Hoş Geldin Sevgili Konuk!    [ Müzikli Gezintiler Dileğimizle ...] 07.12.2023

Türk Pop Müzik Ana Menü 
Anasayfa
Giriş (Site Planı)
Editörün Notu
Kronolojik Gezinti
Sanatçılar
(Biyo & Diskografileri)
Top 10 Müzik
Listeleri
En Son (Sitemize)
Kaydedilen Sanatçılar
En Son Albümler
En Son Çıkan Klipler
Kolektif, Karma veya
Derleme Albümler 
Müzik Yarışmaları  
Eurovision Türkiye
Müzik Etkinlikleri
Basından Müzik Haberleri
Kısa Pop Tarihi ve Müzik
Terimleri Sözlüğü
Tarihte Müzik Olayları
KARAOKE VİDEOLAR
DİĞER VİDEOLAR
Hazır Şarkı Listeleri
Flashplayer Şarkı Listeleri
Top 10'lar :
Kronoloji (Yıllar)

Sanatçılar

Hazır Playlistler

Müzik Yarışmaları
  Altın Mikrofon (Yıllar)

Müzik Yarışmaları
  Milliyet Liselerarası Müzik
  Yarışmaları (Yıllar)

Müzik Yarışmaları
  Altın Güvercin Müzik
  Yarışmaları (Yıllar)

Eurovision (Yıllar)

Diğer
DİĞER LİNKLERİMİZ 
Dünya Müzik Listeleri
(Kronolojik)
Beatles Türk
Beatles Haberleri

Kronoloji
1926 - 1959
1960
1961
1962
1963
1964
1965
1966
1967
1968
1969
1970 ve sonrası

Şarkıları (Kronolojik)
1957 - 1961
1962
1963
1964
1965
1966
1967
1968
1969
1970 ve Sonrası

Şarkıları (Alfabetik)
A - B
C - D - E
F - G - H
I -J
M - N - O
P - R - S
T - Z

Diskografi (Karaoke)
İngiltere Albümleri
Diğer Albümleri

Film (& Soundtrack Albümleri)   
A Hard Day’s Night
Help!
Magical Mistery Tour
Yellow Submarine
Let It Be

45'likleri (Singles)

EP (Extended Play)'leri

(Givenaway) Diğer
müzisyen ve gruplar
için yaptıkları besteleri

YARDIM 
S.S.S
© by Turkpopmuzik.net

   Sitede Ara
   Sosyal Paylaşım

2020 sonuna kadarki beğenmeler: 432

Beğen

   Kim Online
Şu an sitede, 167 ziyaretçi ve 0 üye bulunuyor.

   Ziyaretçi Bilgileri
Hoşgeldin, Misafir
Şu An Bağlı:
Ziyaretçi: 167
Üye: 0
Toplam: 167

   Sitemizi Destekleyin!
Sitemizi desteklemek için Görüşlerinizi bize iletin!

   Bizi Önerin!
Bizi Arkadaşlarınıza, Dostlarınıza Önermek için buraya tıklayın!

   Sayfa Hit Toplamı
Şu ana kadar
sayfa izlenimi aldık. Başlangıç:
2005

   Site Bilgileri
Sunucu TrafiğiSunucu Trafiği
  • Toplam: 140,171,143
  • Bugün: 8,787
Sunucu BilgileriSunucu Bilgileri
  • Dec 07, 2023
  • 07:59 am CET
 

TÜRK POP MÜZiK.NET - Sanatçılar (Biyografi ve Diskografileri)
Okay Temiz
Bookmark and Share
    Geri Dön   (8495 okuma)

Okay Temiz
Okay Temiz
Okay Temiz
FOTO GALERİ

11 Şubat 1939’da İstanbul’da doğan sanatçı Türk müziği ile ilgili ilk tınıları musiki eğitimi almış annesi Naciye Temiz’den aldı. Yine annesinin desteği ile Ankara Klasik Müzik Devlet Konservatuarında vurmalı çalgılar ve timpani eğitimi aldı. 1955’te profesyonel müzik yaşantısına adım attı. 1957-1959 yıllarında Tophane Sanat Enstitüsü’nde eğitim çalışmalarını sürdürmüş ve buradaki eğitimi sayesinde kendine has karakterleri ve tınıları olan davulunu kendisi yapmıştır.

1959-1967 yıllarında Türkiye’de Dans müziği orkestralarında çeşitli programlar ve şovlar sergiledi. 1962’de Kanat Gür Orkestrası’nın bateristi oldu 1964’te gruptan ayrıldı. 1966 yılında Ferdi Özbeğen ve Arkadaşları Orkestrası’nın bateristliğini yaptı. 1967 yılında önce Metin Gürel Orkestrası’nda bateristi iken sonradan Ulvi Temel Orkestrası’na katılıp Avrupa’da büyük dans lokallerinde çalıştı.

Aynı yıllarda İsveç macerası başladı. Orada doğaçlama alanında büyük etkisi olan trompetçi Maffy Falay ile tanışarak ve birlikte Türk folklör melodilerindeki kıvraklık ve ritmi farklı bir platformda açığa çıkardıkları Sevda grubunu kurdular. Sonraki yıllarda Stockholm radyoları ve senfoni orkestrasına perküsyoncu olarak değişik renkler katar.

İsveç’te yaşayan Amerikalı ünlü trompet ustası Don Cherry ile tanışır. Jazz’in önde gelen bu büyük ismi ile Temiz, senelerce beraber olur, festivaller, konserler ve plaklar yapar. Afrikalı Basçı Johnny Dyani’nin de gruba katılmasıyla üçlü Amerika’nın en popüler müzik okullarından biri olan New Hemsher kolejinde dersler verirler. (1971) Aynı sene Türkiye’yi de ziyaret eden grubun Ankara’da verdikleri konser Sonet Plak şirketi tarafından çıkarılır.

Danimarka ve İsveç’te beraber çalıştığı Dexter Gorden, George Russel, Clark Teery gibi Jazz’in en önemli kişilerinden edindiği tecrübeler eşsizdir.

Bir yıl sonra Temiz, albümünü güçlü basçı Dyani ve Güney Afrikalı trampetçi Mongezi Feza ile birlikte Xaba grubunu oluşturdular. Xaba grubu Temiz’in en önemli çalışmalarının başında gelir. Sonet Plak şirketi’den yapmış olduklari üç plak, Skandinavya, Amerika ve İngiltere’de başlıyarak, bu çok özel grubun kısa bir sürede tanınması ve Jazz tarihinde ilgi ve saygı görmesi bakımından önemlidir. Avangart jazz olarak tanımlayacağımız bir stilin çok değişik bir modelidir.

1974 yılında kurduğu Türk-İsveç caz grubu Oriental Wind ile keman, saksafon, flüt, klarnet, bas ve piyano gibi batı kökenli enstrümanların yanı sıra zurna, ney, kaval, ud, saz, gayda ve şipsi gibi Türk enstrümanlarını bir araya getirerek ilginç bir senteze ulaştı. Bir dönem annesi Naciye Temiz de grubun içine katıldı ve İsveç’te bazı konserlere eşlik etti.

Oriental Wind grubunun ilk kurucu üyeleri piyanist Bobo Stensson, Basçı Palle Danielson, saksafoncu Lennart Aberg, Gayda ve Neyde Hacı Tekbilek gibi ünlü müzisyenler idi.

1979 yılında Aka Gündüz Kutbay ile birlikte “Zikir” adlı yapıtı yaptı.

Temiz 1990 yılına kadar İsveç’teki kültürel çalışmalarını sürdürdü. Makam müziğini jazz’a uygulama amaçlı çalışmaları sırasında Türkiye’den pek çok müzisyeni keşfedip onları dünya standartlarına taşıdı. Avrupa, Hindistan ve Amerika turları, konserler, albüm çalışmaları, seminerler birbirlerini takip etti.

“Fıs Fıs Tziganes” adlı albümü Fransa’da 3000 albüm içinde ilk 3 sıraya girdi (1991). Türkiye’de gerçekleştirdiği “Green Wave” albümü World Music DJ’lerinin her sene gerçekleştirdikleri ilk on içerisinde yer aldı (1992). Temiz 1993 yılından sonra çalışmalarını Finlandiya’da sürdürdü ve orada kendisini ve çalışmalarını çok farklı boyutta etkileyen eşi Anna Temiz’le beraber oğlu Tomi’nin hayatına girişi gerçekleşti.

Aynı yıllarda Finlandiya’da “Magnetic Band” isimli albümü kaydetti. Jazz’in doğaçlama ruhunu Afrika, Güney Amerika ritmi ile renklendirip geleneksel Türk ezgileri ile birlikte yorumlayan bir albüm çalışması oldu. Bu çalışma Yunanistan’da CD olarak basıldı. Ayın albümü seçildi ve aynı sene plak Down Beat isimli jazz dergisinde beş yıldız aldı.

