Hoş Geldin Sevgili Konuk!    [ Müzikli Gezintiler Dileğimizle ...]   


Türk Pop Müzik Ana Menü 
Anasayfa
Giriş (Site Planı)
Editörün Notu
Kronolojik Gezinti
Sanatçılar
(Biyo & Diskografileri)
Top 10 Müzik
Listeleri
En Son (Sitemize)
Kaydedilen Sanatçılar
En Son Albümler
En Son Çıkan Klipler
Kolektif, Karma veya
Derleme Albümler 
Müzik Yarışmaları  
Eurovision Türkiye
Müzik Etkinlikleri
Basından Müzik Haberleri
Kısa Pop Tarihi ve Müzik
Terimleri Sözlüğü
Tarihte Müzik Olayları
KARAOKE VİDEOLAR
DİĞER VİDEOLAR
Hazır Şarkı Listeleri
Flashplayer Şarkı Listeleri
Top 10'lar :
Kronoloji (Yıllar)

Sanatçılar

Hazır Playlistler

Müzik Yarışmaları
  Altın Mikrofon (Yıllar)

Müzik Yarışmaları
  Milliyet Liselerarası Müzik
  Yarışmaları (Yıllar)

Müzik Yarışmaları
  Altın Güvercin Müzik
  Yarışmaları (Yıllar)

Eurovision (Yıllar)

Diğer
DİĞER LİNKLERİMİZ 
Dünya Müzik Listeleri
(Kronolojik)
Beatles Türk
Beatles Haberleri

Kronoloji
1926 - 1959
1960
1961
1962
1963
1964
1965
1966
1967
1968
1969
1970 ve sonrası

Şarkıları (Kronolojik)
1957 - 1961
1962
1963
1964
1965
1966
1967
1968
1969
1970 ve Sonrası

Şarkıları (Alfabetik)
A - B
C - D - E
F - G - H
I -J
M - N - O
P - R - S
T - Z

Diskografi (Karaoke)
İngiltere Albümleri
Diğer Albümleri

Film (& Soundtrack Albümleri)   
A Hard Day’s Night
Help!
Magical Mistery Tour
Yellow Submarine
Let It Be

45'likleri (Singles)

EP (Extended Play)'leri

(Givenaway) Diğer
müzisyen ve gruplar
için yaptıkları besteleri

YARDIM 
S.S.S
© by Turkpopmuzik.net

   Sitede Ara
   Sosyal Paylaşım

2020 yılına kadarki beğenmeler: 432

Beğen ve

   Kim Online
Şu an sitede, 194 ziyaretçi ve 0 üye bulunuyor.

   Ziyaretçi Bilgileri
Hoşgeldin, Misafir
Şu An Bağlı:
Ziyaretçi: 194
Üye: 0
Toplam: 194

   Sitemizi Destekleyin!
Sitemizi desteklemek için Görüşlerinizi bize iletin!

   Bizi Önerin!
Bizi Arkadaşlarınıza, Dostlarınıza Önermek için buraya tıklayın!

   Sayfa Hit Toplamı
Şu ana kadar
sayfa izlenimi aldık. Başlangıç:
2005

   Site Bilgileri
Sunucu TrafiğiSunucu Trafiği
  • Toplam: 100,019,424
  • Bugün: 8,453
Sunucu BilgileriSunucu Bilgileri
  • Jun 14, 2021
  • 05:45 am CEST
 

TÜRK POP MÜZiK.NET - Sanatçılar (Biyografi ve Diskografileri)
Fecri Ebcioğlu
Bookmark and Share
    Geri Dön   (67061 okuma)

Sanatçı: Fecri Ebcioğlu
FECRİ EBCİOĞLU

2 Mart 1927'de İstanbul Cihangir'de doğdu. Harput'lu olan babası Seyfullah Ebcioğlu, fecir zamanı doğan çocuğuna Fecrettin (Fecri) adını vermeyi uygun gördü. Annesi, Yedi soydan beri İstanbullu bir aileden gelmiş olan Raciye Hanım'dır.

Fecri Ebcioğlu'nun çocukluğu ve ilk gençliği Cihangir'de geçer. İlkokulu Firuzağa'daki On İkinci İlkokul'da okur. Ortaokulu ise önce Taksim Ortaokulu'nda sonra da aynı okulun devamı olarak Taksim Lisesi'nde okur. Aile Cihangir'den Cağaloğlu'na taşınır. Fecri'nin naklini yaptırdığı İstanbul Erkek Lisesi'nin karşısında bulunan bir evde birkaç yıl kirada oturulur. Sonra Piyer Loti Caddesi'nde eskiden Mehmet Paşa'nın Konağı olan ev satın alınır. Fecri Ebcioğlu'nun top tutkusu çocukluğıuna kadar uzanır. 1950'li yıllarda Küçüksu'da (futbol, voleybol, basketbol) oynayan [Anadolu] Hisar gençleri" onu böyle tanırlarmış: "Fecri kısa boyuna rağmen birinci sınıf bir kaleciymiş.

Ebcioğlu ailesi müziği seven bir aileydi. Nağmeler evlerinden hiç eksik olmazdı. Anneleri ut çalar, şarkı söylerdi. Ege Bahçesi'nin yanındaki evlerinde akşamları toplanılır, fasıl geçilirdi. Babası Seyfullah bey alafranga müziğin en büyük düşmanıydı, bu nedenle eve radyo alınmadı uzun süre. Ama Ege Bahçesi'nde çalınan dönemin yabancı parçaları Fecri'yi elbette aksi bir yönde etkiledi. Önce eve alınmayan radyoyu taklitler yaparak odasında yaşatmaya çalıştı, sonra da pop müzikle yakından ilgilenmeye başladı. O yıllarda Fecri sadece kalecilik yapmıyor, müzik tutkusunu da ortaya koyuyordu: "Küçüksu Gazinosu'ndaki piyanoda akşamları Fecri başına geçer, tangolar söylerdi.

