cem Karaca
YIL: 1991 Sen Daha Dur - Eda Özülkü & Metin Özülkü
YIL: 1992 Haykır Sevda Dağlarına - Tülay Saygın (Asya)
YIL: 1993 Canım Seni İstiyor - Bora Ayanoğlu
YIL: 1994 Biz Hep Böyleyiz - İzel Çeliköz, Ercan Saatçi, Hakan Peker, Burak Kut, Ferda Anıl Yarkın ve Seden Gürel
YIL: 1995 Aşkımı Çaldın - Mert Ekren
YIL: 1996 Son Sevda - Burak Uçkun
YIL: 1997 De Lan - Suavi
YIL: 1998 Bu Aşk İlle de Yaşanacak - Şebnem Özsaran
YIL: 1999 Yüreğime Taş Bastım - Tayfun Duygulu
YIL: 2000 Bir Yudum Hayat - Işın Karaca
YIL: 2001 [YAPILMADI]
YIL: 2002 Ömrüm Eski Bir Takvim - Tuğrul Arsever
YIL: 2003 Karayel - Burak Uçkun
YIL: 2004 Denizin Kızı - Hürriyet Narin
YIL: 2010 Dön - Besteci: Caner Yemez / Seslendiren: Cem Doğangil
YIL: 2011 Mucizeler Diyarı - Besteci: Alper Kömürcü / Söz Yazarı: Ali Ulaş Akalın / Yorumcu: Hale Özbaş
YIL: 2012 Siyah Gelinlik - Besteci: Nermin Kurban / Söz Yazarı: İkbal Kurban / Yorumcu: Nilgün Yavaşoğlu

Hey dergisi yarışması - 1988:
Ercan Saatçi, 1988 yılında lisedeki okul arkadaşı olan Yavuz Çetin ile yaptıkları "I Will Cry" adlı şarkı ile Hey dergisinin yarışmasını kazandı.

Altın Portakal Müzik Yarışması - 1988:
1988 Antalya Altın Portakal Müzik Yarışması’nda “Portakal Çiçeği” isimli şarkı Aşkın Nur Yengi'ye yeni bir 1ncilik getirdi.

Nejat Yavaşoğulları (Bulutsuzluk Özlemi), Üniversite yıllarında çeşitli gruplarla müzik çalışmalarını sürdürürken müzik üzerinde yoğunlaşıp katıldığı Antalya Altın Portakal Şarkı Yarışması'nda "En İyi Şarkı" ödülüne layık görüldü.

Altın Çınar Şarkı yarışması - 1989:
1986 yılında Murat Hasarı ve Serhan Kelleözü'nün, arkadaşları Necip Atay ve Saim Ünal ile birlikte kurdukları Grup Merdiven, 1989 yılında Altın Çınar Şarkı yarışmasında 179 grup arasında "Oluşum" isimli parçasıyla birincilik kazandı.

TRT Ses Yarışması - 1989:
Suat Sancar, 1989 yılında TRT'nin düzenlediği bir ses yarışmasında Akdeniz Bölgesi finalistlerinin arasına girdi.

“90'LI YILLARDA MÜZİK, BESTE, ŞARKI VE SES YARIŞMALARI”:

TRT Altın Anten Beste Yarışmaları:
1990 yılındaki yarışmada Cem Bezeyiş, besteci, söz yazarı ve yorumcu kimliğiyle finallere kaldı. Ödül alamadı ama TRT’nin genç besteciler kuşağında Cem Bezeyiş’in sanat yaşantısı televizyonda birinci kanaldan belgesel olarak yayınlandı. Yarışma finalinde Özdemir Erdoğan, 1ncilik ödülü aldı. Meltem Taşkıran (Grup Egoist), 2nci ve Ercan Saatçi, TRT Altın Anten Genç Besteciler yarışması'nda 3ncü oldu. Pentagram'a 1996'da katılan solist Murat İlkan, 1987'de kurduğu Swadust isimli grubuyla bu yarışmaya katılıp derece almıştı.

1991 finaline Can Atilla, besteci, aranjör ve orkestra şefi olarak katıldı. Bu yılki yarışmada Metin Kalender, 1ncilik alırken 2nciliğini Mine Mucur, Ebru Güder, Garo Mafyan, Sinan Erkoç'un katıldığı grup aldı. Fatih Erkoç ve Ayşe Gencer grubu 3ncü oldu. Bu yarışmada Deniz Arcak, Metin ve Eda Özülkü, Atilla Atasoy gibi isimler de yarışmışlardı. Burak Aydos, "Mor Menekşe" adlı şarkısı ile finalde yarıştı ve mansiyon kazandı.