Okay Temiz 30 senelik İskandinavya’daki aktivitelerini İsveç Kültür Bakanlığı desteğiyle tüm dünyaya İsveç üzerinden dünya müzisyenleriyle ortak çalışmalar yaparak yaydı. Türk motiflerinin jazzcılar tarafından keşfedilmemiş örneklerini büyük bir heyecan ve ilgiyle jazz ailesinin tınılarına katmak için ciddi bir çalışma içerisine girmiştir. Elde edilen bu tarz İskandinavya’da kısa sürede kendini kabul ettirip Avrupa turnelerindeki festivaller, plak çalışmaları, kültürel konserlerle 1998 yılına kadar gelmiştir. Tüm bu çalışmaları Türkiye’den dünyaya yaymak ve daha çok Türk müzisyeni ile beraber olmak amacıyla uzun süreli kalamadığı Türkiye’ye 1998 yılında Kültür Bakanlığının desteği ile yerleşti ve buradaki çalışmalarına başladı. Aynı yıl Kültür Bakanlığı’nca verilen Devlet Sanatçısı unvanını aldı.

Okay Temiz yıllar boyunca topladığı ve yaptığı bir çok farklı enstrüman dahil tüm vurmalı çalgıları kendine özgü bir biçimde yorumlamakta ve en basit ritimleri bile çarpıcı bir anlatıma dönüştürebilmektedir. Okay Temiz Avrupa, Amerika ve Hindistan’da yaklaşık 3300 konser verdi ve 350 festivale katıldı. Afrika’nın, Güney Amerika’nın ve Hindistan’ın ritimlerini en iyi çalanlarıyla tanışıp görerek, dinleyerek, beraber çalarak ve onların çaldıkları aletleri quicca, berimbau, parmak piyano, konuşan davulu yapabilmesini ve çalabilmesini öğrenmiştir. Kendi el yapımı olan bakır davullar, Elektrikli Sihirli Piramiti, deve ve koyun çanlarında yaptığı Artemiz isimli metal aleti de içeren geniş bir etnik ve elektronik çalgılar koleksiyonu var. 34 senelik caz ve dünya müzikleri kapsamındaki tecrübelerini Türkiye’de bir bir hayata geçirmek için hala daha çalışmaktadır.

Kronoloji & Diskografi:
1962
(Kanat Gür Orkestrasının bateristi)

1966
Ferdi Özbeğen ve Arkadaşları orkestrası bateristi

1967
Metin Gürel Orkestrası bateristi

Ulvi Temel orkestrası

İsveç’te Maffy Fallay ile birlikte ğu Sevda Grubunu kurdu

1970
Don Cherry, Live In Ankara (Albüm, SNTF 669 LP, Sonet Productions, Ltd.)
(ABD Büyükelçiliği, Ankara'da 23 Kasım 1969'daki canlı performans kaydıdır.)
Büyütmek için T ıklay ın
1- Gandalf’s Travels
2- Ornette’s Concept
3- Ornette’s Tune
4- St. John and The Dragon
5- Efeler
6- Anadolu Havası
7- The Discovery of Bhupala
8- Water Boy
9- Yaz Geldi
10-Tamzara
11-Karadeniz
12-Köçekçe
13-Man On The Moon
14-The Creator Has A Master Plan
15-Two Flutes
Don Cherry (tp), Selçuk Sun (b), Okay Temiz (percussions), İrfan Sümer (perc, ts)

1971
Ankara Konseri (Don Cherry ve Johnny Dyani ile kurduğu grubun konseri - Sonet Müzik SNTF 669 LP, yeniden basım: Piccadilly PIC3511)

Don Cherry (Albüm, BYG Japan YX4012 & YX4013, 1971, Paris, April 22, 1971)
1- Eagle Eye Part 1
2- Eagle Eye Part 2
3- Togetherness
Don Cherry (pocket trumpet, piano, flute, vocals), Johnny Dyani (bass), Okay Temiz (drums, percussions)

Don Cherry: Orient (Don Cherry Albümü, Fruit Tree)
Büyütmek için T ıklay ın
1. Orient (parts 1 and 2) - 25:15
2. Si Ta Ra Ma - 19:28
3. Eagle Eye (parts 1 and 2) - 06:50
4. Togetherness - 18:32
Don Cherry - Flute, Piano, Trumpet (Pocket), Vocals
Johnny Dyani - Bass
Han Bennink - Drums
Okay Temiz - Drums
Mocqui Cherry - Tamboura
(Don Cherry’nin iki 1971 canlı trio setinde yer aldığı süper nadir bir albümdür. ‘Orient Part 1 & 2’ ile ‘Si Ta Ra Ma’ Hollandalı büyük davulcu Han Bennink ve tambura ustası Mocqui Cherry ile 11 Ağustos 1971’de Fransa Carpentras’ta kaydedildi. ‘Eagle Eye Part 1 & 2’ ve ‘Togetherness’ inanılmaz Güney Afrikalı basçı Johnny Dyani ve davulcu Okay Temiz ile birlikte 22 Nisan 1971’de Paris’te kaydedildi. Albüm, ayrıca orijinal sanat ve gatefold kağıttan kapak içerir.)

Don Cherry, Blue Lake (2xLP Albüm, BYG Japan, YX 4022/23, 1971)
Büyütmek için T ıklay ın
Don Cherry, Johnny Dyani, Okay Temiz

1972
Don Cherry, Organic Music Society/The Creator Has A Master Plan (2xLP Albüm, Caprice RIKS LP 44,50 1971, İsveç)
Büyütmek için T ıklay ın

Jazz 1 - Sverige ’72 (Maffy Falay & Sevda Albümü, Caprice RIKS LP 31)
(15 Mart 1972’de Stockholm’da aynı anda İsveç Radyosu’nda da yayına verilen İsveç Televizyonu TV-2’deki TV programı esnasında kaydedilip daha sonra plak olarak yayınlandı)
Büyütmek için T ıklay ın Büyütmek için T ıklay ın
1- Hicaz Dolap (SB, OT darbuka only)
2- Taksim (violin solo)
3- Tamzara
4- Batum
5- Karadeniz
6- Makadonya
Maffy Falay (trumpet, flugelhorn, indian-flute, piano), Salih Baysal (violin), Bernt Rosengren (tenor saxophone, flute), Gunnar Bergsten (bar, chinese-fl), Ove Gustavsson (bass), Okay Temiz (drums, darbuka), Akay Temiz (percussions, darbuka)

Sevda Live at Jazzhus Montmartre (Albüm, Caprice LP-1141, İsveç)
(23 Mart 1972’de Stockholm’da ‘Jazzhus Montmartre’ canlı performans kaydıdır.)
Büyütmek için T ıklay ın
1- Taksim
2- Misket
3- Ya Mustafa
4- Çiftetelli
5- Köçekçe
6- Oyun Havası
7- Çadırımın Üstüne
8- Karşılama
9- Çadırımın Üstüne (Da Capo)
10-Naciye
11-Kürt Ali
Maffy Falay (trumpet, piano, darbuka), Salih Baysal (violin), Gunnar Bergsten (bar), Ove Gustavsson (bass), Okay Temiz (drums, darbuka)

Johnny Dyani/Okay Temiz/Mongezi Feza - Rejoice (Albüm, Cadillac SGC 1017)
Büyütmek için T ıklay ın

Johnny Dyani / Okay Temiz/Mongezi Feza - Music For Xaba (“God”), (Albüm, Sonet Productions LP SNTF 642, Reissued on Antilles as AN 7035, Distributed by Island Records in USA)
Büyütmek için T ıklay ın Büyütmek için T ıklay ın
1- Idyongwana (Victor Ndlazilwana) - 09:30
2- Feelings (Dyani, Temiz, Feza) - 12:45
3- Traditional South African Songs (Johhny Dyani) - 09:10
4- Görans Söder (Dyani, Temiz, Feza) - 011:30
Johnny Mbizo Dyani (1945-1986) (bass, piano, vocals), Mongezi Feza (1945 Queenstown, South Africa - December 14, 1975) (trumpet, percussion) Okay Temiz (drums, percussion)

Johnny Dyani/Okay Temiz/Mongezi Feza - Music For Xaba, Volume 2 (Albüm, Sonet Productions LP SNTF 824)
Büyütmek için T ıklay ın
1- Mad High
2- Mighty Blues
3- Dear Africa
4- Makaya Makaya Makaya
5- Witchdoctor’s Son
Johnny Mbizo Dyani (1945-1986) (bass, piano, vocals), Mongezi Feza (1945 Queenstown, South Africa - December 14, 1975) (trumpet, percussion), Okay Temiz (drums, percussion)

Mongezi Feza: Free jam (2xCD, Ayler records aylCD-048/049, 1972'de kayda alındı ama, 2004'te yayınlandı)
Büyütmek için T ıklay ın

Okay Temiz & Johnny Dyani (Albüm, Sonet Productions LP)
(Yonca Plak tarafından 5013 Seri Nosu ile 1976 yılında yeniden basıldı.)
Büyütmek için T ıklay ın
1- Idyogwans
2- Feelings
3- Traditional South African Songs
4- Görans Söder

Nils Sandstroem: The painter (Albüm, Emi Odeon 062-34659)

Bengt-Arne Wallin: Wallin/Wallin (Albüm, Dux 6368002)

Gunnar “Siljabloo” Nilson: Flickan med den bruna hyn/Det kaenns skoent, det kaenns bra. (7’’ Single, Odeon E006-34609)

1973
Salih Baysal: The Myth (Albüm, Sonet SNTF 739)

Bjoern Jayson Lindh: Sissel (Albüm, Metronome MLP 15506)

Bernt Rosengren: Notes from underground. (2xLP Albüm, EMI-Harvest 34958/9 - EMI-Harvest 1364622)

Bo Nilsson: Drei Szenen/Fatumeh. (Albüm, Phono Suecia PS 33)

Bo Nilsson: A Spirit’s Whisper. (3xCD Albüm, Phono Suecia PSCD)

Tony Scott-Manteca (Albüm, Sonet SLP 2548/SLP 2543?)

