Hoş Geldin Sevgili Konuk!    [ Müzikli Gezintiler Dileğimizle ...] 30.09.2022

Türk Pop Müzik Ana Menü 
Anasayfa
Giriş (Site Planı)
Editörün Notu
Kronolojik Gezinti
Sanatçılar
(Biyo & Diskografileri)
Top 10 Müzik
Listeleri
En Son (Sitemize)
Kaydedilen Sanatçılar
En Son Albümler
En Son Çıkan Klipler
Kolektif, Karma veya
Derleme Albümler 
Müzik Yarışmaları  
Eurovision Türkiye
Müzik Etkinlikleri
Basından Müzik Haberleri
Kısa Pop Tarihi ve Müzik
Terimleri Sözlüğü
Tarihte Müzik Olayları
KARAOKE VİDEOLAR
DİĞER VİDEOLAR
Hazır Şarkı Listeleri
Flashplayer Şarkı Listeleri
Top 10'lar :
Kronoloji (Yıllar)

Sanatçılar

Hazır Playlistler

Müzik Yarışmaları
  Altın Mikrofon (Yıllar)

Müzik Yarışmaları
  Milliyet Liselerarası Müzik
  Yarışmaları (Yıllar)

Müzik Yarışmaları
  Altın Güvercin Müzik
  Yarışmaları (Yıllar)

Eurovision (Yıllar)

Diğer
DİĞER LİNKLERİMİZ 
Dünya Müzik Listeleri
(Kronolojik)
Beatles Türk
Beatles Haberleri

Kronoloji
1926 - 1959
1960
1961
1962
1963
1964
1965
1966
1967
1968
1969
1970 ve sonrası

Şarkıları (Kronolojik)
1957 - 1961
1962
1963
1964
1965
1966
1967
1968
1969
1970 ve Sonrası

Şarkıları (Alfabetik)
A - B
C - D - E
F - G - H
I -J
M - N - O
P - R - S
T - Z

Diskografi (Karaoke)
İngiltere Albümleri
Diğer Albümleri

Film (& Soundtrack Albümleri)   
A Hard Day’s Night
Help!
Magical Mistery Tour
Yellow Submarine
Let It Be

45'likleri (Singles)

EP (Extended Play)'leri

(Givenaway) Diğer
müzisyen ve gruplar
için yaptıkları besteleri

YARDIM 
S.S.S
© by Turkpopmuzik.net

   Sitede Ara
   Sosyal Paylaşım

2020 sonuna kadarki beğenmeler: 432

Beğen

   Kim Online
Şu an sitede, 174 ziyaretçi ve 0 üye bulunuyor.

   Ziyaretçi Bilgileri
Hoşgeldin, Misafir
Şu An Bağlı:
Ziyaretçi: 174
Üye: 0
Toplam: 174

   Sitemizi Destekleyin!
Sitemizi desteklemek için Görüşlerinizi bize iletin!

   Bizi Önerin!
Bizi Arkadaşlarınıza, Dostlarınıza Önermek için buraya tıklayın!

   Sayfa Hit Toplamı
Şu ana kadar
sayfa izlenimi aldık. Başlangıç:
2005

   Site Bilgileri
Sunucu TrafiğiSunucu Trafiği
  • Toplam: 118,485,158
  • Bugün: 35,635
Sunucu BilgileriSunucu Bilgileri
  • Sep 30, 2022
  • 08:43 pm CEST
 

TÜRK POP MÜZiK.NET - Sanatçılar (Biyografi ve Diskografileri)
Dağhan Baydur
Bookmark and Share
    Geri Dön   (6375 okuma)

Dağhan Baydur
Dağhan Baydur
Dağhan Baydur
FOTO GALERİ

Dağhan Baydur 3 Şubat 1949'da İstanbul'da doğdu. Müzikle ilk ciddi ilgisi beş yaşında aldığı piyano dersleri ve ailesi ile hafta sonları devam ettiği İstanbul Şehir Orkestrasının (Bugünkü IDSO) Taksim bahçesindeki konserleriyle başladı.

