Hoş Geldin Sevgili Konuk!    [ Müzikli Gezintiler Dileğimizle ...] 07.12.2023

Türk Pop Müzik Ana Menü 
Anasayfa
Giriş (Site Planı)
Editörün Notu
Kronolojik Gezinti
Sanatçılar
(Biyo & Diskografileri)
Top 10 Müzik
Listeleri
En Son (Sitemize)
Kaydedilen Sanatçılar
En Son Albümler
En Son Çıkan Klipler
Kolektif, Karma veya
Derleme Albümler 
Müzik Yarışmaları  
Eurovision Türkiye
Müzik Etkinlikleri
Basından Müzik Haberleri
Kısa Pop Tarihi ve Müzik
Terimleri Sözlüğü
Tarihte Müzik Olayları
KARAOKE VİDEOLAR
DİĞER VİDEOLAR
Hazır Şarkı Listeleri
Flashplayer Şarkı Listeleri
Top 10'lar :
Kronoloji (Yıllar)

Sanatçılar

Hazır Playlistler

Müzik Yarışmaları
  Altın Mikrofon (Yıllar)

Müzik Yarışmaları
  Milliyet Liselerarası Müzik
  Yarışmaları (Yıllar)

Müzik Yarışmaları
  Altın Güvercin Müzik
  Yarışmaları (Yıllar)

Eurovision (Yıllar)

Diğer
DİĞER LİNKLERİMİZ 
Dünya Müzik Listeleri
(Kronolojik)
Beatles Türk
Beatles Haberleri

Kronoloji
1926 - 1959
1960
1961
1962
1963
1964
1965
1966
1967
1968
1969
1970 ve sonrası

Şarkıları (Kronolojik)
1957 - 1961
1962
1963
1964
1965
1966
1967
1968
1969
1970 ve Sonrası

Şarkıları (Alfabetik)
A - B
C - D - E
F - G - H
I -J
M - N - O
P - R - S
T - Z

Diskografi (Karaoke)
İngiltere Albümleri
Diğer Albümleri

Film (& Soundtrack Albümleri)   
A Hard Day’s Night
Help!
Magical Mistery Tour
Yellow Submarine
Let It Be

45'likleri (Singles)

EP (Extended Play)'leri

(Givenaway) Diğer
müzisyen ve gruplar
için yaptıkları besteleri

YARDIM 
S.S.S
© by Turkpopmuzik.net

   Sitede Ara
   Sosyal Paylaşım

2020 sonuna kadarki beğenmeler: 432

Beğen

   Kim Online
Şu an sitede, 302 ziyaretçi ve 0 üye bulunuyor.

   Ziyaretçi Bilgileri
Hoşgeldin, Misafir
Şu An Bağlı:
Ziyaretçi: 302
Üye: 0
Toplam: 302

   Sitemizi Destekleyin!
Sitemizi desteklemek için Görüşlerinizi bize iletin!

   Bizi Önerin!
Bizi Arkadaşlarınıza, Dostlarınıza Önermek için buraya tıklayın!

   Sayfa Hit Toplamı
Şu ana kadar
sayfa izlenimi aldık. Başlangıç:
2005

   Site Bilgileri
Sunucu TrafiğiSunucu Trafiği
  • Toplam: 140,172,387
  • Bugün: 10,031
Sunucu BilgileriSunucu Bilgileri
  • Dec 07, 2023
  • 09:03 am CET
 

TÜRK POP MÜZiK.NET - Sanatçılar (Biyografi ve Diskografileri)
Rüçhan Çamay
Bookmark and Share
    Geri Dön   (4736 okuma)

Sanatçı: Rüçhan Çamay
RÜÇHAN ÇAMAY
Rüçhan Çamay
1931 yılında İstanbul'da doğan Rüçhan Çamay, Naim Dilmener'in aşağıda bir alıntısı verilen yazısında 5 diva sanatçıdan biri olarak bahsedilmektedir.