1974
Live at Fregatten (Maffy Falay & Sevda Albümü, Sonet LP SNTF 665 İsveç / Kent LP STX 87020 Türkiye)
(Stockholm Jazz Festivali sırasında Fregatten Restaurant’ta 26 Ağustos 1973’te kaydedildi. Maffy Fallay ismi plağa Kent Plak tarafından Muvaffak Falay olarak basılmış)
Büyütmek için T ıklay ın Büyütmek için T ıklay ın Büyütmek için T ıklay ın
Side 1:
1- Taksim - 10:15
2- Kaynaşma - 04:33
3- Ya Mustafa - 05:42
4- Oyun Havası - 1:45
Side 2:
1- Köçekçe - 03:28
2- Veresiye vere vere - 01:04
3- Nerede Bulmalı - 01:38
4- Balkan - 07:17
5- Arabamın Atları - 01:38
6- Yeşil Fener - 01:13
7- Karşılama - 01:15
8- Announcement - 01:35
Maffy Falay (trumpet, piano), Salih Baysal (violin), Bernt Rosengren (tenor saxophone, taragot), Tommy Koverhult (tenor saxophone, soprano saxophone), Björn Alke (bass), Okay Temiz (drums), Peter Smoliansky (darbuka), Lars Werner (MC)

Bjoern Jayson Lindh: Boogie Woogie (sonradan “Second Carneval” adıyla)(Albüm, Metronome MLP 15.547)

Okay Temiz: Turkish folk jazz (Albüm, Sonet SNTF 668 - Kent STX)

Lars Gullin: Bluesport (LP Albüm, EMI-Harvest 1364612, yeniden basım: Odeon/EMI, İsveç,1992)
Büyütmek için T ıklay ın
1- Pontus - 06:11
2- Mazurka - 07:42
3- Bluesport - 06:57
4- Omericano - 11:36
5- Holy Grail - 04:23
6- Motorcykeln - 05:24
7- S.H.T. - 06:26
8- Omericano, take 2 - 04:27
9- Mazurka - 07:42
Lars Gullin (baritone saxophone, piano), Björn Alke (bass), Jan Bergman (electric bass), Rune Carlsson (drums), Maffy Falay (trumpet & flugelhorn), Lennart Jansson (alto saxophone), Ahmadu Jarr (congas), Gunnar Lindqvist (flute), Amedeo Nicoletti (electric guitar), Fredrik Norén (drums), Bernt Rosengren (tenor saxophone), Lars Sjösten (piano), Bertil Strandberg (trombone), Lennart Aberg (soprano saxophone) and Okay Temiz (percussions) (Şarkı 7, 8 ve 9 orijinal LP’de bulunmamaktadır.)

(İsveç Türk caz grubu Oriental Wind’i kurar)

1975
Büyütmek için T ıklay ın Büyütmek için T ıklay ın Büyütmek için T ıklay ın Dokuz Sekiz / Denizaltı Rüzgarları (45’lik, Yonca 76)

1976
Okay Temiz & Johnny Dyani (Albüm, Yonca Plak 5013)
Büyütmek için T ıklay ın Büyütmek için T ıklay ın
1- Idyogwans
2- Feelings
3- Traditional South African Songs
4- Görans Söder

1977
Okay Temiz & Oriental Wind (TV Ara Müziği) (Albüm, Sonet SNTF 737 / Kent LP STX 87003)
Büyütmek için T ıklay ın Büyütmek için T ıklay ın
1- Tamara - Delihoron
2- Fidayda
3- Les Noto
4- Dere Geliyor Dere
5- Sarı Kız

Lennart Aberg: Partial solar eclipse (Albüm, JAPO 60023)

Bernt Rosengren Big Band: First moves (Albüm, EMI 062-35428)

Nannie Porres: Kärlekens ögon (Albüm, EMI 062-35449)

1978
Oriental Wind: Live in der Balver Höhle (Albüm, JG Records JG 044)
Büyütmek için T ıklay ın

Björn Jayson Lindh: Bike voyage II (Albüm, Sonet SLP-2619)(Sonradan "A Day at the Surface" adıyla: Sonet SNTF 833 / Vanguard VSD 79434)

1979
Chila Chila - Okay Temiz & Oriental Wind (Albüm, Sonet Productions LP 809)
Büyütmek için T ıklay ın
1- Chila - Chila (4/4)
2- Kabasar Zeybeği (9/4)
3- Estergon Kalesi (9/8)
4- Kabak Tatlısı (9/8)
5- Julu Kara Nayni (4/4)
6- Çökertme (4/4)
Okay Temiz (drums, percussion), Tuna Ötenel (alto saxophone), Bobo Stensson (piano, ghatam), Lennart Aberg (tenor and soprano saxophone, flute), Thomas Östergren (bass)

Zikir (Aka Gündüz Kutbay ile birlikte) (LP Albüm, Sun Records (F) SEB11005)
Büyütmek için T ıklay ın Büyütmek için T ıklay ın
(1981 yılında Kent -STX 100102-2- tarafından kaset ve 1989 yılında LP olarak yeniden basıldı. 1998 yılında Ada Müzik tarafından CD&MC olarak -Ada Müzik 500765- yeniden basıldı.)
1- Muş
2- Kabak (Tatlısı)
3- Ege
4- Suzinak Semai
5- Zikir
6- Çay Elinden
Okay Temiz (drums, berimbau, talking drum, cuica, log drum, congas, bamboo flute, gong, mouth harp, cow bells), Akagündüz Kutbay (ney), Tuna Ötenel (piano, alto saxophone, bass), Doudou Gouirand (alto and soprano saxophone), Thomas Ostergren (b)

Oriental Wind: Zikir (Albüm, Sun Records SEB 11005, Fransa - Melodi Plakları 1138, Türkiye - Paddle Wheel K28P 6011, Japonya)

Oriental Wind: Mus/Kabak. (7’’ Single, Sun Records SEB 33-005 , Fransa)

Hans Calderas: Ziggidim (Albüm, Calderas Music production HCLP-101)

1980
Drummer Of Two Worlds (1975/1980) (Albüm, Finnadar Records 58186)
(Aynı yıl Melodi Plak tarafından 1216 Seri No. ile yayınlandı.)
Büyütmek için T ıklay ın

1- East Breeze (Denizaltı Rüzgarları) 4:36
2- Penguin 3:54
3- Galaxy 9 5:56
4- Şavşat Barı 2:42
5- Repercussions 4:40
6- Drummer Of Two Worlds 5:06
7- Şipsi 4:30
8- Ocean Roller 3:44
9- Fantasia Drive 6:48

Okay Temiz (percussions), Ziyaettin Aytekin (ney, zurna, sipsi) - tracks 4, 6 & 7, Arif Sağ (saz) - track 1, Akay Temiz (kalibas, drums, bongos) - tracks 1, 2 & 7, Atilla Özdemiroğlu (synthesizer) - track 1

1981
Okay Temiz & Oriental Wind - Bazaar (LP Albüm, Sonet Productions, SNTF 864)
(1981’de Stockholm’da kaydedildi.)
Büyütmek için T ıklay ın
1- Pazarda Bal Var
2- Şavşat Barı
3- Karşılama
4- Bitlis
5- East Trip
6- Köçekçe
7- Daldalan
8- Kadıoğlu Zeybeği
Okay Temiz (drums, congas, darbuka, thavil log drum, Indian tuned sticks), Bobo Stenson (piano, ghatam), Bronislav Suchanek (bass), Janne Schaffer (electric guitar), Bjorn Jason Lindh (synthesizer)

Zikir (Aka Gündüz Kutbay ile birlikte) (LP Albüm, Kent 100102-2 İstanbul, Sun Records Europe)
Büyütmek için T ıklay ın
(1989 yılında LP olarak ve 1991 yılında Kent -STX 100102-2- tarafından kaset olarak yeniden basıldı. 1998 yılında Ada Müzik tarafından CD&MC -Ada Müzik 500765- olarak yeniden basıldı.)
1- Suzinak Semai 4:11
2- Muş 5:15
3- Kabak Tatlısı 3:03
4- Zikir 7:52
5- Çay Elinden 6:22
6- Demek İstiyorum Ki...(Ferah Feza) 2:34
7- Ege 3:47
8- Dolunay 7:27

Okay Temiz (drums, berimbau, talking drum, cuica, log drum, congas, bamboo flute, gong, mouth harp, cow bells ), Aka Gündüz Kutbay (ney), Tuna Ötenel (piano, alto saxophone, bass), Doudou Gouirand (alto and soprano saxophone), Onno Tunç (bass guitar)

Okay Temiz & Oriental Wind - Live In Bremen (Albüm, JA&RO 007; EFA 08-4107, Almanya)

1982
Okay Temiz - Live in Bremen, 1982 (Albüm, JA & RO (G)007, (İsveç) 08-4107)
Kayıt: “Packhaus Theater”, Bremen, 28 Ekim 1981
1- Batum
2- Tamzara
3- Kabak
4- East Trip

Open-Air Arbon Live 1982 (Albüm, Delta Records 8355-001, İsviçre)
(Öteki müzikçilerle paylaşılan bu iki 2 disklik albümde Oriental Wind’den bir parça bulunur.)