İlk, orta ve lise öğrenimini yaptığı Galatasaray Lisesinde 1962'de kurduğu grup The Young Beatles ile konserler verdi. Galatasaray Lisesinin müzikte çok etkili olduğu ve Barış Manço, Fikret Kızılok, Mehmet Teoman gibi bir çok önemli müzikçinin öğrencilik yıllarında Timur Selçuk ile çalışma imkanı buldu; konserler verdi.

Üniversitede ekonomi okurken bir yandan da profesyonel olarak müzikle ilgili değişik konularda çalıştı: Türkiye'nin ilk diskoteği Club 33'te DJ ve yöneticilik (1967), Engin Cezzar ve Gülriz Sururi'nin sahneye koyduğu Hair müzikali'nde oyunculuk ve müzisyenlik (1970), Selçuk Başar'ın ünlü Gelişim Orkestrası ve Haramiler ile konserler ve Jam Session'lar...

Hair Müzikali sırasında Emin Fındıkoğlu ile yakın çalışma fırsatı buldu. Lise ve Üniversite öğrenimi boyunca önce Galatasaray'da, Denizbank'da ve Eczacıbaşı'nda basketbol oynadı; Eczacıbaşı ile 1. lige çıktı. Üniversiteyi bitirince önce Süheyl Gürbaşkan'ın İstanbul Reklam'ında ve Eli Acıman'ın Manajans'ında, daha sonra "free-lance" olarak, pek çok reklam müziğine ve filmlerine besteci ve yönetmen olarak imza attı. Bestelerinin kayıtlarını -o günlerde bilgisayar olmadığı için- genellikle, Onno Tunç gibi çok sevdiği dostlarının yer aldığı Gelişim Orkestrası ile gerçekleştirdi.

1978'de bestelediği ilk şarkı olan "Sevince" 900 eserin yarıştığı ve (Zeynep Tuğsuz, Olcayto Ahmet Tuğsuz ve kendisinden oluşan) Grup Nazar ve Nilüfer ile birlikte katıldğı Türkiye Eurovision Elemeleri'nde Birinciliğini kazandı. Sözlerini yakın dostu, edebiyatçı Hulki Aktunç'un yazdığı bu eserle Türkiye'yi Paris'de besteci ve yorumcu olarak temsil etti. İsmi "Nazar" olan grupta o yıllarda da ünlü olan Nilüfer'in yanı sıra Hair'de tanıştığı Olcayto Ahmet Tuğsuz ve kuzini Zeynep Tuğsuz'da yer aldı. Orkestrayı şarkının düzenlemesini yapan Onno Tunç yönetti.

Eurovision hazırlıkları sırasında çalışma fırsatı bulduğu ve grubun koreografisini yapan Haldun Dormen'in prodüktörlüğünde masal müzikleri besteledi. 1979'da İngiltere'ye yerleşti. Londra'da Muzikotek'i kurarak reklam ve film ağırlıklı beste çalışmalarını burada sürdürdü.

1980'de Liverpool dolaylarından Christine Billington ile evlendi.

1980'lerde Türk müziklerini tanıtan besteleri ve anonim Türk eserlerinden düzenlemeleri, İngiltere'nin büyük yapım şirketleri ve müzik bankaları tarafından CD halinde bütün dünyaya dağıtıldı. Arasında geçtiğimiz yıllarda dünyada çok beğenilen Al Pacino'nun oynadığı “Frankie & Johnny” (1991) isimli ve "My Big Fat Greek Wedding" (23.12.2002) filmlerin de yer aldığı bir çok yapımda bu müzikler kullanıldı. Londra'da Elton John, David Bowie, Miles Davis gibi bir çok önemli müzisyenin aranjörü, besteci Paul Buckmaster ile değişik projelere imza attı.

1986'da Türkiye'nin ilk ‘müzik yayım şirketi' Muzikotek İstanbul'u kurdu. Muzikotek, Türk bestecilerinin haklarını koruma çalışmaları ve özgün müzik üretiminin yanı sıra, aralarında dünya müziklerinin yaklaşık %40'ını temsil eden EMI Music Publishing'in olduğu bir çok müzik yayım şirketinin temsilciliğini yapmaktadır. Muzikotek tüm televizyon kanallarındaki reklam, film, program, jenerik vb.'de kullanılan müziklerin büyük bölümünü sağlamaktadır.