1993'teki yarışmaya Düş Gezginleri grubu olarak katılan Erhan Doğan, "Yılgın" isimli besteyle 1ncilik ve diğer bir bestesiyle de 3ncülük ödülü kazandı.

1996 yılındaki TRT'de Altın Anten yarışmasında "Yalıçapkını" isimli eseriyle katılıp birinci olan Suavi, Kazakistan Almaata'da 24 ülkenin katıldığı Asya'nın Sesi (Voice Of Asia) yarışmasında Türkiye'yi temsil etmeye hak kazandı.

Hangi yıl belli değil ama, Ece Ülker'in yarışmaların birinde yer aldığı, Sibel Tüzün'ün 1991'de profesyonel müzik hayatına atıldığı zamanlarda bu yarışmaya (muhtemelen aynı yıl) katıldığı, ayrıca Zeliha Sunal'ın da 90'lı yıllardaki bu yarışmaların birine katılıp derece aldığı biliniyor.

DİĞER YARIŞMALAR:
Özel Televizyonların çoğalmasıyla birlikte diğer bazı yarışmalar da 90'lı yıllarda start alıyordu. Roxy Müzik Günleri ilk kez 1995'te başlıyordu. 1997'den itibaren de Kral TV Video Ödülleri başlamıştı.

Zeliha Sunal,1997'de o ara ATV Orkestra Şefi olarak görev yapan Turhan Yükseler'in yarışma orkestrası Şefliğini üstlendiği İzmir Şarkıları Yarışması'nda, bestesi Mine Mucur'a, sözleri Necla Taşkıran'a ait ve aranjörlüğünü Eser Taşkıran'ın yaptığı "İzmirlim" adlı şarkıyı seslendirdi.

Sima Sarıkaya, 1997'de ATV'de canlı olarak yayınlanan, İzmir Belediyesi ve ATV tarafından ortak hazırlanan, İzmir şarkıları yarışması'nda sözü ve müziği Murat Soydan’a, aranjörlüğü Yuri Ryadchenko’ya ait olan eserin solistliğini yaparak büyük beğeni topladı.

Antalya - Kemer Altın Nar Festivali'nde düzenlenen 1997'deki Onno Tunç Beste Yarışması'nda Düş Gezginleri 1.lik ödülü alırken, Şebnem Özsaran ikinci oldu. İlhan Gencer'in kardeşi olan Bora Gencer, Onno Tunç adına düzenlenen beste yarışmasında kendi bestesi ve yorumuyla üçüncü oldu.

1998'deki Onno Tunç Beste Yarışması'nda da Koray Çapanoğlu, Şıpsevdi Yüreğim ile 1ncilik aldı. Yine katılan Şebnem Özsaran üçüncü oldu. Düş Gezginleri de tekrar katılmış finalde yarışmışlardı.

Süleyman Akyıldız, 1998 yılında İzmir’de Ege bölgesi genelinde yapılan bir ses yarışmasında birincilik kazandı. (2006 yılında Star Avı adlı ses yarışmasına katılacaktır)

S.Birol Namoğlu (Gripin üyesi), 1998 yılında Serdar Derekoy ve Mustafa Keçeli ile beraber kurduğu Yankı grubu ile Boğaziçi Üniversitesi 1. Amatör Müzik yarışması'nda en iyi erkek solist ödülünü, Yankı grubu da en iyi performans, en iyi grup ve jüri özel ödüllerini aldı.

Pop Show Yarışmaları:
Show TV tarafından ilki 1993'te yapılan ve ardından 1997'e kadar süren şarkı ve beste yarışmaları düzenlenmişti.

Bu yarışmalardan, sonradan ünlenecek önemli isimler çıkmıştır.

1993'deki yarışmada 1nci, 2nci ve 4ncülük almış olan Suat Suna, Şehrazat'ın "Harman" isimli şarkısıyla katılıp ikincilik alan Demet Sağıroğlu, 2 şarkıyla birlikte daha ortaokuldayken yarışan ve bu onun ilk sahne deneyimi olan Ceynur, sözleri Çetin Akçan'a, müziği Mine Mucur'a ait Melih Kibar'ın düzenlemesini yaptığı "Sev" şarkısını seslendiren Tuba Önal, katılımıyla adını Türkiye'ye duyurmayı başaran Erol Büyükburç’un kızı rahmetli Ajlan Büyükburç .