1983
Okay Temiz & Oriental Wind - Life Road (Albüm, JA&RO 013, JARO 4113-2, EFA 08-4113, Almanya)
(Kayıt: Stockholm, Haziran 1983, 1993'te yeniden basıldı)
Büyütmek için T ıklay ın
1- Griot Song 6:25
2- Azeri 3:05
3- Gide Gide 7:00
4- Veli Ağa 3:37
5- Ababa 5:03
6- Hungarian Gypsy Song 3:41
7- Dergah Sirto 5:11
8- Life Road 6:43

Okay Temiz (drums, gopi jantra, talking drum, berimbau, cowbell (made by Okay), kalimbas, congas, finger bells, tuned sticks), Lennart Aberg (tenor& soprano sax, alto flute, flute), Harald Svensson (synthesizer (Rhodes Croma), Mats Alsberg (electric bass), Teddy Walter (electric bass (1.), acoustic bass (2.)

1984
Okay Temiz & Saffet Gündeğer (Albüm, Organic Music OM 5, Urspar İsveç)
(1-6 Stockholm’da Music Workshop Studio’da 30 Mart 1983’te, 7-9 ise 18 Mart 1983’te Lund’ta kaydedildi. 2001 yılında -Atlas Müzik 8 691044 150121, Türkiye- Okay Temiz Klasikleri 1 adı altında farklı sıralamayla yeniden basıldı.)
1- I Find You In The Meadow (trad. arr. by OT)
2- Ud Taksimi (SG)
3- Romen (OT)
4- Silifke (SG)
5- The Bottles (trad, arr. by OT)
6- Midnight Sun (SG&OT)
7- Jumpin’ 1 (SG&OT)
8- Jumpin’ 2 (SG&OT)
9- Kabak Ağa (OT)
Saffet Gündeğer (violin, clarinet, oud), Okay Temiz (darbuka, berimbau, synthesizer, percussion)

1984
Okay Temiz & Karnataka College Of Percussion - Sankirna (Albüm, Sonet Productions LP SNTF 930)
1- Sankirna
2- Bahagga
3- Bitlis
4- Aurun
5- Fidayda
6- High Fly

Percussion Summit (Albüm, Moers Music 02056)

1985
Atilla Engin Group: Memories (Albüm, Danish Music Production DMLP 506, Danimarka)

Atilla Engin Group: Marmaris love (Albüm, Danish Music Production DMLP 510, Danimarka)

1986
Lennart Aberg: Green prints (1985/86) (Albüm, Caprice CAP 1276)
Çoğu İskandinav müzisyenler, Aberg (Saxaphones, flute), Temiz (percussion)

Tayfun Erdem: Ararat. The border crossing (Albüm, EMI F 669.660, Almanya - Yeni adıyla “Ağrı Dağı Efsanesi” Kalan CD 298, Türkiye)

1987
Tayfun, Agri Dagi Efsanesi / Legend of Mt. Ararat, Caz ve Destan (Tayfun Erdem Albüm, 1986, released in Turkey in 1987
(Tayfun Erdem, Berlin’den bir Türk müzisyendir. Bu kayıtlar Türk Yazarı Yaşar Kemal’in bir romanına dayanmaktadır. Tüm beste ve aranjmanlar Tayfun Erdem tarafından yapılmıştır. Bu kayıt Almanca ve Türkçe bir giriş (üvertür) ve 6 parçadan oluşmaktadır.)
1- Overture, Text : Yashar Kemal, in Turkish 12:24
2- Dervişlerin ve sofilerin köz üstünde dansettikleridir... 06:02
3- Demirci Hüso 02:33
4- Ağrıdağın Öfkelendiğidir 04:43
5- Ağrıdağın yamacında, gündogumuyla birlikte toplanan atesperestlerin ellerini açaraktan dua ettikleridir... 04:16
6- Gülbahar-Gülen Kiz...(Almanca) 03:02
7- Gülbaharla Ahmedin buluştuklarıdır... 05:59
Okay Temiz ve Lennart Aberg: Oriental Wind, Talip Özkan (Fransa’da yaşıyor. Türk Halk Müziği öğrencisi ve icracı: lute saz)

Lennart Aberg (soprano saxsafon), Süleyman Erguner (ney), Hans Hartman (bass), Okay Temiz (percussions, drums), Tayfun (synthesizer, piano, vocals), Topo Gioia (percussions), Talip Özkan (cura saz), Meral Taygun & Hürdem Gürel (story tellers)

1988
Okay Temiz In Europe (Kaset Albüm, Yankı Müzik Yapım YMC 138, Türkiye)
(''Life Road'' ve Saffet Gündeğer ile olan çalışmalarından parçaların derlemesi, icralar: Lennart Aberg ve Sevenson ile birlikte)
1- Cargah Sirto
2- Gide Gide
3- Veli Ağa
4- Life Road
5- Çayırda Buldum Seni
6- Griot Song
7- Azeri
8- Romen
9- Ababa

1989
Dance For Peace / Locust (7’’ ve 12’’ Single Albüm, Ton Son Ton SONL10)

Derviş (Kaset Albüm, Yankı Müzik Yapım YMC 156, Türkiye)
(“Silver Hand”, Ton Son Ton/Sonet SNTCD 1020, Vasco Da Gama VDFCD-8003 İsveç- adıyla İsveç’de basıldı. 1998 yılında Ada Müzik tarafından -Derviş, “Dervish Service”, Ada Müzik 500772, Türkiye- adıyla yeniden basıldı.)
1- The Vulture
2- Va Va Va
3- After Peace
4- Silver Hand
5- Dance For Peace
6- Dervish Service
7- Confuced Harmony
8- Locust

Misket (Albüm, Sonet Productions SNTCD 1031, Vasco Da Gama VDFCD-8002, İsveç)
(Ekim 1989’da Marmara VAPP Stüdyolarında kaydedildi.)
(“Transparent Dervish” ismiyle de yayınlandı.)
Büyütmek için T ıklay ın Büyütmek için T ıklay ın
1- Kiba Song
2- Don't Leave
3- Misket
4- Saydam Dervish
5- Milestones
6- Viza
7- Afri-Cara
8- Crazy Arabic
Okay Temiz (drums, percussion, synthesizer), Cengiz Özdemir (synthesizer), İsmail Soyberg (electric bass guitar), Fuat Türkeman (ney), Erdem Sökmen (electric guitar), Zeki Adsız (saz), Lennart Aberg (tenor & soprano saxophones, flute), Kiba Temiz & Fatmaeid (vocals)

Şenem Diyici Sextet: Takalar (Şenem Diyici Albüm, La Lichere CD LLL 17 - Kalan CD 186, Türkiye)

Okay Temiz/Sylvain Kassap - İstanbul'da Eylül (Albüm, La Lichere CD LLL 67)
Büyütmek için T ıklay ın
PRODUIT PAR P. TANDIN A INSTANBUL EN SEPTEMBRE 89, OKAY TEMIZ Batterie, percussions • SYLVAIN KASSAP Saxophones soprano et sopranino, clarinettes • LENNART ÅBERG Saxophones ténor et soprano, flûte • NEDIM NALBANTOGLU Violon • ALAIN BLESING Guitares • YVES ROUSSEAU Contrebasse)

Okay Temiz Ensemble Fıs Fıs Tziganes (Albüm, La Lichere CD LLL 107)
Büyütmek için T ıklay ın
1- Fıs Fıs
2- Ağrı Dağı
3- Orient
4- Bom Bili Bili
5- Zeybek
6- Hicaz Dolap
7- Komşu
8- Rast
9- Gaziantep Çiftetellisi
10-Şoför
11-Ramze
12-Mari
13-Yıldız

