Hoş Geldin Sevgili Konuk!    [ Müzikli Gezintiler Dileğimizle ...] 16.07.2024

Türk Pop Müzik Ana Menü 
Anasayfa
Giriş (Site Planı)
Editörün Notu
Kronolojik Gezinti
Sanatçılar
(Biyo & Diskografileri)
Top 10 Müzik
Listeleri
En Son (Sitemize)
Kaydedilen Sanatçılar
En Son Albümler
En Son Çıkan Klipler
Kolektif, Karma veya
Derleme Albümler 
Müzik Yarışmaları  
Eurovision Türkiye
Müzik Etkinlikleri
Basından Müzik Haberleri
Kısa Pop Tarihi ve Müzik
Terimleri Sözlüğü
Tarihte Müzik Olayları
KARAOKE VİDEOLAR
DİĞER VİDEOLAR
Hazır Şarkı Listeleri
Flashplayer Şarkı Listeleri
Top 10'lar :
Kronoloji (Yıllar)

Sanatçılar

Hazır Playlistler

Müzik Yarışmaları
  Altın Mikrofon (Yıllar)

Müzik Yarışmaları
  Milliyet Liselerarası Müzik
  Yarışmaları (Yıllar)

Müzik Yarışmaları
  Altın Güvercin Müzik
  Yarışmaları (Yıllar)

Eurovision (Yıllar)

Diğer
DİĞER LİNKLERİMİZ 
Dünya Müzik Listeleri
(Kronolojik)
Beatles Türk
Beatles Haberleri

Kronoloji
1926 - 1959
1960
1961
1962
1963
1964
1965
1966
1967
1968
1969
1970 ve sonrası

Şarkıları (Kronolojik)
1957 - 1961
1962
1963
1964
1965
1966
1967
1968
1969
1970 ve Sonrası

Şarkıları (Alfabetik)
A - B
C - D - E
F - G - H
I -J
M - N - O
P - R - S
T - Z

Diskografi (Karaoke)
İngiltere Albümleri
Diğer Albümleri

Film (& Soundtrack Albümleri)   
A Hard Day’s Night
Help!
Magical Mistery Tour
Yellow Submarine
Let It Be

45'likleri (Singles)

EP (Extended Play)'leri

(Givenaway) Diğer
müzisyen ve gruplar
için yaptıkları besteleri

YARDIM 
S.S.S
© by Turkpopmuzik.net

   Sitede Ara
   Sosyal Medya
2020 sonuna kadarki beğenmeler: 432

Beğen
   Kim Online
Şu an sitede, 364 ziyaretçi ve 0 üye bulunuyor.

   Ziyaretçi Bilgileri
Hoşgeldin, Misafir
Şu An Bağlı:
Ziyaretçi: 364
Üye: 0
Toplam: 364

   Sayfa Hit Toplamı
Şu ana kadar
sayfa izlenimi aldık. Başlangıç:
2005

   Site Bilgileri
Sunucu TrafiğiSunucu Trafiği
  • Toplam: 147,015,501
  • Bugün: 14,623
Sunucu BilgileriSunucu Bilgileri
  • Jul 16, 2024
  • 11:30 am CEST
 

TÜRK POP MÜZiK.NET - Sanatçılar (Biyografi ve Diskografileri)
Nez
Bookmark and Share
    Geri Dön   (7959 okuma)Sanatçı: Nez
NEZ

FOTO GALERİ
DİSK’e bağlı Maden-İş Sendikası üyesi bir baba ile pedagog bir annenin kızı olarak 1 Ocak 1979’da İzmir’de doğdu. Doğumundan bir süre sonra Londra’ya uçtu. Asıl adı Nezihe Kalkan’dır. Bugün Türkiye’de meşhur olduğu NEZ ismi ise İngiltere yıllarındaki küçükken edindiği arkadaşlarından kaynaklanmaktaydı: Nezihe ismini baştan sona söyleyemeyen arkadaşları ona kısaca Nez derlerdi.

