Hoş Geldin Sevgili Konuk!    [ Müzikli Gezintiler Dileğimizle ...] 07.12.2023

Türk Pop Müzik Ana Menü 
Anasayfa
Giriş (Site Planı)
Editörün Notu
Kronolojik Gezinti
Sanatçılar
(Biyo & Diskografileri)
Top 10 Müzik
Listeleri
En Son (Sitemize)
Kaydedilen Sanatçılar
En Son Albümler
En Son Çıkan Klipler
Kolektif, Karma veya
Derleme Albümler 
Müzik Yarışmaları  
Eurovision Türkiye
Müzik Etkinlikleri
Basından Müzik Haberleri
Kısa Pop Tarihi ve Müzik
Terimleri Sözlüğü
Tarihte Müzik Olayları
KARAOKE VİDEOLAR
DİĞER VİDEOLAR
Hazır Şarkı Listeleri
Flashplayer Şarkı Listeleri
Top 10'lar :
Kronoloji (Yıllar)

Sanatçılar

Hazır Playlistler

Müzik Yarışmaları
  Altın Mikrofon (Yıllar)

Müzik Yarışmaları
  Milliyet Liselerarası Müzik
  Yarışmaları (Yıllar)

Müzik Yarışmaları
  Altın Güvercin Müzik
  Yarışmaları (Yıllar)

Eurovision (Yıllar)

Diğer
DİĞER LİNKLERİMİZ 
Dünya Müzik Listeleri
(Kronolojik)
Beatles Türk
Beatles Haberleri

Kronoloji
1926 - 1959
1960
1961
1962
1963
1964
1965
1966
1967
1968
1969
1970 ve sonrası

Şarkıları (Kronolojik)
1957 - 1961
1962
1963
1964
1965
1966
1967
1968
1969
1970 ve Sonrası

Şarkıları (Alfabetik)
A - B
C - D - E
F - G - H
I -J
M - N - O
P - R - S
T - Z

Diskografi (Karaoke)
İngiltere Albümleri
Diğer Albümleri

Film (& Soundtrack Albümleri)   
A Hard Day’s Night
Help!
Magical Mistery Tour
Yellow Submarine
Let It Be

45'likleri (Singles)

EP (Extended Play)'leri

(Givenaway) Diğer
müzisyen ve gruplar
için yaptıkları besteleri

YARDIM 
S.S.S
© by Turkpopmuzik.net

   Sitede Ara
   Sosyal Paylaşım

2020 sonuna kadarki beğenmeler: 432

Beğen

   Kim Online
Şu an sitede, 265 ziyaretçi ve 0 üye bulunuyor.

   Ziyaretçi Bilgileri
Hoşgeldin, Misafir
Şu An Bağlı:
Ziyaretçi: 265
Üye: 0
Toplam: 265

   Sitemizi Destekleyin!
Sitemizi desteklemek için Görüşlerinizi bize iletin!

   Bizi Önerin!
Bizi Arkadaşlarınıza, Dostlarınıza Önermek için buraya tıklayın!

   Sayfa Hit Toplamı
Şu ana kadar
sayfa izlenimi aldık. Başlangıç:
2005

   Site Bilgileri
Sunucu TrafiğiSunucu Trafiği
 • Toplam: 140,171,860
 • Bugün: 9,504
Sunucu BilgileriSunucu Bilgileri
 • Dec 07, 2023
 • 08:37 am CET
 


   PopstarTürkiye Müzik Yarışmaları Sayfası 2003 Yılı İzlenme Sayısı : 87901   

   2004


   En çok izlenen yıllar listesini görmek için buraya tıklayın!
     Geri Dön !

   Popstar Türkiye Yarışması - 2003
 
POPSTAR TÜRKİYE YARIŞMASI - 2003

"Popstar Türkiye" Yarışma programının yapılacağı 31 Ağustos 2003 tarihli Hürriyet gazetesinde aşağıdaki haberle duyuruluyordu.

Starların yarışması, 43 ülkeden sonra Türkiye'de

Bugüne kadar 43 ülkede düzenlenen ve dünya çapında pek çok star yaratan ‘‘Popstar’’ yarışmasının Türkiye ayağı için geri sayım başladı. Yarışmaya katılanlar, ‘‘geleceğin pop starı’’ olma şansını yakalıyor

Dünyanın 43 ülkesinde düzenlenen ve genç yeteneklere star olma yolunu açan ‘‘Popstar’’ yarışması, Kanal D sayesinde Türkiye'de de başladı. Yurtdışında izleyicilerden gördüğü büyük ilgi nedeniyle ikinci, üçüncü serileri yayınlanan ‘‘Popstar’’ yarışması, Arjantin'de ‘‘Bandana’’, Avustralya'da ‘‘Bardot’’, Brezilya'da ‘‘Rouge’’, Almanya'da ‘‘No Angels’’, İngiltere'de ‘‘Hear Say’’ gibi çok sayıda pop solist ve grubunu yarattı.

Yarattığı yıldızların 40 milyonun üzerinde albüm sattığı yarışma, Türkiye'nin yeni pop starını birkaç ay içinde ortaya çıkaracak.

Yarışmada kendilerini kanıtlayıp albüm çıkarma şansını yakalamak isteyen genç yetenekler, zorlu bir eleme sürecinden geçecek. Ön elemeyi geçenler, DMC Genel Müdürü Ercan Saatçi, menajer ve organizatör Ahmet San, ses sanatçısı Deniz Seki, MED Yapım Başeditörü ve Genel Müdür Yardımcısı Armağan Çağlayan'dan oluşan jürinin karşısına çıkacaklar. Adaylar, seçtikleri herhangi bir şarkıyı, müziksiz olarak çıplak sesle seslendirecekler.

Jürinin seçimleri sonucunda İstanbul'daki büyük finale katılmaya hak kazanan adaylar, ses ve sahne eğitiminin ardından tekrar jürinin karşısında ter dökecekler. Bu eleme sonucunda ise finalistler belirlenecek. Ardından her hafta cumartesi günü, Kanal D'de canlı yayında büyük finaller gerçekleştirilip halkın vereceği oylarla birer kişi elenecek. Tüm elemeler sonunda Türkiye'nin yeni starı olmaya aday iki finalist kalacak.

Yarışmaya 18 yaşını dolduran katılabilir.

Yarışmaya katılmak için 18 yaşını bitirmiş olmak ve Hürriyet Gazetesi'nde yayınlanan katılım formunu doldurmak yeterli. Başvuru yapan adaylar, 2 Eylül’de İzmir Crown Plaza Otel'de, 5 Eylül’de Antalya IC Airport Otel'de, 7 Eylül’de Adana Hilton Otel'de, 10 Eylül’de Malatya Altın Kayısı Otel'de, 12 Eylül’de Ankara Hilton Otel'de, 15 Eylül’de Samsun Büyük Samsun Oteli'nde ve 17-18 Eylül’de de İstanbul Sürmeli Oteli'nde yapılacak ‘‘Popstar’’ elemelerine katılabilecek. (Kaynak: hurarsiv.hurriyet.com.tr - 31.08.2003)

"Popstar Türkiye"

Bu yarışma Türkiye'nin yeni pop starını bulacak

Merter Green Park Otel'deki kamp yeri, güzellik yarışmalarını anımsatıyor. 4 günlük kamp süresince her gün eleme yapılıyor ve bu elemeler için ilginç bir taktik uygulanıyor.

Yapımcı Işıl Karpuzoğlu anlatıyor: ‘‘Adaylar her an jüri üyeleriyle birlikte. Sayıları gün içindeki performanslarına göre ikinci gün sonunda 50'den 25'e, üçüncü gün 18'e ve son gün de 12 kişiye düşürüyoruz. Elemeler için her günün sonunda, hepsinin bavullarını hazırlayıp, jürinin karşısına dikilmesini istedik. Kaybettiği açıklananlar, kalanların motivasyonunu düşürecek bir söz söylemeden evlerine gönderildi.’’

Bu akşam yayınlanacak ilk programda (4 Ekim Cumartesi, Saat 19.50) biz 3 bin kişinin elemelerini izlerken kamp bitmiş, pop star adaylarının sayısı çoktan 12'ye düşmüş olacak. Genel Koordinatör Gülümsün Saatçi, ‘‘Ama bu 12 finalistin kimler olduğunu öğrenmek için kasım ayına kadar beklemek gerekecek. Zaten Popstar Aranıyor yarışmasında asıl heyecan da o zaman başlayacak’’ diyor.

Kasım ayının ilk haftasında 12 aday İstanbul'da bir eve yerleştirilecek. Kamera, günün belirli saatlerinde çalışacak. İlk canlı yayın 15 Kasım'da. Bu canlı yayınla birlikte halk işin içine girecek ve telefonla yapılan oylamalar sonucu her hafta bir ‘‘pop star’’ adayı elenecek.''

Sunuculuğunu Seray Sever ve Osmantan Erkır'ın yapacağı programın 11. haftasında içeride bir kişi kalacak. DMC ile bir yıllık kaset sözleşmesi yapacak ve belki de dünyadaki pop star yarışması finalistleriyle ortak kaset çıkarma şansı bulacak olan kişi kim mi olacak? Tabii ki en yetenekli, karizmatik, star mayasına sahip kimse o. Bekleyip göreceğiz...

Ön elemeleri yapan jüri
Ahmet San (Menajer-organizatör)
Deniz Seki (Pop müzik sanatçısı)
Ercan Saatçi (DMC Genel Müdürü)
Armağan Çağlayan (Medyapım Genel Müdür Yardımcısı)

Büyük organizasyon

Haldun Dormen: "Anadolu’dan toplanmış her şey heyecanlandırıyor beni. Ben jüride olmadığım için daha çok onları rahatlattım. Ders haricinde de benimle konuşmayı seviyorlar."

Deniz Seki: "Çok hırslılar. Samsun'da elenip, İstanbul'da yeniden seçmelere giren oldu. Beni şaşırtanlar da var. ‘‘300 bestem var’’ diyen oldu. ‘‘Nasıl yani’’ dedim."

Ercan Saatçi: "İşin sosyolojik kısmı çok etkiledi beni. ‘‘Filanca oldu, benim neyim eksik’’ diyorlar. Aralarında MBA öğrencileri de var. Seçimlerde sadece ses değil, vücut dili, elektriği, ışığı, her detay etkili oluyor."

Osmantan Erkır: "Yarışmanın formatını Türkiye'ye ben getirdim. Reyting rekorları kırıyordu 43 ülkede. Çok enerjik bir yarışma oluyor."

Ahmet Özden (Ses hocası): "Beni şaşırtacak kadar iyiler. Değerlendirme yaparken şarkıyı kesemiyorsunuz bile. Yine de tüm eğitimi ham sesler olduklarının bilinciyle veriyoruz."

Armağan Çağlayan: "Bu bir pop star yarışması, ses yarışması değil. En önemli kısmı elemeler. O inatlaşmalar, çekişmeler, yaşananlar. Seyirci bunları da izleyecek."

Yıldız yaratan yarışma

43 ülkede düzenlenen Popstar yarışması yayınlandığı ülkelerde reyting rekorları kırıyor. Arjantin'de Bandana, Avustralya'da Bardot, Brezilya'da Rouge, Almanya'da No Angels, İngiltere'de Hear Say gibi albümleri 40 milyonu geçen çok sayıda pop müzik sanatçısı ve grubu yarattı. (Alıntı - Kaynak: hurarsiv.hurriyet.com.tr - 04.10.2003)

Sunuculuğunu Haldun Dormen ve Gamze Özçelik'in ve sonradan katılan Osmantan Erkır'ın yapmış olduğu MED Yapım'ın ortağı Fatih Aksoy prodüksiyonluğunda Kanal D'de yayınlanan yarışma programının jürisini de Armağan Çağlayan, Ercan Saatçi, Ahmet San ve Deniz Seki (yerine sonradan katılan Zerrin Özer) oluşturdu.

İngiltere'de bu yarışma Pop Idol, Fransa'da Nouvelle Star, Almanya'da Deutschland sucht den SuperStar, Hollanda'da Idols, Yunanistan'da Super Idol, ABD'de American Idol, Avustralya'da Australian Idol, Estonya'da Eesti otsib superstaari, Kanada'da Canadian Idol olarak yapıldı.

Türkiye'ye Osmantan Erkır tarafından getirilen bu yarışma büyük reytingler aldı ve diğer idol yarışmalarına öncülük etti.

2003 Yılının Ağustos ayı boyunca ve Eylül başında Kanal D gazetelerde ve TV kanalında Türkiye Popstar tanıtımlarını yaptı. Başvuru formları gazeteler kanalıyla dağıtıldı.

Buna göre Popstar seçmeleri tarih ve şehirlere göre şöyle yapıldı:
02 Eylül 2003 - İzmir Crowne Plaza
05 Eylül 2003 - Antalya IC Airport
07 Eylül 2003 - Adana Hilton Otel
10 Eylül 2003 - Malatya Altın Kayısı Otel
12 Eylül 2003 - Ankara Hilton Otel
15 Eylül 2003 - Samsun Büyük Samsun Oteli
17/18 Eylül 2003 - İstanbul Sürmeli Oteli

8 Eylül'de jüri önünde ön şehir elemeleri yapıldı. Toplam 3000 katılımcı arasından Şehir elemelerini geçen ilk 50 Popstar adayı arasına girdi. 50 Popstar adayı İstanbul'da 3 günlük eğitime katıldı. 3. günün sonunda 50 yarışmacıdan 23 Ekim 2003'te adaylar önce 25'e düşürüldü. Gösterilen performanslarla Türkiye'nin yeni Popstarı olmaya aday 12 finalist kararlaştırılmıştı.

Kanal D'de elemeleri yayınlanan Popstar Aranıyor programının 50 finalistten 98 kiloluk Seher ve ortopedik özürlü Serkül elenmiş ve ardından Serkül için kamoyundan baskı gelmeye başlamıştı. (Alıntı - Kaynak: hurarsiv.hurriyet.com.tr - 11.10.2003)

İzmir önelemelerinde elenmiş olan Serkül Kan, halk oylamasıyla geri çağrılınca finalist olarak katılması üzerine 13 finalist seçildi.

Kanal D televizyonunda yayınlanmaya 4 Ekim 2003'te elemelerle başladı ve 7 Kasım'dan itibaren performans haftalarıyla devam etti.

Ardından halk oylamasına geçildi. 13 haftalık canlı yayın maratonunun sonunda büyük finale kadar halkın oylarıyla her hafta bir birinci seçildi. Sona kalan finalist ise elendi.