Dağhan Baydur 1990'lardan başlayarak, Türkiye'de müzik sektörünün altyapısının oluşturulması ve telif haklarının oturması için yoğun çaba harcadı. 1987'de kurulan MESAM'ın dünyanın gelişmiş meslek birlikleri düzeyine gelmesi için çalıştı. 1995-1997 arasında MESAM Yönetim Kurulunda görev yaptı.

Yapı Kredi Bankası tarafından 1995 yılında yayınlanmış ve satışa sunulmamış Altın Yıllar Altın Şarkılar 1969 - 1994 isimli kasetin yapımcısı oldu.

1999'da 50 besteci ve aralarında Muzikotek'in de bulunduğu 5 yayım şirketiyle birlikte eser sahipleri alanında MSG adında yeni bir meslek birliği kurdu (ve 2003'e kadar başkanlığını yürüttü). 1998 sonlarında Erdal Kızılçay ve (MFÖ üyesi) Aziz Fuat Güner ile birlikte yıllardır gündeminde bulunan bir projesini hayata geçirerek 1999'da The Beatles grubunun eserlerini Türk enstrümanları ve ezgileriyle yorumladığı "Beatles Alaturka" CD ve konser etkinliğini gerçekleştirdi. İlk tanıtım olarak 10 Aralık 1998 akşamı saat 20.30'da Lütfü Kırdar'da İngiliz sigorta şirketi Commercial Union'ın Türkiye'deki 10'uncu kuruluş yıldönümü için düzenlenen gecede bu projeden Beatles şarkılarını Türk müziği ile birlikte yorumladılar.

Dağhan Baydur'un Erdal Kızılçay ve (MFÖ üyesi) Aziz Fuat Güner ile yaratıcı işbirliğinin yanı sıra, Commercial Union Sigorta sponsorluğuyla etkinliğe ilk ivmeyi kazandıran Cin Kapancı ve Haluk Mesci'nin katkılarıyla, proje kapsamında önce İstanbul'da sonra Liverpool Beatles Festivali'nde konserler verildi.

Konserleri izleyen danışmanları İngiliz Kraliçesi 2. Elizabeth'in 2002'deki Jubilee konserine "Beatles Alaturka"yı CD'sini çıkaran D.E.F. Grubunu da davet etti ve D.E.F. Grubu ve Beatles Alaturka, Liverpool'daki Jubilee konserine damgasını vurdu. 2. Elizabeth katkılarından dolayı Baydur ve arkadaşlarına teşekkür mektubu gönderdi.

Bugün, Muzikotek Türk bestecilerinin eserlerinin yurt içinde olduğu kadar yurt dışında da pazarlanması ve lisanslanmasında önemli başarılar elde etmiş durumda. Çalışmaların, Muzikotek'teki genç müzikçilerle yepyeni boyutlara ulaşması hedefleniyor.

Dağhan Baydur'un hayattaki en değerli varlıkları başta eşi, kızı ve oğlu olmak üzere tüm ailesi, dostları, müzik ve Galatasaray Topluluğudur.
(Biyografi: Muzitek.com'dan alıntıdır.)

Türkiye’yi 1978 yılında Eurovision Şarkı yarışmasında temsil eden “Sevince” adlı şarkının bestecisi müzisyen Dağhan Baydur içinde İstanbul geçen bir müzikal yolculuk içeren “İstanbul’da İstanbul” adlı albümünü müzik marketlere sundu.

Jacques Brel’in 1978 yılında ölümü üzerine, Brel’e bir saygı duruşu olarak onun İstanbul için yazmış olduğu bir şarkıyı yazmayı denemesi ile ilk tohumları atılan projede yer alan şarkının Türkçe’si 32 yıl sonra ilk kez sanatçının kızı Sara Baydur tarafından yorumlandı.

Albümde “İstanbul”un hem Türkçe, hem İngilizce, hem orkestra hem de piyanolu minimal versiyonlarına yer verildi. (Kaynak: www.michaelshow.com - 04.01.2012)

“İstanbul’da İstanbul” Albüm Açıklaması: “Alaturka Beatles” veya Siyaset Meydanı’nın müziğinin yaratıcısı Dağhan Baydur’un zaman zaman gerçekleştirdiği sıra dışı değişik yapımlardan bir yenisi daha; İstanbul.