Wutu-Wupatu (Albüm, Ano Kato Records rei 2002, Yunanistan)
Büyütmek için T ıklay ın
1. Aridea cooking (Charles Mingus, guest: Okay Temiz- traditional - Wutu Wupatu) 10:54
2. Valse (K. Vomvolos) 03:05
3. Floros' Blues (Fl. Floridis) 05:27
4. Yedi kule (Vosporinos - Wutu Wupatu) 07:24
5. It’s all the same / B-Blues (A. Bakirtzsis, M. Siganidis, Fl. Floridis) 07:45
6. Filoptohos (M. Siganidis) 05:29
7. Chalkidiki (Traditional - Wutu Wupatu) 07:27
8. Doxombvs (K. Vomvolos) 03:51
9. Christmas Carrol (guest: Okay Temiz, Traditional Thrace - Wutu Wupatu) 04:14

Sezen Aksu Söylüyor (Sezen Aksu Albümü, Fono Müzik, İstanbul)

1990
Okay Temiz’s Magnetic Band: Magnet dance (Albüm, Vasco Da Gama VDFCD-8000, İsveç)

1991
Okay Temiz Ensemble, Magnetic Dance (Kaset Albüm, Bayar Müzik Üretim 125)
(“Okay Temiz Band”, Ercan Moroğlu 123, Almanya)
(İstanbul Gelişim Stüdyolarında 28 Ekim 1990'da kaydedildi)
Büyütmek için T ıklay ın Büyütmek için T ıklay ın
1- Aslan Mustafa
2- Romen
3- Hicaz
4- Da Da
5- Karlı Dağlar
6- Makedonya
7- Kırmızı
8- Gaziantep Çiftetellisi
9- Fıs Fıs
10-Orient
11-Mani
Ergün Şenlendirici (trumpet), Hasan Gırnatacı (clarinet), Kemal Tezcan (electrical saz), Nuri Lekesizgöz (kanun), Hacı Rüstem (darbuka), Akay Temiz (drums), Erkan Oğur (electrical guitar), Cengiz Özdemir (synthesizer), Okay Temiz (percussion)

Four Drummers Drumming: Electricity (Albüm, Backyard Records Riff CD-911-2, Almanya)

2’eme Rencontre Internationale De La Clarinette Populaire (Albüm, Radio Kreiz Breizh RKB K 03, Fransa)
(Diğer müzisyenlerle paylaştığı derleme albüm)

FIs FIs (Fıs Fıs Tziganes), Okay Temiz Ensemble (CD/ADD Albüm, La Lichere 337)
1. Fis Fis 4:19
2. Agri Dagi 5:17
3. Orient 5:09
4. Bom Bili Bili 2:36
5. Zeybek 3:34
6. Hicaz Dolap 3:56
7. Komsu 4:23
8. Rast 3:18
9. Ciftetelli Gaziantep 4:15
10.Sofor 3:28
11.Ramze 4:35
12.Mari 6:00
13.Yildiz 2:32

(PRODUIT PAR P. TANDIN, OKAY TEMIZ Percussions • HASSAN YARIM DUNYA Clarinette • AHMET METER Kanun • NEDIM NALBANTOGLU Violon)

1992
Green Wave (Albüm, Uzelli CD 204, Türkiye, 1992 - Blue Flame DTM 35600, 1995)
(Haziran 1992’de Marmara VAPP Stüdyolarında kaydedildi.)
Büyütmek için T ıklay ın Büyütmek için T ıklay ın
1- Red Buddha 6:00
2- Dergah 8:49
3- Big Steps 4:27
4- Zikir 2:37
5- Blossom 3:11
6- Bu Neden 4:10
7- Green Wave 4:38
8- For Yunus 6:36
9- Resa 3:23
10-Hazar 4:29

Hakan Alvan (ney), Ergun Şenlendirici (trumpet), Cengiz Özdemir (synth), Mustafa Topaloğlu (vocals, “Bu Neden” only), Martin Spencer (special effects), Okay Temiz (percussions)

1993
Magnetic Band (Albüm, Finlandiya’da gerçekleştirdi)

Magnetic Band (CD Albüm, Yunanistan)

1994
Don Cherry: Dona Nostra (Don Cherry Albümü, ECM 1448)
Büyütmek için T ıklay ın
1. In Memoriam - 07:51
2. Fort Cherry - 06:37
3. Arrows - 05:20
4. M'Bizo - 08:43
5. Race Face - 04:25
6. Prayer - 04:55
7. What Reason Could I Give - 03:47
8. Vienna - 05:26
9. Ahayu-Da - 09:14
(Don Cherry: trumpet, Lennart Aberg: tenor/soprano saxophone, alto flute, Bobo Stenson: piano, Anders Jormin: bass, Anders Kjellberg: drums, Okay Temiz: percussion)
1994
Okay Temiz/Sylvain Kassap (Albüm, La Lichere)

Okay Temiz: Magnet dance (Albüm, TipToe/Enja TIP-888819-2, Almanya)

1995
Okay Temiz: Fishmarket (1992-1994) (Albüm, Uzelli CD 210, Almanya)
(3, 5, 11-13 Finlandiya’da Kasım 1994’te kaydedildi. Diğerleri İstanbul Marmara VAPP Stüdyolarında 1992 yılında Martin Spencer tarafından kaydedildi.)
Büyütmek için T ıklay ın
1. Düm Düm Tek 4:44
2. Nightmare 2:58
3. Ozone Hole 3:16
4. Zig Zag 4:15
5. Tic Tac 3:56
6. Hopscotch 3:46
7. Fishmarket 6:48
8. Düm Düme 4:41
9. Koca Arap 2:34
10.Horsetail 5:00
11.İkili 3:36
12.Under Rainbow 3:21
13.Last Breath 4:56
14.The Last 4:23

Okay Temiz (percussions, synthesizer, bamboo flute, berimbau, cuica), Fahir Atakoğlu (synthesizer), Atilla Özdemiroğlu (bamboo flute,, synthesizer bass), Ali Oytam (flute), Ahmet Özden (zurna), Ergün Şenlendirici (trumpet, davul), Mennan Kisingeri (acoustic & electric guitar)

Green Wave (CD Albüm, Blue Flame DTM 35600)
Büyütmek için T ıklay ın
1- Red Buddha (Beste: O.Temiz)
2- Dergah
3- Big Steps
4- Zikir
5- Blossom
6- Bu Meden
7- Green Wave
8- For Yunus
9- Resa
10-Hazar

Magnet Dance - Okay Temiz & Magnetic Band (MC&CD Albüm, Tip Toe, 1995, Almanya)
(14 Haziran 1994 yılındaki Almanya Karlsruhe şehrinde Tollhaus’daki SWF Jazz Session isimli canlı performansın kaydıdır.)
1- Muş Muş, Mış Mış 7:04
2- Ayıraş 6:59
3- Komşu 5:41
4- Din Din Dina 5:26
5- Gülhane 8:53
6- Ezmar 8:38
7- Namor 4:30
8- İzimrik 6:41
9- Gelen Eşme 7:20
Okay Temiz (percussion, conga, berimbau, talking drums, cow bells, darbuka, cuica), Hasan Gırnatacı (clarinet), Ergün Şenlendirici (trumpet), Ahmet Özden (zurna), Hacı Rüstem Çemberli (darbuka), Patrick Lax (drums)

Okay Temiz & Magnetic Band in Finland (CD Albüm, Ano Kato Records rei 2004, Yunanistan)
(Finlandiya Vaasa kentinde Martin Kantola Studio’da 13 Mayıs ve 17 Mayıs 1995’ta kaydedildi)
(“Magnetic Orient” adıyla JARO 4244-2)
(2001 yılında Ada Müzik tarafından yeniden basıldı.)
Büyütmek için T ıklay ın
1- Teke Zorlatması 4:57
2- Çökertme 3:35
3- Sarı Kız 5:20
4- Kürd Ali 5:44
5- Kemalpaşa Çiftetellisi 6:43
6- Aydın Zeybeği 7:52
7- Semah 6:37
8- Gayda 8:14
9- Misket 7:00
10-Merkeze 5:10
11-Karşılama 8:26
12-Kim O? Tomi 5:02

Okay Temiz (drums, talking drums, cuica, timbales, congas, darbuka, tablas, synth.), Hüsnü Şenlendirici (clarinet, bass, ud), Ergün Şenlendirici (trumpet), Nuri Lekesizgoz (kanun), Anders Wastergard (drums - track #5)

1996
Okay Temiz & Karnataka College Of Percussion, Mishram (Kaset Albüm, Raks Müzik 4055, Türkiye)
(Ada Müzik tarafından başka parçalarda eklenerek 2001 yılında yeniden basıldı.)
1- Daapa
2- Panchamukhi 1
3- Panchamukhi 2
4- Mishram
5- Blue Eleven
Okay Temiz (percussions), R.A. Mani (vocals), T.A.S. Mani (mridangam), Mike Nielson (guitar), Ronan Guilfoyle (abg), Ramesh Shotham (perc., thavil)