Yayımlandığı 4 Ekim 2003-7 Şubat 2004 tarihleri arasında 5 ay boyunca her yaştan insanı TV karşısına kilitleyen "Popstar Türkiye" müzik yarışması, ekranlara 47 kez geldi.

Jüri üyeleri:

Armağan Çağlayan

Ercan Saatçi

Ahmet San

Deniz Seki (x)

Zerrin Özer (x- Deniz Seki'nin jüriden ayrılması üzerine jüriye girdi.)

Sunucular:

Haldun Dormen


Gamze Özçelik


Osmantan Erkır

Finalist Yarışmacılar:

 1. Firdevs Güneş

  1978 Ankara doğumlu Firdevs aslen Bolu'lu. İlkokulu Ankara'da okuduktan sonra sanat okuluna devam etti. Küçük yaşta Ankara'da kuaförlükle ilk meslek hayatına başladı.

  1994 yılında Antalya Kemer'e taşıdı, orada çeşitli otellerin animasyon faaliyetlerinde yer aldı. Müziğe ve dansa olan ilgisi ve yeteneği onu 2003 Popstar yarışmasına taşıdı. Yarışmada finale kalıp profesyonel müziğe adımını attı.


 2. Abidin Özşahin

  7 Temmuz 1977'de Adana'da doğdu. İlkokulu Adana Ziya Gökalp, ortaokulu yine Adana'da İstiklal ortaokulu ve liseyi de Seyhan Çobanoğlu lisesinde bitirdi. Lise hayatı boyunca Adana Müzik Merkezinde gitar konusunda kendini geliştirdi ve liseyi bitirdikten sonra barlarda şarkı söylemeye başladı.

  1 yıl boyunca demolar hazırladı ve bunları İstanbul'daki müzik şirketlerine gönderdi. Maalesef istediği sonucu alamadı.

  Hayatına yeni bir yön verip, tekrar Eskişehir'e gitmeye okulunu bitirmeye karar verdi. Okul ve bar programlarını beraber yürüttü. Mali müşavir olmak istiyordu ama müzik tutkusu yine okuldan ağır bastı ve Abidin yine Adana'ya döndü. Yine demolar hazırladı, yine İstanbul'a gelip demolarını müzik şirketlerine verdi ve yine macına ulaşamadı.

  2003 Yılının Eylül ayında Kanal D'de Türkiye Popstar tanıtımlarını gördü ve 8 Eylül'de jüri önüne çıktı. Şehir elemelerini geçmiş ve ilk 50 Popstar adayı arasına girdi. Abidin'e yine İstanbul yolları görünmüştü. İstanbul'daki 3 günlük eğitime katıldı.


 3. Elena Şensoy (Kryuchkova)

  Metin Şensoy ile evli yarışmacı, yarışmaya Antalya'dan katıldı. Armağan Çağlayan ve bir jüri üyesinin hayır oyuna karşı diğer jüri üyelerinin evet oyluyla yarışmanın finaline katılmaya hak kazandı.


 4. Barış Kömürcüoğlu

  31 Ocak 1978 tarihinde İzmir’de doğdu. İlkokuldan sonra ortaokul ve liseyi İzmir Bornova Anadolu Lisesi’nde okudu. Lise'de basketbol ve voleybol sahasında sportif etkinliklerde bulundu. Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi İktisat bölümünde okurken yurtta birlikte kaldığı arkadaşlarıyla bilardo ve dost meclisleri derken bu buluşmalarda aranılan bir solist oldu. Dost meclisi, canlı müzik kafeleri, Ankara'nın değişik kulüpleri derken birden kendini elinde gitarı İstanbul yollarında buldu. Amacı bir albüm yapmak idi. Sağa sola dağıtılan demolar, sahne tecrübeleri ve sonunda 17 Eylül 2003'da Popstar Türkiye yarışması.


 5. Müge Ökten

  2003 Yılının Eylül ayında Kanal D Türkiye Popstar tanıtımlarını yaptı ve 8 Eylül'de jüri önünde ön şehir elemeleri yapıldı. Şehir elemelerini geçen ilk 50 Popstar adayı arasına girdi. 50 Popstar adayı İstanbul'da 3 günlük eğitime katıldı. 3. günün sonunda 50 yarışmacıdan geriye 12 kişi kaldı ve gösterilen performanslarla Türkiye'nin yeni Popstarı olmaya aday 12 finalist seçildi. Ardından halk oylamasına geçildi. 12 haftalık canlı yayın maratonunun ilk hafta elenen finalisti oldu.


 6. Bayhan Gürhan

  15.03.1980 Adana doğumlu popstar adayı Bayhan Gürhan´ın, yarışmada odak noktası olmaya başlamasıyla yarışma sırasında, henüz 5 yaşındayken annesi Kezban Gürhan´ın, 1982 yılında ilaç içerek intihar ettiği belirlendi. Ablası Hatice Özyaman ise 1 aylık evliyken Almanya'da geçirdiği trafik kazası sonrası öldü. Annesinin ölümünün ardından 11 yaşından itibaren alkolik babasıyla birlikte kalan Bayhan Gürhan, 1997 yılında Adana'da bir markette hırsızlık yaparken yakalandı. Bayhan'ın yine aynı yıllarda Adana ve Alanya'da hırsızlık olaylarına karıştığı tespit edildi. 1998 yılında ise büyük annesinin parasını çaldığı iddia edilen amcasının oğlu Mehmet Ali Gürhan'ı bir tartışma sonrası öldürmek suçundan cezaevine girdi.

  Bir süre sonra babasıyla birlikte Adana'yı terk ederek Alanya'da yeni bir hayat kuran Bayhan, askerlik görevini tamamladıktan sonra popstar yarışmasına başvurdu.

  Asıl mesleği dericilik olan baba Sebahattin Gürhan'ın ise aynı zamanda müzikle uğraşarak hem şarkı söylediği hem de söz yazarlığı yaptığı bildirildi. Adana Akkapı mahallesi'nde yaşayan ve ölen ablasının kocası olan eniştesi Murat Özyaman ise başta Cansever, Kurtuluş, Selahattin Özdemir olmak üzere bir çok sanatçıya şarkı sözü yazdı. Kuaför dükkanı işleten enişte Murat Özyaman kayınbiraderi Bayhan'ı savunurken, gazetelerde çıkan haberlerin kasıtlı olarak yayınlandığını ileri sürdü. Özyaman, "o karıncayı dahi incitecek biri değil. geçmişi acılarla geçen bir çocuk. Acıyı yaşadığı için şimdi yaşadıklarını seslendiriyor. Onun bu başarısını engellenmek istiyorlar. Bayhan'la uğraşmasınlar" diye konuştu.

  Yarışma sırasında diğer suçlardan ve işlediği cinayetten dolayı sabıkalı olduğunun ortaya çıkmasıyla Deniz Seki'nin tepkisini aldı. Ancak Deniz Seki'nin tepkisine karşı tepki oylarıyla halkın Bayhan'ı haftanın birincisi yapması, Deniz Seki'nin jüri üyeliğinden çekilmesiyle sonuçlandı.


 7. Ceyda Mazalto

  Londra'da Vovaltech müzik okulunda vokal eğitimi alan 23 yaşındaki Ceyda Mazalto’nun amacı sesini yurtdışında da duyurabilmek: ‘‘Bir Tarkan, bir Sertab gibi olmayı çok isterim. Bu en büyük hayalim.’’


 8. Aydan Kaya:

  21 yaşında ve İstanbullu. TRT kanun sanatçılarından Bertan Üsküdarlı ve Devlet Opera ve Balesi sanatçılarından Nilgün Serimoğlu'ndan şan dersleri almış.


 9. Eser Bayar

  25 Mart 1984 yılında Samsun’da doğdu. İlköğrenimini 23 Nisan İlköğretim Okulu’nda, lise öğrenimini Samsun Endüstri Meslek Lisesi Elektrik bölümünde tamamladı. Okul yıllarında başlayan futbola eğilimi sayesinde Riva Kampına katılmak üzere “Karadeniz Karması”na seçildi. Bütün Türkiye’yi yasa boğan 17 Ağustos depreminden sonra futbolu bıraktı.

  Türk halk müziği sanatçısı babasının etkisiyle müziğe eğilmeye başlayan Eser, 19 yaşında Kanal D tarafından düzenlenen Pop Star yarışmasına katıldı.


 10. Mualla Evren Mevlanaoğlu

  20.03.1981'de İstanbul'da doğdu. 10 yıldır profesyonel olarak şarkı söyleyen Mualla Evren Mevlanaoğlu, Anadolu Üniversitesi Halkla İlişkiler öğrencisi. Babasının ısrarıyla yarışmaya katılmış: ‘‘Popstar olacağıma inanıyorum. Rahatlığım kimseyi rahatsız etmesin! Çünkü ben hep böyleydim...’’ diyor.


 11. Serkül Kan

  27 yaşında, İzmirli olan Kan, ‘‘Ben önce kovalanan, sonra da geri çağırılan finalistim. Ben popstar anlayışına uygun değilim. Ama Türkiye'nin bakış açısını değiştirebilir, popstar olabilirim. Düşünün Steve Wonder da yıllardır sahnede’’ dedi.
 12. Alpay Kulay

  18 yaşında, Anadolu Üniversitesi Kamu Yönetimi öğrencisi. Jüri üyelerinden Armağan Çağlayan'la tartışan Kulay, gururunun kırıldığını söyledi: ‘‘Binlerce insanın önünde bana bu şekilde davranması gururumu kırdı. Türk halkından özür dilerim.’’
 13. Selçuk Yapar

  5 Şubat 1979 doğumlu Selçuk Yapar, 2003 Yılının Eylül ayında Kanal D'de Türkiye Popstar tanıtımlarını gördü ve 8 Eylül'de jüri önüne çıktı. Şehir elemelerini geçmiş ve ilk 50 Popstar adayı arasına girmiştir.

  24 yaşında, İstanbullu. Açıköğretim İktisat bölümü öğrencisi. TRT halk müziği sanatçısı Güven Yapar'ın oğlu olarak küçük yaşlarından beri müziğin içinde. Yapar, ‘‘Popstar olmasam da bu mücadele bitmeyecek’’ dedi.


Türkiye onları izliyor!

12 finalistin ter döktüğü ‘‘Popstar’’ yarışması, Türkiye'yi ekrana kilitledi. Bombalama olaylarını protesto için siyah kurdele takan gençleri, Türkiye gözyaşlarıyla izledi. POPSTAR yarışmasının finalleri sürüyor. Bugüne kadar Deniz Seki, Ercan Saatçi, Ahmet San ve Armağan Çağlayan'dan oluşan jüriyi başarılı olduklarına ikna eden 12 finalist, artık halk jürisinin karşısında. Finalistlerin her biri, her hafta halktan gelen oylarla elenecek ve en son kalan tek yarışmacı, Türkiye'nin yeni popstarı unvanını alacak.

12 yarışmacı, önceki gece milyonların karşısındaydı. Kanal D'den canlı olarak yayınlanan programda performanslarını gösteren gençler, izleyicileri de ekrana bağladı. (Alıntı - Kaynak: hurarsiv.hurriyet.com.tr - 23.10.2003)

Halkı Kandırmıyoruz

Yarışmacı adaylarıyla dalga geçip aşağıladıkları yolunda eleştirilere maruz kalan ‘‘Popstar’’ yarışması jüri üyeleri, suçlamalara yanıt verdi. Ercan Saatçi, Ahmet San, Deniz Seki ve Armağan Çağlayan'dan oluşan jüri, ‘‘Biz halkı kandırmıyoruz, kimseye de hakaret etmiyoruz’’ diyor.

Türkiye'nin yeni starını belirlemek üzere düzenlenen ‘‘Popstar’’ yarışmasının jüri üyeleri, kamuoyundan ve bazı yarışmacılardan gelen ‘‘Adaylarla dalga geçiyor, küçümsüyorlar’’ türündeki eleştirilere yanıt verdi. (Alıntı - Kaynak: hurarsiv.hurriyet.com.tr - 24.10.2003)

Bir süredir Türkiye ikiye bölünmüş durumda. Popstar Yarışması'nı sevenler ve sevmeyenler. Sevmeyenler, insanlara böyle muamele edilmesinin yanlış olduğunu söylüyorlar. (Alıntı - Kaynak: hurarsiv.hurriyet.com.tr - 25.10.2003)

Hala şansı var

Popstar seçmelerine İzmir'den katılan 27 yaşındaki Serkül Kan elendi, ama halk onu finalde görme konusunda ısrarlı. ‘‘Ben yarışmayı sadece engelli olduğum için kaybettim’’ diyen Kan'ın şansı, 13'üncü finalisti belirleyecek halkoylaması nedeniyle hala devam ediyor.

Popstar yarışmasının en fazla ses getiren isimlerinden Serkül Kan, yarışmadan şimdilik elendi. Ortopedik özrü nedeniyle yarışmadan elendiğini söyleyen Kan'ın şansı, halkın oylarıyla 13'üncü finalistin belirlenecek olmasından dolayı halen devam ediyor. (Alıntı - Kaynak: hurarsiv.hurriyet.com.tr - 5.11.2003)

Serkül 13. finalist olma yolunda

Kanal D'de ekrana gelen ve reyting rekorları kıran ‘‘Popstar’’ yarışmasına İzmir'den katılan, ancak geçtiğimiz hafta elenerek ekran başındakileri gözyaşlarına boğan Serkül Kan, halk jürisinden büyük destek görüyor. Serkül, 13'üncü finalist olma yolunda.

Serkül, dün akşam canlı yayına kadar 100 bini aşkın SMS mesajının yaklaşık yüzde 60'ından destek aldı. En yakın rakibi Rabia ise, gelen SMS mesajlarının yüzde 25'inden destek aldı. Aradaki bu büyük farkın kapanması ise mümkün gözükmüyor. (Alıntı - Kaynak: hurarsiv.hurriyet.com.tr - 10.11.2003)

Popstar finalistleri

Popstar yarışmasında geri sayım başladı. Ahmet San, Armağan Çağlayan, Ercan Saatçi ve Deniz Seki'den oluşan jürinin seçimleriyle belirlenen 12 finaliste, pazar akşamı halk oylamasıyla Serkül Kan da eklendi. Şimdi toplam 13 finalist, Türkiye'nin yeni starı olmak için büyük bir sınava girmeye hazırlanıyor.