Baydur’un İstanbul’u, Jacques Brel’in 1978’de ölümü üzerine, Brel’e bir saygı duruşu olarak, onun İstanbul için yazmamış olduğu bu şarkıyı yazmayı denemesi sonucunda ortaya çıktı.

Türkçe sözleri Hulki Aktunç, İngilizce sözleri Francesca Clementis aynı sene yazdı. Baydur’un yakın arkadaşları olan, ulusal ve uluslararası edebiyat dünyasında tanınmış ve saygın bu ikili o zamanlar mesleklerinin başlangıcındaydılar.

Türkçe versiyonu Dağhan Baydur, İngilizce versiyonu ise kızı Sara Baydur, eserin bestelenmesinden 32 yıl sonra ilk kez yorumladı. Eser, yaşadığımız bu kırılgan planet’in İstanbul şehrinde, deneylerden geçtiğimiz yaşamlarımızdaki mutlu, acı ama umut dolu değişik hisleri yansıtıyor.

Diskografi:
1978

Sevince / Sevince-Darling (version in English) (45’lik, Söz: Hulki Aktunç - Müzik: Dağhan Baydur)

1979
Hopşirinini (Ayşe Mine, Atilla Atasoy ve Dağhan Baydur adına E.P.Albüm, Yankı Plak / Atlas 3033)
(Plağı Attila Atasoy ile birlikte doldurdu. Hopşirinini ile 1979 Eurovision Türkiye seçmelerine katılmışlardı)

A Yüzü:
1- Hopşirinini (Atilla Atasoy ve Ayşe Mine, Söz: Bülent Pozam, Müzik: Dağhan Baydur)
2- Hopşirinini (Enstrümantal) (Müzik: Dağhan Baydur)
B Yüzü:
1-Bir Dünya Kuralım (Dağhan Baydur)
2-Kirli Şarkı (Bir Büyük Kent Şarkısı) (Ayşe Mine, Atilla Atasoy)

1989
Turkey And Greece - A Traveler’s Companion / Richard Thomas, Daghan Baydur & Viktor Mastoridis (Albüm, KPM Music Ltd., 01.12.1989)


1993
İzle Beni (Rüya Ersavcı CD Albümü, Müzikotek)
(Vokaller: Rüya Ersavcı, Soni Bilen, tüm müzikler: Dağhan Baydur)


1995
Altın Yıllar Altın Şarkılar 1969 - 1994 (Kaset Albüm, YKM)

1- Hearthbreaker
2- Tous Les Garçons Et Les Filles
3- Rasputin
4- YMCA
5- Girl I'm Gonna Miss You
6- Sweet Dreams
7- Relight My Fire
8- Imagine
9- 9 to 5
10-Cherry Cherry Lady
11-Take me to Your Heath
12-Killing me Softly
13-Hadi Bakalım
14-Suddenly
15-Yapı Kredi Suite

1999
D.E.F (Dağhan Baydur-Erdal Kızılçay-Aziz Fuat Güner)
Beatles Alaturka - D.E.F. - Muzikotek / İmaj Ortak Yapımı-Balet Plak)

01- A Hard Day's Night
02- We Can Work It Out
03- Across The Universe
04- I Feel Fine
05- Love Me Do
06- Ticket To Ride
07- She Said She Said
08- Don't Bother Me
09- Nowhere Man
10- Tomorrow Never Knows

İnternet Satış Noktaları:
www.idefix.com

2002
My Big Fat Greek Wedding (Soundtrack Albüm, Columbia-Sony, 23.12.2002)

8. Istanbul Coffee House (Kafe Neio) - Album Version Daghan Baydur; Richard Thomas - 02:50

2004
Hayvan Terli / Cem Karaca (Rock Albüm, DMC, Yapımcı: Müzikotek, Stereo, Mart 2004)

(Prodüktör: Dağhan Baydur, Kartonet Tasarım: Tamer Atik, Aranjman: Cenk Sarkuş, Koro: Cenk Sarkuş, Koro: Ahmet Tuğsuz, Koro: Sara Baydur, Koro: Dağhan Baydur, Klip Yönetmeni: Mehmet Eryılmaz, Baskı: Onur Ofset, Enstrümanlar: Akustik Gitar: Özgür Kankaynar (Kurban gitaristi), Elektro Gitar: Özgür Kankaynar (Kurban gitaristi), Davul Program: Cenk Sarkuş, Söz ve müzik: Mehmet Eryılmaz)

