Hoş Geldin Sevgili Konuk!    [ Müzikli Gezintiler Dileğimizle ...] 30.09.2022

Türk Pop Müzik Ana Menü 
Anasayfa
Giriş (Site Planı)
Editörün Notu
Kronolojik Gezinti
Sanatçılar
(Biyo & Diskografileri)
Top 10 Müzik
Listeleri
En Son (Sitemize)
Kaydedilen Sanatçılar
En Son Albümler
En Son Çıkan Klipler
Kolektif, Karma veya
Derleme Albümler 
Müzik Yarışmaları  
Eurovision Türkiye
Müzik Etkinlikleri
Basından Müzik Haberleri
Kısa Pop Tarihi ve Müzik
Terimleri Sözlüğü
Tarihte Müzik Olayları
KARAOKE VİDEOLAR
DİĞER VİDEOLAR
Hazır Şarkı Listeleri
Flashplayer Şarkı Listeleri
Top 10'lar :
Kronoloji (Yıllar)

Sanatçılar

Hazır Playlistler

Müzik Yarışmaları
  Altın Mikrofon (Yıllar)

Müzik Yarışmaları
  Milliyet Liselerarası Müzik
  Yarışmaları (Yıllar)

Müzik Yarışmaları
  Altın Güvercin Müzik
  Yarışmaları (Yıllar)

Eurovision (Yıllar)

Diğer
DİĞER LİNKLERİMİZ 
Dünya Müzik Listeleri
(Kronolojik)
Beatles Türk
Beatles Haberleri

Kronoloji
1926 - 1959
1960
1961
1962
1963
1964
1965
1966
1967
1968
1969
1970 ve sonrası

Şarkıları (Kronolojik)
1957 - 1961
1962
1963
1964
1965
1966
1967
1968
1969
1970 ve Sonrası

Şarkıları (Alfabetik)
A - B
C - D - E
F - G - H
I -J
M - N - O
P - R - S
T - Z

Diskografi (Karaoke)
İngiltere Albümleri
Diğer Albümleri

Film (& Soundtrack Albümleri)   
A Hard Day’s Night
Help!
Magical Mistery Tour
Yellow Submarine
Let It Be

45'likleri (Singles)

EP (Extended Play)'leri

(Givenaway) Diğer
müzisyen ve gruplar
için yaptıkları besteleri

YARDIM 
S.S.S
© by Turkpopmuzik.net

   Sitede Ara
   Sosyal Paylaşım

2020 sonuna kadarki beğenmeler: 432

Beğen

   Kim Online
Şu an sitede, 189 ziyaretçi ve 0 üye bulunuyor.

   Ziyaretçi Bilgileri
Hoşgeldin, Misafir
Şu An Bağlı:
Ziyaretçi: 189
Üye: 0
Toplam: 189

   Sitemizi Destekleyin!
Sitemizi desteklemek için Görüşlerinizi bize iletin!

   Bizi Önerin!
Bizi Arkadaşlarınıza, Dostlarınıza Önermek için buraya tıklayın!

   Sayfa Hit Toplamı
Şu ana kadar
sayfa izlenimi aldık. Başlangıç:
2005

   Site Bilgileri
Sunucu TrafiğiSunucu Trafiği
  • Toplam: 118,486,664
  • Bugün: 37,141
Sunucu BilgileriSunucu Bilgileri
  • Sep 30, 2022
  • 09:31 pm CEST
 

TÜRK POP MÜZiK.NET - Sanatçılar (Biyografi ve Diskografileri)
Arto
Bookmark and Share
    Geri Dön   (3134 okuma)

Sanatçı: Arto
ARTO

FOTO GALERİ
Tam adı Arto Harutyun Dalga, İstanbul Fenerbahçe doğumlu. Baba tarafı Artvin Hopa doğumlu, anne tarafı Kayseri'den gelme. Özel Şişli Koleji mezunudur.

Arto, 1992'de Etiler’de bir gece kulübünün alt katındaki İtalyan restoranının yöneticisi bir kız arkadaşının yanında kendi de yönetici olarak çalışmaya başlamış. 1994-95 yıllarında işletmenin adını 'Cımbız' olarak koyduğu kulüp olan bölümünde halkla ilişkileri yönetmiş. Magazin dergilerinin kapaklarını da yine kendisi çıkarmış. Orada çalışan Tolga ve Cumhur adlı iki solistten günün birinde birinin ayrılması ve diğerinin de burun ameliyatı olması gerektiğinden yerine çıkarttılacak solist pek yer dolduramadığı için, arada o da 3-5 şarkı söylemeye başlar. Derken olay tutar ve sahneden inemez olur. Bunun üzerine patronu o burun ameliyatı olan solisti kovarak solistlik görevini ona vermiş. Ve böylece şarkıcılığa başlar. Bundan sonraki ilk üç dört sene hiç gündeme gelmemişken son iki üç yıl özellikle Televole sayesinde medyatikliğe kavuşur.

