Hoş Geldin Sevgili Konuk!    [ Müzikli Gezintiler Dileğimizle ...] 19.07.2024

Türk Pop Müzik Ana Menü 
Anasayfa
Giriş (Site Planı)
Editörün Notu
Kronolojik Gezinti
Sanatçılar
(Biyo & Diskografileri)
Top 10 Müzik
Listeleri
En Son (Sitemize)
Kaydedilen Sanatçılar
En Son Albümler
En Son Çıkan Klipler
Kolektif, Karma veya
Derleme Albümler 
Müzik Yarışmaları  
Eurovision Türkiye
Müzik Etkinlikleri
Basından Müzik Haberleri
Kısa Pop Tarihi ve Müzik
Terimleri Sözlüğü
Tarihte Müzik Olayları
KARAOKE VİDEOLAR
DİĞER VİDEOLAR
Hazır Şarkı Listeleri
Flashplayer Şarkı Listeleri
Top 10'lar :
Kronoloji (Yıllar)

Sanatçılar

Hazır Playlistler

Müzik Yarışmaları
  Altın Mikrofon (Yıllar)

Müzik Yarışmaları
  Milliyet Liselerarası Müzik
  Yarışmaları (Yıllar)

Müzik Yarışmaları
  Altın Güvercin Müzik
  Yarışmaları (Yıllar)

Eurovision (Yıllar)

Diğer
DİĞER LİNKLERİMİZ 
Dünya Müzik Listeleri
(Kronolojik)
Beatles Türk
Beatles Haberleri

Kronoloji
1926 - 1959
1960
1961
1962
1963
1964
1965
1966
1967
1968
1969
1970 ve sonrası

Şarkıları (Kronolojik)
1957 - 1961
1962
1963
1964
1965
1966
1967
1968
1969
1970 ve Sonrası

Şarkıları (Alfabetik)
A - B
C - D - E
F - G - H
I -J
M - N - O
P - R - S
T - Z

Diskografi (Karaoke)
İngiltere Albümleri
Diğer Albümleri

Film (& Soundtrack Albümleri)   
A Hard Day’s Night
Help!
Magical Mistery Tour
Yellow Submarine
Let It Be

45'likleri (Singles)

EP (Extended Play)'leri

(Givenaway) Diğer
müzisyen ve gruplar
için yaptıkları besteleri

YARDIM 
S.S.S
© by Turkpopmuzik.net

   Sitede Ara
   Sosyal Medya
2020 sonuna kadarki beğenmeler: 432

Beğen
   Kim Online
Şu an sitede, 261 ziyaretçi ve 0 üye bulunuyor.

   Ziyaretçi Bilgileri
Hoşgeldin, Misafir
Şu An Bağlı:
Ziyaretçi: 261
Üye: 0
Toplam: 261

   Sayfa Hit Toplamı
Şu ana kadar
sayfa izlenimi aldık. Başlangıç:
2005

   Site Bilgileri
Sunucu TrafiğiSunucu Trafiği
  • Toplam: 147,116,905
  • Bugün: 16,353
Sunucu BilgileriSunucu Bilgileri
  • Jul 19, 2024
  • 01:21 pm CEST
 

2008


2007       2008       2009
   

2007'daki Finlandiya Helsinki'de 52'inci Eurovision şarkı yarışmasında birinciliği SIRBİSTAN almıştı.

Yapılan yarışmada Kenan Doğulu'nun seslendirdiği "Shake It Up Şekerim" isimli şarkı ile 163 puan alarak bilindiği üzere 4ncü olduk. ''Türkiye 4ncü olarak ilk ona girdiği için Sırbistan'da yapılacak olan 53'üncü Eurovision Şarkı Yarışması'nda direkt olarak finale katılacak.'' derken bu sene katılan ülkelerin çokluğu ve birinci dışında 2007'de ilk 10'na giremeyen Eurovision'un kurucu üyeleri olan ve Almanya, Fransa, İspanya ve Birleşik Krallık'tan (İngiltere'den) oluşan büyük 4'lü şeklinde anılan ülkelere öncelik hakkı tanınması nedeniyle EBU'nun yarışmalarda sistem değişikliğine gitmesi yüzünden buna göre 2007 yılının birincisi Sırbistan ve bu Büyük 4'lü (Almanya, Fransa, İspanya, Birleşik Krallık) doğrudan finalde yarışacaklardır.

Eurovision Yarışması'na Türkiye'yi temsilen katılacak adaylar konusunda basında her sene olduğu gibi yine bu sene de bir çok aday isim üzerinde yazlı basında yorumlar çıkmaya başlamıştı.

İŞTE O SIRALARDA ÇIKAN HABERLERDEN DERLEMELER...

"Eurovision’a Katılmak İstemiyorum!"

Nil Karaibrahimgil Eurovision ile ilgili ilk ve son kez konuştu…

Nil Karaibrahimgil katıldığı basın toplantısında, politik ve gergin bir durum olarak nitelendirdiği Eurovision'a katılmak istemediğini söyledi.

Kenan Doğulu'nun Eurovision'da aldığı dördüncülük hakkında ise Nil Karaibrahimgil, "Eurovision'u çok ciddiye almıyorum. Çünkü müziğin o şekilde ülkelerin birbirleri ile yarış etme halini anlamıyorum.

Belki Kenan Doğulu'nun yurtdışına açılması için bir basamak olabilir. Ama Eurovision'u öyle bir platform olarak da görmüyorum. Eğlenceli bir yarışma olarak görüyorum. Politik oyların verilebildiği, gergin bir durum olarak görüyorum. Çünkü başarılı şarkı ve şarkıcı birinci olamayabiliyor. Teklif gelse de Eurovision'a katılmak istemem" dedi.

Nil Karaibrahimgil'in Peri şarkısı için www.periliklip.com adresinde bir animasyon ve remix yarışması başlatılmış ve daha sonra katılımcılar isterlerse klibi, isterlerse şarkıyı kendi hayal güçleri doğrultusunda yeniden kurgalamışlardı. Nil Karaibrahimgil'in Perili Klip yarışması önceki gün sona erdi ve Sofa Hotel'de düzenlenen ödül töreninde, Peri şarkısına en güzel klibi çeken Sinan Dinç-Murat Kuşçu ikilisi HP nw9440 mobil iş istasyonu, en güzel remixi yapan Tarkan Ergün ise HP İPAQ rw6815 kazanarak ödüllerini Nil Karaibrahimgil'in elinden aldılar.