''5 diva: Ayten Alpman, Rüçhan Çamay, Tülay German, Ayferi ve Gönül Turgut... Caz'a gönül vermiş, hep caz söylemek istemiş ama Türkçe şarkı talebinin artması üzerine Türk Popu'na bir giriş yaparak temelini atmış, harcını karmış beş emsalsiz isim, beş öncü. O sıralarda düşündüğü tek şey caz söylemektir. Caz dışında hiçbir müzik türü Rüçhan Çamay'a bir şey ifade etmez... Tıpkı Ayten Alpman gibi. Hem sesi, tekniği, hem de güzelliği ile özellikle 50'lilerin ikinci yarısında büyük bir star haline gelmiştir. Başta Radyo Dünyası Büyütmek için T ıklay ın ve Radyo Haftası Büyütmek için T ıklay ın olmak üzere, çoğu dergi ve gazete, sanatçıyı kapak yapmaktan, çarşaf çarşaf röportajlarını basmaktan bıkmaz, usanmaz. Çamay'ın ünlü film yapımcısı Turgut Demirağ ile yaptığı herkesi kıskandıran evliliğin ve sonrasında süren ihtişamlı yaşamın elbette bunda etkisi vardır ama asıl neden Rüçhan Çamay'ın en iyi caz şarkıcılarımızdan biri olmasıdır. Çamay da, Ayten Alpman gibi, patlayan Türkçe şarkı dalgası konusunda aynı şeyleri düşünür: "Aman benden uzak olsun da..." Ama bir noktadan sonra bulaşmak durumunda kalacaktır o da. Caz çalınan - söylenen yerler giderek boşalacak ve herkes Türkçe söylenen yerleri doldurmaya başlayacaktır.'' (NOT: Naim Dilmener yazısından alıntıdır: Yazının tümünü okumak için BURAYA tıklayınız!)

1947 yılında Ruşa(n) adıyla kimi klüplerde şarkı söyleyen ve Fransa'dan geldiği söylenen bayan jazz şarkıcısı Rüçhan Çamay'dan başkası değildi. Bu arada aynı yıl çevrilen Cahide Sonku, Oya Şensev, İ.Galip Arcan, Hüseyin Kemal Gürmen ve Kani Kıpçak'ın başrollerini oynadığı Kani Kıpçak yönetmenliğindeki 'Yuvamı Yıkamazsın' isimli sinema filminde rol da almıştı. Rüçhan Çamay, 1951-53 arasında oldukça aktif bir biçimde müzik dünyasına girecek ve hatta Amerika Birleşik Devletleri’nde bile konserler verecekti.

Onunla hakkında bir nostalji haberde müziğe başlamasıyla ilgili röportaj ve kendi ağzından bunun öyküsünün anlatıldığı yazı şöyle başlar:

''Yıl 1947... 2 Dünya Savaşı biteli iki yıl olmuş. O zamanlar daha kızı Melike Demirağ’ın şimdiki yaşında Rüçhan Çamay, Fransız Vedeti Rüşan adıyla ilk kez Taksimdeki bir gazinoda sahneye çıkıyor.''

1966 yılındaki ikinci ''ALTIN MİKROFON'' yarışmasında ilk elemeler Kervansaray'da yapılmaktadır. Aralarında Zeki Müren ve Rüçhan Çamay'ın da bulunduğu 46 kişilik ön jüri, dokuz saat fasılasız devam eden müsabaka sonunda yedi orkestranın finale kaldığını açıklar.

1967 yılında ilki gerçekleştirilen Milliyet Liselerarası Müzik Yarışması'nın ilk jüri heyetinde Dario Moreno, Ayla Dikmen, Bedri Koraman, Erkin Koray ile birlikte Rüçhan Çamay da yer alıyordu.

Yukarıda sözünü ettiğimiz nostalji haber, Sanatçının 1968 ve sonraki yıları hakkında aşağıdaki gibi devam eder:

''Yıl 1968 ... 27 Mayıs devrimi yapılalı sekiz yıl olmuş. O zamanlar Türkiye'de pek çok kişinin varlığından bile habersiz olduğu Eurovision Yarışmasına ilk kez Rüçhan Çamay katılıyor. 1968 yılı aynı zamanda Rüçhan Çamay’ın “Gölgen Yeter Bana” adlı ilk Türkçe sözlü plağı çıkıyor.

Yıl 1976 .. Para durmadan devalüe edilirken Rüçhan Çamay “Para Para Parraaa” ile zirveye çıkıyor. Türk popunun "diva"larından Rüçhan Çamay ve tıpkı "Ninni" gibi bir dönem TRT'nin yasaklı şarkılar listesinde yer almış, ancak güncelliğini bugün dahi yitirmemiş "Para Parra Parrra".