Karşılama (Albüm, Ada Müzik)
Büyütmek için T ıklay ın
1. Kobra - Cobra 3:33
2. Dere Geliyor Dere - Running river 2:42
3. Çanakkale İçinde - In Çanakkale 4:26
4. Bu Gala Taşlı Gala - This Gala stony gala 5:51
5. Aydın Zeybeği - Aydin dance 3:05
6. Ada Çiftetellisi - Island Çiftetelli 5:03
7. Kazibem - My Kazibe 2:38
8. Süleyman Ağa - Mr. Suleyman 4:37
9. Kütahya’nın Pınarları - Kütahya’s fountain 6:00
10.Ergün’e - To Ergün 7:24
11.Koca Arap - Huge Black 2:12
12.Karşılama - Meeting 6:24

Tri Leta Druge Godbe, II 1994-1996 CDG - 002

1997
Yildiz Ibrahimova: Balkanatolia (Albüm, Raks Müzik 006790, Türkiye)1998
Zikir (Albüm, Ada Müzik)
Büyütmek için T ıklay ın
 
1. Suzinak Semai (Aksak Semai) 04:11
2. Muş 05:15
3. Kabak Tatlısı 03:03
4. Zikir 07:52
5. Çay Elinden 06:22
6. Demek İstiyorum Ki (Ferahfe) 03:34
7. Ege 03:47
8. Dolunay (Fall Moon) 07:27

Dervish (Dervish Service) (Albüm, Ada Müzik)
Büyütmek için T ıklay ın
 
1. The Vulture 07:00
2. Va Va Va Va 04:03
3. After Peace 05:10
4. Confuced Harmony 03:58
5. Locust 05:49
6. Dervish Service 08:54
7. Silver Hand 02:50
8. Zumba 04:48
9. Dance for Peace 04:40

Black Sea Project (CD&MC Albüm, General Publications Company, S.A. Production, Yunanistan, Lyra ML 0660)
Büyütmek için T ıklay ın
(İstanbul'da Cemal Reşit Rey Konser Salonunda 26 Ekim 1966'da canlı kaydedilmiş ve Atina'da Studio 19'da remaster edilerek ilk kez 1998'de albüm olarak yayınlanmıştır.)
1. Horum Istanbul Zurab Gagnidze -Gürcistan 11:28
2. Paramashivam Smile Alexander Alexandrov -Rusya 13:49
3. Tekez Zortlatmasi Okay Temiz -Turkey 11:34
4. Folk Song Nariman Umerov -Ukrayna 06:23
5. Moving Waggon Floros Floridis -Yunanistan 12:57

Okay Temiz & Group Zourna: Karşılama (Albüm, Ada Müzik 8 692646 500789, Türkiye - JARO 4224-2)

Okay Temiz: Yaşamın ritmi (Tanıtım uzunçaları) (Albüm, Banvit, Türkiye)

Okay Temiz: Kutlama / Celebration (Tanıtım uzunçaları) (Albüm, Banvit, Türkiye)
Büyütmek için T ıklay ın
1- Celebration
2- Dream
3- 7 Steps
4- Makedonia Meeting
5- Orient Reggae
6- Dream
7- Dallama
8- Orient Perfume
9- Göçmen Oyunu
10-Fat Arab
11-Huzur

Audio Fact: Black spot (Albüm, Kalan CD 103, Türkiye)

Embryo: Istanbul/Casablanca. (2xCD Albüm, Indigo 8536-2)

Gjallarhorn: Ranarop. Call of the sea witch (Albüm, Elektra/Asylum 19627)

1999
Green Wave (Albüm, Uzelli)
Büyütmek için T ıklay ın Büyütmek için T ıklay ın
 
1. Red Buddha 05:52
2. Dergah 08:02
3. Big Steps 04:18
4. Zikir 02:27
5. Blossom 03:06
6. Bu Meden 04:02
7. Green Wave 04:31
8. For Yunus 06:31
9. Resa 03:14
10.Hazar 04:27

Okay Temiz & The Zurna Project - Karşılama (Albüm, Jaro Records)
Büyütmek için T ıklay ın
1- Kobra - Cobra
2- Dere Geliyor Dere - Running River
3- Çanakkale İçinde - In Canakkale
4- Bu Gala Tasli Gala - This Gala stony gala
5- Aydın Zeybeği - Aydin Dance
6- Ada Çiftetellisi - Island Ciftetelli
7- Kazibem - My Kazibe
8- Süleyman Ağa - Mr.Suleyman
9- Kütahya’nın Pınarları - Kütahya’s fountain
10-Ergün’e - To Ergun
11-Koca Arap - Huge Black
12-Karşılama - Meeting

Bobo Stenson Selected Recordings (Recordings 1971-1999) (Bobo Stenson Albümü, ECM rarum 8008)
Büyütmek için T ıklay ın
(Bobo Stenson, Anders Jormin, Jon Christensen, Jan Garbarek, Palle Danielsson, Don Cherry Charles Lloyd, Billy Hart, Tomasz Stanko, Tony Oxley, Arild Andersen, Anders Kjellberg, Okay Temiz)

2001
Floros Floridis, Nicky Skopelitis, Okay Temiz: Our Trip So Far (Albüm, MRecords 5204876 01013, Yunanistan)
(Yunanistan Selanik Magnanimus Studio’da 12-15 Eylül 2000’de kaydedildi. Piyasaya Mayıs 2001’de çıkarıldı.)
Büyütmek için T ıklay ın
1. Nar Cicegi (Temiz)
2. Pitch Black (Skopelitis)
3. The Ever Sound (Floridis, Skopelitis, Temiz)
4. Happy Elephant (Floridis)
5. Stars (Floridis, Skopelitis, Temiz)
6. Kulla Baba (Temiz)
7. Night Falls (Floridis, Skopelitis)
8. Greetings From Overseas (Floridis, Skopelitis, Temiz)
9. The Light Blue Above (Skopelitis)
10. Gringos (Floridis, Skopelitis, Temiz)

Okay Temiz Klasikleri 1 (Albüm, Atlas Müzik)
Büyütmek için T ıklay ın
1. Çayırda Buldum Seni (I Find You In The Meadow) 4:32
2. Romen 3:18
3. Silifke'nin Yoğurdu 1:20
4. Şişeler (The Bottles) 4:49
5. Gece Güneşi (Midnight Sun) 4:58
6. Bayburt'un Dağlarında 4:58
7. Anadolu Çeşitleme 1 (Jumpin 1) 8:10
8. Anadolu Çeşitleme 2 (Jumpin 2) 7:46
9. Kabak Ağa 5:02
10.Ud Taksim (Saffet Gündeğer) 2:03
Karnataka (Albüm, Ada Müzik)
Büyütmek için T ıklay ın
 
1. Blue Eleven 06:25
2. Daapa 06:01
3. Fidayda 10:16
4. High Fly 06:11
5. Mishram 06:59
6. Mani 02:56
7. Panchamukhi - 1/2 10:02
8. Fidayda 04:11

Magnetic Band (Albüm, Ada Müzik)
Büyütmek için T ıklay ın
 
1. Tekez Zortlatması 04:53
2. Çökertme 03:32
3. Sarı Kız 05:17
4. Kürd Ali 05:04
5. Kemalpaşa Çiftetelli 06:04
6. Aydın Zeybeği 07:05
7. Semah 06:34
8. Gayda 08:01
9. Misket 06:57
10.Merkeze 05:06
11.Karşılama 08:23
12.Kim O? Tomi 05:02

Black Sea Art Project (Albüm, Ada Müzik)
(Orijinali Yunanistan versiyonu Black Sea Project’ten farklı parçaları içeriyor.)

Büyütmek için T ıklay ın Büyütmek için T ıklay ın
1. Three Friends 06:26
2. Moving Wagon Floros Floridis -Yunanistan 12:58
3. Rodop Dağları 11:17
4. Folk Song Nariman Umerov -Ukrayna 09:49
5. Tekez Zortlatması Okay Temiz -Turkey 02:11

2002
Angelite: Balkan Passions (Albüm, JARO 4234-2)

Darbukas & Zournas (CD&MC Albüm, Ada Müzik 8 692646 501946)
Büyütmek için T ıklay ın

1. Kobra 05:27
2. Kütahya'nın Pınarları 03:47
3. Kanzurka 04:11
4. Suat'a 04:03
5. Sekiz Buka 03:44
6. 9 Steps 08:42
7. Basamak 02:58

Mehteran (CD&MC Albüm, Ada Müzik 8 692646 501953)
Büyütmek için T ıklay ın
1. Karşılama 00:38
2. Rast Peşrevi 01:35
3. Eski Ordu Marşı 02:25
4. Barbaros Marşı 03:39
5. Anayurt Şarkısı 04:16
6. Kadıoğlu Zeybeği 03:48
7. Tamara 08:49
8. Genç Osman 02:39
9. Estergon Kalesi 06:25
10.Kutlama / Okay Temiz 08:36
11.Ceddin Deden 02:23
12.Gülbank ve Hücum Marşı 05:51