Karışık giyinmeyi sevdiğini ve bu konuda rahat olduğunu söyleyen Karaibrahimgil, kendisine benzer imajların ortaya çıktığı sorulduğunda, "Hoşlanmıyorum böyle şeyler söylemekten çünkü aynı yerde olan insanlar olarak birbirimizden etkilenmemiz çok normal.

Bence herkes kendi tarzında ilerliyor. Benzer şeyler tabi ki olacaktır. Ama kimse kimseyi taklit etmiyor. Herkes kendine yakışanı bulmaya çalışıyor. Ben de aynı şekilde" dedi. (Kaynak: ekolay.net - 20.05.2007)

Eurovision’u alır götürürüm...

Hande Yener Eurovision için çok ama çoook iddialı…

Eurovision’dan teklif geldiğini, sıcak baktığınızı söylediniz. Bu teklif, nasıl bu kadar erken geldi, ilginç!

Eurovision yarışmasından iki gün önce komite Erol Köse’yi arayıp, benim önümüzdeki yıl yapılacak olan yarışmaya sıcak bakıp bakmayacağımı sormuş. TRT, bu yıl ne yolda ilerlenmesi gerektiğine bakmış ve daha batılı birine ihtiyaç duyulduğunu fark etmiş. O kişinin de ben olabileceğimi düşünmüşler. Sıcak bakıyorsam teklif getireceklerini, bakmıyorsam başka arayışlara gireceklerini söylemişler. Ben çok sıcak bakıyorum. (Kaynak: ekolay.net - 23.05.2007)

Hande Geri Adım Attı...

Hande Yener, TRT’den gelen yalanlama sebebiyle Eurovision için basın açıklaması yaptı.

Eurovision 2008'e katılmak için TRT'den teklif aldığını söyleyen Hande Yener, geri adım attı.

TRT Genel Müdür Vekili Ali Güney'in, "Kurum yöneticilerince 2008 Eurovision Şarkı Yarışması'nda Türkiye'yi temsil etmek üzere bazı sanatçılara teklif götürüldüğü haberleri doğru değil" açıklaması karşısında zorda kalan Yener, basına gönderdiği açıklamada, Eurovision meselesinin kendi açısından kapandığını söyledi.

Yener, "Ben Eurovision teklifini albümün tanıtım basın toplantısında basının önünde Erol Köse'den duydum. Sevindim ve sıcak baktığımı söyledim. Ancak resmi bir teklif gelmedi. Eurovision konusu benim için kapandı" dedi.

Hande Yener Eurovision açıklaması:

Ben Eurovision teklifini albümün tanıtım basın toplantısında basının önünde Erol Köse’ den duydum. Sevindim ve sıcak baktığımı söyledim ancak ben böyle bir teklifi resmi olarak almadım ve bu konu benim için muallakta kaldı. Ancak daha sonrasında bir gelişme olmadı ve bende yanlış bir bilgiyle kimseyi kandırmamak için bu açıklamayı yapma gereği duydum.Eurovision konusu benim için kapandı… Bu konuyla ilgili sorularınızı lütfen Erol Köse’ye yönlendirin.Teşekkür eder, sevgilerimi sunarım.

Erol Köse'nin basın kuruluşlarına yolladığı yazılı açıklama

Sanatçım Hande Yener’e ait TRT prodüktörlerinden tarafıma telefonla ön teklif gelmiş daha sonra sanatçımın “TRT’den acil açıklama yapılsın, derhal resmi onaylama olsun” talebi kurum tarafından kabul görmemiş bu nedenlerle ve basında çıkan “Ferhat Göçer’e de teklif gitti” yazılarına da sanatçının içerlemesi üzerine kurum ile gerilim oluşmuş, sanatçının haklı ama kısmen aceleci tavrı kurumu gerince “Biz resmi teklif yapmadık” beyanı yapmışlar ve bizi de bunun üzerine bu polemiklerin beni ve sanatçımı yıpratmaması için bu gayri resmi teklifi artık reddettiğimizi kuruma bildirdik. Bilgi vermeyi uygun gördüm. Saygılarımla. (Kaynak: ekolay.net - 25.05.2007)

TRT'den Şebnem Ferah'a Eurovision Teklifi!

Eurovision Şarkı Yarışması, 2008'de Sırbistan'da yapılacak. Yarışmada Türkiye'yi hangi sanatçının temsil edeceği uzun süredir tartışılıyordu.

TRT yetkilileri, gençlerin çok sevdiği ünlü rock sanatçısı Şebnem Ferah'a, 53. Eurovision Şarkı Yarışması'nda Türkiye'yi temsil etmesi için teklif götürdü.

TRT yetkililerinin, Şebnem Ferah'ı çok istedikleri ve onu ikna etmeye çalıştıkları söyleniyor. Yarışmaya yine İngilizce bir şarkı ile katılması konusunda fikir birliğine varıldığı belirtiliyor. (Orijinal Kaynak: haydi.net 20.10.2007)

Eurovision'a Mor ve Ötesi

TRT yönetiminde Eurovision şarkı yarışması için Mor ve Ötesi ismi öne çıktı.

Mor ve Ötesi, 2008 yılında Eurovision Şarkı Yarışması'nda Türkiye'yi temsil etmek için TRT'den teklif aldıklarını doğruladı. Grup, TRT ile resmi olarak anlaşmadıklarını fakat temaslarının devam ettiğini belirtti. Grup üyeleri adına açıklama yapan menajeri, "Şu an resmi bir anlaşma yapmadığımız için bunu açıklamaktan kaçındık. Fakat TRT yetkilileri ile görüşmelerimiz devam ediyor. Şu an birkaç konu üzerinde konuşuyoruz. Haftaya sonuç ortaya çıkacak ve bir anlaşma olması durumunda bunu kamuoyuna bildireceğiz" dedi. (Kaynak: ekolay.net - 05.12.2007)


Bu yıl Helsinki'de Kenan Doğulu'nun "Shake It Up Shekerim" ile kazandığı 4'üncülüğün ardından balon haberler hemen ortaya salınmış, 2008 Eurovision'a katılacak çeşitli isimler ortaya atılmıştı, TRT'nin gönlünde yatan isim yeni belli oldu...