Fecri Ebcioğlu 1950'li yılların başında Yeşilköy Hava Limanı'nda çalışmaya başladı. Çalıştığı uçak şirketi onu mesleki kurslara katılması için Amerika Birleşik Devletleri'ne yolladı. Burada geçirdiği üç yılı, havacılık kurslarından çok esas merakı olan müzikle ilişkilerini güçlendirmek için kullandığı görülüyor. Örneğin ünlü şarkıcı Perry Como'nun kurslarına katılıp başarıyla tamamlamış.

1950'li yılların sonunda (1957-60) Yeni Sabah gazetesinin pazar ekinde Müzik Kulübü adlı bir köşe hazırladı. Burada Türkiye'den ve dünyadan popüler müzik haberleri aktarıyor, solistler hakkında yorumlar yapıyordu. Ayrıca okuyucu mektuplarına verilen kısa cevaplar, müzik bilmeceleri, şarkı sözleri ve şarkı listeleri yer alıyordu: "Amerika'da 20 Şarkı" ve bazen de "İstanbul'da 20 Şarkı". Köşede zaman zaman İstanbul'da ve hatta Amerika yıllarında yaptığı röportajlar da yayınlanıyordu. Bunlar arasında Andy Williams, Red Nichols, Tony Bennett, Miguel Amador ve Willis Conover (Amerikanın Sesi Radyosu programcısı) ilk göze çarpanlardır.

Ebcioğlu, müzik köşesi yazarlığına daha sonraki yıllarda Hürriyet gazetesinde devam etti. Radyo programcılığı da aynı yıllarda başladı. İstanbul Radyosu'nun 1961 yılı programına baktığımızda her Salı saat 17.00'den 18'e uzanan bir program karşımıza çıkar: "Çay Saati Melodileri, Takdim eden Fecri Ebcioğlu".

1960'lı yıllarda yabancı şarkılara Türkçe söz yazarak (yani Türkçeye aranje ederek Aranjman türünde de olsa) Türkçe sözlü Hafif Batı Müziğini başlatmış ünlü bir şarkı sözü yazarımızdır.

Fecri Ebcioğlu'nun 1961 yılının bitmesine yakın "Bak Bir Varmış Bir Yokmuş"u yazıp İlham Gencer'e söyletmesi Türk Popu'nun kapılarını aralamıştı aralamasına ama Türkçe şarkı söylemek üzere herkesin sıraya gireceğini düşününler ne yazık ki yanılmıştı. Fecri Ebcioğlu'nun herkesin önünde açtığı o güne kadar rastlanmadık ölçüde yenilikçi olan bu yolun takipçisi olmaya kimse hevesli gözükmüyordu. Herkes, bir zaman daha, şarkılarını yine İngilizce, İspanyolca, İtalyanca söylemeye devam etti.

Ama Fecri Ebcioğlu asıl büyük bombayı 1965 yılında Adamo ile patlatacaktır: "Her Yerde Kar Var". Salvatore Adamo İstanbul turnesinden dönüşünde, play-back üzerine türkçe sözlerle "Tombe la Neige" parçasını kaydeder. Artık Türkiye'de en fakir semtlerden, en zengin semtlerine kadar herkesin ağzında bu şarkı vardır: "Her yerde kar var, kalbim senin bu gece". Bu plak Türkiye'de o güne kadar en çok satan şarkı ünvanını kazanır (Bir kaynakta bu sayının 34.000 olduğu yazıyor).

Fecri Ebcioğlu'nun şarkı sözlüğü imparatorluğu büyümektedir: "Adamo'dan sonra 16 yaşındaki Belçikalı Luigi'ya da 'Sensiz' adlı parçayı yaptı. Bestesini kendisi getirdiği 'Sensiz' de bir numara oldu. Daha sona Dario Moreno'ya da yarım saat içinde iki şarkıya Türkçe sözler yazdı: 'Deniz ve Mehtap' ve 'Her Akşam Votka, Rakı ve Şarap'dı. Tabii bunlar da bir numara oldu.

İlk kez 1961'de tanıştığı Ajda, 1965 yılında kendine ait ilk plağı olan "Her Yerde Kar Var / 17 Yaşında" piyasaya sürüldü. Fecri Ebcioğlu'nun yabancı şarkılar üzerine yazdığı bu Türkçe sözlerle ülkemize benimsettiği "aranjman" tarzının bu en büyük starı, Adamo'nun ünlü şarkısını yine Adamo gibi Fransız aksanıyla söyleyerek, yavaş yavaş ismini duyurmaya başlar. Sahnelerden sinemaya geçen sanatçıların aksine, sinemadan sahneye geçen Ajda Pekkan, birkaç plak denemesinden sonra, 1968 yılında çıkardığı "İki Yabancı" 45 liği ile aranjman dalında onbinlerce plak satarak satış rekorları kırar. Hepsi Ebcioğlu imzasını taşıyan "Dünya Dönüyor", "Saklambaç" ve "Üç Kalp" gibi üstüste çok başarılı plaklar doldurur. Bu güçlü beraberlik Ajda'nın 1969 yılında Fikret Şenes'i tanımasına kadar devam eder. 1967'de Alpay'a da ''Cennet Yolu'' isimli şarkıyı yazar.

1963'den 1968'e kadar güzel gördüğü filmlerin müziğini yaptı: Acı Hayat, Suçlular Aramızda, Yılanların Öcü, Susuz Yaz, Bire On Vardı gibi. 1967 yılında İstanbul Radyosu'nda her Pazar sabahı 10.30'da "Dinleyici İstekleri" programını hazırlıyor ve sunuyordu.

Fecri Ebcioğlu'nun en önemli yanlarından biri de Türkiye'nin ilk TV sunucusu olmasıdır. İTÜ Televizyonunda 1956'dan başlayarak aralıklı olarak programlar yapmıştır. Stüdyo, Taşkışla'dan Maçka'ya geçtikten sonra yani, 1963'ten sonra ''Ebcioğlu Show'' daha da gelişmiş, Fecri hemen hemen bütün şöhretleri programa çıkarmıştır. Bir İTÜ-TV yayınında Ebcioğlu, Gönül Yazar'ı kamera karşısına yerleştirmiş, içerden aynı şarkıcının o zamanki 45’lik plağını pikaba koymuş, Yazar'a da 'Plaktaki sesi duyar duymaz şarkıyı söyle' demişti. İşte bu, TV tarihimizde 'ilk playback şarkı yayını' olmuştu.