İki kültür arasında kendini biraz sıkışmış hisseden küçük kız, yarı İngilizce, yarı Türkçe hikayeler uydurup kendi kendine oyunlar kurar, Londra’ya ziyaretlerine gelen anneannesi, babaannesi daha bavullarını açamadan onun bir sahneye dönüştürdüğü yatağı üzerindeki şovlarını izlemek zorunda kalırlardı.

Küçük kız Nez Londra meydanlarında yapılan Nelson Mandela’ya Özgürlük yürüyüşlerinin babasıyla önde gidenlerinden oluyordu. Babasının katıldığı siyaset toplantılarında, ünlü mültecilerin mesela Melike Demirağ’ın çocuklarıyla oynayıp yorulduktan sonra, yanyana iki sandalyeyi yatak yapıp uyurdu. Nelson Mandela’nin kim olduğunu, Melike Demirağ’ın Türkiye’de sahiden de ünlü olduğunu çok sonraları öğreniyordu.

Kişiliği orada şekillense de genleri İngilizler’e çok yakın olmasını engelliyor, daha çok orada yaşayan farklı kökenlerdeki çocuklarla iyi ilişkiler kuruyordu. Hint asıllılar, İrlandalılar, İskoçlar kendini daha yakın hissettiği arkadaşları oldu. Koridorda koşan, tuvalette bağıra bağıra şarkı söyleyen, matematikten nefret edip ögretmenini çileden çıkaran Nez sekiz yaşındayken, yani İngiltere’de bir müzikalde başrol oynadığı yıl annesi ve babası ayrıldı.

Ortaokulu İngiltere’de babasının yanında bitirdikten sonra Türkiye’ye annesinin yanına geldi ve İstanbul Bahçelievler Adnan Menderes Anadolu Lisesi’ni bitirdi. Lakabı o zaman ‘‘deli kız’’dı, çünkü boş derste o güçlü sesiyle ’I Will Always Love You’yu söylediği için yan sınıftaki öğretmen tarafından susturulduğu çok olmuş.

Ve yeniden babanın yanı, İngiltere yılları... Canteburry Güzel Sanatlar Okulu’nda psiko-drama eğitimi almaya başladı ama bitmesine bir yıl kala hayalleri onu bırakmaz: ‘‘Ben şarkı söyleyeceğim, bir an önce sahneye çıkmalı, hayata atılmalıyım’’ derken kendini Türkiye’de buldu.

Pek çok jingle seslendirdi; örneğin Hürriyet’in eki olan ’Hafta Sonu’ reklamında ‘‘haaaftasoonuuu’’ diyen oydu. Ama bunun yanısıra bir Parti’nin ‘‘Gel habule gel habule bu yana, oyumuz senden yana’’sını söyleyen de... Bir dönem Serdar Ortaç ve Işın Karaca’nın arkasında vokal yapan Nez’in Harem grubuyla çalışmaya başlaması da biraz ‘‘deli kız’’lığından kaynaklanıyordu olsa gerek. Parkorman’da Harem’in konseri öncesi prova yapılıyorken Nez de bir arkadaşının peşine takılmış, bir ara bakıyor ki mikrofon kendisine çok yakın. Kaptığı gibi Harem’in prova parçaları üzerine başlıyor vokal yapmaya... Herkes şaşkın bakarken menajer akıllı davranıyor ve Nez’e ‘‘Bunu akşam da yapabilir misin?’’ diye soruyor. O günden sonra Harem’le birlikte, en çok da Çırağan Q Club’da çalışmaya başlar ama ünlenmesi, Harem’den ayrılıp kendi grubunu, Turkish Delight’i kurmasından sonra olur.