Bu isim ne Hande Yener, ne Nez, ne Hadise ne de başka biri; bu isim Mor ve Ötesi...

1995 yılında kurulan grup özellikle 2001'de çıkardığı "Gül Kendine", 2004'te çıkardığı "Dünya Yalan Söylüyor" ve geçen yıl çıkan "Büyük Düşler" albümleriyle büyük bir çıkış yaptı. Bu aynı zamanda grubun muhalif kimliğinin iyice keskinleştiği yıllar...

Çevre konularında ve toplumsal sorunlardaki duyarlılığı, savaş karşıtı duruşuyla Mor ve Ötesi müzikleri kadar politik kimliğiyle de dikkat çekti.

Şimdi o Mor ve Ötesi'nin, Eurovision'da Türkiye'yi temsil etmesi gündemde. TRT yönetimi, adaylar içinden teklif yapılacak ilk isim olarak Mor ve Ötesi'ni belirlemiş durumda. Tam da bu kimliğinden dolayı Mor ve Ötesi'nin teklifi kabul edip etmeyeceği ise belli değil. Gruba yakın bazı isimler, Mor ve Ötesi'yle Eurovision kelimelerinin yan yana bile gelemeyeceğini söylüyorlar. Bazıları ise Mor ve Ötesi'nin söylemlerini, Eurovision platformunda da dile getirebileceği iddiasında.

Hatırlayın 2005 Kral TV töreninde ödül aldıktan sonra grup üyeleri "Biz playback yapmayız" diyerek sahnede şarkı söylemeyi reddetmiş ve herkesi Sorgun ormanları katliamına duyarlı olmaya çağırmıştı. Eurovision finalinde çıkıp da "Savaşa hayır" derler mi, derler!

TRT yönetimi bunları hesapladı da mı "Mor ve Ötesi" ismi gündeme geldi, yoksa sadece gençler bu grubu seviyor diye mi düşündüler bilemem...

Davulda Kerem Kabadayı, gitarda Kerem Özyeğen, basta Burak Güven, vokal ve gitarda Harun Tekin'den oluşan grubun Eurovision kararını çok merak ediyorum ben...

Bana kalırsa gitseler de olay olur, gitmeseler de... (Orijinal Kaynak: Cengiz SEMERCİOĞLU - Hürriyet Gazetesi - Kaynak: haydi.net - 05.12.2007)
Sırbistan'da yapılan 2008'teki Eurovision Şarkı Yarışması için TRT, bu kez yaptığı teklif usülü ile Mor Ve Ötesi grubuna görev verdi.


Mor ve Ötesi Doğru Tercih mi?

Eurovision Şarkı Yarışması, TBMM gündemine taşındı...

CHP Milletvekili Hüseyin Ünsal, Sırbistan'da yapılacak 53. Eurovision Şarkı Yarışması'nda Türkiye'yi "Mor öve Ötesi" grubunun temsil edecek olmasını, TBMM gündemine taşıdı.

CHP Amasya Milletvekili Hüseyin Ünsal, Devlet Bakanı Mehmet Aydın'ın yanıtlaması istemiyle TBMM Başkanlığı'na bir soru önergesi sundu. Ünsal, sunduğu bu önergede, TRT'nin “Mor ve Ötesi” grubunu nasıl bir çalışmayla belirlediğini sordu.

Eurovision'da Türkiye'yi temsil etmesi için başka hangi müzik gruplarına teklif götürüldüğünü öğrenmek isteyen Ünsal, şu soruların yanıtlanmasını istedi: “Teklif götürülen kişiler hangi gerekçeyle red cevabı vermiştir? 'Mor ve Ötesi' Türkiye'yi hangi dilde ve hangi şarkıyla temsil edecektir? Belirlenmediyse planlanan nedir? Şarkı için herhangi bir besteciyle görüşülmüş müdür? TRT, 'Mor ve Ötesi' müzik grubuna, Eurovision için ne gibi maddi ve manevi katkı sağlayacaktır?” (Kaynak: ekolay.net - 16.12.2007)

Türkiye ''Mor ve Ötesi'' ile yarışacak

53. Eurovision Şarkı Yarışması'nda Türkiye'yi ''Mor ve Ötesi'' grubu temsil edecek.

TRT Genel Müdür Yardımcısı Ali Güney, Çırağan Sarayı'nda düzenlenen basın toplantısında, bu yıl 53'üncüsü Sırbistan'ın başkenti Belgrad'da yapılacak Eurovision Şarkı Yarışması'nda, Türkiye'yi ''Mor ve Ötesi'' grubunun temsil edeceğini açıkladı.

''Mor ve Ötesi'' grubu elemanlarının da katıldığı basın toplantısında solist Harun Tekin, yarışmaya katılacak şarkının hangi dilde olacağına ilişkin soru üzerine, ''Bizim eğilimimiz şarkının Türkçe olması yönündedir'' dedi. (Orijinal Kaynak: AA, Kaynak: maksimum.com - 17.12.2007)

"Eurovision'da Türkçe Söyleyeceğiz!"

Mor ve Ötesi'nin Eurovision'a Türkçe sözlü bir şarkı ile katılacak olması başarı getirir mi?

Mor ve Ötesi'nin vokalisti Harun Tekin, bu yılki Eurovision Şarkı Yarışması'ndaki en büyük farklılıklardan birinin kendi grupları olduğunu, geceye ve atmosfere farklı bir tat katacaklarını dile getirerek, yarışmadaki başarının, alternatif yaşam tarzına sahip insanların da başarısı olacağına dikkat çekti.