Bugüne kadar medyada sesiyle değil de sivri diliyle dikkat çekiyordu. Gece hayatının en çok reyting toplayan şarkıcılarından biridir. Çıktığı gece kulüpleri ful dolar. O günlerde neredeyse bütün kanallardaki talk show'larda konuk. Nedeni yeni çıkan albümü. Türkiye'nin en ünlü mankenlerinin dans ettiği kliple dikkatleri çekti. "Kim yapabiliyor bunu, üstelik beş kuruş vermeden en güzel mankenler klipte rol aldı. Demek ki seviliyorum" der. Kendisini "Yakuşıklı bir Türk genci" olarak tanımlıyor. Şu anda sevgilisi yokmuş. "Ben zor adamım, dayak bile atarım" diyor gülerek.

Arto, Popüler kültürün ve medyanın aslında ne kadar güçlü olduğunun en somut kanıtı. Sahneden sonra şimdi de ''Allahıma Bin Şükür'' isimli albüm yaptı ve tek isteği halka açılmak. Gerçekten de bir röportajda Arto, "Benim yaratılmamı Allah’ın ve medyanın lütfü olarak görürüm. Nasıl ki Ajda’yı, Hülya’yı ve diğerleri medya yarattıysa beni de medya yarattı. Bunun aksini söylemek riyakarlıktır. Magazin programlarının yükselmesi ile ben de popüler oldum. Bunun sırrı ise olduğum gibi olmamda yatıyor. Okulda, dışarıda nasılsam burada da öyle oldum. Yeri geldiğinde dostluğumu her şeyimi verdim, öyle olunca insanlar beni kendilerinde buldular" der.

Arto, "Kaset ve müziğiyle insanları iyi ve mutlu şeyler vermek istiyorum. Ülkenin ekonomisi içler acısı, böyle bir atmosferde insanları mutlu etmek istiyorum" der. Akademik kariyeri olan bir solist olmadığını, sadece eğlendirici ve yorumcu olarak müzik piyasasında var olduğunu, hiçbir zaman "iyi bir vokalim" demediğini, işinin önce show sonra dinleti üzerine kurulu olduğunu söyler.

Amacının Doğu Karadeniz, Güney Doğuya yani Anadolu'ya açılmak. Anadolu insanının ona burjuvalardan daha iyi baktığına inanıyor. "Onlarla kucaklaşmak için albüm yaptım. Belli bir düzeyin üstünde olan şımarıklar beni ilgilendirmiyor, ben ortalama ve altındaki insanlara ulaşmak istiyorum" der.

2002 yılında çıkardığı ''Allahıma Bin Şükür'' isimli albümünden hemen sonra Şahin Özer Plak'tan müzik marketlere çıkartmayı düşündüğü ama yapımcı firma ile yaşadığı dağıtım sorunları yüzünden bu albümünü yarıda bırakmak zorunda kalan daha sonra geçen süre içinde şarkıları ve düzenlemeleri yeniden ele alarak update edilmiş olarak bize Yaşar Plak etiketi ile sunan Arto’nun “Emrin Olur” albümünde 10 tane şarkı yer alıyor.

Vokal olarak tüm stüdyo olanaklarının Arto’nun lehine kullanılarak kötü olmayan bir performans sunan yorumcunun bu albümünde en çok dikkat çeken şey albümün sound olarak sahip olduğu güç oluyor. Çok temiz bir kayıt, çok başarılı ve tempolu düzenlemelerle günümüz soundununda tüm avantajları kullanılarak hazırlanan albümde dikkat çeken bir diğer şey de Arto’nun popüler müziğin önemli vokalleri ile gerçekleştirdiği düetler.

