Hoş Geldin Sevgili Konuk!    [ Müzikli Gezintiler Dileğimizle ...] 14.06.2024

Türk Pop Müzik Ana Menü 
Anasayfa
Giriş (Site Planı)
Editörün Notu
Kronolojik Gezinti
Sanatçılar
(Biyo & Diskografileri)
Top 10 Müzik
Listeleri
En Son (Sitemize)
Kaydedilen Sanatçılar
En Son Albümler
En Son Çıkan Klipler
Kolektif, Karma veya
Derleme Albümler 
Müzik Yarışmaları  
Eurovision Türkiye
Müzik Etkinlikleri
Basından Müzik Haberleri
Kısa Pop Tarihi ve Müzik
Terimleri Sözlüğü
Tarihte Müzik Olayları
KARAOKE VİDEOLAR
DİĞER VİDEOLAR
Hazır Şarkı Listeleri
Flashplayer Şarkı Listeleri
Top 10'lar :
Kronoloji (Yıllar)

Sanatçılar

Hazır Playlistler

Müzik Yarışmaları
  Altın Mikrofon (Yıllar)

Müzik Yarışmaları
  Milliyet Liselerarası Müzik
  Yarışmaları (Yıllar)

Müzik Yarışmaları
  Altın Güvercin Müzik
  Yarışmaları (Yıllar)

Eurovision (Yıllar)

Diğer
DİĞER LİNKLERİMİZ 
Dünya Müzik Listeleri
(Kronolojik)
Beatles Türk
Beatles Haberleri

Kronoloji
1926 - 1959
1960
1961
1962
1963
1964
1965
1966
1967
1968
1969
1970 ve sonrası

Şarkıları (Kronolojik)
1957 - 1961
1962
1963
1964
1965
1966
1967
1968
1969
1970 ve Sonrası

Şarkıları (Alfabetik)
A - B
C - D - E
F - G - H
I -J
M - N - O
P - R - S
T - Z

Diskografi (Karaoke)
İngiltere Albümleri
Diğer Albümleri

Film (& Soundtrack Albümleri)   
A Hard Day’s Night
Help!
Magical Mistery Tour
Yellow Submarine
Let It Be

45'likleri (Singles)

EP (Extended Play)'leri

(Givenaway) Diğer
müzisyen ve gruplar
için yaptıkları besteleri

YARDIM 
S.S.S
© by Turkpopmuzik.net

   Sitede Ara
   Sosyal Medya
2020 sonuna kadarki beğenmeler: 432

Beğen
   Kim Online
Şu an sitede, 417 ziyaretçi ve 0 üye bulunuyor.

   Ziyaretçi Bilgileri
Hoşgeldin, Misafir
Şu An Bağlı:
Ziyaretçi: 417
Üye: 0
Toplam: 417

   Sayfa Hit Toplamı
Şu ana kadar
sayfa izlenimi aldık. Başlangıç:
2005

   Site Bilgileri
Sunucu TrafiğiSunucu Trafiği
  • Toplam: 146,085,976
  • Bugün: 13,276
Sunucu BilgileriSunucu Bilgileri
  • Jun 14, 2024
  • 10:10 am CEST
 


   Müzik Yarışmaları Sayfası 1979 Yılı İzlenme Sayısı : 103908   -şarkının yüklenmesi biraz sürebilir!-
          1972      1979

   En Çok izlenen yıllar Top 10 listesini görmek için BURAYA tıklayın!     Geri Dön !

ALTIN MİKROFON YARIŞMASI - 1979

Günaydın‘ın eki Saklambaç’ın çabasıyla ortaya çıkarılan ve beş ilde yapılan araştırma sonucu yapılması kararlaştırılan Altın Mikrofon Yarışması'nda yarışmaya katılan binlerce eserin ön jüri tarafından elenip ayıklanmasından sonra 12 şarkı ve şarkıcı büyük final için Ankara – İzmir – Bursa – İzmit ve İstanbul’da uzman kişilerden kurulu jüri ile halk jürisi önünde yarıştılar.

Yarışma ve sonuçları hakkında o zamanın eleştri ve yorumları aşağıdaki gibi yapılmıştı:

Şan Sinemasında yapılan son yarışmadan sonra sunucu Esin Uluer oyları açıkladığında Ünol Büyükgönenç’in hem şarkı sözü hem de beste dallarında iki Altın Mikrofon ödülün sahibi olduğu anlaşıldı. Şarkıcı olarak da Çoşkun Demir birinci olmuştu.

“Dışarıda Kar Yağıyor” ile birincilik alan Ünol Büyükgönenç bu başarıyı hak etti. ”Çocuk Yılı” sayılan 1979‘da bir küçüğün dramını amacından saptırmadan, istismar etmeden dile getiren Büyükgönenç’in hem sözleri hem de bestesi son zamanlarda rastlamadığımız mükemmellikteydi. Üstelik gitarı ve orkestra eşliğinde o kadar duyarak, o kadar canlı bir şekilde söyledi ki, şarkısı bittiği zaman salon alkıştan yıkıldı. Şarkı sözleri arasında Gencay’ın “Uyanınca” (Cihan Canova), Kayahan’ın söylediği “Bir Yer Var Güzelim” (Kayahan), Ömer Aysan’ın söylediği “Küçüğüm” (Gülden Yıldız) dikkati çekti.

Besteler arasında en beğendiklerimiz ise “Uyanınca” (Cem İdiz), “Sevgi Benim Tek Dostum” (Serdar Oksay), “Along the coast of the break” (Alime Hüma Eke), “Ben giderim yollar gider” (Levent Öner), ”Küçüğüm” (Ertuğrul Çayıroğlu) idi.