TRT Genel Müdür Yardımcısı Ali Güney ile Mor ve Ötesi grubu üyelerinin, katılımıyla gerçekleşen basın toplantısında Eurovision Yarışmasına ilişkin görüşlerini dile getiren Harun Tekin, Eurovision’daki şarkıyı Türkçe yapmayı düşündüklerini ve Türkçe üzerindeki hakimiyetlerine inandıklarını kaydederek, süreci bir bütün olarak ele aldıklarını, yarışmada yaratılacak olan intiba ve saygının sonuçtan daha önemli olduğunu ifade etti. Yarışmada politikanın etkin olduğunu belirten Tekin, “Bunun hangi yöne evrileceğini önceden bilemeyiz. Bu seneki en büyük farklılıklardan birisi biziz. Geceye ve atmosfere farklı bir tat katacağımızı düşünüyoruz" dedi.

Şarkının içeriği hakkında bilgi vermek istemediklerini vurgulayan Tekin, önceliklerinin, hem kendi kitlelerine, hem de genel kitleye hitap edecek bir ürünü ortaya koymak olacağını söyledi. Tekin, yarışmaya katılmanın alternatif müzik için de ayrı bir duruş olacağına işaret ederek, aynı zamanda alternatif yaşam tarzına sahip insanların da bir başarısı olarak görüleceğini dile getirdi.

TRT Genel Müdür Yardımcısı Ali Güney de, Mor ve Ötesi grubunun dil konusunda serbest olduğunu belirterek, yarışmanın yarı finalinin 20 veya 22 Mayıs’ta, finalinin ise 24 Mayıs’ta yapılacağını bildirdi. (Kaynak: ekolay.net - 17.12.2007)

Eurovision'a 'Deli' Şarkı

"Mor ve Ötesi", TRT'ye sunduğu üç şarkı içinden beğendikleri "Deli"yi, bugün tanıttı.

20-24 Mayıs 2008'de yapılacak 53. Eurovision Şarkı Yarışması'nda Türkiye'yi temsil edecek "Mor ve Ötesi", TRT'ye sunduğu üç şarkı içinden beğendikleri "Deli"yi, bugün İstanbul TRT Tepebaşı Stüdyoları'nda tanıttı.

Grup, düzenlenecek basın toplantısında şarkıyı canlı okudu. Bu arada Mayıs ayında Sırbistan'ın başkenti Belgrad'da yapılacak olan 53'üncü Eurovision Şarkı Yarışması'nın kuraları çekildi.

Bu yıl ilk kez iki gruplu bir eleme yapılacak. Türkiye 2'nci grupta yarışacak. 22 Mayıs'taki yarışmada Mor ve Ötesi grubu, yarı finalden finale çıkma mücadelesi verecek.

(Kaynak: muzik.ekolay.net - 15.02.2008)

''Deli'' Avrupa Turnesine Çıkacak!

53. Eurovision Şarkı Yarışması'nda Türkiye'yi temsil edecek mor ve ötesi Grubu'nun solisti Harun Tekin, "Deli" isimli şarkı için yarışma öncesinde Avrupa'da turneye çıkacağını söyleyerek, "TRT ile görüşmeler sonrası bir tanıtım turu, bir turne yapacağız. Şarkının yarışma öncesi dolaşıma girmesi önemli'' dedi.

Mor ve Ötesi Grubu, 20-24 Mayıs 2008 tarihlerinde Belgrad'ta gerçekleşecek olan 53. Eurovision Şarkı Yarışması'nda Türkiye'yi "Deli" isimli Türkçe eserle temsil edecek. Eserin tanımı için TRT Tepebaşı Stüdyosu'nda şarkının tanıtılmasından sonra TRT Genel Müdürü İbrahim Şahin ve mor ve ötesi grubundan solist Harun Tekin, bas gitarist Burak Güven, elektro gitarist Kerem Özyeğen ve davulcu Kerem Kabadayı bir basın toplantısı düzenledi.

Grubun yarışmada çok güzel bir eser ve performans ortaya koyacağını ümit ettiklerini ifade eden İbrahim Şahin, 'mor ve ötesi Grubu'nu tercih etmemiz bizim için zaten bir başarıdır. TRT olarak çok mutluyuz, grup ile çok da uyumlu bir ilişkimiz oluştu. Grubun bu kadar güzel bir eser ortaya koyması da mutlu etti. Şarkıyı daha önce dinlemiştim ama bugün stüdyo ortamında dinleyince şarkının dereceye gireceğini düşündüm. Şarkının dereceye girip girmemesi bence işin sonu değil. Yarışma bu yıl iki aşamada yapılacak. Belki bizim de içinde bulunduğumuz grup biraz zor bir grup, ama bunun ötesinde mor ve ötesi kesinlikle çok iyi noktada başarıyı yakalayacak" diye konuştu.

mor ve ötesi Grubu'nun solisti Harun Tekin, şarkıyı Türkçe olmasını, bu şekilde daha başarılı olacaklarına dair ellerinde bazı veriler olduğu için tercih ettiklerini söyledi. Bazı gazetelerde yer aldığı gibi TRT ile ilişkilerinin sorunlu olmadığını, aksine sürecin başından beri son derece uyumlu gittiğini belirten Tekin, ''Şarkının Avrupa'da tanıtımıyla ilgili bir kaygımız yok. TRT ile görüşmeler sonrası bir tanıtım turu ve turne yapacağız. Şarkının yarışma öncesi dolaşıma girmesi önemli'' dedi.

Gazetecilerin, şarkıyı hazırladıktan sonra herhangi bir sanatçıya dinletip, onay alıp alamadıkları şeklindeki soruya yanıt veren grubun davulcusu Kerem Kabadayı, "Hayır, sadece prodüktörümüz Pentagram grubunun bas gitaristi Tarkan Gözübüyük'e ve eşimize dostumuza dinlettik. Başka bir müzik otoritesine dinletmedik" diye konuştu. Bir gazetecinin ısrarla sanatçı ismi istemesi üzerine Kabadayı, esprili bir şekilde, "Susam Sokağı'ndan kurabiye canavarı" yanıtını verdi. (Orijinal Kaynak : İHA - Kaynak: maksimum.com - 18.02.2008)

Mor ve Ötesi ‘Çıkarma’ya Hazır!