1994'teki yarışmada Müfit Bayraşa yarışma için hazırladığı şarkıyı Niran Ünsal'a okutacaktır. Niran Ünsal'ın “Serseri Mayın” isimli şarkıyı başarıyla okuması birincilik getirdi. Bu yarışmada Niran Ünsal, farklı ses rengi, güçlü yorumu ve fiziğiyle dikkatleri üzerine çekti.

1995'deki yarışmada "Bırakıp Gidersen" isimli şarkıyı seslendirerek birinci olan Deniz Seki'yi görürüz. Aslı Omağ da, Saltuk Tukur ile birlikte katıldığı yarışmada Saltuk Tukur'un bestesi ve sözü kendisine ait "Bu Gece" isimli parçası ile finale kalmasında önemli bir rol oynadı.

1996'daki yarışmada Yeşim Dönüş Işın sözü Kenan Doğulu'ya, müziği Ufuk Yıldırım'a ait "Ben Böyle Sevdim" şarkısıyla birinci oldu. Bengü de, Müfit Bayraşa'nın bir bestesiyle ikinci oldu.

1997'deki yarışmada Murat Başaran, 350 besteci arasından 2.ci oldu.

KASDAV Liselerarası Müzik Yarışmaları:
Kadıköy Belediyesi'nin düzenlediği gençlere yönelik en büyük organizasyon sayılmakta olup 1ncisi 1998'de başladı. Halen daha devam etmekte...

Serhat Hacıpaşalıoğlu yapımı olan ve Uluslararası Festivaller Birliği (FIDOF)'un şemsiyesi altında, geleneksel olarak düzenlenen "Liselerarası Müzik Yarışması", 30.000'e yakın liseli genci bir araya getiren, ayrı milyonlarca gencin, farklı iletişim araçlarıyla takip ettiği, Türkiye’nin liseli gençlere yönelik en büyük organizasyonudur.İstanbul'daki tüm liselerin katılımına açık ve İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından onaylanmış olan bu yarışma ile yıllardır gençlere, Bostancı Gösteri Merkezi’nde yeteneklerini sergileyebilecekleri bir platform sağlanmaktadır.

“2000'Lİ YILLARDA MÜZİK, BESTE VE SES YARIŞMALARI”:
2000'li yıllara girdiğimizde Medya odakları özel TV'lerin de çoğalmasıyla basılı medyadan görsel medyaya kaymış ve televizyonlar, her ne kadar fazlaca zaman ayrılmaması gerekliliği telkin ediliyorsa da günlük hayatımızın vazgeçilmezleri arasına girmiştir. Çok daha geniş kitlelere ulaşan televizyonlar yüksek rating elde edebilmek ve birbirleriyle rekabet edebilmek amacıyla birbirinden ilginç televizyon programları sunmaya gayret ediyorlardı. TV'ler izleyicinin ilgisini çekmek için mevcut programların yanısıra aslında yıllardır Avrupa ve Amerika'da yapılmakta olan bazı müzik yarışma formatları Türkiye'ye getirip halkın içinden popstar adayları seçmek ve halkın oylarıyla popstar diğer bir deyişle pop idol yaratmak için harekete geçtiler.

2001 yılında başlayan bu türden yarışmalar, 2004 yılında hemen hemen her özel (o zamanki 4) özel TV'nun bu konuya hep birden aynı anda el atmasıyla popstar yarışmaları furyası yaşanmasına neden olmuş tabiri caiz ise tavan yapmıştır.

“Henüz Duyulmayanlar (TV8)”: 2001 yılında Cem Karaca, Bülent Ortaçgil, Fatih Erkoç, Gürol Ağırbaş, Ayşegül Aldinç jüriliğinde ve Burhan Şeşen'ın de sunuculuğunu yaptığı TV8’in "Henüz Duyulmayanlar" ismiyle, müzik ve beste yarışması olan bir müzik programı düzenledi. TV8’in yeni bir kanal olması nedeniyle ulaştığı kitle henüz geniş olmadığından Türkiye çapında pek ses getirmedi ama TV'de bir ilk idi.

“Sing Your Song (ShowTV)”:
“Sing Your Song” yarışma programı, 2002'de televizyon'da yapılan ilk müzik yarışmalarındandır. ShowTV'de yapılan yarışmanın sunuculugunu Kargo'dan Koray Candemir üstlenmişti.