Nez kendini şöyle anlatmakta: ‘‘Ufak tefek koca popoluyum. Balığım. Yükselenimse Yengeç. Bol duygu. Duygu yoğunluğu insanda kötü bir şey olabilir mi? Oluyor! Aslında babam daha farklı bir iş yapmamı istemişti. Annemin ikinci eşi mimar Mehmet Yazıcı ki ben ona baba diyorum, en büyük destekçim. Kendime güvenmemi, sesimi ve kendimi geliştirmemi, cesaretimi, hepsini ona borçluyum. Annemi hep makyajsiz, spor kıyafetli haliyle hatırlıyorum. Ben de aynı onun gibiyim. Her şeyin fazla abartılısının güzel olmadığına inanıyorum.’’

Yaptığı müziği de şu sözlerler ifade eder: “Yaptığım müzik, Tekno, new age altyapıların üzerine Türk perküsyonları ve onun üzerine İngilizce vokal. Bazen Yunanca, bazen Hint, çok az Fransız esintileri oluyor. Dansım ise sadece içimden gelen. Step, tap, modern caz eğitimi aldım ama bunun eğitimini almadım.”

Turkish Delight sekiz kişiden oluşuyordu. Perküsyonda Bülent, Harun, Can, Özgür var. Müslüm kanun çalıyor. Zurna ve düdüğü ise Yaşar. Tekno altyapıyı veren ise DJ Kaan. Şarkıların erotik olduğu iddia edilen ama sıradan aşk sözcüklerinden ibaret olan İngilizce sözleri Nez’e ait. Nez’in aslında caza çok yatkın, güçlü bir gırtlağı var; ama rap tarzı kısa cümlelerle şarkıyı tamamladığı için bu ses pek ortaya çıkmıyor. Çarşamba ve Cumartesi akşamları İstanbul Çırağan Q Club’da sahne alan Nez, en büyük hedefinin ise yurtdışına açılmak ve ödülle dönmek olduğunu söylemekteydi.

Erol Köse Prodüksiyon Yapım Ticaret A.Ş ile anlaşarak 2002 Yılında ‘Nez’ olarak kendi adında sansasyonel bir albüm çıkaran Nez, Uzan Grubu şirketlerinden olduğu için Erol Köse Prodüksiyon Yapım Ticaret A.Ş’nin yönetimi ve denetiminin TMSF’ye devredilmesi sonucu aynı şirketle anlaşması olan Burcu Güneş ile Nez’in sözleşmeleri Ocak 2006’da satışa çıkarıldı. Burcu Güneş TMSF ile görüşüp kendi sözleşmesini satın alarak kendi kendinin patronu olurken Nez, bunu yapmadı.

Aradan tam 4 yıl geçti ve sonunda, sözlerinden, müziklerine, fotoğraflarından kostümlerine kadar, bu kez albümün her aşamasında söz sahibi oldu Nez ve yıllardır edinmiş olduğu tecrübeleri, sevinçleri, kızgınlıkları, aşkları söze ve müziğe döküp, Yıldıray Gürgen’in aranjeleriyle buluşturunca hepsi birbirinden değerli 13 şarkılık “%100 Nez” albümü ortaya çıktı. Albümümün çıkış şarkısı olarak "Hey Dj" adlı şarkı seçilmiş çünkü; yarı İngilizce yarı Türkçe 80’li yılların disco soundunu kullanarak hepimize sıkıntılarını unutturacak sıcacık bir yaz şarkısı olduğunu savunuyor Nez.