Mor ve Ötesi, Eurovision maratonunda kendilerine eşlik edecek yıldız takımı belirledi.

Bu yıl "Deli" şarkısıyla Eurovision'da yarışacak olan Mor ve Ötesi, bu maratonda kendilerine eşlik edecek yıldız takımı belirledi.

Kostüm tasarımlarını Ümit Ünal'a, video klibi Ezel Akay'a, genel koreografiyi Beyhan Murphy'ye emanet eden grubu fotoğraflayacak kişi ise Okan Bayülgen olacak.

"Deli"'nin merakla beklenen klibi ise bu ayın ortalarında ekranlarda dönmeye başlayacak. (Kaynak: ekolay.net - 06.03.2008)

Eurovision Fotoları Hazır!

Mor ve Ötesi, Eurovision için son hazırlıklarını tamamlamak üzere. Grubun fotoğrafları yayına çıktı.

15 Şubat 2008’de Eurovision şarkısı ‘Deli'yi ilk kez seslendiren Mor ve Ötesi, kostüm tasarımlarını Ümit Ünal’a, video klibi Ezel Akay’a, genel koreografiyi Beyhan Murphy’ye emanet eden grup fotoğraf çekimleri için de Okan Bayülgen'le çalıştı.

Bu çekim, geçen sene de Okan Bayülgen’in bir sergisi için kamera önüne geçen grubun Bayülgen ile ikinci fotoğraf çalışması oldu.

Tamer Yılmaz’ın Fabrika stüdyosunda değişik formatlarda hem siyah-beyaz hem renkli olarak yapılan çekimlerde, Ümit Ünal tarafından tasarlanan yeni kıyafetler de kullanıldı. (Kaynak: ekolay.net - 12.03.2008)

Mor ve Ötesi İlk 10’da

Eurovision Şarkı Yarışması'nda Mor ve Ötesi “Deli” şarkısıyla ilk 10'da gösteriliyor.

Belgrad’da 20-24 Mayıs tarihleri arasında yapılacak 53. Eurovision Şarkı Yarışmasında “Deli” adlı parçayla Türkiye’yi temsil edecek olan “Mor ve Ötesi” grubu, internetteki bahislerde ilk 10 içinde gösteriliyor.

İnternetteki birçok bahis şirketi, Eurovision’da yarışacak şarkılardan hangisinin birinci olacağına ilişkin bahis açarken, şu anda İrlanda başta olmak üzere Rusya, Ukrayna ve Ermenistan’ın şarkıları favori gösteriliyor. (Kaynak: habermuzik.com - 26.03.2008)

İşte Deli’nin Klibi

Yaklaşık 60 kişilik bir ekibin çalışmasıyla, 16 mm film formatında ortaya çıkan klipte, sanatçı Şekip Davaz'ın yaptığı heykeller kullanılarak sıra dışı bir hikaye ortaya kondu.

Öte yandan, Belgrad'daki “53. Eurovision Şarkı Yarışması”nda yarışacak olan 43 şarkının video kliplerini sitesinde yayınlayan “www.eurovision.tv”, “Deli” için çekilen video klibini de listesine ekledi. Bu arada, “Mor ve Ötesi”nin yarışmadaki sıralaması da belli oldu.

“Mor ve Ötesi” grubu, “53. Eurovision Şarkı Yarışması”'nın 22 Mayısta yapılacak ikinci yarı finalinde üçüncü sırada yarışacak.

İşte o klip:


Mor Ve Ötesi - Deli (Orijinal Stereo Promo Video Klip)

(Kaynak: habermuzik.com - 31.03.2008)

''Deli'' İnternetteki Oylamalarda İki Numara

Türkiye'yi 53. Eurovision Şarkı Yarışmasında temsil edecek Mor ve Ötesi grubunun "Deli" adlı şarkısı, internetteki oylamalarda ikinci sırada yer alıyor.

"Esctoday.com" internet sitesinde bu yıl Eurovision'da yarışacak şarkılar için devam eden oylamaya göre, "Deli" yüzde 9,3'lük oy oranıyla ikinci sırada bulunuyor.

Belgrad'da yarışacak 43 şarkı için yapılan oylamada ilk sırada yüzde 13,4 oy oranıyla İsveç'in "Hero" adlı şarkısı var.

İlk ona giren ülkelerin sıralaması şöyle:
3. yüzde 6,1 ile Portekiz
4. yüzde 5,8 ile Yunanistan
5. yüzde 5,7 ile Sırbistan
6. yüzde 5,3 ile Ermenistan
7. yüzde 5,0 ile İzlanda
8. yüzde 4,4 ile İsviçre
9. yüzde 3,6 ile Norveç
10.yüzde 3,2 ile İsrail

Son sırayı ise hiç oy alamayan Karadağ ve Çek Cumhuriyeti'nin parçaları paylaşıyor.

Bu yıl ilk defa iki yarı finalin olacağı Eurovision'da ilk yarı final 20 Mayıs, ikinci yarı final 22 Mayıs ve 25 ülkenin kalacağı final 24 Mayısta yapılacak. (Orijinal Kaynak : AA - Kaynak: maksimum.com - 22.04.2008)

TÜRKİYE 2NCİ YARI FİNALDE

Sırbistan'ın Belgrad kentinde Yarı Final Yarışmaları katılan ülkelerin çokluğundan dolayı iki aşamada yapılması kararlaştırılınca İlk Yarı Final 20 Mayıs 2008 Salı, Türkiye'nin de katıldığı İkinci Yarı Final 22 Mayıs 2008'de gerçekleştirildi. Bu 2nci finale katılan 19 ülke arasından ve 22 ülkenin oylamasıyla 3ncü sırada katılan Türkiye, 85 puan alarak 7nci olarak Finale yükseldi.

