Hoş Geldin Sevgili Konuk!    [ Müzikli Gezintiler Dileğimizle ...]   

\n

Türk Pop Müzik Ana Menü 
Anasayfa
Giriş (Site Planı)
Editörün Notu
Kronolojik Gezinti
Sanatçılar
(Biyo & Diskografileri)
Top 10 Müzik
Listeleri
En Son (Sitemize)
Kaydedilen Sanatçılar
En Son Albümler
En Son Çıkan Klipler
Kolektif, Karma veya
Derleme Albümler 
Müzik Yarışmaları  
Eurovision Türkiye
Müzik Etkinlikleri
Basından Müzik Haberleri
Kısa Pop Tarihi ve Müzik
Terimleri Sözlüğü
Tarihte Müzik Olayları
KARAOKE VİDEOLAR
DİĞER VİDEOLAR
Hazır Şarkı Listeleri
Flashplayer Şarkı Listeleri
Top 10'lar :
Kronoloji (Yıllar)

Sanatçılar

Hazır Playlistler

Müzik Yarışmaları
  Altın Mikrofon (Yıllar)

Müzik Yarışmaları
  Milliyet Liselerarası Müzik
  Yarışmaları (Yıllar)

Müzik Yarışmaları
  Altın Güvercin Müzik
  Yarışmaları (Yıllar)

Eurovision (Yıllar)

Diğer
DİĞER LİNKLERİMİZ 
Dünya Müzik Listeleri
(Kronolojik)
Beatles Türk
Beatles Haberleri

Kronoloji
1926 - 1959
1960
1961
1962
1963
1964
1965
1966
1967
1968
1969
1970 ve sonrası

Şarkıları (Kronolojik)
1957 - 1961
1962
1963
1964
1965
1966
1967
1968
1969
1970 ve Sonrası

Şarkıları (Alfabetik)
A - B
C - D - E
F - G - H
I -J
M - N - O
P - R - S
T - Z

Diskografi (Karaoke)
İngiltere Albümleri
Diğer Albümleri

Film (& Soundtrack Albümleri)   
A Hard Day’s Night
Help!
Magical Mistery Tour
Yellow Submarine
Let It Be

45'likleri (Singles)

EP (Extended Play)'leri

(Givenaway) Diğer
müzisyen ve gruplar
için yaptıkları besteleri

YARDIM 
S.S.S
© by Turkpopmuzik.net

   Sitede Ara
   Sosyal Paylaşım

2020 yılına kadarki beğenmeler: 432


   Kim Online
Şu an sitede, 397 ziyaretçi ve 0 üye bulunuyor.

   Ziyaretçi Bilgileri
Hoşgeldin, Misafir
Şu An Bağlı:
Ziyaretçi: 397
Üye: 0
Toplam: 397

   Sitemizi Destekleyin!
Sitemizi desteklemek için Görüşlerinizi bize iletin!

   Bizi Önerin!
Bizi Arkadaşlarınıza, Dostlarınıza Önermek için buraya tıklayın!

   Sayfa Hit Toplamı
Şu ana kadar
sayfa izlenimi aldık. Başlangıç:
2005

   Site Bilgileri
Sunucu TrafiğiSunucu Trafiği
  • Toplam: 69,618,869
  • Bugün: 10,583
Sunucu BilgileriSunucu Bilgileri
  • Feb 27, 2020
  • 06:20 am CET
 

TÜRK POP MÜZiK.NET - Sanatçılar (Biyografi ve Diskografileri)
Metin Ersoy
Bookmark and Share
    Geri Dön   (9224 okuma)

Sanatçı: Metin Ersoy
METİN ERSOY
FOTO GALERİ
15 Nisan 1936 tarihinde İstanbul'da doğdu. Türkiye'ye ilk kalipso türü şarkıları sokan bir sanatçımızdır. 1950'lerde Türkiye ABD'nin müttefiki olarak Kore savaşına asker göndermişti. Kore'de askerlik yaparken Kalipso ile tanışan Metin Ersoy, Türkiye'ye döndükten sonra kendisini bu müziğe adadı ve "Kalipso Kralı" olarak Türk Müzik tarihine geçmeyi başardı.