İngilizce şarkı söyleme tutkusundan vazgeçemeyen Nez, albümde herkesin çok iyi bildiği “Sweet Dreams” ile “Fame”i seslendirmiş, 8 yaşında “Annie” müzikalinde başrol oynadığı için en büyük hayali Fame müzikalinden bir parçayı albümüne koyabilmekmiş. “Sweet Dreams” ise yıllardır hiç sıkılmadan dinlediği klasikleşmiş bir şarkıymış ve biraz da Türk motifleriyle farklı bir tad katmak istemiş. Albümün diğer 2 ingilizce şarkısı “Do You Wanna Touch Me” ile “Now That I’ve Found You”nun sözleri ise “%100 Nez” imzalı. Albümde toplam 3 tane de Türkçe slow şarkı var: “Savruldum” ve “Gönül”ün söz ve müziği, “Sabır”ın ise sözleri Nez’e ait. Ayrıca, Tanju Okan’ın “Koy Koy”u ile Ajda Pekkan’ın “Sevgi Bu mu Diye” adlı unutulmaz şarkılarını bu kez Nez yorumuyla dinleyeceksiniz.

Ve Nez Yeniden Huzurlarınızda...

Nez’in olgunluk dönemi projesi olarak nitelendirdiği “Nez Retro Turca” albümü Jolly Joker konseri ile görücüye çıkıyor.

Türkiye’nin en iyi 7 müzisyeninden oluşan grup 2012 yılının yaz aylarında caz konsepti ile yola çıktı.

“Nez Retro Turca”, günümüzdeki pop soundu ve altyapılarından biraz uzak ve farklı bir harmanlamadan oluşan bir projedir. Eski Retro dönemlerinin İngilizce ve Türkçe şarkılarının retro ve alaturka soundunun bir araya getirilmesiyle oluşan bu projenin özelliği ise, artık Nez’in karşımıza Retro Turca grubuyla çıkıyor olması.

Nez Retro Turca grubunun sloganı ise “Albüm veya sahnede aynı sound, aynı kalite”. Bob Dylon’dan, Tahir Dökme’ye kadar uzanan sanatçıların klasikleşmiş şarkılarını retro alaturka soundundan ilk kez dinleyeceksiniz.

BBC World Wide Music tarafından desteklenen “Nez Retro Turca” şimdiden yurtdışında da kendini göstermeye başladı. Ülkemizi yurtdışı festivallerinde de temsil edecek olan Nez Retro Turca grubunu dinlemenizi kesinlikle tavsiye ederiz.

Nez Retro Turca Grubu üyleri: Nez Kalkan (Vokal), Ayhan Orhuntaş (Gitar), Hakan Açıkalın (Davul), Levent Canen (Bas), Koray Üsgülen (Klavye), Murat Sungu (Çello ve Keman), Mehmet Akatay (Perküsyon), Anıl Şallıel (Nefesliler).
(Kaynak: www.magazinci.com - 25.03.2013)

Nez’den Yine Çok Konuşulacak Cesur Klip: “Senin Annen Olamam Ben”

Nez’in, Arena Production etiketiyle yayınlanan “Senin Annen Olamam Ben” isimli tekli çalışması ve video klibi yayınlandı.

“Senin Annen Olamam Ben” isimli single çalışmasını hazırlayan şarkıcı 27 Eylül Çarşamba günü yeni şarkısını dijital platformlarda müzikseverin beğenisine sunuldu.

Söz ve müziği kendisine ait olan şarkının video klibi, diğer kliplerde olduğu gibi yine çok hareketli ve iddialı. Mayolu kıyafetleriyle dikkat çeken Nez, son şarkısı “Senin Annen Olamam Ben” ile çok beğenileceğe benziyor.
(Kaynak: www.haberankara.com - 27.09.2017)

Nez “Gündem” Olmaya Geliyor!

Dansları ve iddialı tarzıyla hafızalara kazınan Nez, ustası olduğu kıvrak figürleriyle harmanladığı “Gündem” adlı yepyeni şarkısıyla müzikseverlerle buluşuyor.

Modern ve oryantal dans tarzını teknodan ilham alan pop müzikle harmanlayarak birçok başarılı işlere imza atan Nez, kıpır kıpır şarkısı “Gündem” ile adeta yazın sıcaklığını hissettirecek.

Hayrettin Güneş prodüktörlüğünde Grand Müzik etiketiyle yayınlanan şarkının söz ve müziği Mustafa Arapoğlu’na ait.