Yüksek Sadakat - Deli (2nci Yarı Finalde Mor Ve Ötesi performansı)


Yüksek Sadakat - Deli (2nci Yarı Finalde Mor Ve Ötesi performansı)Alınan puanlara göre Sıralama şöyle oldu:

Derece Ülke Sanatçı Şarkı Puan
1 Ukrayna Ani Lorak "Shady Lady" 152
2 Portekiz Vânia Fernandes "Senhora do Mar (Negras águas)" 120
3 Danimarka Simon Mathew "All Night Long" 112
4 Hırvatistan Kraljevi Ulice ve 75 cents "Romanca" 112
5 Gürcistan Diana Gurtskaya "Peace Will Come" 107
6 Letonya Pirates of the Sea "Wolves of the Sea" 86
7 Türkiye Mor ve Ötesi "Deli" 85
8 İzlanda Euroband "This is My Life" 68
9 Arnavutluk Olta Boka "Zemrën e lamë peng" 67
10 Makedonya Tamara, Vrcak ve Adrijan "Let Me Love You" 64
11 Bulgaristan Deep Zone ve Balthazar "DJ, Take Me Away" 56
12* İsveç Charlotte Perrelli "Hero" 54
13 İsviçre Paolo Meneguzzi "Era stupendo" 47
14 Malta Morena "Vodka" 38
15 Güney Kıbrıs Cumhuriyeti Evdokia Kadi "Femme Fatale" 36
16 Litvanya Jeronimas Milius "Nomads in the Night" 30
17 Beyaz Rusya Ruslan Alenho "Hasta la Vista" 27
18 Çek Cumhuriyeti Tereza Kerndlová "Have Some Fun" 9
19 Macaristan Csézy "Candlelight" 19

FİNAL ÖNCESİNDE BASIN


"Mor ve Ötesi" 12. sırada sahneye çıkacak

Sırbistan'ın başkenti Belgrad'da düzenlenen 53. Eurovision Şarkı Yarışmasında Türkiye'yi "Deli" adlı şarkıyla temsil eden Mor ve Ötesi grubu, 24 Mayıs Cumartesi günü yapılacak finalde 12. sırada sahneye çıkacak.

İkinci yarı finaldeki yarışmada 7. ülke olarak finale katılmaya hak kazanan Türkiye'nin Mor ve Ötesi grubunun vokal ve gitarcısı Harun Tekin, kura çekiminde 13. sırayı arzularken, 12. sırayı çekti.

Belgrad Arena Spor Salonunda yapılacak finalde 25 ülke şu sıralamaya göre sahneye çıkacak:

1. Romanya, 2. İngiltere, 3. Arnavutluk, 4. Almanya, 5. Ermenistan, 6. Bosna-Hersek, 7. İsrail, 8. Finlandiya, 9. Hırvatistan, 10. Polonya, 11. İzlanda, 12. Türkiye, 13. Portekiz, 14. Letonya, 15. İsveç, 16. Danimarka, 17. Gürcistan, 18. Ukrayna, 19. Fransa, 20. Azerbaycan, 21. Yunanistan, 22. İspanya, 23. Sırbistan, 24. Rusya ve 25. Norveç.
(Orijinal Kaynak : AA - Kaynaklar: maksimum.com / www.habervitrini.com - 23.05.2008)

Deli, 12'nci sırada sahneye çıkıyor

Sırbistan'ın başkenti Belgrad'da düzenlenen 53. Eurovision Şarkı Yarışmasında Türkiye'yi "Deli" adlı şarkıyla temsil eden Mor ve Ötesi grubu, 24 Mayıs Cumartesi günü yapılacak finalde 12. sırada sahneye çıkacak.

İKİNCİ YARI FİNALDEN UNUTULMAZ ANLARIN FOTOĞRAFLARI

İkinci yarı finaldeki yarışmada 9. ülke olarak finale katılmaya hak kazanan Türkiye'nin Mor ve Ötesi grubunun vokal ve gitarcısı Harun Tekin, kura çekiminde 13. sırayı isterken 12. sırayı çekti. Belgrad Arena Spor Salonunda yapılacak finalde 25 ülke şu sıralamaya göre sahneye çıkacak:

1. Romaya, 2. İngiltere, 3. Arnavutluk, 4. Almanya, 5. Ermenistan, 6. Bosna-Hersek, 7. İsrail, 8. Finlandiya, 9. Hırvatistan, 10. Polonya, 11. İzlanda, 12. Türkiye, 13. Portekiz, 14. Letonya, 15. İsveç, 16. Danimarka, 17. Gürcistan, 18. Ukrayna, 19. Fransa, 20. Azerbaycan, 21. Yunanistan, 22. İspanya, 23. Sırbistan, 24. Rusya ve 25. Norveç.

Eurovision’da 25 ülke yarışacak

BELGRAD’da dün gece yapılan yarışmada en çok puanı alan 10 şarkı finale kaldı. Bu ülkeler Türkiye’yle beraber Ukrayna, Hırvatistan, Arnavutluk, İzlanda, Gürcistan, Danimarka, İsveç, Letonya, Portekiz oldu. Eurovision’a en çok ödeme yaptıkları için İngiltere, Almanya, Fransa ve İspanya her yıl olduğu gibi bu yıl da doğrudan finale katılacak. Geçen yıl birinci olan Sırbistan da doğrudan finalde yarışacak. 20 Mayıs’taki ilk yarı finalde ise Yunanistan, Romanya, Bosna Hersek, Finlandiya, Rusya, İsrail, Azerbaycan, Ermenistan, Polonya, Norveç finalde yarışmaya hak kazanmıştı. Yarınki final gecesinde 25 ülke, birinci olmaya çalışacak.
(Kaynak: http://www.hurriyet.com.tr - 23.05.2008)

2008 EUROVISION ŞARKI YARIŞMASI - FİNAL:

Türkiye'nin önceki yıl elde ettiği 4ncülüğe rağmen yapılan değişiklik yüzünden tekrar yarı final ve final yarışmaları için Mor ve Ötesi Grubunun "DELİ" isimli şarkısı İKİ KEZ yarıştı.