Erol Büyükburç, 1951 yılında lise tahsili için geldiği İstanbul’da Şevket Uğurluel (akordeon), Kanat Gür (gitar), Salim Ağırbaş (davul) ile kurduğu ilk grubunda Metin Ersoy da kendisiyle birlikte solistlik yapıyordu. Daha çok İstanbul Florya plajında müzik yaparlardı.

Sinema artisti olarak 1956 yılında Mümtaz Yener'in yönetmenliğini yaptığı ve Özcan Tekgül ve Bülent Oran'ın başrollerini paylaştığı, Zeynep Değirmencioğlu'nun da rol aldığı 'Papatya' isimli filminde görüyoruz.

1960'da Kadir Savun, Erol Taş, Hayati Hamzaoğlu ve Suna Selen ile birlikte Metin Erksan'ın 'Gecelerin Ötesi' (1961'de 2.Türk Film Festival'inde En Başarılı Senaryo Ödülü ve Sinema Dergisi Yazarları tarfından En İyi Film ve En Başarılı Yönetmen Ödülü),

1961'de Göksel Arsoy, Fatma Girik, Leyla Sayar ve Reha Yurdakul ile birlikte başrollerde Kerime Nadir'in romanından uyarlanan Memduh Ün'ün 'Boş Yuva' ve 1962'de de başrollerini Çolpan İlhan ile paylaştığı ve Pervin Par, Ahmet Tarık Tekçe ve Şaziye Moral'in de rol aldığı ile Agah Hün'ün romanından Nejat Saydam'ın 'Sonbahar Yaprakları' isimli sinema filmlerinde rolleri vardı.

1960'lı yıllarda ülkemizde hafif batı müziğinde Erol Büyükburç ve Metin Ersoy fırtınası geçerliydi.

1961'de İlham Gencer Orkestrası ile birlikte onların ilk taş plağının ikinci yüzünde bulunan 'Malaya' isimli kalipso (calipso) türü şarkıyı o seslendirdi. 67'lerde İngilizce şarkılar da söylemiş olan sanatçı, 70'lerde de yine kalipso türünde Türkçe sözlü şarkılar okumuştur. Bir ara İsmet Sıral Orkestrası'nda görülürse de yurtdışında 'repertuar geliştirmek' amacıyla uzun bir süre çalışır.

Metin Ersoy'un Vakit Yok Gemi Kalkıyor adlı şarkısı, 70'lerin başında ortalığı çalkaladı. 70'li yıllarda politik müziğin yükselişe geçmesiyle yeni yeni yorumcular ortaya çıkarken İskender Doğan, Füsun Önal, Tanju Okan, Ali Rıza Binboğa, Yeşim gibi pop müziğin ünlü sesleri de toplumsal mesajlar içeren şarkılar üretmeye başladı.

1970'lerin ikinci yarısında Nükhet Duru, Neco, Şenay gibi Metin Ersoy da bunlara katılarak çıkardıkları plaklarda, kavgalarının bitmesi, barış ve kardeşlik motifleri işlediler. Sık sık TRT televizyonuna da çıktı, ancak bu şarkıdaki başarısını bir daha yakalayamadı. Kalipso türünün Türkiye'de duayeni olmuştur.

Metin Ersoy vefalı Vefalılardan. 70'li yıllarda Vefa Lisesi için yaptığı samba marşı, "Türk spor ve eğitiminde mümtaz bir yeri olan Vefa'za ithaf" etmiş. Şarkının en güzel yeri Vefa'nın ilahi kudretinin ispatlandığı satırlar: "Ne söylesem ne yazsam hepsi az / Doğanın renkleridir yeşil beyaz!". Plak olarak yayınlanmış şarkılardı bu.