Daha çok Rock ağırlıklı grupların ve müzisyenlerin katıldığı bu yarışmadan, o zamanlar ve Onur Ela ile birlikte Emre Aydın'ın üyesi olduğu 6.Cadde grubu 1nci, maNga grubu da 2nci çıkmıştı. Sonradan ünlenen TNK grubu da bu yarışmanın 19 finalistleri arasındaydı ve 'genç yetenek' ödülü sahibi oldu.

“Fanta Genç Yetenekler Arıyor” Yarışması:
Nitekim 2002 yılından beri yapılmaya başlanan "Fanta Genç Yetenekler Arıyor" isimli 2003 yılındaki yarışmada Çilekeş, 2004 yılındaki yarışmada Grup TNK, "Türkiye birincisi" seçildi.

“Power Türk Popstar Ses Yarışması”:
2003'te Power Türk Grubunun düzenlediği ve televizyonunda yayınladığı 2003 Nisan'da sonuçlanan Levent Ertan'ın birinci seçildiği "Power Türk Popstar Ses Yarışması"nı görüyoruz.

“Popstar Türkiye”:
İngiltere'de Pop Idol, Fransa'da Nouvelle Star, Almanya'da Deutschland sucht den SuperStar, Hollanda'da Idols, Yunanistan'da Super Idol, ABD'de American Idol, Avustralya'da Australian Idol, Estonya'da Eesti otsib superstaari, Kanada'da Canadian Idol olarak yapılan bu yarışma Türkiye'de ilk defa Kanal D tarafından "POPSTAR TÜRKİYE" adıyla yapıldı. Bu ilk Popstar yarışması KanalD'de 4 Ekim 2003'ten itibaren 7 Şubat 2004'e kadar sürecektir.

Yarışma formatını yurtdışından satın alarak Türkiye'ye getiren Osmantan Erkır'ın başlattığı bu ilk Popstar Yarışması Kanal D'de büyük reytingler almış, Türkiye'deki diğer idol yarışmalarına öncülük etmiştir.

Bu ilk Popstar Yarışmasının birincisi Abidin Özşahin, ikinci Firdevs Güneş, üçüncü ise Bayhan Gürhan olacaktır.

Ertesi yıl yani 2004'te formatını Türkiye'ye getiren Osmantan Erkır, POPSTAR TÜRKİYE yarışmasının yapımcılığını ve sunuculuğunu da kendisinin üstlenmesi kaydıyla yayınlanması için Kanal D ile anlaşamayıp ShowTV ile anlaşma yapınca, Kanal D de benzer formatta yarışma ismini değiştirerek "TÜRKSTAR" yarışmasını düzenledi.

Aynı yıl, ATV'de formatı biraz farklı olmakla beraber diğer benzer bir yarışma programı "AKADEMİ TÜRKİYE" programını yayınlamaya başladı.

2006'da STAR TV'de Osmantan Erkır'ın Popstar Türkiye Yarışması tekrar start aldı. Jüri üyeleri yine Armağan Çağlayan, öncekilerden farklı olarak Bülent Ersoy, Yıldız Tilbe ve Belçika'dan Hadise'nin yapımcısı Johan Hendrickx'ten oluşuyordu. Hadise de Osmantan Erkır ile birlikte sunuculuk yaptı.

Aynı yıl ATV'de, formatı biraz daha farklı "STAR AVI" ismiyle bir yarışma programı yayınlamaya başladı.

Popstar formatını getiren Osmantan Erkır zaten daha 2004 yılında "Arabeskstar gelecek" diye duyurduğu yarışmanın adını değiştirerek 2007'da Star TV'de "POPSTAR ALATURKA" adıyla devreye soktu.

Ardından 2008'de ATV de, tekrar yapılan "AKADEMİ TÜRKİYE" yarışmasını poptan daha çok, ağırlıklı olarak arabesk - fantazi tarzlarını öne çıkararak yaptı.

Star TV'deki 2006 Ekim'de başlayan "POPSTAR ALATURKA" Fantazi, Arabesk, Türkü ve TSM tarzındaki icralarıyla Alaturka Müzik starları seçen bir yarışmaya dönüşmüş olan bu yarışma, 2009 Kasıma kadar 6 sezon sürecek bir yayın gerçekleştirilecektir. Bu yıldan itibaren program, FOX'a geçti. Son programın finali 21 Haziran 2013 günü yayınlandı.