1968'de TRT kuruldu ve oraya transfer edildi. Erşan Başbuğ'la birlikte "Yedi Tepeden" adlı bir program yapmaya başladı. Daha ileri senelerde ''Biz Bize'' isimli programda sunuculuk yaptı. O programın başlangıç ve bitiş müziklerini yazdı. Türkiye'de bir şov programının açılış ve kapanış şarkılarını yazan ilk o idi. Bu program sayesinde Ali Kocatepe, Yeliz, Nilüfer, İlhan İrem gibi yetenekli sesler müzik dünyamıza katıldı. Bu programlar 1978'da "Laf Lafı Açar", 1984'de ise "Hatıralar" adıyla devam etti.

6 Mart 1989'da vefat eden Fecri Ebcioğlu, Türk Pop Müziğinin başlangıcında ve gelişmesinde yaptığı bu işlerle önemli bir katkı sağlamıştır.

Kaynak: Bir Zamanlar.net'teki Gökhan Akcura makalesi'nden derlenmiştir

Diskografi (Söz Yazdığı Şarkılar-Aranjmanlar dahil):
1961
Bak Bir Varmış Bir Yokmuş (İlham Gencer ve Kuarteti 78'liği-taşplak)

Deniz Ne Kadar Güzel / BAK BİR VARMIŞ BİR YOKMUŞ (Aranj.Orij.: 'C'est Ecrit Dans Le Ciel-Bob Azzam)

1964

Annem (Söz: Fecri Ebcioğlu, Müzik: Charles Aznavour, Aranj.Orij.: La Mamma-Charles Aznavour) / Kızılcıklar (Zeki Müren 45’liği, Grafson Plak 3141)

Büyütmek için T ıklay ın
Göz Göz Değdi Bana (Aranj.Orij.yorumcu: Not Responsible-Ben Raleigh) (Öztürk Serengil ile Ajda Pekkan ortak 45’liği, Serengil 10001-B)

1965

HER YERDE KAR VAR (Aranj.Orij.: Tombe la Neige-Adamo) / Ballade a la pluie


HER YERDE KAR VAR Aranj.Orij.: Tombe la Neige-Adamo) / Onyedi Yaşında (Ajda Pekkan 45’liği, Serengil 10007) (Aranj.Orij.: Del Preto - )


İsmini Haykırıyorum (Aranj.Orij.: Crier ton nom-Adamo, Söz: Fecri Ebcioğlu) / Si jamais (Yerli 45’lik, Sahibinin Sesi 4347)


Sen Sevme Beni (Aranj.Orij.: Amour Perdu-Adamo/Perduto Amore-Franco Battiato, Türkçe Söz: Fecri Ebcioğlu) (Adamo'nun Yerli 45’liği-A, Sahibinin Sesi 4348)

1966

Moda Yolu(nda) (Ajda Pekkan 45’liği, Odeon 706) (Aranj.Orij.Ma loulou - beste: Marc Aryan, Türkçe Söz: Fecri Ebcioğlu)

İstanbul Kızları (Söz: Fecri Ebcioğlu) / Kırmızı Gül (Dario Moreno 45’liği, ?)


Gardiyan (Juanito'nun Los Alcarson ismiyle çıkarttığı 45liği, Philips 357 236, Los Alcarson olarak yayınlandı.) (Aranj.Orij.: Amancer Guajiro-Ramon Cabrera, Türkçe Söz: Fecri Ebcioğlu)

Her Yerde Kar Var (Mehmet Taneri sahne performansı) (Aranj.Orj.:Tombe la Neige-Adamo, Söz: Fecri Ebcioğlu)

1967

İKİ YABANCI (Aranj.Orij.: Strangers In The Night-Frank Sinatra, Türkçe söz: Fecri Ebcioğlu) / Bang, Bang (Ajda Pekkan 45’liği, Regal 5002-A)


Aşkımız Bitti (Deniz ve Mehtap) (Dario Moreno'nun Tükçe yorumu) (Aranj.Orij.: Le mousettes de mykono-Dario Moreno, -Dario Moreno) / Her Akşam (Sarhoş) (Aranj.Orij.: Y'a Du Travail-G.Bertret - J.Nilovic, Söz: Fecri ebcioğlu) (Dario Moreno 45’liği, Barclay)


Bu Bir Başka Masal (Juanito) (Aranj.Orij.:Par Ton Preamier Baiser-Enrico Macias, Söz: Fecri Ebcioğlu, Müzik: Enrico Macias) / ? (45’lik, ?)

Sen Gidince (Fecri Ebcioğlu, Anlılarla-1967, Alpay 45liği-1969, Disko 5001) (Aranj.Orij.: Honey-Bobby Goldsboro))

Her Akşam Votka Rakı Şarap (Sarhoş) (Dario Moreno LP albüm, Jet) (Aranj.Orij.: Y'a Du Travail-G.Bertret/J.Nilovic)


Dünya Dönüyor (Aranj.Orij.:Volage Volage-Marc Aryan) / Tik Tak Tik Tak (Fecri Ebcioğlu 45’liği, Odeon LA 894)


Doğum Günü / Param Olsaydı (Durul Gence 5'lisi ile 45lik, Odeon 921)


Pardon Aşkım / Dan - Dan (Selçuk Alagöz Orkestrası Eşliğinde 45lik, Sayan FS-128)


Kimdir Bu Sevgili / Bu Ne Biçim Hayat (45lik, Grafson 3662)

Anılarla (Fecri Ebcioğlu LP/MC Albüm, Raks Müzik)