Kuzeyden Güneye Yansımalar “Senfoni” (Okay Temiz & İzmir Devlet Senfoni Orkestrası) (Albüm, Ada Müzik 8 692646 501977)
Büyütmek için T ıklay ın Büyütmek için T ıklay ın Büyütmek için T ıklay ın
1. Aksakal 06:33
2. 63. Paralel 08:16
3. Orient-2 05:31
4. Huzur 07:01
5. Kosova 09:22
6. Aurora Bolaris (Kuzey Işık Oyunu) 08:15
7. Kilometre Taşı 07:32
8. Tomi 10:31
9. Yaşamın Ritmi 07:59

Okay Temiz ve Ritim Atölyesi (CD&MC Albüm, Ada Müzik 8 692646 502127)
Büyütmek için T ıklay ın
1. Gin Gi Gi 4:59
2. Su Yatağı 4:22
3. Samba 5:31
4. Dergah 4:48
5. Dei-Gei 5:30
6. Su 5:43
7. Mızrak 6:29
8. 13 Steps 2:06
9. Ateş 5:02
10.Sallama 5:36
11.Tim Tim 6:46
12.Frogg Dreams 5:10
13.Salty Nuts 4:37
14.Together 6:37

2003
Drummer of Many Worlds (N. Scott Robinson Albüm, Percussive Notes 41, no. 4 (Ağustos 2003): 28-30, 32-34.)
Büyütmek için T ıklay ın

2004
Mongezi Feza: Free jam - Mongezi Feza w/ Bernt Rosengren Quartet (Mongezi Feza Albüm, Ayler Records)
(Mongezi Feza, Bernt Rosengren, Tommy Koverhult, Torbjörn Hultcrantz, Leif Wennerström, Okay Temiz)
Büyütmek için T ıklay ın
1- Theme Of The Day I
2- Group Notes I
3- Group Notes II /
4- Theme Of The Day II
5- Moong’s Research I
6- Group Notes III
7- Moong’s Research II
8- Moong’s Research III
9- Moong’s Research III
10-Group Notes IV

2005
Turkish Obsession (Karma Albüm, Jaro Records)
Büyütmek için T ıklay ın
1- Neva Ceng-i Harbi - part2 (Sarband) 01:49
2- Kobra (Okan Temiz) 03:34
3- Una Marika de Ruda / Wedding Song (Sarband) 07:52
4- Hicaz İIahi (Sarband) 06:09
5- Nikriz Peşrev (Sarband) 05:34
6- Suzinak-Semai (Okan Temiz) 04:17
7- Psalm 6 (Sarband) 05:27
8- Dervish Service Reggae (Okan Temiz) 08:56
9- Rondo alla Turca (1) (Sarband) 02:19
10-Ya Rabbi (Sarband) 07:16

2006
Celebration & Kutlama (CD&MC Albüm, Ada Müzik)
Büyütmek için T ıklay ın
1. Celebration (Kutlama) 05:08
2. Dream 02:43
3- 7 Steps 04:34
4. Makedonia Meeting 07:23
5. Orient Reggae 5:16
6. Dream 03:19
7. Dallama 04:24
8. Tımı Tım 04:25
9. Orient Perfume 04:50
10.Göçmen Oyunu 04:57
11.Fat Arab 04:29
12.Kaşıkçı 04:26
13.Huzur 06:06

2007
Yihhuu (Albüm, Ada Müzik, 15/26.03.2007)
Büyütmek için T ıklay ın Büyütmek için T ıklay ın
1. Padampa (Okay Temiz) - 02:52
2. Fasvi (Yamar Thiam) - 03:17
3. Boru 1 (Okay Temiz) - 05:38
4. Gym (Okay Temiz) - 06:36
5. Boru 2 (Okay Temiz) - 04:28
6. Yihhuu (Okay Temiz) - 03:44
7. Sufi Dream (Okay Temiz) - 07:57
8. Lebu (Yamar Thiam) - 02:23
9. Landspace (Okay Temiz) - 02:52
10.Duri (Okay Temiz) - 05:09
11.Never Ending (Tom Camidge) - 05:22


2009
High Fly (Etnik Enstrümental Albüm, Ada Müzik, 04.08.2009)
Büyütmek için T ıklay ın Büyütmek için T ıklay ın
1- Ak Baba (The Vulture) (Beste: Okay Temiz)
2- Dervich Service (Beste: Okay Temiz)
3- Kutlama (Celebration) (Beste: Okay Temiz)
4- Kulta Baba (Sevgili Baba) (Beste: Okay Temiz)
5- 7 Steps (Yedi Basamak) (Beste: Okay Temiz)
6- Kim O Tomi? (Who Is Tomi) (Beste: Okay Temiz)
7- Çökertme (Beste: Anonim)
8- Fat Arab (Şişman Arap) (Beste: Okay Temiz)
9- High Fly (Yüksek Uçuş) (Beste: Okay Temiz)
10-Fidayda (Beste: Anonim)
11-Tomi (Beste: Okay Temiz)
12-Afrikanza (Beste: Okay Temiz)


2010
Magnetic Dance (CD Albüm + Kitap, Bayar Müzik, 08.03.2010 [YENİ BASIM])
(“Okay Temiz Band”, Ercan Moroğlu. İstanbul Gelişim Stüdyolarında 28 Ekim 1990’da kaydedildi. 1990’da Bayar Müzik tarafından çıkarılan albümün CD + kitap olarak yeniden basımıdır.)


Magnetic Dance (CD Albüm + Kitap, Bayar Müzik, 27.07/ 02.08.2010 [YENİ BASIM])
(“Okay Temiz Band”, Ercan Moroğlu. İstanbul Gelişim Stüdyolarında 28 Ekim 1990’da kaydedildi. 1990’da ve Mart 2010’da Bayar Müzik tarafından çıkarılan albümün CD + Kitap olarak 1 şarkı değişikliğiyle yeniden basımıdır.)

1- Aslan Mustafa
2- Romen
3- Hicaz
4- Da Da
5- Karlı Dağlar
6- Sarıya
7- Makedonya
8- Kırmızı
9- Gaziantep Çiftetellisi
10-Fıs Fıs


Online CD Sipariş / Satış Noktaları:
www.esenshop.com
www.dr.com.tr
www.idefix.com
www.hepsiburada.com
www.opus3a.com
www.amazon.com (ABD)
www.tikla24.de (Almanya)

2011
Yaşamın Ritmi (Enstrümantal Albüm, Anadolu Müzik, 19.09.2011)

1- Yaşamın Ritmi
2- Kotiranta
3- Nar Çiçeği
4- Gezinti Klarinet
5- Tomi’ye
6- Ateş Oyunu
7- Gezinti Kanun
8- Aurora Borealis
9- Pembe Bacı
10-63 N.Lat

Kapat

Şarkılardan örnekleri FlashPlayerde Dinle!


Online CD Sipariş / Satış Noktaları:
www.esenshop.com
www.dr.com.tr
www.idefix.com
www.hepsiburada.com
www.kitapsec.com
store.unkapani.digital
www.zihni.com
www.amazon.com (ABD)
www.tikla24.de (Almanya)
www.turkkitap.de (Almanya)
Dijital Satış Noktaları:
itunes.apple.com/tr
www.deezer.com
open.spotify.com
www.napster.com
www.qobuz.com

Afacan Sound System - SAYK2 (Toplama / Derleme Albüm, 11.11.2011)

1. Intro - Istanbul’dan Sesler
2. Okay Temiz & Johnny Dyani - Elhamdullah Marimba
3. Mustafa Ozkent - Zeytinyagli
4. Erkut Tackin - Yeryuzu Cenneti
5. Ritm 68 Orkestrasi - Tatli Bir Ask Hikayesi
6. Zumrut - Bir Sevenin Sarkisi
7. Senay - Benim Olursan
8. Ipucu Beslisi - Hop Otur Hop Kalk
9. Lili Ivanova - Nisan Sarkisi
10.Fikret Kizilok - Askin Olmadigi Yerde
11.Erkut Tackin - Erkek Olana
12.Figen Han - Pisi Pisi
13.Zumrut - Yanimdaki Golgen
14.Yaz Gunesi - Yeni Bir Dunya
15.Alpay - Yekte
16.Baris Manco - Aglama Degmez Hayat
17.Zumrut - Ne Zormus Unutmak
18.The Bosphorus Sound Orchestra - Leyla’s Dream
19.Outro - Cuneyt Arkin

2017
Zikir ([LP=Longplay] Plak Albüm, Ada Müzik, 13.02.2017)
(1989 yılında LP olarak ve 1991 yılında Kent -STX 100102-2- tarafından kaset olarak, 1998 yılında Ada Müzik tarafından CD&MC -Ada Müzik 500765- olarak yeniden basıldı.)