Bundan sonra her cuma günü, Yeditepe Üniversitesi Stüdyoları'nda canlı performans sergileyecek olan finalistler arasında, halktan en az oyu alan yarışmadan elenecek.’ (Alıntı - Kaynak: hurarsiv.hurriyet.com.tr - Dilek Dallıağ / Magazin Servisi 11.11.2003)

1. Hafta

Nefes nefese

Haldun Dormen'in sunduğu Popstar'ın, canlı olarak ekrana gelecek bu akşamki bölümünde, popstar adayları Abidin Özşahin, Alpay Kulay, Aydan Kaya, Barış Kömürcüoğlu, Bayhan Gürhan, Ceyda Mazalto, Elena Kryuchkova, Eser Bayar, Evren Mevlanaoğlu, Firdevs Güneş, Müge Ökten, Selçuk Yaşar ve Serkül Kan'dan biri, izleyicilerin vereceği oylarla yarışmaya veda ediyor. (Alıntı - Kaynak: webarsiv.hurriyet.com.tr - 15.11.2003)

1. Hafta sonucunda elenen ilk finalist Müge Ökten olurken haftanın birinciliğini Serkül aldı. Serkül Kan, yüzde 36.21 gibi büyük bir oy oranı ve 67 bin 116 oyla zirveye oturdu.

1. Hafta Performansları
Abidin - Yolcu Yolunda Gerek
Evren Alışamadım (Popstar Yarışması)r

1. Haftanın İlk Beşi (Aldığı oy oranlarıyla birlikte):
1. Serkül (67116 oy) - %36.21
2. Abidin (26209 oy) - %14.14
3. Barış (23107 oy) - %12.47
4. Bayhan (19258 oy) - %10.39
5. Aydan (15608 oy) - %8.43

Sonraki Sıralamalar:
6. Evren - %4.07
7. Eser - %3.06
8. Elena - %2.92
9. Alpay - %2.80
10.Selçuk - %1.94
11.Ceyda - %1.72
12.Firdevs - %1.02
13.Müge - (ELENDİ)

2. Hafta

Kim elenecek?

Sunuculuğunu Haldun Dormen'in yaptığı, Gamze Özçelik ve Osmantan Erkır'ın da yardımcılıklarını üstlendikleri beğenilen yarışma programı ‘‘Popstar’’ın, canlı olarak ekrana gelecek bu akşamki bölümünde popstar adayları Abidin Özşahin, Alpay Kulay, Aldan Kaya, Barış Kömürcüoğlu, Bayhan Gürhan, Ceyda Mazalto, Elena Kryuchkova, Eser Bayar, Evren Mevlanaoğlu, Firdevs Güneş, Selçuk Yaşar ve Serkül Kan'dan biri, izleyicilerin vereceği oylarla yarışmadan eleniyor. (Alıntı - Kaynak: webarsiv.hurriyet.com.tr - 22.11.2003)

2. Hafta sonunda elenen finalist Ceyda Mazalto idi. Haftanın birinciliğini yine Serkül aldı. Serkül ve Abidin zirvedeki yerlerini korurken Bayhan sürpriz yaparak üçüncülüğe yükseldi. Barış dördüncü olurken bir sürpriz de Elena'dan geldi ve beşinciliğe oturdu.

2. Hafta Performansları
Abidin - Çöpçüler (Erkin Koray)

2. Haftanın İlk Beşi (Aldığı oylar ve oranlarıyla birlikte):
1. Serkül (41507 oy) - %30.79
2. Abidin (18550 oy) - %13.75
3. Bayhan (16416 oy) - %12.17
4. Barış (12540 oy) - %9.30
5. Elena (9465 oy) - %7.02

Sonraki Sıralamalar:
6. Aydan - %6.50
7. Evren - %5.27
8. Alpay - %3.58
9. Selçuk - %3.48
10.Eser - %2.89
11.Firdevs - %2.67
12.Ceyda - (ELENDİ)

3. Hafta

Üçüncü haftanın sürprizi, favorilerden Evren'in 5 bin 991 oyla son sıraya yerleşmesiyle yarışmada Müge Ökten ve Ceyda Mazalto'dan sonra elenen üçüncü finalist Evren Mevlana(oğlu) oldu.

Evren de elendi!

Kanal D'nin büyük ilgiyle izlenen yarışma programı Pop Star'ın 3.hafta elemesi dün gece gerçekleşti. Yarışmada Müge Ökten ve Ceyda Mazalto'dan sonra üçüncü elenen finalist Evren Mevlana (Alıntı - Kaynak: gazetearsivi.milliyet.com.tr - 30.11.2003)

3ncü Haftanın birinciliğini tekrardan yine Serkül aldı. Serkül zirvedeki yerini korurken Aydan, hızlı bir çıkış yaparak 20 bin 651 oyla üçüncü oldu.

3. Hafta Performansları
Abidin - Sen Yoluna Ben Yoluma

3. Haftanın İlk Beşi (Aldığı oy oranlarıyla birlikte):
1. Serkül (46451 oy) - %25.54
2. Bayhan (28721 oy) - %15.79
3. Aydan (20651 oy) - %11.35
4. Barış (20579 oy) - %11.31
5. Abidin (20297 oy) - %11.16

Sonraki Sıralamalar:
6. Firdevs - %4.72
7. Eser - %4.66
8. Alpay - %4.66
9. Elena - %4.20
10.Selçuk - %3.31
11.Evren - (ELENDİ)

4. Hafta

Barış, Serkül'ü zirveden indirdi

Popstar'ın 4. haftasında da sürprizler yaşandı. Barış, ilk üç haftanın yıldızını tahtından indirdi. Cinayetten hapis yattığı ortaya çıkan Popstar'ın ilginç sesi Bayhan Gürhan'a ise, izleyiciler büyük destek verdi. İkinci olan Bayhan'ı, Serkül Kan izledi. En genç yarışmacı Alpay ise elendi.

KANAL D'nin Popstar Yarışması'nda 4. hafta elemelerinde zirve el değiştirdi. İlk üç haftanın birincisi Serkül Kan'ı yüzde 35.6 ile geride bırakan Barış birinci oldu. Adı bir cinayete karışan Bayhan Gürhan'a izleyiciler, oylarıyla sahip çıktı ve yüzde 15'le ikinci sıraya oturttu. Serkül Kan ise bu hafta yüzde 10.8'le 3. oldu. Yarışma sırasında, şarkı sözlerini iki kez unutan Selçuk Yapar, sürpriz bir şekilde 4. sıraya yerleşti. Yarışmanın en genç finalisti Alpay, halk jürisinden en az oyu alarak elendi.

149 bin 822 oy alarak birinci olduğunu öğrenen Barış Yaman, sonuca çok şaşırdı. ‘‘Tüm sevenlerime, verdikleri oylar çok teşekkür ediyorum’’ diyen Barış'ı salonu dolduran izleyiciler ayakta alkışladılar.

Amcasının oğlunu bıçakla yaralayarak ölümüne neden olan ve ilginç sesiyle dikkat çeken ismi Bayhan Gürhan'a halk destek verdi. Amcasının oğlunu öldürdüğü haberleri basına yasıdıktan sonra, ‘‘Gitsin mi? Kalsın mı?’’ tartışmaları yapılan Bayhan'a 65.713 oyla ikinci oldu. Artık önümde yeni bir sayfa açtım diyen Bayhan ‘‘Türkiye'de herkes beni kardeş olarak kabul ettiler. Bundan sonra onlara layık olacağım’’ diye konuştu.

Cuma günü seslendirdiği şarkının sözlerini unutarak sahnede zor anlar yaşayan Selçuk ise, aldığı 42 bin 263 oyla 4'üncü sırada yer aldı. En genç yarışmacı olma özelliğini taşıyan Alpay ise, elendiğini duyunca sonuçların beklendiği salonda uzun süre bekledi. Dördüncü olan Selçuk'u şu yarışmacılar izledi: 5.Abidin, 6.Aydan, 7.Elena 8.Eser 9. Firdevs 10.Alpay (Alıntı - Kaynak: hurarsiv.hurriyet.com.tr - 07.12.2003)

Yarışmanın en genç finalisti Alpay, halk jürisinden en az oyu alarak 10ncu sıraya düştü ve elendi. Böylece Popstar yarışmasında finalistlerin sayısı 9'a indi.

4. Hafta Performansları
Abidin - Bir Başka Sevgiliyi (Erol Büyükburç)

4. Haftanın İlk Beşi (Aldığı oy oranlarıyla birlikte):
1. Barış (149.828 oy) %35.65
2. Bayhan (65.713 oy) %15.63
3. Serkül (45.540 oy) %10.81
4. Selçuk (44.663 oy) %10.53
5. Abidin (31.795 oy) % 7.56

Sonraki Sıralamalar:
6. Aydan - %5.83
7. Elena - %5.27
8. Eser - %3.56
9. Firdevs - %2.66
10.Alpay - (ELENDİ)

Jürinin Bayhan kavgası

Kanal D'nin ilgiyle izlenen ‘‘Popstar’’ Yarışması’nın dün geceki elemelerinde gergin anlar yaşandı. Adaylar konusunda çoğu zaman farklı düşüncelerini ileten 4 jüri üyesi, Elena'nın Türkçe'si ve yine şarkıyı unutan Selçuk Yapar nedeniyle tartıştı.

Ancak asıl tartışma geçen hafta cinayet işlediği ve cezaevinde yattığı ortaya çıkan Bayhan Gürhan için çıktı. Deniz Seki, ‘‘Bir popstar asla cinayet işleyemez’’ deyince ortalık karıştı. Deniz Seki şöyle dedi: ‘‘Ben bir haftadır vicdan azabı çekiyorum. Şu anda tir tir titriyorum, son derece gerginim. Bir popstarda olması gereken kriterleri biliyoruz ama asla olmaması gereken bir şey var. Bir popstar cinayet işleyemez. Ben bir haftadır sürekli seni düşünüyorum, ciddi anlamda burada taşıdığım sorumluluğu o kadar hissediyorum ki içimde, bu senin bütün sanat hayatın boyunca önüne çıkacak. Didik didik edileceksin.’’ Bayhan Gürhan'a destek Armağan Çağlayan ve Ercan Saatçi'den geldi. Çağlayan, Deniz Seki'ye katılmadığını belirtirken Ercan Saatçi şöyle konuştu: ‘‘Peki ne yapalım, Bayhan'a ne diyelim. Sen hayatının bütün şansını kaybettin mi diyelim... Şu anda hepimiz Deniz'le aynı fikirde oluruz, kaybederiz. Ben gönlüne, duygusuna çok inanıyorum. O kadar güzel şarkılar söylesin ki, biz bunu unutalım.’’

Tartışma şöyle sürdü:

Deniz Seki: Bayhan bu hadiseyi bize anlatmış olsaydın, bugün burda olamazdın, sen finale kalamazdın, benim vicdanım bu yüzden rahatsız. Ben jüri üyesi olarak oyumu negatiften yana veriyorum. Gelecekte gençlere örnek olacak bu adam.

Ercan Saatçi: Niye bağırıyorsun

Deniz Seki: Ben sana bağırmıyorum. Bütün Türkiye'ye bağırıyorum. Biz sana iyilik yapmıyoruz şu anda. Ölen çocuğun annesiyle kardeşinin ekranı izlerken neler yaşadığını hissedebiliyorum.

Armağan Çağlayan’ın saçları

Popstar Yarışması'nın elemelerinde ilk sürpriz, jürinin olay adamı Armağan Çağlayan'ın saçları oldu. Daha önce omuzlarına kadar dökülen saçlarını kestiren Çağlayan ekrana bu yeni imajıyla çıktı. (Alıntı - Kaynak: hurarsiv.hurriyet.com.tr - 13.12.2003)

Barıştılar

İzlenme rekorları kıran "Popstar", renkli finalistleri kadar, zaman zaman yaşanan ateşli tartışmalar nedeniyle de seyirciden büyük ilgi görüyor.

Finalist Bayhan Gürhan'ın daha önce işlediği cinayet nedeniyle tartışan jüri üyeleri Deniz Seki ile Ercan Saatçi, kulise geçerek bir süre konuştular ve işi tatlıya bağlayıp barıştılar.

Bayhan Gürhan'ın daha önce işlediği cinayete tepki gösteren ve ‘‘Bir popstar cinayet işleyemez. Bu hadiseyi daha önce bize anlatmış olsaydın, sen finale kalamazdın’’ diyen Deniz Seki ile Ercan Saatçi, kameralar karşısında tartışmaya başlamıştı.

Saatçi'nin ‘‘Peki Bayhan'a 'Sen hayatının bütün şansını kaybettin' mi diyelim? Ben gönlüne, duygusuna çok inanıyorum. O kadar güzel şarkılar söylesin, ama biz bunu unutalım’’ sözleriyle alevlenen tartışma, sonunda tatlıya bağlandı.

YAŞ TARTIŞMASI

Ancak bu, gecenin tek olayı değildi... Jürinin sivri dilli ismi Armağan Çağlayan, yarışmaya giriş formunda gizli yetenekleri olduğunu yazan Aydan'a, ‘‘Gizli yeteneğin neyse onu görmek istiyorum. Yetenek göstermek içindir. Zaten 30 yaşındasın. Yaşlı gösteriyorsun’’ deyince ortam gerildi. Bu sözler karşısında şaşıran Aydan'ın ‘‘21 yaşındayım ve şarap gibiyim’’ sözleri, Ercan Saatçi'nin hoşuna gitmedi ve Saatçi ‘‘Feleğin çemberinden gelmiş geçmiş gibi konuşuyorsun. Çok iyi şarkı söylüyorsun. Senin söylemek istediğin, olgun olmayı sevdiğindi sanırım. İnşallah Armağan ağabeyini dinlersin’’ diye tepki gösterdi.

IRKÇI DEĞİL TÜRKÜZ

Elemelere katıldığı ilk günden beri, diksiyonu nedeniyle jüri arasında ciddi fikir ayrılıklarına neden olan Rus asıllı Elena, konuşmalarıyla puan toplamasını bildi. Bir hafta önce Armağan Çağlayan'ın kendisine hediye ettiği Türkçe Dil Bilgisi kitabını okuduğunu ve çok işine yaradığını söyleyen yarışmacıya Deniz Seki, ‘‘Muhteşem bir şey... Tüylerim diken diken oldu’’ dedi.

Armağan Çağlayan'ın ‘‘Rusya'da hangi şarkı yarışmasında birinci oldun. Niçin buradasın’’ sorusuna Elena'nın verdiği yanıt ise şöyle oldu: ‘‘Allstar yarışmasına katıldım. Türkiye'yi ve Türk insanını çok sevdiğim için burudayım. Ayrıca bu yarışmanın Almanya'da düzenlenen versiyonunda, bir Türk genç altıncı oldu...’’