A Yüzü: (Anılarla 1)
1- Sen Gidince (Fecri Ebcioğlu & Ajda Pekkan)
2- Durdurun Geçmesin Zamanı (Durdurun Şu Zamanı)
3- Sen Sevme Beni
4- Sarhoşum
5- Boş Sokak
6- Yağmurlu Bir Gün
B Yüzü: (Anılarla 2)
1- Elem, Acı ve Keder (Yaşamak Ne Güzel) (düet)
2- Deniz ve Mehtap
3- Her Yerde Kar Var
4- Cennet Yolu
5- Boşvermişim Dünyaya
6- Atlı Karınca (Dünya Dönüyor)

1968
Cennet Yolu (Alpay 45’liği, 1967'de plağa okundu, Pathe 485) (Aranj.Orij.: Esperame En El Cielo-Lucho Gatica)

Yaşanmaz Aynı Evde (Tanju Okan & Rüçhan Çamay, Durul Gence 5lisi ile 45lik, Regal 5033) (Aranj.Orij.: Something Stupid - Nancy & Frank Sinatra)

Boş Sokak (Ajda Pekkan 45liği, Regal 5057) (Aranj.Orij.: The Music Played-Matt Monro) (Aranj.Orij.:Udo Jürgens - ?)

Saklanbaç (Ajda Pekkan'ın Ajda Pekkan isimli LP albümü, Regal LRZT 705) (Aranj.Orij.: Henry Mancini - ? / Orij.: Charade-Andy Williams)

Boşvermişim Dünyaya (Ajda Pekkan'ın Ajda Pekkan isimli LP albümü, Regal LRZT 705) (Söz ve Müzik: Fecri Ebcioğlu)

Kimdir Bu Sevgili (Ajda Pekkan'ın 45’liği, Regal 5051) (Aranj.Orij.: Un Petit Slow-Marc Aryan)

Fecri Ebcioğlu Sunar: Ajda Pekkan (Ajda Pekkan'ın LP Albümü, Regal/EMI Regal LRZT 706)

1- Boş Sokak (Orj.:The Music Played-Matt Monro)
2- Yaşamak Ne Güzel Şey
3- Kimdir Bu Sevgili
4- Özleyiş
5- İki Yüzlü Aşk
6- Onu Bana Bırak
7- Durdurun Şu Zamanı
8- Çapkın
9- Ne Tadı Var Bu Dünyanın
10-Ve Ben Şimdi
11-Erkekleri Tanıyın
12-Mesut Ol Sen

Dünya Dönüyor (Atlı Karınca) (Ajda Pekkan'ın Ajda Pekkan isimli LP albümü, Regal LRZT 705) (Ay-Feri'nin 45’liği, Aras Plak 297) (Marc Aryan'ın 45’liği, Odeon) (Aranj.Orij.: Volage Volage - Marc Aryan)


Dünya Dönüyor (Aranj.Orij.:Volage Volage-Marc Aryan) / Tik Tak (Fecri Ebcioğlu 45’liği, Odeon 7XCO 6002)

Kim Silecek Bu Yaşları (Tayfun 45’liği, Disko Plak 5012) (Aranj.Orij.: Curet Alonso - Tite? / Aranj.Orij.: All Of A Sudden-Matt Monro)

Bu Ne Biçim Hayat (Aranj.Orijinal: Those Were The Days-Mary Hopkin , Müzik: Gene Raskin) / İçelim Kendimizden Geçelim (İçtim İçtim Kendimden Geçtim) (Aranj.Orij.:Vole Vole Farandole-Nana Mouskouri) (Semiramis Pekkan 45’liği, Columbia 890)

Bu Ne Biçim Hayat (Aranj.Orijinal: Those Were The Days-Mary Hopkin, Müzik: Gene Raskin) / İçelim Kendimizden Geçelim (İçtim İçtim Kendimden Geçtim) (Aranj.Orij.:Vole Vole Farandole-Nana Mouskouri) (Fecri Ebcioğlu 45’liği?,)

Kim Silecek Bu Yaşları (Tayfun 45’liği, Disko Plak 5012-A) (Aranj.Orij.: All Of A Sudden-Matt Monro)

Hayat Üç Perdedir (Tanju Okan 45’liği, Regal 5034-A, Müzik: Hervé Vilard)

1969

Bugün Varız Yarın Yokuz (Aranj.Orij.: Hava Naguila-Rika Zaraï) / Nasıl İnandım Hiç Bilmem (Fecri Ebcioğlu 45’liği, Grafson 3630)


Kimdir Bu Sevgili / Bu Ne Biçim Hayat (45lik, Grafson 3662)

Büyütmek için T ıklay ın Büyütmek için T ıklay ın
Sen Gidince (Aranj.Orij.: Honey-Bobby Goldsboro, Müzik: B. Russel, Söz:Fecri Ebcioğlu) / La La La (Alpay 45’liği, Disko 5001)


Kıskanmak Kabahat mi? / Arkadaşımın Aşkısın (Juanito'nun 45’liği-1969) (Aranj.Orij.: La Femme De Mon Ami-Enrico Macias)

Durdurun Geçmesin Zamanı (veya Durdurun Şu Zamanı) (Ajda Pekkan 45’liği, Regal 5066 ve Alpay'ın 1980'li yıllarda çıkan LP albümü:Dünden Bugüne) (Aranj.Orij.: Too Many Tears-Susan Shirley, Müzik: S.Owen)

Böyle Gelmiş Böyle Geçer (Gönül Akkor 45’liği, Sahibinin Sesi 3325) (Aranj.Orij.yorumcu: Rahbani Brothers -)

Kalbim Seninle Dolu (Kamuran Akkor 45’liği, Sahibinin Sesi Plak 3353-B)

Aşka Paydos (Kamuran Akkor 45’liği, Sahibinin Sesi Plak 3354-B)

1970
Birazcık Yüz Ver (Gönül Turgut, 1968'deki Fecri Ebcioğlu Sunar, Aşk Hikayeleri isimli albümü) (Aranj.Orij.: Al Oudal El Mensiyyi-Rahbani Brothers´-Fairuz)