2008 Eurovision Şarkı Yarışması:

ESC'in yapıldığı Büyük Final tarihi : 24 Mayıs 2008
ESC'in yapıldığı yer : Sırbistan - Belgrad

ESC'e Katılan Şarkı: DELİ
Seslendiren : Grup MOR VE ÖTESİ
Sahne Sırası : 12
Büyütmek için T ıklay ın
DELİ


Mor Ve Ötesi - Deli (Euroviyzon Final Performansı)


Türkiye'yi Puanlayan ülkeler ve puanları:
Azerbeycan-12, Arnavutluk-10, Belçika-10, Fransa-10, Almanya-10, Hollanda-10, Romanya-8, İngiltere-8, Bosna Hersek-8, Makedonya-7, Gürcistan-6, İsviçre-6, Macaristan-5, Bulgaristan-5, Finlandiya-4, Danimarka-4, Ukrayna-4, San Marino-4, Beyaz Rusya-3, Rusya-2, Norveç-2

Puanların Toplamı : 138
Sıralama Derecesi : 7

Şarkı Sözü:


DELİ
Aranıyor sahibi ruhumun
Tam yerine mi düştüm
Direniyor faili tutkunun
Kızmış ve küçülmüş
Aranıyor sahibi ruhumun
Tam yerine mi düştüm
Direniyor
Direniyor
Direniyor...

Beni büyütün
Ağlatmayın
Sevginiz nerde
Övündüğünüz
Beni büyütün
Ağlatmayın
Sahte düşlerle
Oyalamayın

Bir yarım akıllı bir yarım deli
Dört yanım akıllı bir yanım deli
Herkes akıllı bir ben deli
Bir ben deli...

Beni büyütün
Ağlatmayın
Sevginiz nerde
Övündüğünüz
Beni büyütün
Aldatmayın
Sahte düşlerle


Türkiye hangi ülkelere kaç puan verdi:
Ermenistan (12 puan): Şarkıcı ve Şarkısı: Anytime You Need - Hayko
Bosna Hersek (10 puan), Rusya (8 puan), Moldayva (7 puan), Bulgaristan (6 puan), Gürcistan (5 puan), Yunanistan (4 puan), Ukrayna (3 puan), Romanya (2 puan), Makedonya (1 puan)

Yarışma ve Ardından:
Mor Ve Ötesi Belgrad'ta 24 Mayıs 2008 Cumartesi yapılan Final yarışmasında DELİ adlı şarkısıyla 138 puan alarak 7nci oldu.

Bu yarışmanın BİRİNCİSİ 272 puanla Rusya oldu. Rusya'nın ardından ilk onda derece alan ülkeler ve puanları sırasıyla: Ukrayna (230), Yunanistan (218), Ermenistan (199), Norveç (182), Sırbistan (160), Türkiye (138) Azerbeycan (132) İsrail (124) ve 10nuncu Bosna Hersek (110) oldu.

Final Yarışmasında Türkiye 12. sırada katıldı. Türkiye'ye bir tek ülkeden, komşumuz Azerbeycan'dan 12 tam puan geldi. Özellikle gurbetçilerin yaşadığı ülkelerden geçen sene tam puan aldığımız Belçika, Hollanda, Fransa ve Almanya'dan bu kez 10ar puan aldık. Avusturya ise geçen seneki aldığı kötü sonuç nedeniyle bu yıl yarışmaya katılmaktan vazgeçince bu ülkeden oy kullanmaması nedeniyle puan gelmedi. 10 puan veren diğer bir ülke de geçen sene yine 10 puan veren Arnavutluk. 8 puan veren ülkeler de geçen sene 10ar puan vermiş olan Bosna-Hersek ile İngiltere. Bu sene küçük bir ülke olan San Marino'dan sürpriz biçimde 4 puan geldi.

Komşumuz Yunanistan'dan YİNE (?) Türkiye'ye hiç puan çıkmaması ise orada Türk soydaşlarımızın yaşadığı düşünülürse ve keza geçen sene 7 puan aldığımız gurbetçilerimizin yaşadığı İsveç'ten bu sene hiç puan alamamış olmamız bir hayli sürpriz ve düşündürücü!!!? (Bu son paragraf Webmaster'ın kendi yorumudur.)

2008 yılı tablosu şöyle oldu:
1. Rusya
2. Ukrayna
3. Yunanistan
4. Ermenistan
5. Norveç
6. Sırbistan
7.Türkiye

YARIŞMANIN ARDINDAN TÜRKİYE BASINI

Eurovision Şarkı Yarışması'nı Rusya kazandı

Sırbistan'ın başkenti Belgrad'da düzenlenen 53. Eurovision Şarkı Yarışması'nda birinciliği Rusya kazandı.

Dima Bilan'ın seslendirdiği ''Believe'' adlı şarkıyla 272 puan toplayarak ilk sırada yer alan Rusya'yı, 230 puanla Ukrayna, onu da 218 puanla Yunanistan izledi.

Yarışmaya ''Deli'' adlı parçayla katılan Mor ve Ötesi grubu, 7. oldu.

Mor ve Ötesi, 12. sırada sahne aldı.

Sırbistan'nın başkenti Belgrad'da yapılan 53. Eurovision Şarkı Yarışması'nda Türkiye'yi ''Deli'' adlı şarkıyla temsil eden Mor ve Ötesi, 12. sırada sahne aldı.

Siyah giysileriyle profesyonel bir gösteride bulunan Mor ve Ötesi, hatasız bir biçimde şarkılarını söyledikten sonra tamamıyla dolu Belgrad Arena Spor Salonu'nda bulunan seyircilerden büyük alkış topladılar.

Vokalist ve solo gitarist Harun Tekin, şarkının ortalarında şarkıyı sembolize eden deli işaretiyle dikkati çekerken, basgitarist Burak Güven ve gitarist Kerem Özyeğen, sıçrama hareketleriyle heyecan yarattı. Bateride Kerem Kabadayı da gruba eşlik etti.

Helsinki'de geçen yıl yapılan yarışmasında birinci olan Sırbistan'ı ''Molitva'' adlı şarkısıyla temsil eden Marija Serifoviç, 53. Eurovision Şarkı Yarışması'nın açılışını yaptı.