1978'de Metin Ersoy "20. Sanat Yılı" ismiyle bir de LP albüm çıkarttı. O Yıllarda çoğunlukla ilk LP'de bulunan eserlerden oluşan bir kaset albümü çıktı.

1998'de Yapı Kredi Kültür Sanat tarafından "Yurttan Sesler-Yeni Türkiye'nin Ezgileri" isimli çıkarılan derleme albümün 3ncü CD'sinde, ilk kez 1961 yılında plağa okuduğu "Love Love Alone" isimli şarkısı yer aldı.

Nisan 2005'te (TOÇEV) Tüvana Okuma İstekli Çocuk Eğitim Vakfı'nın Armada Otel'de düzenlediği Gezginler Kulubü Toplantısında Levent Kırca, konferansın konuşmacı konuğu olurken Ayten Alpman, Esin Avşar ve Metin Ersoy da trompet ustası İlhan Feyman'nın eşliğinde bir konser verdiler. (Kaynak: www.tocev.org.tr)

10 Temmuz 2005'te 1.Uluslararası Galata Festival'inde İlhan Feyman ile birlikte Galata Meydanı'nda sahne aldı.

Carausel 10.yaş gününü kutladığı 2005'in Eylül ayında ziyaretçileri için muhteşem bir şölen hazırladı. Proc Medya organizasyonuyla 27 Eylül 2005 akşamı Lütfi Kırdar Kongre Merkezi’nde büyük salonda gerçekleştirilen görkemli kutlama gecesinde Nostalji rüzgarları etti. Gecenin sunuculuğunu Çiğdem Tunç ve Ediz Hun yaparlarken, Atilla Atasoy, Banu, Berkant, Bilgen Bengü, Erol Büyükburç, Hurşit Yenigün, İskender Doğan, Kartal Kaan, Metin Ersoy, Nur Yoldaş, Ömür Göksel, Semiha Yankı, Rana–Selçuk Alagöz, Tülay Özer ve Yeşim sahne aldılar. (Hürriyet Magazin Haber- 27.09.2005)

Kalipso Kralı Metin Ersoy'un oğlu Emir Ersoy da babasının yolundan gitti ve kariyerine müzik alanında devam etmekte.

Ossi Müzik’in Türk popüler müziğinin sesli arşivini bugünlere taşımak maksadıyla 2005 yılında başlattığı harekât, 2012'de “En İyileriyle Metin Ersoy” albümüyle devam ediyor.

Türkiye Kalipso Kralı Metin Ersoy’un müzik kariyerinin en önemli şarkılarını gün ışığına çıkaran bu albümdeki şarkıların tamamı orijinal plak kayıtlarından oluşuyor.

Metin Ersoy’un iki albümünden seçilmiş şarkıların yanı sıra üç tane de 1972-1974 yılları arasında kaydedilmiş ve daha önce hiçbir yerde yayımlanmamış konser kayıtları bu albümün sürprizi. Dijital ortamda hiçbir kaydı bulunmayan Metin Ersoy’un bu çok kıymetli ve eşsiz kayıtlarını CD formatında bir albümde dinleyebilmek, Ossi Müzik’in müzikseverlere değeri paha biçilemez bir hediyesi kuşkusuz.

Metin Ersoy denilince ilk akla gelen, “imza şarkısı” ‘‘Vakit Yok Gemi Kalkıyor’’ ile açılan albümde ülke sevgisini dile getirdiği ‘‘Türkiyem’’, ‘‘Mahzun Kraliçeler’’, konserlerinin vazgeçilmezi olan ‘‘Day O’’ ve ‘‘Matilda’’, “Filler” gibi hit şarkılarla da başından sonuna dek dinlemeye doyamayacağınız bu albümde sözü müziği Metin Ersoy’a ait olan eserler dışında Ülkü Aker, Talat Kurter gibi önemli söz yazarı ve bestecinin de imzası var.