Sensiz Olmam (Ayten Alpman 45’liği, 357367 Philips-A) (Aranj.Orij.: - )

Kumsaldaki İzler (Juanito 45’liği, Ballet Plak 11) (Aranj.Orij.: Dan Marfisi - ? / Aranj.Orij.: Solenzara-Enrico Macias)

Büyütmek için T ıklay ın Büyütmek için T ıklay ın
Kumsaldaki İzler (Selçuk Ural 45’liği, Sahibinin Sesi-A, Müzik: Marfisi/Bacara) (Aranj.Orij.: Solenzara-Enrico Macias)

Büyütmek için T ıklay ın
Vur Patlasın Çal Oynasın (Söz: Fecri Ebcioğlu, Düzenleme: Norayr Demirci) / Bile Bile (Aranj.Orj.:Hava Netze Bamachol-Rika Zaraï, Söz: Bülent Pozam, Düzenleme: Norayr Demirci) (45’lik, Odeon 10320)

1971
Fecri Ebcioğlu Sunar: Fecri Ebcioğlu (Fecri Ebcioğlu LP Albümü, Regal Plak LP-710)

A :
1- Açılıç ve Jenerik (F.Ebcioğlu)
2- Çok Yazık Sana (Doris Day)
3- Param Olsaydı (Hubert Ballay)
4- Tak Tak (F.Ebcioğlu)
5- Hem Ağlayıp Hem Yürürken (E.Macias, J.Demarny, H.Ithier)
6- Yemin Ettim (F.Ebcioğlu)
B :
1- Madam 'Taksi Şoförü' (A.Malendo)
2- Senyor Susamış (Arjantin folk.)
3- Kaynana Şeytan (Derleyen: T.Dalar)
4- İçtim İçtim Kendimden Geçtim (Gene Raskin-Michel Jourdan)
5- İçelim Arkadaşlar (Mario-Mercedes)
6- Final - Bu Akşamlık Bu Kadar (F.Ebcioğlu)

1972
Fecri Ebcioğlu Sunar: Aşk Hikayeleri (Seven Kadın-Seven Erkek) (Fecri Ebcioğlu LP Albümü, Regal Plak LP)

Taraf 1: Seven Kadın
1- İnciten Hatıralar / Rüçhan Çamay - 02:25
2- Biraz(cık) Yüz Ver / Gönül Turgut - 02:43
3- Arkadaşımın Aşkısın / Gönül Yazar - 03:22
4- Yaşanmaz Aynı Evde / Rüçhan Çamay, Tanju Okan - 02:20
5- Ben Senden Gencim / Lale Belkıs - 02:29
6- Kime Kaldı Bu Alem / Mercedes - 03:29
Taraf 2: Seven Erkek
1- Hayat Üç Perdedir / Tanju Okan - 02:24
2- Hata Bende / Gökhan - 02:57
3- Gel Esmerim / Okyay - 03:07
4- Gizli Aşk / Güneri Tecer - 02:12
5- Aşksız Olmaz Bu Dünya / İhsan Kayral - 02:31
6- Leyla Leyla Berduşum / Güneri Tecer - 02:44

1974
Körebe (Nilüfer'in 1. Toplu İğne Beste Yarışması Parçası, 45’lik, CBS-B)

Büyütmek için T ıklay ın
Allah'ım Yeter (Alpay 45’liği, Yonca 62)

Büyütmek için T ıklay ın
Al Sevgini (Aranj.Orij.: El Bimbo-Bimbo Jet) Söz: Fecri Ebcioğlu) / Eski Aşklar (Aranj.Orij.: Agnes-Marc Aryan, Söz: Fecri Ebcioğlu) (Selçuk Ural 45’liği, Melodi Plak 74 015)

Büyütmek için T ıklay ın
KİM SİLECEK BU YAŞLARI (Aranj.Orij.: All Of A Sudden-Matt Monro) Söz: Fecri Ebcioğlu) / BİZİM SON GECEMİZ (Aranj.Orij.: Les Bicyclettes Del Belsize-Engelbert Humperdinck) (Tayfun 45liği, Disko Plak 5012)

1977
Büyütmek için T ıklay ın
Eylül'de Gel (Aranj.Orij.:Qu'un Peu D'amour, Müzik: Marc Aryan, Söz: Fecri Ebcioğlu) / Gülen Yüzüme Bakıp da (Levent Öner) (Alpay 45’liği, CBS 5367)

1986
Geceler (Nilüfer LP Albümü, Yaşar Plak)
Büyütmek için T ıklay ın Büyütmek için T ıklay ın
B Yüzü:
1. Heryerde Kar Var

1991
Dağ Çiçeği (Akrep Nalan Albümü, Ada Müzik)
Büyütmek için T ıklay ın Büyütmek için T ıklay ın
2- Karlar Düşer (Aranj.Orij.: Car De Veux-Adamo, Söz: Fecri Ebcioğlu)

1993
Romantik Aşk Melodileri III (Derleme Albüm, Aziz-Jet-Sedef Plakçılık, 10 Şubat 1993)
Büyütmek için T ıklay ın
5. Gülmek İçin Yaratılmış (Fecri Ebcioğlu)

1995
Anılarla (CD Albüm, Göksoy Plak)
(1968 yılında kaset ve LP olarak çıkan albümün CD olarak [YENİ BASIMI])

1- Yaşamak Ne Güzel - 02:46
2- Deniz ve Mehtap - 03:10
3- Her Yerde Kar Var - 02:42
4- Cennet Yolu - 03:11
5- Boşvermişim Dünyaya - 03:09
6- Atlı Karınca - 03:20
7- Sen Gidince - 04:35
8- Durdurun Geçmesin Zamanı - 02:32
9- Sen Sevme Beni - 03:19
10-Sarhoşum - 02:41
11-Boş Sokak - 02:43
12-Yağmurlu Bir Gün - 02:39

Anılarla (Kaset Albüm, Raks)
(1968 yılında kaset ve LP olarak çıkan albümün kaset olarak [YENİ BASIMI])