Sırp televizyonu RTS'nin yönetimi altında yayınlanan 53. Eurovision Şarkı Yarışmasının finali, Avrupa'nın yanısıra İspanyol resmi televizyon istasyonu TVE tarafından kablodan ABD, Güney Amerika, Kuzey Afrika, Avustralya, Japonya'dan da izleniyor.
(Orijinal Kaynak : AA - Kaynaklar: www.maksimum.com / www.akormerkezi.com / www.forumneti.com - 25.05.2008)

Mor ve Ötesi 7. Oldu!

Sırbistan'nın başkenti Belgrad'da yapılan 53. Eurovision Şarkı Yarışması'nda Türkiye'yi "Deli" adlı şarkıyla temsil eden Mor ve Ötesi 7. oldu.

Siyah giysileriyle profesyonel bir gösteride bulunan Mor ve Ötesi, hatasız bir biçimde şarkılarını söyledikten sonra tamamıyla dolu Belgrad Arena Spor Salonu'nda bulunan seyircilerden büyük alkış topladılar.

Vokalist ve solo gitarist Harun Tekin, şarkının ortalarında şarkıyı sembolize eden deli işaretiyle dikkati çekerken, basgitarist Burak Güven ve gitarist Kerem Özyeğen, sıçrama hareketleriyle heyecan yarattı. Bateride Kerem Kabadayı da gruba eşlik etti.

Helsinki'de geçen yıl yapılan yarışmasında birinci olan Sırbistan'ı "Molitva" adlı şarkısıyla temsil eden Marija Serifoviç, 53. Eurovision Şarkı Yarışması'nın açılışını yaptı.

Sırp televizyonu RTS'nin yönetimi altında yayınlanan 53. Eurovision Şarkı Yarışmasının finali, Avrupa'nın yanısıra İspanyol resmi televizyon istasyonu TVE tarafından kablodan ABD, Güney Amerika, Kuzey Afrika, Avustralya, Japonya'dan da izleniyor. (Kaynak: www.haydi.net)

Türkçe Söylediğimiz İçin Gururluyuz!

Mor ve Ötesi, "Fransa bile İngilizce şarkıyla katılırken Türkçe şarkı yapmış olmaktan mutluluk duyuyoruz" dedi.

53. Eurovision Şarkı Yarışması’nda Türkiye’yi "Deli" adlı şarkıyla temsil eden Mor ve Ötesi , yarışmayı 138 puanla 7. sırada tamamladı.

Eurovision’da 7’nci olan Mor ve Ötesi Grubu, yarışmadan bir gün sonra yaptıkları açıklamada "İyi duygularla Sırbistan’dan ayrılıyoruz" dediler. Grup elemanları şunları söyledi: "Çok yorulduk, dönünce dinlenmek istiyoruz. Şarkının müzikalitesiyle değerlendirildiğini hissettik. Fransa bile İngilizce şarkıyla katılırken Türkçe şarkı yapmış olmaktan mutluluk duyuyoruz. Tarzımızdan ödün vermeden, kendi dilimizle, yarışmayı başarılı bir yerde noktaladığımızı düşünüyoruz. Destekleyen herkese çok teşekkür ederiz. Eurovision bize iyi bir tecrübe oldu. Kuvvetli hislerle ve motive bir şekilde yolumuza devam edeceğiz. Bizden sonra katılacaklara başarılar dileriz." (Kaynak: muzik.ekolay.net - 26.05.2008)


Yarışmadan sonra çıkarılan single/albüm ve kapak/ları:
Deli (Single CD, 24 Mayıs 2008)

1- Deli

Başıbozuk (Albüm, Rakun Müzik, 26.11.2008)
Büyütmek için T ıklay ın Büyütmek için T ıklay ın
1- Deli
2- İddia
3- Sonbahar
4- Kış Geliyor (Canlı)
5- Re (Canlı)
6- Bir Derdim Var (Canlı)
7- Parti (Flatliners Killa Mix)
8- Kördüğüm (Emian & Emre Remix)
9- Ayıp Olmaz Mı (Kaan Düzarat & Fuchs Rework)
10-Küçük Sevgilim (Kaan Düzarat Remix)
11-Darbe (Burak Güven & Serkan Hökenek Remix)
12-Çocuklar ve Hayvanlar (DJ Kambo Remix)
13-Deli (Luna Remix by Cihan Barış)
14-İddia (Kerem Kabadayı & Serkan Hökenek Remix)


İnternet Satış Noktaları:
www.esenshop.com
www.dr.com.tr
www.tulumba.com
www.hepsiburada.com
www.cinarmuzik
www.mephisto.com.tr
www.ttnetmuzik.com.tr
www.aveamuzik.com

2007     YUKARI | TOP | OBEN     2009

| 1975 | 1978 | 1979 |
1980 | 1981 | 1982 | 1983 | 1984 | 1985 | 1986 | 1987 | 1988 | 1989 |
1990 | 1991 | 1992 | 1993 | 1994 | 1995 | 1996 | 1997 | 1998 | 1999 |
2000 | 2001 | 2002 | 2003 | 2004 | 2005 | 2006 | 2007 | 2008 | 2009 |
2010 | 2011 | 2012 | 2013 |

   

[ Geri Dön ]

TÜRK POP MÜZiK TARiHi - Eurovision Türkiye

Telif Hakkı © Gönderen: Turkpopmuzik.net - (107670 okuma)


Sitede kullanılan materyallerin büyük bölümü genel kullanıma sunulmuş internet sitelerinden temin edilmiş olup burada yayınlanmasından herhangi bir ticari amaç güdülmemektedir. Bunlar üzerinde hak iddia ediyor ve telif talebinde bulunuyorsanız, siteden çıkarılması veya link verilmesi için lütfen bizimle bağlantı kurunuz.
[Detayları için BURAYA tıklayınız] turkpopmuzik@gmail.com
PHP-Nuke Copyright © 2004-2006 by Francisco Burzi. Bu bir free software programı olup GPL lisansıyla kullanılmaktadır. Sitemiz, PHP-Nuke v.7.6'dan geliştirilerek PHP 5.3.x versiyonlarına uyarlanmış SEO uyumlu RavenNuke (v.2.5) ile desteklenmektedir..
Hosted By  webhoster.ag