“En İyileriyle Metin Ersoy” albümünün yapımcısı Hakan Eren. Yavuz Hakan Tok’un kartonet yazısını yazdığı albümdeki şarkıları plaklardan dijital ortama Bora Ebeoğlu aktardı. Kapak grafik tasarımı Onur Ulutaş tarafından yapıldı.

Ossi Müzik’le 45’likler bir kez daha, bu defa Türkiye Kalipso Kralı Metin Ersoy şarkılarıyla dönüyor! (Ossi Müzik)

Diskografi:
1961
(It Was) Love Love Alone / Malaya (İlham Gencer Orkestrası'nın 78'liğinde calipso 'kalipso' türündeki Malaya şarkısı) (45'lik/78'lik, Odeon LA 339)

1965
Kalipso türü şarkılar

1968
Büyütmek için T ıklay ın Sırt Sırta (BACK TO BACK) / ŞEK SEVGİLİM (Shake Sevgilim) (45'lik, Coşkun Plak 773)

1970
Büyütmek için T ıklay ın Büyütmek için T ıklay ın VAKİT YOK GEMİ KALKIYOR ARTIK (Aranj.:Işıl Öztunç, Folk: Ali Öke) / İki Kalp Bir Olunca (Aranj.:Işıl Öztunç, Folk: Ülkü Aker) (45'lik, Disko 5044)

Senden Hiç Haber Yok / Her Şey Berbat (45'lik, Diskotür 5048)

1973
Büyütmek için T ıklay ın EĞLENELİM DOYA DOYA / Ak Duvaklı Gelin (45'lik, Diskotür 5094)

1974
Büyütmek için T ıklay ın Büyütmek için T ıklay ın Müzikal Direktör ve Şiir (Vefa'ya İthaf Müzikal Şiir) / Samba Marş (Bu plak Türk spor ve eğitiminde mümtaz bir yeri olan Vefa(spor)'ya ithaf edilmiştir.) (45'lik, Vefa Lisesi Korosu ve Derya Vokal Grup Kombo Orkestrası Eşliğinde, Diskotür Plakçılık)

1975
Büyütmek için T ıklay ın Büyütmek için T ıklay ın Yeşil Gözlü Esmer Güzeli / Beyaz Güvercin (45'lik, Diskotür 5168)

1978
20.Sanat Yılı (LP Albüm, Metron)
Büyütmek için T ıklay ın Büyütmek için T ıklay ın
A Yüzü:
1- Day-O
2- Matilda
3- (Gel Bana) Dans Edelim (Aranj.Orij.: Jamaica Farewell-Harry Belafonte)
4- Vakit Yok Gemi Kalkıyor
5- (It Was) Love Love Alone
6- Eğlenelim Doya Doya
B Yüzü:
1- Türkiye
2- Mahzun Kraliçeler
3- Beyaz Güvercin
4- Yeşil Gözlü Esmer Güzeli
5- Seviyorum Seni
6- Mama Look-A-Boo Boo

197x?
Akdeniz

19xx
Mavi Yolculuk (Kaset Albüm, Ayhan Kaset)
Büyütmek için T ıklay ın
(Çoğunlukla ilk LP'de bulunan eserlerden oluşmaktadır. Aynı isimli eserlerin versiyon veya yorum farkı yoktur.)
Kısım A:
1- Mavi Yolculuk
2- Day-O
3- Filler
4- Mahzun Kraliçeler
5- Matilda
6- Dans Edelim
7- Gemi
8- Eğlenelim Doya Doya
Kısım B:
1- Türkiye
2- Love Alone
3- Angelina
4- Beyaz Güvercin
5- Yeşil Gözlü Esmer Güzeli
6- Seviyorum Seni
7- Miras
8- Mama Look A Boo Boo
9- Mavi Yolculuk