A Yüzü:
1- Yaşamak Ne Güzel
2- Deniz ve Mehtap
3- Her Yerde Kar Var
4- Cennet Yolu
5- Boşvermişim Dünyaya
6- Atlı Karınca
B Yüzü:
1- Sen Gidince
2- Durdurun Geçmesin Zamanı
3- Sen Sevme Beni
4- Sarhoşum
5- Boş Sokak
6- Yağmurlu Bir Gün

1998
Fenerbahçe Marşları, Vol.1 (Marş Albümü, RecbySaatci, 11.09.1998)
Büyütmek için TIKLAYIN
2- Yaşa Fenerbahçe / Ercan Saatçi & Fecri Ebcioğlu

2000
Canım Vatanım (CD Albüm, Odeon)

1- Arkadaşımın Aşkısın
(Aranj.Orij.:La Femme De Mon Ami-Enrico Macias, Söz: Fecri Ebcioğlu, Müzik: Enrico Macias)
2- Kumsaldaki İzler
(Aranj.Orij.:Solanzera-Enrico Macias, Söz: Fecri Ebcioğlu, Müzik: Enrico Macias)
3- Bebek
(Aranj.Orij.:?, Söz: Fecri Ebcioğlu)
5- Bu Bir Başka Masal
(Aranj.Orij.:Par Ton Preamier Baiser-Enrico Macias, Söz: Fecri Ebcioğlu, Müzik: Enrico Macias)
6- Son Şarkım
(Aranj.Orij.:Non, Je N'ai Pas Oublie-Enrico Macias, Söz: Fecri Ebcioğlu, Müzik: Enrico Macias/M.Ayela)
9- Gardiyan
(Aranj.Orij.:Amancer Guajiro-Ramon Cabrera, Söz: Fecri Ebcioğlu, Müzik: Ramon Cabrera)
10-Artık Yalnızım
(Aranj.Orij.:J'ai Entendu La Mer-Christophe, Söz: Fecri Ebcioğlu, Müzik: Daniel Bevilacqua)

2004
Romantik Aşk Melodileri-3lü box set / Love Melodies Instrumental With Guitar (Karışık Albüm, Aziz-Jet-Sedef Plakçılık, 2004)
Büyütmek için T ıklay ın
CD 3: Romantik Aşk Melodileri III-10 Şubat 1993
5. Gülmek İçin Yaratılmış (Fecri Ebcioğlu)

2006
Bak Bir Varmış Bir Yokmuş 4 (Kolektif Albüm, Odeon Müzik, 22 Eylül 2006)
Büyütmek için Tıklayın Büyütmek için Tıklayın
20.Fecri Ebcioğlu / Dünya Dönüyor (1968) - 02:43

2008
Bak Bir Varmış Bir Yokmuş 5´i Bir Yerde [5xCD Kolektif Albüm, Odeon Müzik, 04.03.2008]
Büyütmek için Tıklayın Büyütmek için Tıklayın
CD 4: Bak Bir Varmış Bir Yokmuş 4
20-Dünya Dönüyor - Fecri Ebcioğlu

2010
Fecri Ebcioğlu 1 (Albüm, Odeon Müzik, 02.02.2010)

1- Alpay - Hayalimdeki Resim
2- Fecri Ebcioğlu - Dünya Dönüyor
3- Gönül Yazar - Arkadaşımın Aşkısın
4- Luigi - Sensiz
5- Nesrin Sipahi - Kalbi Kırık Serseri
6- Gönül Akkor - Böyle Gelmiş Böyle Geçer
7- Güneri Tecer - Boşvermişim Dünyaya
8- Semiramis Pekkan - Bu Ne Biçim Hayat
9- Dario Moreno - Her Akşam "Sarhoş"
10-Tanju Okan & Rüçhan Çamay - Yaşanmaz Aynı Evde
11-Gönül Turgut - O Yaz Gecesi
12-Gökhan - Hata Bende
13-Nilüfer - Körebe
14-Rüçhan Çamay - Gölgen Yeter Bana
15-Fecri Ebcioğlu - Zengin Olsaydın
16-Marc Aryan - Moda Yolunda
17-Nesrin Sipahi & Juanito - Bebek
18-Juanito - Bu Bir Başka Masal


Online CD Sipariş / Satış Noktaları:
www.esenshop.com
www.dr.com.tr
www.idefix.com
www.hepsiburada.com
www.opus3a.com
store.unkapani.digital
www.zihni.com
Dijital Satış Noktaları:
www.muud.com.tr
itunes.apple.com/tr
www.deezer.com
open.spotify.com
open.spotify.com
play.google.com
www.napster.com
www.qobuz.com

Fecri Ebcioğlu 2 (Albüm, Odeon Müzik, 24/29.06.2010)

1- Cennet Yolu - Alpay
2- Doğumgünü - Fecri Ebcioğlu & Marc Aryan
3- Gel Esmerim - Okyay
4- Kumsaldaki İzler - Juanito
5- Aşkımız Bitti-Deniz ve Mehtap - Dario Moreno
6- Sensiz Olmam - Ayten Alpman
7- Birazcık Yüz Ver - Gönül Turgut
8- O Adam - Rüçhan Çamay
9- Tik Tak - Fecri Ebcioğlu
10-Nasıl Evlenirsin Bu Lisanla - Marc Aryan
11-Babam Gibi - Tanju Okan & Rüçhan Çamay
12-Yazık Sana - Mercedes
13-Palyaçodan Başka Neyim - Gökhan
14-Vur Patlasın, Çal Oynasın - Semiramis Pekkan
15-İçelim Arkadaşlar Kime Kaldı Bu Dünya - Fecri Ebcioğlu
16-Hayat Üç Perdedir - Tanju Okan
17-Bak Bir Varmış Bir Yokmuş - İlham Gencer


Online CD Sipariş / Satış Noktaları:
www.esenshop.com
www.hepsiburada.com
www.opus3a.com
www.amazon.com (ABD)
Dijital Satış Noktaları:
www.muud.com.tr
play.fizy.com (turkcellmuzik)
itunes.apple.com/tr
www.deezer.com
open.spotify.com
play.google.com
tidal.com (Norveç)

(Albüm Açıklaması:
Fecri Ebcioğlu 1. albümünde, bu projeye vesile olan sevgili Cemile Garan hanımefendiye ve sevgili kardeşim Ömer Karacan’a teşekkürlerimi iletmiştim; ancak bu ikinci albüm dolayısıyla kendilerine bir kez daha teşekkür ederim.