Çağlayan'ın ‘‘Popülizm yapıyorsun, tribüne oynuyorsun. Türkçesi kıt, anlamıyorum. Irkçılık ve milliyetçilik yapmıyorum. Türkiye'de Türkçe'sini iyi duyabileceğim bir popstar istiyorum. İngiltere'de de yapılan aynı yarışmada sadece İngiliz vatandaşları katılabilir diye bir duyuru vardı’’ eleştirisi üzerine, son söz Ercan Saatçi'den geldi: ‘‘Biz ırkçı değiliz Türküz.’’

Buzlar eridi

Ercan Saatçi programda, ‘‘Ne bağırıyorsun’’ dediği Deniz Seki'yle kuliste barıştı. (Alıntı - Kaynak: hurarsiv.hurriyet.com.tr - 14.12.2003)

5. Hafta

Olaylı gece

Kanal D'nin izlenme rekorları kıran Popstar Yarışması'nda beşinci hafta elemeleri olaylı başlayıp olaylı bitti. Bayhan Gürhan tartışması yüzünden Deniz Seki salonu terketti. Ahmet San'ın cipi silahlı saldırıya uğradı.

Deniz Seki jüriden ayrıldı

KANAL D'nin izleme rekorları kıran ‘Popstar’ yarışmasının beşinci haftasına, zirveye çıkan Bayhan Gürhan damgasını vurdu. Cuma gecesi olduğu gibi, dün akşam da Bayhan Gürhan'ın adının karıştığı cinayet odaklı tartışmalar ve gergin anlar yaşandı. Halk jürisinin yüzde 27.37'lik oyla Bayhan'ın birinci seçilmesinden sonra, konuşan Deniz Seki, seyircilerin bir bölümünden tepki görünce jüriden ayrıldığını belirtip salonu terketti. En az oyu alan Aydan Kaya elenen yarışmacı oldu.

Canlı yayınlanan dün akşamki finallerde de heyecan doruk noktaya çıkarken, salondaki ve ekran başındaki izleyiciler nefeslerini tuttu. Spiker birincinin adını açıkladığı anda jürinin büyük bölümü adeta şoke oldu. Ancak salonda büyük alkış koptu. Yüzde 27.37 oy ile ismi üzerinde fırtına koparılan Bayhan Gürhan birinci ilan edildi. Bayhan duygularını dile getirirken cezasını çektiğini belirtti ve sözü Metin Uca'nın programına getirerek şöyle dedi: ‘‘Metin Uca Beyefendi de tek taraflı yargısız infaz yaptı. Bunları iftira olarak kabul ediyorum. İşte ben buradayım, Türkiye Cumhuriyeti kanunu burada. Ben yargımı aldım, çok şey yaşadım ve ıslah oldum. Kuzey Irak'ta vatani görevimi yaptım. İnsanlık adına Deniz Seki'yi de koruyan bendim. Bütün düşmanlara karşı ben ölmeye de hazırdım, ülkem için sevdiklerim için ölmeye yine hazırım. Ben birinci olmayı beklemiyordum.’’

Bu sözlerden sonra jüri söz aldı. Ercan Saatçi ve Armağan Çağlayan Bayhan'a yine destek verdi. Deniz Seki ise,‘‘Birincisi çok üzgünüm. İnsanlara hayatlarında yeni sayfa açmalarıyla ilgili ben de son derece yumuşak ve şefkat duyan bir insanım. Duygusal bir insanım. Bayhan ile aramda kötü reaksiyonum olmadı. Bugüne kadar. Ama burası Türkiye Popstar Yarışması, Türkiye şefkat ve kucak açma yarışması değil’’ dedi. Bu açıklamalar üzerine seyirciden tepki gören Deniz Seki, ‘‘Arkadaşlar çok teşekkür ediyorum. Bütün Türk halkına buradan sevgilerimi yolluyorum. Ama ben Türkiye Popstar Yarışması jüri üyeliğinden ne yazık ki ayrılıyorum’’ diyerek programı terk etti.

Ahmet San’ın cipi kurşunlandı

POPSTAR Yarışması'nın jüri üyesi Ahmet San, dün akşamki finalden sonra silahlı saldırıya uğradı. Ahmet San, yarışma sonrası şoförünün kullandığı 34 AF 8505 plakalı ciple Kanal D'nin binasından ayrıldı. Yaklaşık 150 metre uzaklaştıktan sonra otomobilin yanında koşmaya başlayan bir kişi silahını çekerek 4 el ateş etti. Ahmet San, şoför mahalline eğilerek korunmaya çalışırken kurşunlardan biri torpido gözüne saplandı. Hızla olay yerinden ayrılan cipe, Mahmutbey çıkışında ikinci kez saldırı düzenlendi. Bu kez İki kişi tarafından yaylım ateşi açıldı. Kurşunlardan üçü cipin arka bölümüne isabet etti. Her iki saldırıdan yara almadan kurtulan Ahmet San, polise ihbarda bulundu. Fatih İlçe Emniyet Müdürlüğü'nde ifade veren Ahmet San saldırıya anlatırken şöyle dedi: ‘‘Popstar'da jüri üyesi olduğumdan beri hiç tehdit almadım. Saldırıya hiç anlam veremedim. Polis suçluyu bulur ve nedenini öğreniriz.’’ (Alıntı - Kaynak: hurarsiv.hurriyet.com.tr - 14.12.2003)

"Elendim mutluyum"

Yarışmada elenen Aydan Kaya sonuca sevindiğini açıkladı.

Bugüne kadar konuşmak için böyle bir ortamı beklediğini söyleyen Aydan tepkisini şöyle dile getirdi: ‘‘Ben eğer vasatın biraz üstünde şarkı söyleyebiliyorsam burada işim olmadığını düşünüyorum. Bu yarışmada bulunmak istemiyordum artık. Şevkim kırılmıştı çünkü. Bugün en az oy alan ben de, Eser de yarışma sırasında şarkının sözlerini unutmadık. Topluma örnek olamayacak kişiler, şarkı sözü unutanlar bile bu yarışmada popstar olmaya çalışıyor. Elendiğime seviniyorum.’’ (Alıntı - Kaynak: hurarsiv.hurriyet.com.tr - 15.12.2003)

Deniz Seki'nin yerine Zerrin Özer

Deniz Seki'nin ‘Popstar’ jüri üyeliğinden kesin olarak ayrıldığı açıklandı.

Seki'nin yerine Zerrin Özer jüri üyesi oldu. Bu akşamdan itibaren ‘Popstar’da jüri üyesi olarak görev yapacağını söyleyen Özer, ‘‘İşimde çok disiplinliyimdir ve gerektiğinde de sertimdir. İnsanlara her zaman pozitif olsam da müzik konusunda yanlış görürsem onu dile getiririm. Çünkü müzik emek ister ve o emeği görürsem desteklerim. Müzik ve ses iyi niyetlilik kabul etmez’’ dedi. Özer, Deniz Seki'nin kararı ile ilgili şöyle konuştu: ‘‘Kendince çok haklı. Doğru bildiği şeyi yaptı. Düşündüğünü, açıkça dile getirdi. Ben de aynı şeyi yapardım.’’ (Alıntı - Kaynak: hurarsiv.hurriyet.com.tr - 19.12.2003)

Kuaför dedi dansöz çıktı

Popstar’ın finalistlerinden Firdevs Güneş, kendini kuaför olarak tanıtmıştı, ancak elemelere katılmadan önce Antalya-Kemer'deki bazı turistik tesislerde dansözlük yaptığı ortaya çıktı.

Güneş, ‘‘Antalya'da kuaförlük yapıyordum. Sonra Phaselis Princess Otel'de animasyon grubunda dansözlük yaptım. Ankara'da yaşayan amcam, halam ve babamla da 9 yıl sonra Popstar sayesinde görüşmeye başladım. Ne olur, bu mutluluk bozulmasın. Dansözlük yaptığım ortaya çıkarsa tekrar sorunlar çıkabilir’’ dedi. (Alıntı - Kaynak: hurarsiv.hurriyet.com.tr - 19.12.2003)

Pazar günü 13 popstar Parkorman'da

Eğer kar yağmazsa bu pazar günü Parkorman'da ilginç bir etkinlik var. Televizyonda yayınlanmaya başladığı ilk günden beri tartışma yaratan, herkesin merakla izlediği Türkiye Popstar Yarışması'nın finalistleri 21 Aralık Pazar akşamı İstanbul Maslak'taki Parkorman'da ilk konserlerini veriyor.

Elenmiş ve hala yarışmaya devam eden 13 finalistin katılacağı konser saat 15.00'te Parkorman'ın 3 bin kişilik Kirpi Dome çadırında yapılacak. Parkorman'da satılan konser biletlerinin fiyatı 20 milyon lira.

Konserde müzisyenlere, yarışma boyunca birlikte çalıştıkları Ahmet Özden yönetimindeki orkestra eşlik edecek. Popstarlar ilk konser deneyimlerini böylece yaşamış olacak. Aralık ayının son haftasında, 13 finalistin seslendirdiği parçalardan oluşan bir de albüm piyasaya çıkacak. ‘‘Popstar Compilation'' adındaki albüm, müzisyenlerin bu konserde seslendireceği şarkılardan oluşacak. Popstarlar Parkorman'dan sonra Ankara, İzmir ve Adana'da da konser vermeye hazırlanıyor.

KİM HANGİ PARÇAYI SESLENDİRECEK
Firdevs Güneş: Kıyamam
Abidin Özşahin: Çöpçüler
Elena Kurychkova: Neler Oluyor Bize
Barış Kömürcüoğlu: Bu Gece Son
Müge Öktem: Ellerimde Çiçekler
Bayhan Gürhan: Seninle Olmak Var Ya
Ceyda Mazalto: Aldırma
Aydan Kaya: Avuçlarım Kanıyor
Eser Bayar: Bebeğim
Evren Mevlanaoğlu: Alışamadım
Serkül Kan: Kar Beyazdır Ölüm
Selçuk Yapar: Bir Garip Yolcuyum
Alpay Kulay: Gel Barışalım Artık
(Alıntı - Kaynak: hurarsiv.hurriyet.com.tr - 19.12.2003)

5. Hafta Performansları
Abidin - Güllerin İçinden (MFÖ)

5. Hafta Sıralaması:
1. Bayhan - %27.37
2. Barış - %23.27
3. Abidin - %9.27
4. Serkül - %8.29
5. Firdevs - %7.3
6. Elena - %6.68
7. Selçuk - %6.56
8. Eser - %6.3
9. Aydan - (ELENDİ)

6. Hafta

Deniz'i jüriden eden Bayhan Zerrin'i ağlattı

Geçen hafta, Bayhan'ın birinci seçilmesine sinirlenerek jüri üyeliğinden ayrılan Deniz Seki'nin yerine getirilen Zerrin Özer, Bayhan'ın türküsünde gözyaşlarına hakim olamadı.

POPSTAR adaylarının türküleri yorumladığı bu haftaki elemelerde Bayhan Gürhan ‘‘Dostum Dostum’’ adlı türküyü söyledi. Jürinin yeni üyesi Zerrin Özer, bu sırada gözyaşlarına boğuldu. ‘‘O kadar içten ve yüreğinden okudu ki tutamadım kendimi’’ diyen Özer, Bayhan'ın sesinin türkülere daha yatkın olduğunu söyledi. Özer, ‘‘Ben çok isterdim ki bu yarışma sadece pop başlığı adı altında olmasın. Bayhan'ın bizim ezgilerimizi, türkülerimizi, semahlarımızı seslendirmesini isterim’’ dedi.

BARIŞ'IN ÇIPLAK POZU

‘‘Ah Bir Ateş Ver’’ adlı türküyü seslendiren Barış, Aktüel dergisine verdiği çıplak poz yüzünden zor anlar yaşadı. Jüri üyesi Armağan Çağlayan'ın, ‘‘Cin olmadan adam mı çarpıyorsun? Soyunmuşsun’’ demesi üzerine diğer jüri üyeleri de Barış'ın bu pozunu eleştirdi. Ercan Saatçi, ‘‘Çok iyi şarkıcısın, destekçinim. Beni de heyecanlandırıyorsun. ama neden soyundun? Şarkıcı olmak için soyunmana gerek yok’’ dedi. Zerrin Özer ise, ‘‘Bu atmosferle alakalı. Yakışıklısın bir de akıl vermişler. Ben senin yerinde olsam kendimi sesimle ispat ederim’’ dedi. Barış'a destek veren Ahmet San ise, ‘‘Ben vahim görmüyorum. İşte yetenek yönetimi burada devreye giriyor’’ diye konuştu. (Alıntı - Kaynak: hurarsiv.hurriyet.com.tr Dilek Dallıağ - 20.12.2003)

Bayhan 4.’lüğe indi elenen Serkül oldu

KANAL D'nin düzenlediği Popstar Yarışması'nın beşinci haftası sürprizler haftası oldu. İlk üç haftanın yıldızı Serkül elenerek Popstar'a veda ederken haftanın starı, ilk kez zirveye çıkan Eser oldu. Geçen hatfanın ikincisi Barış yerini korudu. Firdevs çıkışını sürdürürken geçen haftanın birincisi Bayhan 4. sıraya indi. Yarışmadan elenen Serkül, ‘‘Sonuç için üzülmüyorum. Beni buraya getiren ve eleyen Türk halkına çok teşekkür ediyorum’’ dedi.

Serkül daha sonra şöyle konuştu:

ARMAĞAN’A TAŞ

‘‘Eğer bugün buradaysam, elendiysem hakettiğim içindir. Başta herkes müziğime, yorumuma değil de, Armağan Çağlayan'ın dediği gibi vicdanını rahatlatmak için bana oy verdi. Sonradan müziğime oy verildi. Buradan Türk halkına seslenmek istiyorum. Bir gün mutlaka albüm çıkaracağım. Bu albümü, ‘bunun paraya ihtiyacı vardır' diyerek sakın almayın. Eğer müziğimi, sesimi seviyorsanız albümümü alın ve beni dinleyin. Ben buradan iyi bir şekilde ayrılıyorum. Bana emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. Bütün herkesi çok seviyorum. Armağan Çağlayan da amacına ulaştığı için, ona da teşekkür ediyorum...’’

Sonuç açıklandığında özellikle Armağan Çağlayan’ın ayakta alkışladığı haftanın birincisi Eser, ‘‘Bu hafta iyi performans gösterdim ve türküyü iyi okudum... Kendime inanıyordum, mutluyum’’ dedi. Üçüncü sıra için ‘‘Şoktayım’’ diyen Firdevs duygularını, ‘‘Her hafta daha iyi oluyorum. Çünkü çok çalışıyorum, uyarıları dikkate alıyorum’’ diye açıkladı. Deniz Seki'nin jürilikten ayrılmasına neden olan geçtiğimiz haftanın birincisi Bayhan ise dördüncü sıraya indi.