Genel koordinatörlük görevini Selim Seven’in üstlendiği şarkının düzenlemelerinde Mustafa Arapoğlu ve Mili B, tonemaster işlemlerinde yine Mustafa Arapoğlu imzası bulunuyor.

Sanatçıya gitarda Soyhan Şenyaylar, piyanoda Mili B, perküsyonda Şener Yolal eşlik ediyor. İddialı klibin kurgusu Sinan Taşdemir, senaryosu Özlem Bölükbaşı’na ait. Klibin yönetmen koltuğunda ise Erkan Nas oturmakta.
(Kaynak: www.magazinkolik.com / www.magazinci.com - 28.06.2024)

Diskografi:
2002
Nez [Sakın Ha] (Belly Dance Albüm, Erol Köse Prodüksiyon)

1- Sakın Ha (Megamix) - 6:21 (Aranj.Orij.: Raffaella Carra - A far l'amore comincia tu
2- Turkish Delight - 4:15
3- Klasik Rüzgarı
4- Herşey Boş (Arabic) - 5:40
5- Techno Ateşi
6- Ritm of the Nez
7- Dance Now
8- Body Language
9- Herşey Boş (Ethnic Senthetic)
10-Colour of the Nez
11-Sakın Ha (Arabic)
12-Sakın Ha (Techno) - 4:42
13-Her Şey Boş (Latino)
14-Her Şey Boş (Techno) - 5:31

2006
% 100 Nez (Albüm, Seyhan Müzik, 03.08.2006)

1. Do You Wanna Touch Me
2. Hey Dj - 04:14
3. Fame
4. Sabır
5. Sevgi Bu Mu Diye
6. Sweet Dreams - 05:19
7. Büyütür Kendini - 03:47
8. Savruldum - 04:45
9. Koy Koy - 04:05
10.Now That I`ve Found You - 03:29
11.Yanılmışım - 03:26
12.Hayat Senden Korkmuyorum - 03:50
13.Gönül - 03:42


2011
Nez Zamanı (Maxi Single, Musicom, 16.06.2011)

1- Oldu Mu Şimdi (Söz: Sezen Aksu Müzik: Onno Tunç)
2- Ben De İstemem (Söz: Gökhan Şahin, Müzik: Erdem Kınay)
3- Depresif Kukla (Söz: Nez, Müzik: Kaan Gökman)
4- Oldu mu [Şimdi} (Clup Mix) (Söz: Sezen Aksu, Müzik: Onno Tunç)Online CD Sipariş / Satış Noktaları:
www.esenshop.com
www.dr.com.tr
www.hepsiburada.com
www.tikla24.de (Almanya)
Dijital Satış Noktaları:
www.ttnetmuzik.com.tr
fizy.com (turkcellmuzik)
music.apple.com/tr
www.deezer.com
open.spotify.com
www.qobuz.com

2013
Nez Retro Turca (Maxi Single, Ütopya Müzik Yapım, 04.04.2013)

1. You Know I'm No Good (Amy Winehouse - Müziktek MP / EMI MP)
2. Ain’t No Sunshine (Bill Withers - Universal Music Taxim Edition)
3. Knockin’ on Heaven’s Door (Bob Dylan - Universal Music Taxim Edition)
4. Sen Mutlu Ol Ne Olur (Söz ve Müzik: Tahir Dökme)
5. Dönemezsin Sen (Söz ve Müzik: Tahir Dökme)Online CD Sipariş / Satış Noktaları:
www.esenshop.com
www.dr.com.tr
www.hepsiburada.com
www.tikla24.de (Almanya)
Dijital Satış Noktaları:
www.ttnetmuzik.com.tr
fizy.com (turkcellmuzik)
music.apple.com/tr
www.deezer.com
www.deezer.com
open.spotify.com
www.qobuz.com
tidal.com (Norveç)