Fecri Ebcioğlu 2 albümü de en az birinci albüm kadar keyifli. Her şarkı sizi çok uzaklara götürecek...

Hangi birinden bahsetsem bilmiyorum?

11. sıradaki müthiş iki ses, Tanju Okan / Rüçhan Çamay’ın seslendirdiği “Babam Gibi” veya 3. sıradaki Okyay'ın seslendirdiği “Gel Esmerim” den mi? Sanki hangisinden bahsetsem diğerlerine haksızlık etmiş olacağım.

Ben bu kez albümdeki başka bir özellikten bahsetmek istiyorum. "Fecri Ebcioğlu 2"’de büyük bir ayrıcalık var. Rahmetli Fecri Ebcioğlu’nun yakın dostu olan, usta karikatürist sevgili Bedri Koraman’ın, sanatçımızla ilgili olarak 70’li yılların başında çizmiş olduğu karikatür / hikayelerden biri yer alıyor, kitapçık yerine.

İlk albümde büyük bir zarafet ile kapakta kullanmamıza izin verdiği karikatür için teşekkür etmek, kendisiyle tanışmak ve kitapçıkta bulunan bu “karikatür dizinini” kullanabilmemiz ile ilgili önerisini karşılıklı konuşmak için Bodrum’da kendisini ziyaret ettim.

Ben kendisini gıyaben tanıyordum, O beni hiç tanımıyordu. Görüşmemizin en fazla bir saati geçmeyeceğini düşünürken; çok samimi, bilgi ve hayat dolu biriyle karşılaştım ve üç saat sohbet ettik. Kendisine hayran kaldım, çok etkilendim. Kendisine buradan bir kez daha teşekkür eder, Torba’da dostlarıyla birlikte, sağlıklı, neşeli, keyifli, güzel günler dilerim.

Albüme sesleri ile renk katan yorumcularımıza, eserlerinin yer almasına izin veren eser sahiplerine, her şeyden önce biz bu şarkıları armağan eden, Türk pop müziğinin bugünlere gelmesinde ilk adımı atan rahmetli Fecri Ebcioğlu’na teşekkürler...

Bu albümleri hazırlamak zaman, sabır ve titizlik ister. Bu işleri yapmak için de istekli ve zevkle çalışmak gerek. Benim de çekirdek ekibim, Zeynep Göktürk, Fatoş Dinçtürk ve Esra Mumcu işte öyle çalışıyorlar. Teşekkürler...

Şimdi sizleri Fecri Ebcioğlu şarkılarıyla baş başa bırakıyorum, siz de kendinizi şarkılara bırakın, bakalım nerede, nasıl hissedeceksiniz?)


Fecri Ebcioğlu (2xCD Albüm, Odeon Müzik, 24.12.2010)

CD 1: Fecri Ebcioğlu 1
1- Alpay - Hayalimdeki Resim
2- Fecri Ebcioğlu - Dünya Dönüyor
3- Gönül Yazar - Arkadaşımın Aşkısın
4- Luigi - Sensiz
5- Nesrin Sipahi - Kalbi Kırık Serseri
6- Gönül Akkor - Böyle Gelmiş Böyle Geçer
7- Güneri Tecer - Boşvermişim Dünyaya
8- Semiramis Pekkan - Bu Ne Biçim Hayat
9- Dario Moreno - Her Akşam "Sarhoş"
10-Tanju Okan & Rüçhan Çamay - Yaşanmaz Aynı Evde
11-Gönül Turgut - O Yaz Gecesi
12-Gökhan - Hata Bende
13-Nilüfer - Körebe
14-Rüçhan Çamay - Gölgen Yeter Bana
15-Fecri Ebcioğlu - Zengin Olsaydın
16-Marc Aryan - Moda Yolunda
17-Nesrin Sipahi & Juanito - Bebek
18-Juanito - Bu Bir Başka Masal

CD 2: Fecri Ebcioğlu 2
1- Cennet Yolu - Alpay
2- Doğumgünü - Fecri Ebcioğlu & Marc Aryan
3- Gel Esmerim - Okyay
4- Kumsaldaki İzler - Juanito
5- Aşkımız Bitti-Deniz ve Mehtap - Dario Moreno
6- Sensiz Olmam - Ayten Alpman
7- Birazcık Yüz Ver - Gönül Turgut
8- O Adam - Rüçhan Çamay
9- Tik Tak - Fecri Ebcioğlu
10-Nasıl Evlenirsin Bu Lisanla - Marc Aryan
11-Babam Gibi - Tanju Okan & Rüçhan Çamay
12-Yazık Sana - Mercedes
13-Palyaçodan Başka Neyim - Gökhan
14-Vur Patlasın, Çal Oynasın - Semiramis Pekkan
15-İçelim Arkadaşlar Kime Kaldı Bu Dünya - Fecri Ebcioğlu
16-Hayat Üç Perdedir - Tanju Okan
17-Bak Bir Varmış Bir Yokmuş - İlham Gencer


Online CD Sipariş / Satış Noktalari:
www.esenshop.com
www.dr.com.tr
www.idefix.com
www.hepsiburada.com
www.opus3a.com
www.inkilap.com
www.amazon.com (ABD)
www.tikla24.de (Almanya)

2012
Bak Bir Varmış Bir Yokmuş 5´i Bir Yerde [5xCD Kolektif Albüm, Odeon Müzik, 13.11.2012]
(04 Mart 2008 tarihinde ilk baskısı çıkan albümün YENİ BASIMI)
Büyütmek için Tıklayın Büyütmek için Tıklayın
CD 4: Bak Bir Varmış Bir Yokmuş 4
20-Dünya Dönüyor - Fecri Ebcioğlu
CD 5: Bak Bir Varmış Bir Yokmuş 5
18-Zengin Olsaydım / Fecri Ebcioğlu