Geçtiğimiz hafta atağa kalkarak oy oranını yükselten Selçuk, Abidin ve Elena'dan daha düşük oy alarak bu hafta sondan ikinci oldu. (Alıntı - Kaynak: hurarsiv.hurriyet.com.tr Sema Denker - 21.12.2003)

Sonuncuydu birinci oldu

Geçen haftaki Popstar elemelerinde Aydan ile birlikte son 2 kişi olarak kalan Eser Bayar, bu haftanın birincisi seçildi. Engelli finalist Serkül Kan ise, sürpriz bir şekilde elendi.

Kanal D'nin reyting rekortmeni yarışması Popstar''da sürprizler bitmiyor. Geçen hafta kılpayı yarışmaya devam etme hakkı kazanan Eser Bayar, bu hafta müthiş bir performansla birinci seçildi.

Eser Bayar, duygularını şöyle dile getirdi:

‘‘Doğrusunu söylemek gerekirse beklemediğim bir olaydı ama çok güzel oldu. Sevenlerimin beni daha iyi yerde görmelerini istiyorum ve onlara her hafta daha layık olmak için çalışacağım. Bu hafta ‘Eledim Eledim' türküsünü okurken Türk halk müziği okuyan babam Salih Bayar'dan da kulak aşinalığım olduğu için başarılı olduğumu düşünüyorum. Benim tarzım aslında fantazi-pop ve Özcan Deniz tarzı müzik yapmak istiyorum. Bu hafta Serkül'ün elenmesine şoke oldum.’’ (Alıntı - Kaynak: hurarsiv.hurriyet.com.tr Dilek Dallıağ - 22.12.2003)

Popstar Eser'i bin kişi karşıladı

Popstar'ın popülaritesi, son haftanın birincisi Eser Bayar'ı da bir anda şöhrete kavuşturdu. Bayar, memleketi Samsun'da uçaktan indikten sonra havalimanında izdihama neden oldu. Bayar'dan imza alabilmek ve fotoğraf çektirmek isteyen gençler birbirleri ile yarıştı.

Büyükşehir Belediyesi konvervatuar öğrencilerinin, ‘Artık Sevmeyeceğim’ parçası eşliğinde çiçeklerle oğlunun karşıladığını gören anne Asuman Bayar, gözyaşlarına hákim olamadı. Anne Bayar oğluna sarılıp, ‘‘Seni çok özledim’’ derken, baba Salih Bayar'da, ‘‘Seninle gurur duyuyorum’’ diye konuştu.

Gözündeki alerji yüzünden gözlükle dolaşan Eser için gençler, ‘‘Eser, sen bizim her şeyimizsin’’ sloganları attı. Ardından annesi Asuman ve babası Salih Bayar ile birlikte cipe binen Eser Bayar, yaklaşık 70 araçlık konvoyla kent turu attı. Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz'ı makamında ziyaret eden Bayar, kendisine verdiği destek dolayısıyla teşekkür etti. Böyle bir ilgiyi hiç beklemediğini söyleyen Eser Bayar, ‘‘Ne söyleyeceğimi bilemiyorum. Bana gösterilen ilgi karşısında şaşırdım. Anne ve babamı çok özlemiştim. Onlara kavuşmanın mutluluğunu yaşıyorum’’ dedi. (Alıntı - Kaynak: hurarsiv.hurriyet.com.tr Murat Sandıkçı / Samsun - 24.12.2003)

6. Hafta Performansları "Türkü haftası"
Abidin - Nerdesin Sen
Bayhan - Dostum Dostum
Barış - Ah Bir Ateş Ver
Eser - Eledim Eledim

6. Haftanın Sıralaması (Oy oranlayıla birlikte):
1. Eser %23.53
2. Barış - %18.37
3. Firdevs - %16.52
4. Bayhan - %13.51
5. Abidin - %12.24
6. Elena - %6.93
7. Selçuk - %4.64
8. Serkül - (ELENDİ)

7. Hafta

Geceye Elena damga vurdu

Popstar'ın bu haftaki elemelerine yine Elena ve Bayhan damgasını vurdu. Sertab Erener'e, Eurovision'da birincilik kazandıran ‘‘Everyway That I Can’’ adlı şarkıyı seslendiren Elena sahnede Türk bayrağı salladı.

Şortla ve askılı bluzla sahneye çıkan Elena, Ercan Saatçi dışındaki jüri üyelerinin eleştiri oklarına hedef oldu. Zerrin Özer de, Deniz Seki'yi aratmadı ve Bayhan'a verdi veriştirdi.

Ahmet San, Elena'yı eleştirerek ‘‘Antalya'da Kremlin gibi bir otelde iyi bir performans göstereceğini düşünüyorum’’ dedi. Ardından Armağan Çağlayan ‘‘Elinde Türk bayrağıyla çıkmak zorunda kaldın. Rus popstar olmaz’’ deyince Elena, bayrağı Çağlayan'a uzattı. ‘‘Bunu sallayın, nasıl hissediyorsunuz?’’ dedi. Ercan Saatçi ise, Çağlayan'a tepki gösterdi ve ‘‘Ülkemi seven herkesi seviyorum’’ deyince salonda alkış tufanı koptu. Saatçi, ‘‘Armağan, Türk bayrağını senin yüzünden çıkarttı. O Türkiye'yi seviyor ve burada. Ama bunu ispat etmek zorunda değil. Üstelik o bir Türk eş seçerek ve burada yaşayarak bunu ispat etti. Şarkısını güzel söylüyor ve işini iyi yapıyor’’ dedi. Zerrin Özer ise, ‘‘Çok iyi bir şarkıcı ve çok iyi bir tekniği var. Ama bu kadar üzerine gelmelerinin tek nedeni şarkı seçimin ve Türkçe'yi iyi anlayamamaları’’ diye olumsuz görüşünü ortaya koydu.

Geçen hafta Bayhan'ın ''Dostum Dostum'' türküsünde gözyaşlarını tutamayan Zerrin Özer bu hafta Bayhan'ı en sert eleştiren jüri üyesi oldu. Kayahan'ın ‘Siyah Beyaz Film Gibi Biraz’ adlı şarkısını seslendiren Bayhan'a ‘‘Ben jüride olsaydım Bayhan'ı finalist yapmazdım, Onun yeri Popstar değil. Çünkü tarzı farklı’’ dedi. Özer, jüri üyelerini de ‘‘Onu siz seçtiniz. Ben olsam seçmezdim’’ diye eleştirdi. (Alıntı - Kaynak: hurarsiv.hurriyet.com.tr Dilek Dallıağ - 27.12.2003)

Selçuk elendi herkes ağladı

Popstar'ın 6. hafta elemelerinde en hüzünlü final yaşandı. En az oyu alarak elenen Selçuk Yapar yarışma dışı kalırken, önce metin olmaya çalıştı, ancak veda şarkısı çalındığında gözyaşlarını tutamadı.

Onun ağlaması, jürinin sivri dilli üyesi Armağan Çağlayan ve Ahmet San ile diğer finalistlerin de gözlerini yaşarttı. Seyirciler arasında da ağlayanlar olurken yapımcı ve yönetmenler de gözyaşlarına hakim olamadı. Selçuk'un gözyaşlı vedasına kulistekiler de katıldı. Ancak bu yarışmanın bir de zafer yönü vardı. Geçen haftanın birincisi Eser, bu hafta da zirvedeki yerini korudu. Çıkışını sürdüren Abidin 3. sıraya çıktı. Yarışmanın favorilerinden Barış ve Bayhan ikinci ve dördüncülükteki yerlerini korudu. Jürinin amansız eleştirilerine rağmen 6. haftanın flaş ismi, Elena altıncı olarak yeni yılda da yarışma hakkını kazandı. (Alıntı - Kaynak: hurarsiv.hurriyet.com.tr - Ali Kızgınyürek - 28.12.2003)

7. Hafta Performansları "Türkü haftası"
Abidin - Pamuk
Bayhan - Bir Aşk Hikayesi [Siyah Beyaz Film Gibi Biraz] (Kayahan)
Elena - Everyway That I Can

7. Haftanın Sıralaması:
1. Eser - %21.30
2. Barış - %17.16
3. Abidin - %16.92
4. Bayhan - %14.81
5. Firdevs - %14.69
6. Elena - %9.2
7. Selçuk - (ELENDİ)

Kanal D’de muhteşem yılbaşı

Kanal D, yılbaşı gecesini tam bir şölene dönüştürüyor. Ekran başındakilere eğlenceli saatler yaşatacak Kanal D’de, Popstar yarışmacıları ünlü isimlerle birlikte konser verecek.

Yarışma, müzik-eğlence ve talk show, özetle ne ararsanız Kanal D yılbaşı ekranında bulacaksınız. Yılbaşı gecesini unutulmaz bir şölene dönüştürmeye hazırlanan Kanal D'de, yılbaşı coşkusu ‘‘Popstar Yılbaşı Özel’’ programıyla doruğa ulaşıyor.

Programa, Nükhet Duru, Kenan Doğulu, Emre Altuğ ve Popstar yarışmasının 13 finalisti Abidin Özşahin, Alpay Kulay, Aydan Kaya, Barış Kömürcüoğlu, Bayhan Gürhan, Ceyda Mazalto, Elana Kryuchkova, Eser Bayar, Evren Mevlanaoğlu, Firdevs Güneş, Müge Ökten, Selçuk Yaşar ve Serkül Kan konuk oluyor.

FASIL GRUBU

Osmantan Erkır ve Gamze Özçelik'in birlikte sunacağı programda; Nükhet Duru, Kenan Doğulu ve Emre Altuğ, 13 Popstar finalisti ile birlikte yeni yıl şarkısı seslendirip fasıl yapıyor.

Programda ayrıca, Kenan Doğulu, Popstar'ın kız finalistleri Aydan Kaya, Ceyda Mazalto, Elana Kryuchkova, Evren Mevlanaoğlu, Firdevs Güneş ve Müge Ökten ile birlikte ‘‘Güzeller İçinden’’, Emre Altuğ, Barış ve Adibin ile birlikte ‘‘Gidecek Yerim mi Var’’ ve Nükhet Duru da tüm finalistlerle birlikte ‘‘Melankoli’’ adlı şarkıyı seslendiriyor.

‘‘Popstar’’ yarışmasının jüri üyeleri Ercan Saatçi, Zerrin Özer, Armağan Çağlayan ve Ahmet San'ın da sürprizlerle konuk olacakları programda Zerrin Özer, Aydan ve Firdevs ile ‘‘Kıyamam’’ ve tek başına ‘‘Gönül’’ adlı şarkıları seslendiriyor. (Alıntı - Kaynak: webarsiv.hurriyet.com.tr - 31.12.2003)

Popstar'ın albümü çıktı

Yayınlanmaya başladığı günden bu yana reyting rekorları kıran Türkiye Popstar Yarışması'nın 13 finalisti, şarkılarıyla bir albümde buluştu.

DMC etiketiyle piyasaya çıkan albümde, Sezen Aksu, Şehrazat ve İlhan Şeşen'in parçalarının yanı sıra Metin Özülkü ile Ercan Saatçi'nin hit şarkıları yer alıyor.

Türk müzik piyasasına yeni sesler kazandırmayı amaçlayan Türkiye Popstar Yarıması, her hafta milyonları ekran başına çekmeye devam ediyor. Yayınlandığı günden itibaren rayting rekorları kıran yarışmanın bir de albümü oldu. Büyük finale kalan 13 adayının yer aldığı albüm, geçtiğimiz günlerde DMC etiketiyle piyasaya çıktı.

13 adayın Türk pop müziğine damgasını vurmuş olan 13 farklı şarkıyı seslendirdiği albüm, kısa sürede büyük bir satış grafiği elde etti. Sezen Aksu, Şehrazat, İlhan Şeşen, Tayfun Duygulu, Sokak Çocuğu Ali, Metin Özülkü, Ufuk Yıldırım, Ercan Saatçi gibi söz yazarı ve bestecilerin şarkılarını seslendiren Popstar finalistleri, sahnedeki heyecanlarını albüme de taşıdılar.
(Alıntı - Kaynak: hurarsiv.hurriyet.com.tr - 01.01.2004)

8. Hafta

Barış Manço’yu şarkılarla andılar

Reyting rekorları kıran Popstar'ın sekizinci haftasında Türk pop müziğinin dev ismi Barış Manço rüzgarı esti.

Altı finalist Manço'nun 61. doğum günü dolayısıyla birbirinden güzel şarkılarını söyleyerek halk jürisinin oy ve beğenisini kazanmaya çalıştı.

Jüri üyeleri Ahmet San, Zerrin Özer, Armağan Çağlayan finalistleri yorumları ile terlettirken, bel fıtığı rahatsızlığı nedeniyle evinde yatan Ercan Saatçi düşüncelerini linkle bağlanarak iletti. Barış, Abidin, Eser, Bayhan, Elena ve Firdevs gecede Barış Manço'nun unutulmaz şarkılarını seslendirdiler.

Finale adım adım yaklaşılırken yoğun tempo ve final stresinden dolayı yarışmacıların çoğu tam anlamıyla performanslarını iyi sergileyemedi. Jüri ise yine Bayhan'a yüklendi. Ercan Saatçi dışında üç jüri üyesinin her hafta topa tuttuğu Elena ise, saksafon çalarak büyük alkış topladı. Bu kez jürinin de övgüsünü kazanan Elena, Armağan Çağlayan'ın eleştirilerine de meydan vermedi. (Alıntı - Kaynak: hurarsiv.hurriyet.com.tr - 03.01.2004)

Eser elendi

Popstar'da dün gece Eser'in vedasıyla finalist sayısı 5'e indi. Barış Manço'nun doğum yıldönümü nedeniyle finalistlerin Barış Manço şarkılarıyla yarıştığı 8. haftanın birincisi ünlü müzisyenin adaşı ‘Barış’ oldu.

Popstar yarışmasının 8. hafta elemelerinde kelimenin tam anlamıyla sürpriz yaşandı. Kanal D'nin izlenme rekoru kıran yarışma programında son iki haftanın birincisi Eser elendi. Barış, bu haftanın birincisi olurken geçen hafta son ikiye kalan Elena, sürpriz bir çıkış yaparak 2'inci oldu. Sonuç açıklandıktan sonra yarışmacılar arasında yine duygusal anlar yaşandı. Firdevs elenen Eser'e sarılarak ağladı. Eser daha sonra da Armağan Çağlayan'ın omuzunda hıçkırıklara boğuldu.