(Yukarıdaki bazı bölümler tr.wikipedia.org'tan internetteki diğer kaynaklardan alıntı yapılarak derlenmiştir)

Müzik otoriteleri arasında tartışmalarda Pop denince, popüler müziğin kastedildiği, dolayısiyle Türkçe sözlü batı müziğinden daha çok arabesk ve fantazi tarzının Türkiye'de daha popüler olduğuna vurgu yapılarak Türkiye'de bu tarzların Pop müzik sayılacağı görüşü ileri sürülüyor, bazı müzik otoriteleri ise bu görüşe katılmıyorlardı. Bu tartışmalar halen daha sürmekte...

2007'de Show TV'de, müzik dışındaki kulvarlarda üne kavuşmuş ünlüler arasında yapılan bir Ses Yarışması niteliğindeki "Şarkı Söylemek Lazım" adlı yarışmayı görürüz.

2009'da Power Türk Grubunun ilk kez 2003'te düzenlediği ve televizyonunda yayınladığı “Power Türk Popstar Ses Yarışması” yarışması tekrarlandı.

Bu tartışmalar sürüp giderken Yarışmalara verilen 2 yıl aradan sonra 2011'in Temmuz'undan itibaren 10 hafta sürecek "Akademi Türkiye"'in devamı niteliğinde Star TV'de yayınlanan "Star Akademi" yarışması yapıldı.

2011 Temmuz ayından itibaren de yarışma formatını Acun Ilıcalı'nın Türkiye'ye getirdiği ve ShowTV'de yayınlanan 1.Sezon "O Ses Türkiye" ses yarışması 1.Sezon seçmeleri ve elemeleri başladı. Jürisi de Hadise, Mustafa Sandal, Hülya Avşar ve Murat Boz'dan oluşmaktaydı.

2. sezonu (2012) da ShowTV'de yayınlandıktan sonra, 3. ve 4. sezonlarda (2012-2014) StarTV'de yayınlanan program, sonraki sezonları Acun Ilıcalı, kendi satın aldığı TV8 televizyon kanalında yayınlamaya başladı.

ATV'de 5 Ekim 2013 tarihinde Veliaht adlı bir ses programı yayına kondu. 16 hafta sürmesi planlanan yarışma, düşük reytingler yüzünden yedinci haftasında 17 Kasım 2013'te erken final yaptı.

2014 Şubat başında Kanal D'de X Factor Star Işığı adlı ses yarışması programını yayınlandı. 24 Mart 2014 günü reyting düşüklüğünden dolayı programa ara verildiği açıklandı. Ara verdikten sonra 4 jüri üyesi de değişmişti. Ancak yine reyting düşüklüğü nedeniyle 19 Temmuz 2014 tarihinde ekranlara veda etti.

Acun Ilıcalı, birçok ülkede Rising Star adı ile yayınlanan programı, Türkiye'de kendi kanalı TV8'de Rising Star Türkiye adı altında, 3 Ağustos 2015'te yayınlamaya başladı. Yapımcılığını Acun Medya’nın, sunuculuğunu Öykü Serter’in yaptığı, yepyeni bir konsept ile başlanan bu ses yarışması programına, TV8 ekranlarındaki görsel anonslar, tanıtım ve reklamlardan sonra 2016'da da devam etti.


Sizlere Bir Kolaylık :
Soldaki ''MÜZİK YARIŞMALARI'' isimli menü butonuna ya da sitenin üstünde sabitlenen menüden 'YARIŞMALAR'a basın bir yıl seçin ve buyurun gezintiye.... Çıkan sayfadan bir sonraki yıla soldaki ya da yukardaki link menüsünü kullanmadan doğrudan sıra ile diğer yıllara geçebilmeniz için sayfaların üstüne ve altına konulan ok işaretiyle sonraki (veya önceki) yılı da göreceksiniz.

(NOT : Bu sayfalarda yorumcuların plak veya albüm kapak resimleri eklenmiştir. Bu resimleri, üzerine tıklamak suretiyle büyük boyutlarda görebilirsiniz.)

Bu sayfalara hem yeni müzik örnekleri hem de yeni resimler eklendiğinden zaman zaman sitemizi ziyaret edip kontrol etmenizi salık veririz.

İyi gezintiler ...