2013
Fecri Ebcioğlu Sunar: Ajda Pekkan (Ajda Pekkan Albümü, Odeon Müzik, 28.02.2013)
(30.06.1969 tarihinde Regal/EMI tarafından LP olarak çıkarılan albümün DİJİTAL olarak [YENİ BASIMI])

1- Boş Sokak (Orj.:The Music Played-Matt Monro)
2- Yaşamak Ne Güzel Şey
3- Kimdir Bu Sevgili
4- Özleyiş
5- İki Yüzlü Aşk
6- Onu Bana Bırak
7- Durdurun Şu Zamanı
8- Çapkın
9- Ne Tadı Var Bu Dünyanın
10-Ve Ben Şimdi
11-Erkekleri Tanıyın
12-Mesut Ol Sen

2014
Dünya Dönüyor (Single, Odeon Müzik, 05.09.2014)
(45liğinin DİJİTAL olarak [YENİ BASIMI])

1- Tik Tak
2- Dünya Dönüyor

Dijital Satış Noktaları:
play.fizy.com (turkcellmuzik)
itunes.apple.com/tr
www.deezer.com
open.spotify.com
play.google.com
www.qobuz.com
tidal.com (Norveç)

Doğum Günü (Single, Odeon Müzik, 05.09.2014)
(45liğinin DİJİTAL olarak [YENİ BASIMI])

1- Doğum Günü
2- Param Olsaydı

Dijital Satış Noktaları:
www.muud.com.tr
play.fizy.com (turkcellmuzik)
itunes.apple.com/tr
www.deezer.com
open.spotify.com
play.google.com
www.qobuz.com
tidal.com (Norveç)

2015
Hey Gidi Günler, Vol. 1 (Derleme Albüm, Odeon Müzik, 11.09.2015)
Büyütmek için Tıklayın
2- Tik Tak / Fecri Ebcioğlu

2017
Fecri Ebcioğlu Sunar: Aşk Hikayeleri (Seven Kadın-Seven Erkek) (Albüm, Odeon Müzik, 27.10./ 26.11.2017) (1968 yılında Regal Plak tarafından LP olarak çıkarılan albümün DİJİTAL olarak [YENİ BASIMI])

1- İnciten Hatıralar / Rüçhan Çamay - 02:25
2- Biraz Yüz Ver / Gönül Turgut - 02:43
3- Arkadaşımın Aşkısın / Gönül Yazar - 03:22
4- Yaşanmaz Aynı Evde / Rüçhan Çamay, Tanju Okan - 02:20
5- Ben Senden Gencim / Lale Belkıs - 02:29
6- Kime Kaldı Bu Alem / Mercedes - 03:29
7- Hayat Üç Perdedir / Tanju Okan - 02:24
8- Hata Bende / Gökhan - 02:57
9- Gel Esmerim / Okyay - 03:07
10-Gizli Aşk / Güneri Tecer - 02:12
11-Aşksız Olmaz Bu Dünya / İhsan Kayral - 02:31
12-Leyla Leyla Berduşum / Güneri Tecer - 02:44

Dijital Satış Noktaları:
www.muud.com.tr
play.fizy.com (turkcellmuzik)
itunes.apple.com/tr
www.deezer.com
open.spotify.com
play.google.com
www.qobuz.com
www.napster.com
tidal.com (Norveç)
www.amazon.com (ABD)

2018
Kimdir Bu Sevgili (Single, Grafson Plak, 04.09.2018)
(45liğinin DİJİTAL olarak [YENİ BASIMI])

1- Bu Ne Biçim Hayat
2- Kimdir Bu Sevgili

Kapat

Şarkılardan örnekleri FlashPlayerde Dinle!


Dijital Satış Noktaları:
itunes.apple.com/tr
www.deezer.com
open.spotify.com
play.google.com
www.napster.com
www.qobuz.com
tidal.com (Norveç)
Fecri Ebcioğlu [Fan] Facebook Sayfa Adresleri:
www.facebook.com/pages/Fecri-Ebcioglu
www.facebook.com/pages/Fecri-Ebcioglu
Fecri Ebcioğlu Hayranları Facebook Sayfa Adresi:
www.facebook.com/pages/fecri-ebcioglu-hayranlari
Odeon Sayfa Adresi:
www.odeonmuzik.com.tr/fecriebcioglu
Wikipedia Sayfa Adresi:
tr.wikipedia.org/wiki/Fecri_Ebcioğlu
Wikiwand Sayfa Adresi:
www.wikiwand.com/tr/Fecri_Ebcioğlu
Sinemalar Sayfa Adresi:
www.sinemalar.com/sanatci/40297/fecri-ebcioglu
Sinematürk Sayfa Adresi:
www.sinematurk.com/Fecri-Ebcioğlu
YUKARI | TOP | OBEN


Geri Dön

Sanatçılar (Biyografi ve Diskografileri)

Telif Hakkı © Gönderen: Turkpopmuzik.net - (67061 okuma)


Sitede kullanılan materyallerin büyük bölümü genel kullanıma sunulmuş internet sitelerinden temin edilmiş olup burada yayınlanmasından herhangi bir ticari amaç güdülmemektedir. Bunlar üzerinde hak iddia ediyor ve telif talebinde bulunuyorsanız, siteden çıkarılması veya link verilmesi için lütfen bizimle bağlantı kurunuz.
[Detayları için BURAYA tıklayınız] turkpopmuzik@gmail.com
PHP-Nuke Copyright © 2004-2006 by Francisco Burzi. Bu bir free software programı olup GPL lisansıyla kullanılmaktadır. Sitemiz, PHP-Nuke v.7.6'dan geliştirilerek PHP 5.3.x versiyonlarına uyarlanmış SEO uyumlu RavenNuke (v.2.5) ile desteklenmektedir..
Hosted By  webhoster.ag