Bayhan, yine tartışma konusu oldu. Zerrin Özer, Bayhan'ın farklı bir tarzı olduğunu belirtip ‘‘Popstar adayı olmamalıydı’’ dedi. Dün gece de hasta yatağından katılan Ercan Saatçi ‘‘Bunu böyle kabul etmek lazım, Türkiye kendi popstarını seçiyor. Yarışmanın formasyonunu artık tartışmaya gerek yok. Çünkü Türk halkı, 3 aydır bu yarışmayı seyrediyor’’ diyerek Zerrin Özer'e yanıt verdi. Saatçi, Armağan Çağlayan'ın önceki akşam Bayhan için ‘‘Piyanist şantörler gibi giyinmişsin’’ eleştirisine de şu sözlerle karşı çıktı: ‘‘Ben de üniversite yıllarında para kazanmak için piyanist-şantörlük yaptım. Armağan şimdi onların tokadını yedi. Bütün piyanist şantörler Bayhan'a oy verdiler, ben de dahil.’’

Sonuçların açıklanmadan önce yarışmacılar Ajda Pekkan'ın ‘‘Görürsün Sana Neler Edeceğim’’ adlı şarkısını seslendirdi. Barış'ın elektro gitar, Elena'nın klavye, Bayhan'ın darbuka, Eser'in bongo, Firdevs'in tef ve Abidin'in davul çaldığı grup bir alkış topladı. Öyle ki, yarışmacıların bir grup kurması bile önerildi. (Alıntı - Kaynak: hurarsiv.hurriyet.com.tr - 03.01.2004)

8. Hafta Performansları "Barış Manço şarkıları haftası"
Abidin - Aynalı Kemer
Elena - Gülpembe
Bayhan - Unutmadım
Tüm Finalistler - Görürsün Sana Neler Edeceğim (Ajda Pekkan)

8. Hafta Sıralaması:
1. Barış - %18.50
2. Elena - %18.08
3. Bayhan - %17.00
4. Abidin - %16.34
5. Firdevs - %16.02
6. Eser - (ELENDİ)

9. Hafta

Popstar adayları İngilizce söyledi

Beş yarışmacı, performans gecesinde fantezi, arabesk ve Türk Sanat Müziği tarzındaki şarkılardan sonra yabancı dilde birer şarkı seslendirdi.

Armağan Çağlayan, "Agora Meyhanesi" şarkısını söyleyen yarışmacılardan Elena'nın saçı için "Beş yaş yaşlanmışsın. Topuzun seni yaşlı göstermiş. Söylediğin o caz nağmeleri beni sarmadı" dedi.

Saatçi ise Çağlayan'ı eleştirerek, Elenan'ın iyi performans gösterdiğini, detone olmadığını, şarkının sözlerini vücut diliyle iyi anlattığını söyledi. Kanal D'nin reyting rekorları kıran yarışma programı Popstar'da 9. performans akşamı dün yapıldı.

Performans gecesinde beş yarışmacı ikişer şarkı seslendirdi. Fantezi, Arabesk ve Türk Sanat Müziği tarzındaki şarkılardan sonra yarışmacılar yabancı dilde birer şarkı söyledi.

Dört finalist İngilizce, Abidin ise İspanyolca şarkı söyledi. Yarışmanın favorisi olarak gösterilen Barış ise ilk kez düşük performans gösterdi.

Çağlayan, "Şimdi Uzaklardasın" şarkısını seslendiren Barış için, "En kötü performansı gösterdin. Şarkıya yanlış girdin. Şarkının başında Zeki Müren taklidi yapıyorsun sandım. Sanki Müren gerçekti, sen hayaldin. Ben Popstar adayı olsaydım, bu şarkıda küpemi çıkarırdım" dedi.

Bayhan Gürhan ise "Gülüm Benim" isimli şarkıyı seslendirdi. San, Bayhan için, "Bayhan bu şarkıyla kendini buldu. Sahne duruşu çok güzel. Kıyafetinde bugüne kadar giydiklerinin en güzeli. Starsın, o starlığın daha da parlayacağına inanıyorum ama seni hâlâ popstar görmüyorum" dedi.

İkinci bölümde İngilizce "Lady" şarkısını seslendiren Barış yine jüriden geçerli oy alamadı. Barış da kötü söylediğini kabul etti. Barış formsuzdu.

Bayhan ise İngilizce "Unchained Melody" şarkısını seslendirdi. Şarkı sonrası Saatçi, Bayhan'ın sadece arabesk söylemesini bekleyen jüri üyelerine, "Bu da size kapak olsun. Bu akşamki performansını çok beğendim" dedi.

Saatçi ile tartışmaya giren San "Bayhan'ın bu akşamki performansını tebrik ediyorum. Duruşu ve sahnedeki hareketiyle aynen balet gibi ama yine söylüyorum, Bayhan popstar olamaz" diye konuştu.

Bayhan şarkısını bitirir bitirmez stüdyodaki jeneratör patladı. Yayın kesilirken, program yöneticileri reklamlara bağlandı. Arızanın giderilmesiyle yayına devam edildi. (Alıntı - Kaynak: magazin.milliyet.com.tr - 10.01.2004)

Ayakta alkış

Popstar Yarışması'nın 9'uncu haftasında Bayhan Gürhan seslendirdiği İngilizce parçayla Türkiye'yi şaşkına çevirdi. ‘‘Ghost’’ filminin unutulmaz şarkısı ‘‘Unchained Melody’’yi yorumlayan Bayhan, jüri ve seyirciler tarafından ayakta alkışlandı.

POPSTAR Yarışması'nın 9. haftasında sürprizin adı Bayhan oldu. Tarzı nedeniyle jürinin sert eleştirilerine hedef olan Bayhan, dün çıktı bir şarkı okudu, jüriyi de Türkiye'yi de şaşkına çevirdi.

Bayhan'ın yanı sıra Elena ve Firdevs de göz doldururdu. İlkokul mezunu Firdevs'in İngilizce şarkıyı kusursuz söylemesi büyük takdir topladı. Geçen haftanın birincisi Barış gergindi ve jüriden geçerli not almadı.

Sekiz hafta boyunca bir şarkı söyleyen finalistler, dün gece yapılan performans gösterilerinde iki şarkı seslendirdiler. İlk bölümde arabesk ve sanat müziği eserleri söyleyen beş finalist, ikinci bölümde ise ingilizce şarkı yorumladılar. Herkesin, ‘‘Acaba ne yapacak?’’ diye merakla beklediği Bayhan Gürhan, ‘‘Ghost’’ filminin unutulmaz şarkısı, ‘‘Unchained Melody’’yi seslendirdi. Grup Righteous Brothers'ın söylediği bu parçayı yine kendi yorumuyla seslendiren Bayhan, performansının sonunda salonu dolduran seyirciler tarafından ayakta alkışlandı.

ELENA VE FİRDEVS BÜYÜLEDİ

Yarışmanın iki kadın finalisti Firdevs ile Elena dün geceki performanslarıyla herkesi büyüledi. Özellikle Elena'nın, ‘‘Agora Meyhanesi’’ parçasını düzgün bir Türkçeyle söylemesi ve hiç hatasız tamamlaması jürinin, ‘‘Şarkının hakkını verdin’’ yorumlarına neden oldu. Yine Elenan'ın İngilizce şarkı söylemesi de ayakta alkışlandı.

Bayhan'dan sonra gecenin bir diğer sürpriz ismi ise Firdevs idi. Sahneye ilk olarak İbrahim Tatlıses'in, ‘‘Ben İnsan Değil miyim?’’ parçasıyla çıkan Firdevs, hem yorumu hem de dans gösterisiyle herkesi kendisine hayran bıraktı. Bu gösterinin ardından jürinin yorumu ise ‘‘Sana doyamadık’’ oldu. Firdevs'in seslendirdiği ingilizce şarkı da çok beğenildi. Genç finalist, ‘‘Ben ilkokul mezunuyum. İngilizce bilmiyorum. Bu parçayı da üç günde yazarak ezberledim’’ dedi...

EN GERGİN FİNALİST BARIŞ

Popstar adaylığına en yakın finalist olarak gösterilen geçtiğimiz haftanın birincisi Barış Kömürcüoğlu, gecenin en gergin yarışmacısıydı. Hem sanat müziği performansında hem de seslendirdiği ingilizce şarkıyla jüriden geçer not alamayan Barış, özellikle ingilizce telafuzundan dolayı eleştirildi. (Alıntı - Kaynak: hurarsiv.hurriyet.com.tr - 10.01.2004)

Popstar'da Elena şoku.

Popstar'da dün gece elenen Elena oldu. Tepki telefonları; ‘‘Elena, Barış'a kurban edildi’’ görüşünde birleşti.

Halk jürisinin yarışmadan elediği Elena için, yine halktan büyük tepki yağdı. Sonuçların açıklanmasından sonra Kanal D ve Hürriyet Gazetesi'ni arayan vatandaşlar sonuca itiraz etti.

Yoğun arama nedeniyle telefonlar adeta kilitlendi. Geçen hafta büyük bir çıkış yaparak ikinci olan ve cuma günkü performansıyla ilk ikiye layık görülen Elena'nın elenişini halk hazmedemedi. Vatandaşlar, ‘‘Oylar müzik kalitesine göre verilmedi. Duygusal davranıldı. Barış'ı kurtarmak uğruna Elena kurban edildi. Elena, Barış yüzünden elendi’’ diyerek tepkilerini ortaya koydu.

‘‘Ghost’’ filminin unutulmaz şarkısı ‘Unchained Melody’yi seslendiren Bayhan Gürhan yüzde haftanın birincisi oldu. Jürinin performansını beğenmeyerek geçer not vermediği Barış, sürpriz biçimde ikinci oldu. Abidin üçüncü, Firdevs ise dördüncü oldu.

JÜRİ DE ŞOKTA

Elena'nın elenmesi jüriyi de şoke etti. Öyleki her hafta Türkçesi nedeniyle Elena'yı yerden yere vuran Armağan çağlayan bile sonuca isyan etti: ‘‘Çok şaşırtıcı. Şok oldum. Bu hafta elenmek Elena'nın hakkı değildi. En hak etmediği haftada elendi. Bu hafta olağanüstü bir performans göstermişti.’’

Armağan Çağlayan, Barış'ın kötü bir performans göstermesine rağmen ikinci olması için ‘‘İnternette Barış'ın sayfasına girdim. Barış'ın sevenleri örgütlenmişti. Bu onun sonucuydu’’ dedi.

Ercan Saatçi ise ‘‘Günün en iyisi Elena elendi. En kötüsü barış 2.ci oldu. Vicdanım sızlıyor’’ dedi. Saatçi, Bayhan için de şu yorumu yaptı: ‘‘Her babayiğidin harcı değil, yaşadığı acılardan sonra bu ışıkların altında şarkı söylemek. Gelecekte Bayhan ciddi bir star olacak. Hem de Popstar olacak’’ dedi.

Bayhan, oylama gecesinde tüm jüri üyelerince de birinci seçildi. Bu hafta yarışmada iyi performans göstermeyen Barış Kömürcüoğlu, ‘‘Bazı sözler bana dokundu, yüreğimi vererek söyleyemedim’’ diye açıkladı. Jüri, Barış'ı, ‘‘Kalmayı hakettin ama kalmayı haketmeyen gidecek’’ diye eleştirdi.

Herkes onları konuşuyor

Han Duvarları’nı ezberleyeceğim

Rus asıllı Elena, dün yayınlanan Milliyet Gazetesi cumartesi ekinde, Ahmet Tulgar'la yaptığı röportajda, ‘‘Ben diğer adaylardan daha iyiyim’’ diyecek kadar cesur davrandı:

‘‘Türkiye'de çalışmak, Türkiye'de müzik yapmak istiyorum. Hedefim ilk üçe girmek. Daha sonra annemi buraya getirteceğim. Bir de Armağan'ın benden istediği "Han Duvarları" şiirini ezberlemeye kararlıyım. Rusya'da çalışmak için Türkiye'ye gideceğimi söylediğimde, arkadaşlarım 'Gitme, orada kadınları satıyorlarmış' dedi. Ama ben burada bunu yapmadan yaşayan birçok Rus kadın tanıdım. Ben Türk erkeklerinin kafasında oluşan imajı değiştirmek istiyorum.’’

Henüz popstar yok

Vatan Gazetesi'nin cumartesi ilavesinde Sanem Altan'ın yaptığı söyleşide Firdevs, gelecekten kaygı duyduğunu, kaybetmekten korktuğunu belirtti ve ‘‘Yarışmada ben dahil henüz hiç popstar yok’’ dedi. Firdevs şunları söyledi: ‘‘Açıkçası henüz kendimi star gibi görmüyorum. Benim kafamdaki popstar duygularıyla, sesiyle, dansıyla, müzik bilgisiyle, enerjisiyle kocaman bir bütün. Baktığım zaman ben de dahil olmak üzere aramızda bir popstar yok. Hepimizin eksikleri var, tamamlayınca olacağız ama. Artık kendimi kazanmak zorunda hissediyorum.’’

ZİRVEDEN İNMİYOR

Popstar, önceki bölümlerinde olduğu gibi cuma günü de zirveyi rakiplerine bırakmadı. Program, cuma günü tüm kişilerde yüzde 19.3 reyting ve yüzde 39.3 izlenme payı, A/B sosyoekonomik statüde yüzde 23.8 reyting ve yüzde 53.3'lük bir rekor izlenme payına sahip oldu. Bu sonuçlarla aynı zamanda kendi rekorunu da kırarak, A/B sosyoekonomik statüde bugüne kadar aldığı en yüksek reytinge ulaştı. Kanal D de cuma günü totalde, tüm günde yüzde 22.40 ve prime time'da yüzde 35.10'luk izlenme payı, A/B sosyoekonomik statüde tüm günde yüzde 28.80 ve prime time'da yüzde 47.80'lik izlenme payı ile günün en çok izlenen televizyon kanalı oldu.

GAMZE’NİN DANSI

Popstar'ın sunucularından Gamze Özçelik, geçen haftaki programda söylediği sürpriz şarkıyla izleyicilerin hayranlığını kazanmıştı. Özçelik, Popstar'ın cuma günkü performans gösterisi sırasında bu kez hem şarkı söyledi, hem de usta dansçıları aratmayan figürler sergileyerek yine herkesi şaşırttı. Sahneye geçen haftalarda elenen Eser ve Selçuk'la çıkan Özçelik, her ne kadar ‘‘Şarkıcı olmayacağım’’ dese de bu alanda yetenekli olduğunu bir kez daha kanıtladı. (Alıntı - Kaynak: hurarsiv.hurriyet.com.tr - 11.01.2004)

9. Hafta Performansları (İkişer şarkı haftası)
Abidin - Ağlarsa Anam Ağlar
Abidin - La Bamba
Bayhan - Gülüm Benim
Bayhan - Unchained Melody (Righteous Brothers - Ghost filminden)
Firdevs - Ben İnsan Değil miyim? (İbrahim Tatlıses)
Elena - Agora Meyhanesi
Barış - Şimdi Uzaklardasın
Barış - Lady

9. Hafta Sıralaması:
1. Bayhan - %23.04
2. Barış - %21.36
3. Abidin - %20.28
4. Firdevs - %19.63
5. Elena - (ELENDİ)

10. Hafta

FİZ’cilerin zaferi BİZ’cilerin hüsranı

Kanal D'nin Popstar Yarışması'nda dün gece zirveye Firdevs çıktı. Yarışmanın favori ismi Barış Kömürcüoğlu elendi. Böylece FİZ'ciler, BİZ'cileri dize getirdi.