2006
Karma Karışık (Derleme Albüm, Müzikotek MUZ CD 0037, 02.02.2006)

4- Sevince / Dağhan Baydur

2008
Welcome Ramazan (Albüm, Muzikotek, 03.09.2008)
Amir Ateş and His Choir

(Produktör: Dağhan Baydur)

2011
Lambaya Püf De / Dolunay (Maxi Singleü, Müzikotek, 10.02.2011)


The Exotic Beatles - Part Four Plastic Soul (Derleme Albüm, Exotica Records)

5- D.E.F. Orkestra – ´A Hard Day's Night (Daghan Baydur, Erdal Kizilcay, Fuat Guner)

2012
İstanbul’da - İstanbul / Dağhan Baydur & Sara Baydur (Albüm, Müzikotek , 11.01.2012)

1- İstanbul’da Y.Dağhan Baydur
2- İstanbul [İngilizce] Sara D. Baydur
3- İstanbul’da - Piyano Versiyon Y.Dağhan Baydur
4- İstanbul [İngilizce] - Piyano Versiyon Sara D. Baydur

Kapat

Şarkılardan örnekleri FlashPlayerde Dinle!


İnternet Satış Noktaları:
www.hepsiburada.com
www.dr.com.tr
www.idefix.com
www.zihni.com
www.tikla24.de (Almanya)
www.muud.com.tr
itunes.apple.com/tr
Şirket Resmi Web Site Adresi:
www.muzikotek.com.tr
Şirket Resmi Twitter Adresi:
www.twitter.com/muzikotek
Musikotek Web Sayfa Adresi:
Sinematürk Sayfa Adresi:
www.sinematurk.com/kisi/8680/Daghan-Baydur
Sinemalar.cm Sayfa Adresi:
www.sinemalar.com/sanatci/45003/Daghan-Baydur
Wikipedia Sayfa Adresi:
tr.wikipedia.org/wiki/Beatles_Alaturka
LastFM Sayfa Adresi:
www.lastfm.com.tr/music/Daghan+Baydur,+Erdal+Kizilcay,+Fuat+Guner
IMDB Sayfa Adresi:
www.imdb.com/name/nm1095170
Sara Baydur Resmi MySpace Adresi:
www.myspace.com/sarabaydur
Sara Baydur Resmi Facebook Sayfa Adresi:
www.facebook.com/people/Sara-Baydur

YUKARI | TOP | OBEN

Geri Dön

Sanatçılar (Biyografi ve Diskografileri)

Telif Hakkı © Gönderen: Turkpopmuzik.net - (6375 okuma)

Artists ©

Anasayfa | Top 10 Müzik Listesi | Müzik / Magazin Haberleri | Kronoloji | En Son Çıkan Albümler| Sanatçılar | Yarışmalar | Etkinlik Takvimi | S.S.S.

Sitede kullanılan materyallerin büyük bölümü genel kullanıma sunulmuş internet sitelerinden temin edilmiş olup burada yayınlanmasından herhangi bir ticari amaç güdülmemektedir. Bunlar üzerinde hak iddia ediyor ve telif talebinde bulunuyorsanız, siteden çıkarılması veya link verilmesi için lütfen bizimle bağlantı kurunuz.
[Detayları için BURAYA tıklayınız] turkpopmuzik@gmail.com
PHP-Nuke Copyright © 2004-2006 by Francisco Burzi. Bu bir free software programı olup GPL lisansıyla kullanılmaktadır. Sitemiz, PHP-Nuke v.7.6'dan geliştirilerek PHP 5.3.x versiyonlarına uyarlanmış SEO uyumlu RavenNuke (v.2.5) ile desteklenmektedir..
Hosted By  webhoster.ag