Albüme adını verdiği şarkı “Emrin Olur” ile açılan albüm Serdar Ortaç ile Arto’nun başarılı düeti “Beni Unut”la devam ediyor. Özellikle Serdar & Arto vokalinin başarılı tınladığı albüm bu iki şarkı ile dikkat çekiyor. Popüler kültür ve popüler müzik normları içinde değerlendirildiğinde başarılı birer şarkı olan bu iki şarkı da albümün diğer ritmik şarkılarında olduğu gibi oluşturulan güçlü sound dikkatleri çekiyor. Başarılı bir mastering ile tüketiciye sunulan albümde İzel & Arto düeti “Ölmeye Hazırım”, Yaşar & Arto düeti “Neydi ki Derdin” dikkat çeken şarkılar arasında yer alıyor.

Arto’nun tek başına yorumladığı şarkıların yer yer eğlence yer yer alaturka tınladığı albümün bu yönünü eğlence bazlı üretilen bir albüm olduğu için hoş görüyoruz, bu şarkılar içinde “Kara Gözlü Yar” toplumun beğenisini kazanmaya tipik bir popüler kültür şarkısı olarak gösterebiliriz. Popüler kültürün içinde cirit atan kırsallık donesinin eğlence kültürüne yansımasının sonucu olan bu tarz şarkıların beğeni kazanması Arto’nun hedef kitlesindeki çıkış noktasının özellikle Anadolu sermayesinin kent kültürüne transferinin en büyük yansıması olan Etiler eğlencelerine yansımaları olduğu savını düşünerek incelendiğinde bu bazda başarılı dahi diyebileceğimiz albümde bu hedef kitle dışında yorumcunun Yaşar ile gerçekleştirdiği düetin “Neydi ki Derdin” bu savın dışında daha başarılı olduğunu da söyleyebiliriz.

Sonuç olarak albümü değerlendirirken albümün yaratıcısı Arto’nun bu alandaki hırsı, çalışkanlığı ve tümünü cebinden ödeyerek gerçeklestirdiği bu yatırımda gösterdiği çalışkanlık ve hırs örneği ile önceki albümüne oranla daha bir pozitif ivme taşıyan bir albüm sunduğunu söylemek gerekir.

Arto’yu sevenler, eğlence müziği dinlemek isteyenler için ideal bir albüm olan bu albüm her ne kadar bir dönem seksenli yıllarda üretilen Hürşid Yenigün tarzı albümleri andırsa da bu albümlerin bir dönem yakaladığı tirajı da yadsımamak gerekir. (Albüm eleştirisinden alıntıdır)

Arto’dan Yaz Şarkısı

Müzik dünyasının eğlenceli ismi Arto, bir süredir üzerinde çalıştığı albümünün çalışmalarını bitirerek, yeni şarkısı "Bal Kaymak Yarim"i müzikseverlerle buluşturdu.

İstanbul Bilgi Üniversitesi'nde Medya İletişim Sistemleri ile Televizyon Haberciliği ve Programcılığı bölümünü tamamlayarak mezun olan, Eğitimi nedeniyle ara verdiği sahnelere üçüncü albümüyle geri dönen Arto, yeni albümünde Yıldız Tilbe, Emre Kaya ve Güven Baran'ın çalışmalarına yer veriyor.

Geçtiğimiz günlerde dinleyicileriyle söz ve müziği Yıldız Tilbe'ye ait olan "Bal Kaymak Yarim" isimli şarkısını buluşturan sanatçı, şarkının enerjisi ile yaza damgasını vurmaya hazırlanıyor.

Türkiye'nin en ünlü isimlerinin bir araya geldiği albümünün çıkış şarkısının marş olacağını söyleyen ünlü yıldız, kendi kulvarındaki iddiasını bu sene de sürdürmeye devam edecek. (Kaynak: www.ttnetmuzik.com.tr - 30.05.2013 / www.aveamuzik.com - 31.05.2013)


Arto’nun yeni şarkısı “Hayırlı Olsun”

İstanbul gece hayatının en eğlenceli ismi Arto, yeni şarkısı “Hayırlı Olsun” ile müzik piyasasına bomba gibi giriş yapmaya hazırlanıyor.

DMC etiketiyle çıkardığı ‘Hayırlı Olsun’un söz ve bestesi Erol Özdamar'a, aranjesi Miraç Kutlu'ya ait. Şarkının klibi'de çok yakında tüm müzik kanallarında yerini alacak.
(Kaynak: www.sozmuzik.com - 06.08.2016)

Arto Rus Mankenlerle Çırılçıplak Küvette!

İstanbul gece hayatının en eğlenceli ve renkli ismi Arto, yeni single çalışması “Hayırlı Olsun” ile müzik piyasasına bomba gibi giriş yaptı ve çok konuşulacak bir klip çekti.