Kanal D'nin, bütün Türkiye'yi ekran başına toplayan Popstar Yarışması'nda yine sürprizler yaşandı. 10 haftanın 7'sinde ‘Kırmızı oda’de kalan Firdevs ilk kez zirveye oturdu. Yarışmanın favorisi Barış ise elendi. Böylece FİZ'ciler, BİZ'cileri dize getirdi.

POPSTAR Yarışması'nın en büyük favorisi Barış elendi. Yarışmanın 10 haftasının 7'sinde kırmızı odada kalarak, elenmeyle yüz yüze gelen Firdevs ise rekor oranda oyla birinci oldu. 36.91 oyla zirveye oturan Firdevs'i Abidin ve Bayhan izledi.

Gerilerden gelip ilk kez birinci olan Firdevs, ‘‘Bu yarışmada ben de varım’’ dedi. Jüri üyeleri ‘‘Firdevs'in azmi, başarıyı getirdi’’ yorumunu yaparken, Abidin'in ikinci olmasının açıklanmasıyla da ‘‘Bu hafta halk jürisi performansa oy verdi, müzik kazandı’’ görüşünü dile getirdiler. Haldun Dormen ise, ‘‘FİZ'ciler ve ABOŞ'cular kazandı’’ değerlendirmesinde bulundu.

BARIŞ AĞLAMADI, GÜLDÜ

Firdevs ve Abidin'in adı açıklandıktan sonra kırmızı odada yarışmanın iki favori ismi Barış ve Bayhan kaldı. Salonda ve ekran başındaki izleyiciler, kimin 3. olarak kırmızı odadan çıkacağını yüreklerini tutarak heyecanla beklediler.

İki haftadır jürinin eleştirilerine hedef olan Barış'a bu kez halk jürisi de katıldı. Ve Barış kırmızı odadan çıkamadı. Adı üzerinde büyük spekülasyonlar yapılan ezilmişlerin prensi diye anılmaya başlanan Bayhan ise, son üçe kalmayı başardı. Her hafta elenenlerin gözyaşlarına boğulmasına karşın, Barış gözyaşı dökmedi ve herkesin gülümsemesini istedi.

BİZ'CİLER YENİLDİ

Geçen hafta Barış'ın, ‘‘BİZ'den hissedenler beni yalnız bırakmadı. Bu ‘BİZ'i yakında çok insan tanıyacak’’ açıklamasının ardından yarışmanın internet sitesinde büyük kapışma yaşandı. Barış için gruplaşan BİZ’cilere karşın, Firdevs'i destekleyenler FİZ'ciler olarak sahneye çıktı. Kendilerini Beyaz Türk, entelektüel grup olarak adlandıran BİZ'cilerin yanında FİZ'ciler de kendilerini halk çocuğu olarak tanımladılar. 10. haftada FİZ'ciler galip gelirken, BİZ'ciler halk oyuyla yenildi. (Alıntı - Kaynak: hurarsiv.hurriyet.com.tr - 18.01.2004)

10. Hafta Performansları
Popstar'ın bu akşamki 10. performans gecesinde, Abidin, Barış, Bayhan ve Firdevs önce teker teker Tarkan'ın "Şıkıdım" şarkısını söyleyecekler. Daha sonra Barış, Sezen Aksu'nun "Haydi Gel Benimle Ol", Bayhan "İstanbul İstanbul Olalı", Abidin Mirkelam'ın "Her Gece" ve Firdevs, Yıldız Tilbe'nin "Delikanlım" şarkısını seslendirecek. (Alıntı - Kaynak: arsiv.sabah.com.tr - 16.01.2004)

Abidin - Her Gece (Mirkelam)
Abidin - Şıkıdım [Aacayipsin] (Tarkan)
Bayhan - Şıkıdım (Tarkan)
Bayhan - İstanbul İstanbul Olalı (Sezen Aksu)
Firdevs - Şıkıdım [Aacayipsin] (Tarkan)
Firdevs - Delikanlım (Yıldız Tilbe)
Barış - Şıkıdım (Tarkan)
Barış - Haydi Gel Benimle Ol (Sezen Aksu)

10. Hafta Sıralaması:
1. Firdevs - %36.91
2. Abidin - %26.90
3. Bayhan - %20.26
4. Barış - (ELENDİ)

11. Hafta

Tahminler çıktı Bayhan veda etti

Popstar finalinde yüzde 25.76 oy alan Bayhan, yarışmaya veda etti. Bayhan, "Varım yoğum sizsiniz, başka neyim var ki" diyerek veda etti. Abidin ile Firdevs finale kaldı.

Popstar’ın olay adamı Bayhan elendi. Rekor oyla ilk kez birincilik koltuğuna oturan Abidin ile ikinci olan Firdevs finale kaldı. Bayhan, hayranlarına ‘‘Varım yoğum sizsiniz, başka neyim var ki’’ diyerek veda etti.

REYTİNG rekorları kıran ‘Popstar’ yarışmasında, Deniz Seki'nin jüriden ayrılmasına neden olan, köşe yazarlarını birbirine düşüren, hayat öyküsüyle gazetelerin manşetlerine taşınan Bayhan Gürhan elendi.

Kırmızı odada sonucu öğrendiğinde ağlamayan ve o meşhur dik yürüyüşünü bir kez daha sergileyen Bayhan, kendisini destekleyenler teşekkür ederek şunları söyledi:

Varım yoğum sizsiniz

‘‘Yaşanılmış veya yaşanacak her şeyin bir sebebi var. Doğan her güneş bize yenilikler getirecek. Ekran başında oturup ağlayan izleyicileri hissedebiliyorum. Ne olur ağlamayın. Beni bu zamana kadar hep desteklediniz. Bundan sonra hep karşınızda olacağım. Gönüllerimiz bir atacak. Müzik adına yapılacak her şeyde karşınızda olacağım. Varım yoğum sizsiniz, başka neyim var ki. Tekrar ediyorum lütfen ağlamayın.’’

JÜRİ SONUCU BİLDİ

Bu sözlerden sonra Bayhan, neredeyse onunla özdeşleşen ‘‘Seninle Olmak Var Ya’’ şarkısını söyledi. Popstar’’ın 11. haftasında, bugüne kadar hiç birinci olamayan Abidin Özşahin, oyların yüzde 42.01'ini alarak rekor kırarak zirveye oturdu. Jüri üyeleri, oylar açıklanmadan yaptıkları tahminde, Bayhan'ın eleneceğini, Firdevs ile Abidin'in birincilik için yarışacağını söyledi. Elenen yarışmacılardan Eser, Alpay, Selçuk, Elena, Barış da, kırmızı odadan Firdevs'in finale kalarak çıkması gerektiğini belirttiler. Abidin'in birinciliğinin ardından kimin eleneceği açıklanmadan önce Ercan Saatçi, sahneye çıkarak Firdevs'e ‘‘Eledim’’ türküsünü söyledi. Saatçi ardından, ‘‘İçimden geldi ve söyledim’’ dedi.

FİRDEVS’TEN BAYHAN’A DESTEK

Kırmızı odada Bayhan'la birlikte kalan ve ağlayan Firdevs ise çıkışta, ‘‘İnsanın tek başına, tırnaklarıyla bir yere gelmesinin ne kadar zor bir şey olduğunu ben biliyorum. Bayhan bunu yaptı’’ diyerek, Bayhan'a destek verdi. (Alıntı - Kaynak: hurarsiv.hurriyet.com.tr - 25.01 .2004)

Popstar finalinde sürpriz iki isim...

11. eleme gecesinde Abidin rekor oyla birinciliği aldı. Finalin ikinci ismi Firdevs olurken, elenen Bayhan, "Benim için ağlamayın" dedi-

Kanal D'nin reyting rekorları kıran yarışma programı Popstar'da finale Abidin ve Firdevs kaldı. Jüri üyeleri Armağan Çağlayan, Zerrin Özer ve Ahmet San'ın haftalardır yarışmada olmaması gerektiğini savundukları Bayhan ise en az oyu alarak elendi. (Alıntı - Kaynak: www.milliyet.com.tr Deniz Altuntaş - 25.01 .2004)

11. Hafta Performansları
Abidin - Kara Ağaç (Sezen Aksu)

11. Hafta Sıralaması:
1. Abidin - %42.01
2. Firdevs - %32.23
3. Bayhan - %25.76 (ELENDİ)

Popstar birincisi haftaya seçilecek

Dört aydır devam eden ve reyting rekorları kıran Popstar yarışmasında birinci bu hafta değil, 7 Şubat'ta belli olacak. 13 finalist arasından finale kalan Abidin ile Firdevs, yarışmanın bugünkü ayağında konser performanslarıyla ekrana gelecekler.

5'er şarkı seslendirecek olan Firdevs ile Abidin, cumartesi akşamı da kendilerine yöneltilen sorulara cevap verecekler. Cumartesi akşamı için jürinin dışında stüdyoya müzik dünyasının ünlü isimleri davet edildi. Ünlüler yarışmacılara soru yöneltip görüşlerini bildirecek. Bunun dışında iki finalist, izleyicilerin e-mail ve canlı telefon bağlantılarıyla yönelttikleri soruları da yanıtlayacak.

6 Şubat Cuma günü ise Firdevs ile Abidin, Bostancı Gösteri Merkezi'nde konser verecek. Konser Kanal D ekranlarından canlı olarak yayınlanacak. 7 Şubat'ta ise halkın oylarıyla Popstar birincisi belli olacak. (Alıntı - Kaynak: hurarsiv.hurriyet.com.tr - 30.01.2004)

Final Haftası

Abidin’den itiraf: Firdevs’e aşığım

Popstar'ın finalinde aşk sürprizi yaşandı. Finalistlerden Abidin canlı yayında, ‘‘Ben Firdevs'e aşığım’’ diyerek aşkını ilan etti. Firdevs ise sır vermeyip sessiz kaldı.

Hürriyet Firdevs'in vermediği sırrı öğrendi. Firdevs Abidin'e ilgisiz değil. Firdevs, ‘‘Her şey benim isteğim dışında gerçekleşti. Susma hakkımı kullanıyorum’’ dedi.

Reyting rekorları kıran ve sayısız sürprizlere sahne olan Popstar'ın finalinde de şok itiraf şaşkınlığı yaşandı. Yarışmanın finalistlerinden Abidin canlı yayında Firdevs'e aşkını ilan etti. Abidin ‘‘Ben Firdevs'e aşığım’’ dedi. Firdevs ise kalbini açmayarak sessizliğini korudu, ''Cevap vermeme hakkımı kullanıyorum'' diye konuştu. Ancak Firdevs'in canlı yayında açıklamadığı sırrı Hürriyet öğrendi. Abidin'in aşkına Firdevs ilgisiz değil. Ancak Firdevs, ‘‘Şimdiye kadar çok acı çektim. Türkiye'nin tanıdığı bir insan oldum. Bununla gündeme gelmek istemiyorum’’ diye düşünüyor.

CANLI YAYINDA AÇIKLADI

Final öncesi iki yarışmacı Abidin ve Firdevs kendilerinin seçtiği dört şarkıyı seslendirdiler. Armağan Çağlayan, Abidin'e ‘‘Aranızda bir şey var mı. İki aşık mı yarışıyorsunuz’’ deyince Abidin, aşkını itiraf etti:

‘‘Tabii ki var. Aramızda çok güzel bir dostluk var. Ona aşığım. İş başka arkadaşlık başka. Bundan sonra ben yokum 800 bin insanın oyu var. Ama buradan açık açık söylüyorum. Ben Firdevs'e aşığım. Duygularımı ilk kez şu anda canlı yayında açıkladım. Firdevs bunu fark etmiş miydi bilmiyorum.''

Yarışmanın diğer finalisti Firdevs ise jüri üyelerinin ısrarlarına rağmen, bu konuda konuşmak istemediğini söyleyerek, ‘‘Ben Abidin'in sanatına aşığım. Herşey benim isteğimin dışında gelişti. Ben bu konuda konuşmak istemiyorum. Cevap verip vermeme hakkına sahibim’’ diye konuştu.

Fidevs'in eski eşi Varol Sağay ise geceye Firdevs'in haberi olmaksızın bir kadın arkadaşıyla katıldı. Varol Sağay yarışma boyunca elinde eski eşinin resminin bulunduğu posteri tuttu. Varol Sağay, Abidin'in aşk itirafıyla ilgili olarak ise ‘‘Ben gayet medeni buluyorum Abidin'in açıklamasını. Bence açıklamakla iyi yaptı bir insanın birisini sevdiğini söylemesi kadar güzel bir şey olamaz'' dedi.

Sürpriz aşk jüride tartışma yarattı

Abidin, Firdevs'e aşık olduğunu açıklayınca jüri üyesi Armağan Çağlayan ''Aşkın için yarışmayı bırak, bu ülkeye bir tane Tarkan yeter'' dedi. Bu sözler üzerine jüri üyeleri arasında tartışma çıktı. Ercan Saatçi, Armağan Çağlayan'a ''Sen Firdevs'e aşıksın ve açıkçası kıskanıyorsun. Adam Firdevs'e aşık olduğunu söyledi, Tarkan'a da benziyor çok yakışıklı diye kıskandın. Bir şey söylemiş olmak için konuşuyorsun. Burada bir art niyet seziyorum ben. Eğer sen aşıksan sen söyle. Sen Firdevs'e aşık olmaya devam et'' dedi.

Saatçi sinirlenerek konuşurken Armağan Çağlayan ile Abidin'in isimlerini birbirine karıştırınca, Armağan Çağlayan ayağa kalkarak ‘‘Ben Armağan, o Abidin bir tek ortak noktamız var o da Firdevs’’ deyince alkışlar ve kahkahalar koptu. (Alıntı - Kaynak: hurarsiv.hurriyet.com.tr - 31.01.2004)

Popstar'ın 11. performans gecesinde sahneye çıkan Abidin, Firdevs'e canlı yayında aşkını açıkladı. Firdevs ise konu hakkında konuşmak istemediğini belirtti.