Şarkıcılar arasında hiç kuşkusuz en güzel ses Coşkun Demir’in idi. Bileğinin hakkıyla birinci oldu. Profesyonel oldukları için bu dalda yarışmayan Kayahan ve Ömer Aysan‘da güzel sesleriyle ilgimizi çektiler. Bu dalda ikinci olan Hülya Ergün belki de heyecandan finalde çok bağırdı ve detone oldu. Jale Deniz (Bekar), Şafak Yaprak ve Aynur‘un da parladığı bu dalda en ilginç yorumculardan biri de piyanosu eşliğinde Joan Baez’vari bir bestesini seslendiren Alime Hüma Eka idi. Bu yetenekli kızımız, stilini biraz daha geliştirip Türkçe bestelere yönelirse adından ileride söz ettirebilir.

Aynur ilgi toplayanlar arasındaydı. İlgi çeken bir diğer yorumcu da Nihat Işıklar oldu.

“Altın Mikrofon”da özel jüri ödülüne layık görülen 16 yaşındaki Aydın Esen elektrikli piyanoda caz ve elektronik müzik arasında ilginç bir sound yaratmasıyla besteci Melih Evin de grubu Akşam Üstü eşliğinde yaptığı bestelerle dikkati çekti.

Şarkı dalında yarışan 11 yorumcunun sonuçları yukarıdaki gibi oldu. Ötekiler profesyonel olduğu için şarkıcı dalında değerlendirilmeye alınmadı.
(Kaynak: michaelshow.com - Orijinal kaynak: HEY Dergisi - Yazı : Doğan Şener – 1979)

Coşkun Demir’in profesyonel müzik hayatı 1979 yılında Günaydın Gazetesi'nin Saklambaç mecbuasının düzenlediği "Altın Mikrofon" yarışmasında aldığı birincilik ile başlar. Yarışmada seslendirdiği "Sevgiye Tutsak", "Sana Muhtacım" ile birlikte yarışmadan hemen sonra Yavuz Plak hesabına 45’lik olarak yayınlanır ve bu plak HEY Dergisi listelerinde 1 numaraya kadar yükselir. (Alıntı: Hakan Eren yazısı - Kaynak: www.birzamanlar.net)

Profesyonel müzik hayatına 1979'daki bu Altın Mikrofon Ses Yarışması'na katılarak başlamış olan Jale (Deniz), bu yarışmada ikinci olmuştu. Ardından sanat dünyasından gelen teklifleri değerlendirerek, Nisa Serezli, Tolga Aşkıner, Göksel Kortay ve Kerem Yılmazer gibi değerli sanatçılarla birlikte müzikallerde rol aldı.

Şarkı Sözü ve Beste Dalında birinci olan Ünol Büyükgönenç'e de bir 45'lik çıkartılır. Plağı basan Yavuz Plak hemen bir tanıtım kampanyasına da girişir. Ünol Büyükgönenç'in "Dışarda Kar Yağıyor"'u Yavuz Plakçılık tarafından piyasaya çıkarılır çıkarılmaz hem eleştirmenlerden, hem de dinleyicilerden büyük ilgi gördü.

Hey dergisi "Yalnızca haftanın değil, son yılların en güzel, en dokunaklı, en çarpıcı bestesi" olarak değerlendirdiği 45'liğe tam not vererek beş yıldızla değerlendirdi. Hızla listelere giren plak aynı hızla tırmanarak sekiz hafta sonra HEY Top 20 Yerli 45'likler listesinin zirvesine oturmayı başardı. Yıl sonu geldiğinde düzenlenen Hey Müzik Oskarları anketinde ise "Dışarda Kar Yağıyor", Yılın 45'lik Plakları kategorisinde Edip Akbayram'ın "Eşkiya Dünyaya Hükümdar Olmaz"'ının ardından ikinci sırada yer aldı. Ünol Büyükgönenç ise Yılın Ümit Veren Şarkıcıları sıralamasında en yakın rakibi Zerrin Özer'e yaklaşık 3000 kadar fark atarak 5251 oyla birinci seçildi.

Çıkarılan 45'lik Plaklar (Yavuz Plak):
(Açıklama: Y.Ş.=Yarışma Şarkısı)

Şarkı Sözü ve Beste Dalında Dereceye Girenler:


  1. Ünol Büyükgönenç – Dışarda Kar Yağıyor (Y.Ş.)DiNLEMEK iÇiN TIKLAYINIZ / Kız ÇocuğuDiNLEMEK iÇiN TIKLAYINIZ

  2. Jale

Şarkıcı Dalında Dereceler:
  1. Coşkun Demir - Sevgiye Tutsak (Y.Ş.)DiNLEMEK iÇiN TIKLAYINIZ / Sana Muhtacım


  2. Hülya Ergün
Güncelleme: 12.12.2019 - 30.12.2019

1972     YUKARI | TOP | OBEN

 


Sitede kullanılan materyallerin büyük bölümü genel kullanıma sunulmuş internet sitelerinden temin edilmiş olup burada yayınlanmasından herhangi bir ticari amaç güdülmemektedir. Bunlar üzerinde hak iddia ediyor ve telif talebinde bulunuyorsanız, siteden çıkarılması veya link verilmesi için lütfen bizimle bağlantı kurunuz.
[Detayları için BURAYA tıklayınız] turkpopmuzik@gmail.com
PHP-Nuke Copyright © 2004-2006 by Francisco Burzi. Bu bir free software programı olup GPL lisansıyla kullanılmaktadır. Sitemiz, PHP-Nuke v.7.6'dan geliştirilerek PHP 5.3.x versiyonlarına uyarlanmış SEO uyumlu RavenNuke (v.2.5) ile desteklenmektedir..
Hosted By  webhoster.ag