Turkpopmuzik.net - Webmaster


 
  En Son Çıkan 10 Albüm: (Sanatçı Albümleri)    

1-   Kıvılcım Ural 
12.07.2024  

Bir Fotoğraf Çekinebilir Miyiz? (Single, KuruKafa, 12.07.2024)

2-   Marsis (Grup) 
12.07.2024  

Sum (Single, Kalan Ses Görüntü, 12.07.2024)

3-   Zeynep Mansur 
12.07.2024  

Yıllar Sonra (Single, DMC, 12.07.2024)

4-   Sertab Erener 
05.07.2024  

Bi Polar (Single, Kala Music, 05.07.2024)

5-   Hande Yener 
05.07.2024  

Zombi (Single, Poll Production, 05.07.2024)

6-   Berksan 
05.07.2024  

Çok Özlüyorum (Single, TBM Production, 05.07.2024)

7-   Redd (Grup) 
05.07.2024  

Kibir (Single, Rdd music, 05.07.2024)

8-   Tuğçe Kandemir 
05.07.2024  

İhanetten Geri Kalan / Anıl Şallıel & Tuğçe Kandemir (Single, Anıl Şallıel, 05.07.2024)

9-   Cem Adrian 
05.07.2024  

Bazen Olmaz / Sokrat St & Cem Adrian (Single, Sokrat St, 05.07.2024)

10-   Ziynet Sali 
05.07.2024  

Yandım Ateşinle (Single, ZG Music & PALE Records, 05.07.2024)
Yeni Albümler

En Son Çıkan 10 Video Klip:
1- Zeynep Mansur 

Yıllar Sonra (Single, DMC, 12.07.2024)


12.07.2024  
Şarkı sıra no.ve adı:
1- Yıllar Sonra - 03:02

2- Sertab Erener 

Bi Polar (Single, Kala Music, 05.07.2024)


05.07.2024  
Şarkı sıra no.ve adı:
1- Bi Polar (Lyric Video) - 03:12

3- Hande Yener 

Zombi (Single, Poll Production, 05.07.2024)


05.07.2024  
Şarkı sıra no.ve adı:
1- Zombi - 02:39

4- Berksan 

Çok Özlüyorum (Single, TBM Production, 05.07.2024)


05.07.2024  
Şarkı sıra no.ve adı:
1- Çok Özlüyorum - 02:57

5- Redd (Grup) 

Kibir (Single, Rdd music, 05.07.2024)


05.07.2024  
Şarkı sıra no.ve adı:
1- Kibir - 04:34

6- Tuğçe Kandemir 

İhanetten Geri Kalan / Anıl Şallıel & Tuğçe Kandemir (Single, Anıl Şallıel, 05.07.2024)


05.07.2024  
Şarkı sıra no.ve adı:
1- Anıl Şallıel & Tuğçe Kandemir - İhanetten Geri Kalan - 03:55 (Söz ve Müzik: Sezen Aksu)

7- Cem Adrian 

Bazen Olmaz / Sokrat St & Cem Adrian (Single, Sokrat St, 05.07.2024)


05.07.2024  
Şarkı sıra no.ve adı:
1- Sokrat St & Cem Adrian - Bazen Olmaz - 02:55

8- Ziynet Sali 

Yandım Ateşinle (Single, ZG Music & PALE Records, 05.07.2024)


05.07.2024  
Şarkı sıra no.ve adı:
1- Yandım Ateşinle - 02:32

9- Genco Ecer 

Corvette (Single, Universal Music Türkiye / EMI — Kent Elektronik Sanayi ve Ticaret, 05.07.2024)


05.07.2024  
Şarkı sıra no.ve adı:
1- Corvette - 02:54

10- Deha Bilimlier 

Git Git Yoluna (Single, Genius Productions, 05.07.2024)


05.07.2024  
Şarkı sıra no.ve adı:
1- Mert Aydın & Deha Bilimlier - Kırdın Kalemi - 02:24

En Son Klipler

  En Son Çıkan 10 Albüm: (Karma Albümler)

1-   Dem / Can Gox 
10.05.2024  

Dem / Can Gox [Albüm, Bayhan Prodüksiyon, 10.05.2024]

2-   Say: New Life Piano Sonata, Op. 99 / Fazıl Say 
19.04.2024  

Say: New Life Piano Sonata, Op. 99 / Fazıl Say [Single, ACM Production, 19.04.2024]