Milliyet'in geçtiğimiz günlerde ortaya çıkardığı "Firdevs ile Abidin aşk yaşıyor" haberi, Popstar yarışmasının son performans gecesinde doğrulandı. Ve Abidin, Firdevs'e aşkını canlı yayında açıkladı.
  

Kanal D'nin izlenme rekorları kıran yarışma programı Popstar'da, dün akşamki 11. performans gecesinde Abidin ile Firdevs, son kez jüri önüne çıktı. Sahneye ilk çıkan Abidin, Armağan Çağlayan'ın, "Firdevs'le aranızda ilişki olduğu söyleniyor?" sorusuna, "Aramızda çok güzel ve güçlü bir dostluk var. Ben ona âşığım. İş başka arkadaşlık başka. Biz buraya yarışmaya geldik, amaç birinci olmak" yanıtını verdi. Bunun üzerine "Ben senin yerinde olsam aşkım için çekilirim" diyen Çağlayan'a, Abidin şu yanıtı verdi: "Benim aşkım, açık açık yarışmadan çekilmek için bir neden olamaz."

Çağlayan'ın bu sözlerine, hem diğer jüri üyeleri, hem de seyirci büyük tepki gösterdi. Zerrin Özer, "Erkek adam bir adım önde olur. Ben bunu başından beri hissetmiştim. İkiniz için de ölürüm" diyerek Abidin'e destek verdi.

Abidin hakkında "Tarkan'a benziyorsun" diyen Çağlayan'ı eleştiren Ercan Saatçi de "Bence sen de Firdevs'e âşıksın ve onu kıskanıyorsun" diyerek Abidin'i savundu. İkinci bölüme Firdevs'in tişörtüyle katılan Çağlayan da "Âşık olsaydım söylerdim" karşılığını verdi.

Yaptığı dans şovla büyük ilgi gören Firdevs ise, Abidin'in itirafını, "Ben konuşmak istemiyorum" diye yorumladı.

Programı stüdyoda kız arkadaşı ile izleyen Firdevs'in eski kocası Varol Sağay ise şunları söyledi: "Firdevs'i destekliyorum. Abidin'nin hareketini medeni buluyorum. Hiç üzülmedim, aksine sevindim. Abidin de Adanalı iyi bir çocuk. Bizim aramızda her şey yıllar önce bitti." (Alıntı - Kaynak: www.milliyet.com - 31.01.2004)

Şimdilik aşkı düşünmüyorlar

Popstar'da Firdevs ile Abidin arasındaki ilişki esrarını koruyor.

Cuma akşamı ‘‘Firdevs'e aşığım’’ diyen, ama ertesi gün ‘‘Firdevs'e aşkımı ilan etmedim’’ açıklamasını yapan Abidin, Hürriyet'e ‘‘Şimdi sadece yarışmayı düşünüyorum’’ dedi. Firdevs ise ‘‘Vallahi sinirler iyice gerildi, aşkı düşünecek durumda değilim’’ diyerek Abidin'le benzer bir konuşma yapınca akıllar karıştı.

ABİDİN: "SADECE YARIŞMAYI DÜŞÜNÜYORUM"
(Alıntı - Kaynak: Röportajın devamı için linke tıklayınız! hurarsiv.hurriyet.com.tr - 02.02.2004)

Firdevs’e Adana’da ‘Yenge’ temposu

Popstar'ın iki finalisti Abidin ve Firdevs, Adana'da sevgi seliyle karşılaştı. Hem şehir turu sırasında hem de M1 Tepe Alışveriş Merkezi'nde büyük kalabalıklar tarafından karşılanan Popstar finalistleri akşam da Menderes Spor Salonu'nda konser verdi.

Sahneye ‘Matrix’ gözlükleri ve deri pardösüyle çıkan Abidin, söylediği şarkılarla hemşehrilerinin alkışlarını topladı. Firdevs ise, şarkılarını kıvrak danslarıyla süsledi. Salonu dolduran seyirciler, Abidin'in ‘‘Aşığım’’ dediği Firdevs'e ‘‘Yenge, yenge’’ diye tempo tuttu. Bir an şaşıran Firdevs ‘‘Yengeniz kurban olsun size’’ diye karşılık verdi. Konsere ev sahipliği yapan Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Aytaç Durak, sahnede ‘‘Firdevs'e bir oy istiyorum’’ deyince seyirciler şoke oldu. Durak, ‘‘Firdevs'e 1 oy istiyorum. Ama, evladımız Abidin'e 2 oy istiyorum’’ diye konuştu. (Alıntı - Kaynak: hurarsiv.hurriyet.com.tr - 04.02.2004)

Türkiye'nin Popstar'ı Abidin!


Milyonların nefesini tutarak izlediği Popstar Yarışması'nda zafer, Abidin Özşahin'in oldu. Oyların yüzde 52.87 alarak ipi göğüsleyen Abidin, sevincini, ‘‘aşığım’’ dediği Firdevs'le paylaştı...

Yayınlandığı günden itibaren milyonları ekran başına çeken Popstar Yarışması'nda dün akşam nefes nefese bir final gecesi yaşandı. 13 finalist arasından Firdevs ve Abidin'in finale kaldığı yarışmada, halkın oylarıyla Türkiye'nin Popstar'ı Abidin oldu. Oyların yüzde 52.87'sini alarak, beş aydır devam eden maratondan birinci çıkan Abidin, sevincini önce 'aşığım' dediği Firdevs'le daha sonra elenen 12 finalistle paylaştı... Sonucun açıklanmasından sonra sık sık Firdevs'e sarılan Popstar Abidin, daha sonra Kenan Doğulu'nun ‘‘Pamuk’’ isimli şarkısını seslendirdi. ‘‘Bütün her yerim titriyor, konuşamıyorum’’ diyerek duygularını dile getiren genç şarkıcı, daha sonra şu açıklamayı yaptı: ‘‘Dolu dolu bir beş ay geçirdik... Bu yarışmada emeği geçen herkes çok teşekkür ediyorum. Hiç kimsenin yüzünü kara çıkarmayacağım.’’ Sonuç jüri üyelerini de sevindirdi...

Sonuçlar açıklanmadan önce sahneye çağrılan Firdevs ile Abidin final gecesi kimin birinci olacağı konusunda iddiaya girdiklerini açıkladı. Abidin'in birinci olduğu açıklanınca Firdevs, ‘‘İddiayı ben kazandım. Bakalım ne alacak? Şaka bir yana ben Abidin'in birinci olmasını çok istiyordum. Ama ikinci olmak da güzel bir şey. Buraya kadar gelmeyi hiç beklemiyordum’’ dedi. İlk kez Abidin'in, ‘‘aşığım’’ açıklamasını da yanıtlayan Firdevs, ‘‘Bir kadın olarak çok gururlandım. Her kadın bunu duymak ister. Ama benim için ön planda aşk değil, iş var. Şimdi kasete hazırlanmam gerek, bunu düşünüyorum’’ diye konuştu...

AHMET SAN'IN TEKLİFİ

Popstar'ın, Coca Cola tarafından Amerika'da müzik okulu Berklee'ye eğitim için gönderilecek olması her iki finalisti de heyecanlandırdı. Abidin'in birinci olması üzerine Ahmet San, Ercan Saatçi'ye ‘‘Ben, MED Yapım ve DMC birlik olalım Firdevs'i de Amerika'ya okumaya gönderelim'' teklifinde bulundu. Saatçi'nin, ‘‘Ahmet Bey, Firdevs'i siz gönderin?’’ çağrısı üzerine San, ‘‘Format açısından bir sakınca yoksa bence Firdevs'i de göndermeliyiz’’ dedi... Bu öneri Firdevs'i çok sevindirdi...

Osmantan neden yoktu

Final gecesinde dikkat çeken bir başka konu, sunuculardan Osmantan Erkır'ın sahnede olmamasıydı. Geceye katılmayan Erkır, bunun nedenini şu sözlerle açıkladı: ‘‘Yapımcı Fatih Aksoy ile sorunumuz oldu. Birkaç gün sonra bir açıklamada bulunacağım.’’

Jüri de hüner sergiledi

Gecenin başında jüri üyeleri sahneye çıktı. Jüri üyelerinden şarkı söylenmesi istendi. Armağan Çağlayan takla atarak, 'Ben sıramı savdım' dedi... Ancak Ercan Saatçi'nin, ‘‘Bu yarışma sayesinde Armağan da kendini çok iyi geliştirdi. Müziği öğrendi'' sözleri üzerine Çağlayan, ‘‘Dönmelisin'' şarkısını seslendirdi. Çağlayan'a Ercan Saatçi enstrüman çalarak, Zerrin Özer ve Ahmet San da vokal yaparak eşlik etti. Ahmet San, 'Ben konuşmayı beceririm' diyerek şarkı isteğini geri çevirdi. Zerrin Özer, ‘‘Ben Böyleyim’’ şarkısını seslendirirken, Ercan Saatçi piyano çaldı. Ercan Saatçi de gitarıyla ‘‘Sayenizde’’ şarkısını seslendirirken Haldun Dormen ve Gamze Özçelik'le birlikte jüri üyeleri ona vokal yaptı.

Gamze’den ‘Pulp Fiction’ dansı

Gamze Özçelik sahneye Ayla Dümer imzalı pembe bir kıyafetle çıktı... ‘Pulp Fiction' filminin müziğiyle kıvrak bir dans sergileyen Gamze, geceye de damgasını vurdu. Finali, yarışmanın eski sunucusu Seray Sever de izledi. (Alıntı - Kaynak: hurarsiv.hurriyet.com.tr - 08.02.2004)

Final HaftasıPerformansları
Abidin - Sonuna Kadar
Abidin - Mavi Boncuk
Abidin - Akdeniz Akşamları
Abidin - Gemiler

Final Haftasında Sıralama:
1. ABİDİN - 52.87% (POPSTAR)
2. Firdevs - (ELENDİ)

Abidin 80 bin oy farkla kazandı


On üç haftadır devam eden ve geçtiğimiz cumartesi günü sonuçlanan popstar finallerinde Abidin'in 80 bin oy farkla ipi göğüslediği anlaşıldı. İzleyiciler, 2 milyon oy kullandılar.

POPSTAR'ın ilk bölümü, geçen cumartesi tüm Türkiye'yi ekran başına toplayan müthiş finalle sona erdi ve Abidin ile Firdevs arasındaki amansız rekabet, Abidin'in zaferiyle sonuçlandı. Halkın büyük ilgiyle takip ettiği yarışmaya bugüne kadar 10 milyonun üzerinde mesaj gönderildi. Final gecesi ise toplam 2 milyon kişi oy kullandı. Gecede Abidin, kısa süre önce aşık olduğunu açıkladığı Firdevs'i 80 bin oyla ardında bırakarak Türkiye'nin yeni popstarı oldu. Abidin 1 milyon 40 bin oy toplarken, Firdevs ise 960 bin oyda kaldı. (Alıntı - Kaynak: hurarsiv.hurriyet.com.tr - 10.02.2004)

Çıkarılan Albüm/ler:

Pop Star Yarışması (Turkish version of American Idol) (CD Albüm, DMC)
Popstar Türkiye / Popstar (1) (Kolektif Albüm, DMC, Aralık 2003)
Büyütmek için T ıklay ın Büyütmek için T ıklay ın
1. Kıyamam - Firdevs Güneş - 04:23
2. Çöpçüler - Abidin Özşahin - 04:48
3. Neler Oluyor Bize - Elena Kryuchkova - 03:31
4. Bu Gece Son - Barış Kömürcüoğlu - 04:42
5. Ellerimde Çiçekler - Müge Ökten - 04:03
6. Seninle Olmak Var Ya - Bayhan Gürhan - 04:04
7. Aldırma - Ceyda Mazalto - 03:46
8. Avuçlarım Kanıyor - Aydan Kaya - 04:41
9. Bebeğim - Eser Bayar - 05:08
10.Alışamadım - Evren Mevlanaoğlu - 04:52
11.Kar Beyazdır Ölüm - Serkül Kan - 05:56
12.Bir Garip Yolcuyum - Selçuk Yapar - 05:33
13.Gel Barışalım Artık - Alpay Kulay - 03:54

Kapat

Şarkılardan örnekleri FlashPlayerde Dinle!


İnternet Satış Noktaları:
www.esenshop.com
www.hepsiburada.com
www.mephisto.com.tr
www.tulumba.com
Top 10 - Pop Star Best Performances / En İyi Performans Şarkıları (Popstar Türkiye 2) (Türkçe Pop & Rock Kolektif Albüm, Nisan 2004)
Büyütmek için T ıklay ın Büyütmek için T ıklay ın
1. Abidin - Akdeniz Akşamları - 04:40
2. Firdevs - Sen Gelmez Oldun - 04:25
3. Bayhan - Unchained Melody - 03:46
4. Barış - Kar Taneleri - 03:31
5. Eser - Eledim, Eledim - 03:14
6. Aydan - Sen Mutlu Ol Ne Olur - 03:26
7. Barış - Sessiz Gemi - 03:33
8. Eser - Çabuk Olalım Aşkım - 04:47
9. Bayhan - Dostum, Dostum - 03:33
10.Abidin - Nerdesin Sen 02:49
11.Firdevs- Tam 14 Saat Oldu - 03:35
12.Barış - Ah Bir Ataş Ver - 04:26
13.Elena - I Will Always Love You - 04:51
14.Firdevs - Nah Neh Nah - 02:21


İnternet Satış Noktaları:
www.esenshop.com
www.hepsiburada.com
www.tulumba.com

(NOT: Bu sayfa içeriği, tr.wikipedia.org'tan ve milliyet ile çoğunlukla hurriyet arşiv haberlerinden alıntılanmıştır)

YUKARI | TOP | OBEN     2004
 
 

 


Sitede kullanılan materyallerin büyük bölümü genel kullanıma sunulmuş internet sitelerinden temin edilmiş olup burada yayınlanmasından herhangi bir ticari amaç güdülmemektedir. Bunlar üzerinde hak iddia ediyor ve telif talebinde bulunuyorsanız, siteden çıkarılması veya link verilmesi için lütfen bizimle bağlantı kurunuz.
[Detayları için BURAYA tıklayınız] turkpopmuzik@gmail.com
PHP-Nuke Copyright © 2004-2006 by Francisco Burzi. Bu bir free software programı olup GPL lisansıyla kullanılmaktadır. Sitemiz, PHP-Nuke v.7.6'dan geliştirilerek PHP 5.3.x versiyonlarına uyarlanmış SEO uyumlu RavenNuke (v.2.5) ile desteklenmektedir..
Hosted By  webhoster.ag