A Yüzü:
1. Suzinak Semai - 04:11
2. Muş - 05:15
3. Kabak Tatlısı - 03:03
4. Zikir - 07:52
B Yüzü:
1. Çay Elinden - 06:22
2. Demek İstiyorum ki - 02:34
3. Ege - 03:47
4. Dolunay - 07:27

Online Plak Satış Noktaları:
www.esenshop.com
www.dr.com.tr
www.idefix.com
www.pandamuzik.com
www.opus3a.com
www.goldplak.com

2018
Derviş ([LP=Longplay] Plak Albüm, Ada Müzik, 05.04.2018)

A Yüzü:
1- The Vulture
2- Va Va Va Va
3- After Peace
4- Confused Harmony
5- Silver Hand
B Yüzü:
1- Dervish Service
2- Zumba
3- Locust
4- Dance For Peace

Online Plak Satış Noktaları:
www.esenshop.com
www.dr.com.tr
www.idefix.com
www.pandamuzik.com
www.opus3a.com
www.goldplak.com
store.unkapani.digital
www.zihni.com
www.ozhizo.com
www.rainbow45records.com
www.plakveben.com

2022
Pohjantahti & Oriental Wind (Albüm, Global Music Centre, 03.03.2022)

1- Avşar Ovası - 04:11
2- Eftalya - 08:14
3- Gemi geliyor - 03:59
4- Dçrt beygir - 05:02
5- Çabuk çabuk - 02:37
6- Ali kyselee - 04:20
7- Kadıoğlu zeybeği - 05:06
8- Marabout - 08:01
9- On Yedi - 03:51
10-Estergon Kalesi - 04:19
11-Bitlis melafani - 04:36

Dijital Satış Noktaları:
itunes.apple.com/tr
www.deezer.com
open.spotify.com
www.napster.com
www.qobuz.com
tidal.com (Norveç)

Okay Temiz, Oriental Wind - Live At Montreux Jazz Festival 1982 (Dijital Maxi Single, Caz Plak, 15.09.2022)

1- Surf on Nile - 07:25
2- Moon - 11:35
3- North of Map - 10:45
4- Saxophone in a Tunnel - 08:45

Kapat

Şarkılardan örnekleri sayfaya gömülü Dinle!


Dijital Satış Noktaları:
www.muud.com.tr
fizy.com (turkcellmuzik)
itunes.apple.com/tr
www.deezer.com
open.spotify.com
www.napster.com
www.qobuz.com
tidal.com (Norveç)

Okay Temiz, Oriental Wind - Live At Montreux Jazz Festival 1982 (Türkiye edisyonu PLAK Maxi Single, Caz Plak CAZLP 004, 30.09.2022 / 13.10.2022)

A Yüzü:
1- Surf on Nile - 07:26
2- Moon - 11:36
B Yüzü:
1- North of Map - 10:46
2- Saxophone in a Tunnel - 08:46(Albüm açıklaması: Türkiye edisyonu (Vinyl LP, 180 Gr)

Orijinal bant kayıtlarının yeniden remastered edildiği Türkiye baskısı, 500 adet sınırlı sayıda basılmış ve el ile numaralandırılmıştır. Ek re-mastering, İstanbul’da Mert Üçer tarafından yapılmıştır.

Tasarım direktörlüğü ve prodüksiyonu Haluk Damar ile Erinç Güzel tarafından gerçekleştirilen albüm, 180gr saf vinilden üretilmiş ve selafonlu, 400gr Bristol karton kapaklı olarak sadece Türkiye’de satışa sunulmuştur.

Türk cazına global perspektiften bakabilecek en yetkin müzisyenlerden birisi olan Okay Temiz’in (Don Cherry, Dexter Gordon, Clark Terry, Abdullah Ibrahim, Art Taylor) 1975 yılında kurduğu efsanevi grubu ‘Oriental Wind’ , ve grup üyeleri Bobo Stenson (Jan Garbarek – Bobo Stenson Quartet, The Charles Lloyd Quartet), Palle Danielsson (Keith Jarret, Elvin Jones, John Scofield), Lennart Åberg (Peter Erskine, Scandinavia New Jazz Group) ile 1982 yılında, dünyanın en prestijli caz festivali olan Montreux Caz Festivali’nde sahnelediği performansı, 40. yılında ilk defa, Türkiye’nin en global plak şirketi Caz Plak ve Montreux Jazz Festival işbirliği ile plak formatında yayınlanıyor.

Okay Temiz’s Oriental Wind - Live at Montreux Jazz Festival 1982 plağı, Japonya’da 500 adet, Avrupa’da 1000 adet ve Türkiye’de 500 adet olmak üzere her bölgeye özel tasarlanmış, el ile numaralandırılmış üç farklı sınırlı edisyon şeklinde tüm dünyada eş zamanlı yayınlanıyor.

Montreux Caz Festivali performansının 40.yılına özel olarak hazırlanan ve plağın yayınlanan üç edisyonunun da içinde yer aldığı özel kutu seti de el ile numaralandırılmış 100 adetle sınırlı olarak koleksiyonerler ile buluşuyor.)


Online PLAK Sipariş / Satış Noktaları:
www.esenshop.com
www.dr.com.tr
www.idefix.com
www.hepsiburada.com
www.opus3a.com
www.zihni.com
www.rainbow45records.com
www.zuhalmuzik.com
gereksizseyler.com
www.plakkitap.com
www.goldplak.com
cazplak.com

Okay Temiz, Oriental Wind - Live At Montreux Jazz Festival 1982 (Avrupa edisyonu PLAK Maxi Single, Caz Plak, 13.10.2022)

A Yüzü:
1- Surf on Nile - 07:26
2- Moon - 11:36
B Yüzü:
1- North of Map - 10:46
2- Saxophone in a Tunnel - 08:46

Online PLAK Sipariş / Satış Noktaları:
www.opus3a.com

Okay Temiz, Oriental Wind - Live At Montreux Jazz Festival 1982 (Box Set PLAK 100 Adet 3×LP Maxi Single, Caz Plak, 15.10.2022)

LP 1 : Türkiye Edisyonu
A Yüzü:
1- Surf on Nile
2- Moon
B Yüzü:
1- North of Map
2- Saxophone in a Tunnel
LP 2 : Avrupa Edisyonu
A Yüzü:
1- Surf on Nile
2- Moon
B Yüzü:
1- North of Map
2- Saxophone in a Tunnel
LP 3 : Japonya Edisyonu
A Yüzü:
1- Surf on Nile
2- Moon
B Yüzü:
1- North of Map
2- Saxophone in a Tunnel

Online PLAK Sipariş / Satış Noktaları:
www.opus3a.com
cazplak.com

Okay Temiz, Oriental Wind - Live At Montreux Jazz Festival 1982 (3×LP Special Edition PLAKMaxi Single , Caz Plak, 04.11.2022)

A Yüzü:
1- Surf on Nile - 07:25
2- Moon - 11:35
B Yüzü:
1- North of Map - 10:45
2- Saxophone in a Tunnel - 08:45

Online PLAK Sipariş / Satış Noktaları:
www.opus3a.com
cazplak.com

Maharet / Ferhat Ferat (Albüm, DMC, 23.12.2022)

1- Maharet / Okay Temiz & Huri Aliefendioğlu & Ferhat Ferat - 09:11
2- Azer / Okay Temiz & Huri Aliefendioğlu & Ferhat Ferat - 10:47
3- Onno / Okay Temiz & Ferhat Ferat - 06:30
4- Deh / Ferhat Ferat - 05:43
5- Symbol / Ferhat Ferat - 08:14
6- Kelemeneje / Yalçın Hasan Çebi - 06:15
7- Zartaboz / Ferhat Ferat - 05:28

Dijital Satış Noktaları:
fizy.com (turkcellmuzik)
itunes.apple.com/tr
www.deezer.com
open.spotify.com
www.napster.com
www.qobuz.com
tidal.com (Norveç)
Resmi Web Site Adresi:
www.okaytemiz.com
Resmi Facebook Sayfa Adresi:
www.facebook.com/pages/Okay-Temiz
Resmi MySpace Adresi:
www.myspace.com/okaytemiz
LastFM Adresi:
www.lastfm.com.tr/music/Okay+Temiz
Wikipedia Adresi:
tr.wikipedia.org/wiki/Okay_Temiz

YUKARI | TOP | OBEN

Geri Dön

Sanatçılar (Biyografi ve Diskografileri)

Telif Hakkı © Gönderen: Turkpopmuzik.net - (8495 okuma)

Artists ©

Anasayfa | Top 10 Müzik Listesi | Müzik / Magazin Haberleri | Kronoloji | En Son Çıkan Albümler| Sanatçılar | Yarışmalar | Etkinlik Takvimi | S.S.S.

Sitede kullanılan materyallerin büyük bölümü genel kullanıma sunulmuş internet sitelerinden temin edilmiş olup burada yayınlanmasından herhangi bir ticari amaç güdülmemektedir. Bunlar üzerinde hak iddia ediyor ve telif talebinde bulunuyorsanız, siteden çıkarılması veya link verilmesi için lütfen bizimle bağlantı kurunuz.
[Detayları için BURAYA tıklayınız] turkpopmuzik@gmail.com
PHP-Nuke Copyright © 2004-2006 by Francisco Burzi. Bu bir free software programı olup GPL lisansıyla kullanılmaktadır. Sitemiz, PHP-Nuke v.7.6'dan geliştirilerek PHP 5.3.x versiyonlarına uyarlanmış SEO uyumlu RavenNuke (v.2.5) ile desteklenmektedir..
Hosted By  webhoster.ag