Pop Özel Koleksiyon / Nalan & Petek Dinçöz & Hülya Avşar & Nez & Seda Sayan [5xCD Pop / Rock Albüm, Seyhan Müzik, 20.05.2013]

CD 4 : % 100 - Nez

2014
Nez Retro Turca (Maxi Single, Ütopya Müzik Yapım, 31.12.2014 [YENİ BASIM])

1. You Know I'm No Good (Amy Winehouse - Müziktek MP / EMI MP)
2. Ain’t No Sunshine (Bill Withers - Universal Music Taxim Edition)
3. Knockin’ on Heaven’s Door (Bob Dylan - Universal Music Taxim Edition)
4. Sen Mutlu Ol Ne Olur (Söz ve Müzik: Tahir Dökme)
5. Dönemezsin Sen (Söz ve Müzik: Tahir Dökme)

Dijital Satış Noktaları:
www.ttnetmuzik.com.tr
fizy.com (turkcellmuzik)
music.apple.com/tr
www.deezer.com
www.deezer.com
open.spotify.com
www.qobuz.com
tidal.com (Norveç)


2017
Senin Annen Olamam Ben (Single, Arena Production, 28.09.2017)

1- Senin Annen Olamam BenDijital Satış Noktaları:
www.muud.com.tr
fizy.com
itunes.apple.com/tr
www.deezer.com
open.spotify.com

2023
Rüya (Single, Artist Yapım, 23.06.2023)

1- Rüya - 03:56

Dijital Satış Noktaları / Platformları:
www.muud.com.tr
music.apple.com/tr
open.spotify.com
www.qobuz.com
music.amazon.com (ABD)
music.amazon.co.uk (İngiltere)
music.amazon.de (Almanya)

2024
Gündem (Single, Grand Müzik, 28.06.2024)

1- Gündem Rüya - 03:56

Kapat

Şarkılardan örnekleri sayfaya gömülü Dinle!


Dijital Satış Noktaları / Platformları:
www.muud.com.tr
fizy.com (turkcellmuzik)
music.apple.com/tr
www.deezer.com
open.spotify.com
www.qobuz.com
tidal.com (Norveç)
music.amazon.com (ABD)
music.amazon.co.uk (İngiltere)
music.amazon.de (Almanya)

Resmi Instagram Adresi:
www.instagram.com/nezonline
Resmi YouTUBE Kanal Adresi:
www.youtube.com/@OnlineNez
Resmi Tik Tok Adresi:
www.tiktok.com/@nezturkishdelight
Resmi Twitter Adresi:
www.twitter.com/nez7979
Resmi MySpace Sayfa Adresi:
www.myspace.com/nezneznez
Wikipedia Sayfa Adresi:
tr.wikipedia.org/wiki/Nez
LastFM Sayfa Adresi:
www.lastfm.com.tr/music/Nez
YUKARI | TOP | OBEN


Geri Dön

Sanatçılar (Biyografi ve Diskografileri)

Telif Hakkı © Gönderen: Turkpopmuzik.net - (7959 okuma)


Sitede kullanılan materyallerin büyük bölümü genel kullanıma sunulmuş internet sitelerinden temin edilmiş olup burada yayınlanmasından herhangi bir ticari amaç güdülmemektedir. Bunlar üzerinde hak iddia ediyor ve telif talebinde bulunuyorsanız, siteden çıkarılması veya link verilmesi için lütfen bizimle bağlantı kurunuz.
[Detayları için BURAYA tıklayınız] turkpopmuzik@gmail.com
PHP-Nuke Copyright © 2004-2006 by Francisco Burzi. Bu bir free software programı olup GPL lisansıyla kullanılmaktadır. Sitemiz, PHP-Nuke v.7.6'dan geliştirilerek PHP 5.3.x versiyonlarına uyarlanmış SEO uyumlu RavenNuke (v.2.5) ile desteklenmektedir..
Hosted By  webhoster.ag