DMC etiketiyle çıkardığı “Paket” şarkısının söz ve bestesi Erol Özdamar'a, aranjesi Miraç Kutlu'ya ait olan şarkının klibi Kilyos'ta High Beach'de gerçekleşti.

Müzik kanallarında da yerini alan klip, yazın son günlerinde insanın içini ısıtan renklerde.

Sahne çalışmalarına devam eden sanatçı, uzun süreden sonra çıkardığı bu single'la kendinden uzun süre bahsettireceğe benziyor.
(Kaynak: www.magazinkolik.com - 04.09.2016)


Diskografi:
2002
Allahıma Bin Şükür (Albüm, Şahin Özer Müzik)

1. Allahıma Bin Şükür
2. Usta Bu Hususta
3. Göze mi Geldik
4. Aşk Bir Sudur
5. Gönül Ferman Dinlemez ki
6. Beni Unut (Gitmek İstiyorum)
7. Allah'tan Kork
8. Erkek Adam Ağlamazmış
9. Kara Gözlü Yar
10.Artık Gücüm Kalmadı


İnternet Satış Noktaları:
www.esenshop.com
www.seyhanmuzik.com
www.cinarmuzik.net
www.idefix.com
www.tulumba.com (ABD)
www.aveamuzik.com
www.tulumba.com (ABD)
www.tikla24.de (Almanya)

2003
Emrin Olur (Albüm, Yaşar Plak)

1- Emrin Olur
2- Beni Unut (feat. Serdar Ortaç)
3- Ölmeye Hazırım (feat. İzel)
4- Yazık Olur
5- Gözün Kör Olsun
6- Kara Gözlü Yar
7- Neydi ki Derdin (feat. Yaşar)
8- Sevdim Ama
9- Allahı'ma Bin Şükür
10-Vay Halime Vay
11-Allahı'ma Bin Şükür (remix)


İnternet Satış Noktaları:
www.esenshop.com
www.seyhanmuzik.com
www.dr.com.tr
www.cinarmuzik.net
www.idefix.com
www.ttnetmuzik.com.tr
www.aveamuzik.com
www.tulumba.com (ABD)

2013
Bal Kaymak Yarim (Maxi Single, Buz Film Müzik Production, 12.06.2013)

1- Bal Kaymak Yarim (Söz ve Müzik: Yıldız Tilbe)
2- Güm Güm
3- Son Mesaj


İnternet Satış Noktaları:
www.esenshop.com
www.dr.com.tr
www.idefix.com
www.hepsiburada.com
www.amazon.com
www.amazon.co.uk (İngiltere)
www.tulumba.com (ABD)
www.tikla24.de (Almanya)
www.turktelekommuzik.com
itunes.apple.com/tr
www.deezer.com
open.spotify.com
www.qobuz.com

2016
Hayırlı Olsun (Single, DMC, {02.08.2016] 02.09.2016)

1- Hayırlı Olsun

Kapat

Şarkılardan örnekleri FlashPlayerde Dinle!


Dijital Satış Noktaları:
www.turktelekommuzik.com
itunes.apple.com/tr
www.qobuz.com
Online CD Satış Noktaları:
www.esenshop.com
www.eganba.com
www.pandamuzik.com
Resmi Facebook Sayfa Adresi:
www.facebook.com/arto.dalga.92
Resmi Twitter Adresi:
www.twitter.com/artodalga
YUKARI | TOP | OBEN


Geri Dön

Sanatçılar (Biyografi ve Diskografileri)

Telif Hakkı © Gönderen: Turkpopmuzik.net - (3134 okuma)


Sitede kullanılan materyallerin büyük bölümü genel kullanıma sunulmuş internet sitelerinden temin edilmiş olup burada yayınlanmasından herhangi bir ticari amaç güdülmemektedir. Bunlar üzerinde hak iddia ediyor ve telif talebinde bulunuyorsanız, siteden çıkarılması veya link verilmesi için lütfen bizimle bağlantı kurunuz.
[Detayları için BURAYA tıklayınız] turkpopmuzik@gmail.com
PHP-Nuke Copyright © 2004-2006 by Francisco Burzi. Bu bir free software programı olup GPL lisansıyla kullanılmaktadır. Sitemiz, PHP-Nuke v.7.6'dan geliştirilerek PHP 5.3.x versiyonlarına uyarlanmış SEO uyumlu RavenNuke (v.2.5) ile desteklenmektedir..
Hosted By  webhoster.ag