1998
Yurttan Sesler-Yeni Türkiye'nin Ezgileri / Voices from Across the Land-The Melodies of New Turkey (Albüm, Yapı Kredi Kültür Sanat 391)
Büyütmek için T ıklay ın
CD 3 - Yeni Türkiye'nin Ezgileri 3:
18-Love Love Alone - Metin Ersoy - 02:39


İnternet Satış Noktaları:
www.idefix.com

2012
En İyileriyle Metin Ersoy / Kalipso Kralı (Albüm, Ossi Müzik / Elenor Müzik, 07.05.2012)
Büyütmek için T ıklay ın
1. Vakit Yok Gemi Kalkıyor Artık -1970
2. Yeşil Gözlü Esmer Güzeli -1975
3. Beyaz Güvercin -1975
4. Gel Bana Dans Edelim -1978
5. Mavi Yolculuk -1985
6. Türkiye -1978
7. Mahzun Kraliçeler -1978
8. Filler (Aman Hoca Kurtar Bizi) -1985
9. Day O -1978
10.Matılda -1978
11.Miras -1985
12.Seni Seviyorum -1978
13.Love, Love Alone -1978
14.Mama Look At Boo Boo -1978
15.Angelına -1985
16.Day O (Konser Kayıdı) -1974
17.Don’t Stop The Carnıval (Konser Kayıdı) -1974
18.When The Saınt Go Marchıng In (Konser Kayıdı) -1974

Şarkılardan örnekleri FlashPlayerde Dinle!


İnternet Satış Noktaları:
www.esenshop.com
www.cinarmuzik
www.tikla24.de (Almanya)
İlgili Ossi Müzik sayfası:
www.ossimuzik.com

2016
Dünden Bugüne Türk Popu / Atilla Atasoy - Aydın Tansel - Hayko - Metin Ersoy [4xCD Pop Albüm, Avrupa Müzik, 04.03.2016]
Büyütmek için T ıklay ın
CD 4 - Metin Ersoy :
1. Vakit Yok Gemi Kalkıyor Artık
2. Yeşil Gözlü Esmer Güzeli
3. Beyaz Güvercin
4. Gel Bana Dans Edelim
5. Türkiye
6. Mahzun Kraliçeler
7. Filler (Aman Hoca Kurtar Bizi)
8. Day O
9. Matilda
10.Miras
11.Seni Seviyorum
12.Love, Love Alone
13.Mama Look At Boo Boo
14.Angelina
15.Day O
16.Don't Stop The Carnival
17.When The Saint Go Marching In

İnternetten Online Satış Noktaları:
www.esenshop.com
www.pandamuzik.com
www.hepsiburada.com
www.arkadas.com.tr
Lastfm Adresi:
www.last.fm/music/Metin+Ersoy
YUKARI | TOP | OBEN


Geri Dön

Sanatçılar (Biyografi ve Diskografileri)

Telif Hakkı © Gönderen: Turkpopmuzik.net - (9224 okuma)


Sitede kullanılan materyallerin büyük bölümü genel kullanıma sunulmuş internet sitelerinden temin edilmiş olup burada yayınlanmasından herhangi bir ticari amaç güdülmemektedir. Bunlar üzerinde hak iddia ediyor ve telif talebinde bulunuyorsanız, siteden çıkarılması veya link verilmesi için lütfen bizimle bağlantı kurunuz.
[Detayları için BURAYA tıklayınız] turkpopmuzik@gmail.com
PHP-Nuke Copyright © 2004-2006 by Francisco Burzi. Bu bir free software programı olup GPL lisansıyla kullanılmaktadır. Sitemiz, PHP-Nuke v.7.6'dan geliştirilerek PHP 5.3.x versiyonlarına uyarlanmış SEO uyumlu RavenNuke (v.2.5) ile desteklenmektedir..
Hosted By  webhoster.ag