3-   Konuşan Resimler / Saint Age - Ebru Ceylan 
05.04.2024  

Konuşan Resimler / Saint Age - Ebru Ceylan [Film Müziği Albüm, BTM Productions, 05.04.2024]

4-   İbrahim Erkal - Hürmet 3 
15.03.2024  
İbrahim Erkal - Hürmet 3 / Çeşitli Sanatçılar (Saygı Albüm, Ulus Müzik, 15.03.2024)

5-   Bülent Özdemir Şarkıları - Vol.1 ve Vol.2 
14.02.2024  

Bülent Özdemir Şarkıları - Vol.2 [Albüm, Özdemir Plak, 14.02.2024]

6-   Hodri Meydan [Derleme Albüm, On Air Music, 09.02.2024] 
09.02.2024  

Hodri Meydan [Derleme Albüm, On Air Music, 09.02.2024]

7-   Emel Şenocak’tan Yıldızlı Pekiyi (feat. Emel Şenocak) 
24.11.2023  

Emel Şenocak’tan Yıldızlı Pekiyi (feat. Emel Şenocak) (Albüm, Poll Production, 24.11.2023)

8-   Elektro Sayfiye Havası (Live) / Gaye Su Akyol [Maxi Single, Dunganga Records, 29.09.2023] 
29.09.2023  

Elektro Sayfiye Havası (Live) (Maxi Single, Dunganga Records, 29.09.2023)

9-   Dünya Anne / Fazıl Say (feat. Volkan Hürsever, Serenad Bağcan, Ferit Odman) 
22.09.2023  

Dünya Anne / Fazıl Say (feat. Volkan Hürsever, Serenad Bağcan, Ferit Odman) [Albüm, ACM Production, 22.09.2023]

10-   Unutabilsem (40 Yıl) /Ata Demirer [Single, Seyhan Müzik, 15.09.2023] 
15.09.2023  

Ata Demirer - Unutabilsem (40 Yıl) [Single, Seyhan Müzik, 15.09.2023]
Karma Albümler

Top 10 Müzik Listeleri

 

TÜRKİYE KARMA TOP 10
(30.06.2024)


1- SANA EL PENÇE DURMAM - EMRE FEL
2- RENKLENSİN - REYNMEN
3- BEN SANA GELEMEM - MELA BEDEL
4- LAN - ZEYNEP BASTIK
5- YO - TARKAN
6- BAL - GÜLŞEN
7- KÖMÜR - MABEL - MATİZ
8- [A] KÜLE DÖNMÜŞSÜN (PROD. BY BÜKEN) - SEMİCENK & DOĞU SWAG
9- ÖLÜYORUM ANLA - MERT DEMİR
10- TEK BAŞIMA - SEMİCENK
 
Top 10 Müzik Listeleri

 Bugün Ölüm yıldönümü Olan Sanatçı/lar
Doğum Günü Bugün Olan kayıtlı sanatçı / yorumcu bulunmuyor!

________________
Bugün Kaybettiklerimiz :

1-
  Harun Kolçak 
Vefat Tarihi : 19.07.2017
Doğum Günü/Ölüm Yıldönümü

   Günün Son Haberi
Bu gün için henüz önemli bir haber yok.

   Önceki Haberler
 • 28.06.24
 • 27.06.24
 • 26.06.24
 • 25.06.24
 • 24.06.24
 • 23.06.24
 • Eski Haberler
 •  

  Anasayfa | Top 10 Müzik Listesi | Müzik / Magazin Haberleri | Kronoloji | En Son Çıkan Albümler| Sanatçılar | Yarışmalar | Etkinlik Takvimi | S.S.S.

  Sitede kullanılan materyallerin büyük bölümü genel kullanıma sunulmuş internet sitelerinden temin edilmiş olup burada yayınlanmasından herhangi bir ticari amaç güdülmemektedir. Bunlar üzerinde hak iddia ediyor ve telif talebinde bulunuyorsanız, siteden çıkarılması veya link verilmesi için lütfen bizimle bağlantı kurunuz.
  [Detayları için BURAYA tıklayınız] turkpopmuzik@gmail.com
  PHP-Nuke Copyright © 2004-2006 by Francisco Burzi. Bu bir free software programı olup GPL lisansıyla kullanılmaktadır. Sitemiz, PHP-Nuke v.7.6'dan geliştirilerek PHP 5.3.x versiyonlarına uyarlanmış SEO uyumlu RavenNuke (v.2.5) ile desteklenmektedir..
  Hosted By  webhoster.ag