.. Ve yıl 1977 .. 1947 yılında müziğe başlayan Rüçhan Çamay’ın otuzuncu sanat yılı.

TEŞEKKÜR EDERİM DEMESEYDİM.

30. Sanat yılını şatafatlı koktyl yerine ilk söylediği şarkı olan “My Heart Belongs To Dady” adlı şarkıyı plak yaparak kutlayacak olan Çamay , değil de “Fransız Vedeti Ruşan” olduğu yıllara....

“O yıllar gazino ve kulüplerde, Türk şarkıcılarına iş vermiyorlar. Nadir olarak bir tek rahmetli Sevinç Tevs iş bulabiliyor. Bir dost toplantısında iyi şarkı söylediğimi gören Greguar adlı bir organizatör beni “Fransız Vedeti Rüşan” adıyla sahneye çıkarıyor. Çoğunluk turist gruplarının geldiği gazinoda hep yabancı şarkılar söylediğim için kimse işin farkında olmuyor.Bir gece gerçekten çok alkış alıyor ve tekrar tekrar sahneye çağrılıyorum.şte ne oluyorsa o gece oluyor.Seyircilerin alkışlarına “Çok Teşekkür ederim” diye cevap verince tabii hemen beni vedelikten alıp dans orkestrası şarkıcısı yapıyorlar.”

İKİNCİ DORUK NOKTASI

Himalaya dağlarının zirvesine ulaşıp zafer bayrağını dikebilmek için yıllarca uğraşan dağcılar örneği aradan yirmibir yıl geçiyor ve Rüçhan Çamay doruk noktasına ikinci kez varıyor.

“Avrupalıların yıllardır katıldıkları Eurovision Yarışmasının varlığı bile bilinmiyor ülkemizde .İlk kez Türkiye adına ben katılıyorum o yarışmaya. Aynı yıl yabancı şarkılara paydos deyip , “Gölgen Yeter Bana “ adlı ilk plağımı , daha doğrusu ilk Türkçe sözlü plağımı yapıyorum .Televizyon denilen olaya bizde o zamanlar herkes “sihirli kutu” diye bakıyor.Daha doğrusu bakamıyor, sadece söz ediyor.Ben önce CBS ‘in Amerika, daha sonra da Avrupa televizyonundan sonra ekrana çıkıyorum.Eurovisiondan sonra ülkemin adını bu kez de televizyon yoluyla duyuruyorum.

YAŞLANDIK AMA ÖLMEDİK

Rüçhan Çamay durup durup birde patlayan bir bomba görünümünde .Geçtiğimiz yıl büyük çıkış yapan “Para Parra Parraaa” adlı plağı bunun en son örneği... Şimdilerde yıl 1977 .. Otuzuncu sanat yılına giren Rüçhan Çamay acaba neler yapacak ? Durup durup yeniden ve aniden patlayacak mı ?

“1977 bir bakıma benim için yenilik ve çıkışlarla dolu bir yıl olacak. Ben şarkıcıyım, futbolcu değil .Onun için yaşımın ilerlemiş olması şarkı söylemem arasında bir bağlantı yok.Önce otuz yılın örneklerini yansıtacak olan dört dörtlük bir lon-play yapacağım. ”Para Parra Parrrra” dan sonra gene para ile ilgili bir 452lik hazırlıyorum. Sözlerini Ülkü Aker’in yazdığı ve Selmi Andak’ın bestelediği plağın adı “Gönlüm Çok Zengin” olacak Otuz yılın hesabını böyle veriyor, ya da otuz yılın anılarını böyle anlatıyor Rüçhan Çamay... Bundan sonrası için ise pek konuşmak istemiyor.Gerekçesi de şöyle: “ Geçmişimi anlattım, bırakın da geleceğimi önümüzdeki günler ve yapacağım plaklar göstersin.” (Alıntı: Nostalji haber-MichelShow)


1980 yılının başlarında (Nisan ayında) Şarkıcı Rüçhan Çamay'ın yaşamının, Leyla Sayar'la birlikte Belgrad ormanlarına fidye koparılmak amacıyla kaçırılması ve 25 saat sonra kurtarılmalarıyla değiştiği söylenir.

Ağustos 1981'de Rüçhan Çamay, bir jübile ile sahnelere veda etti.

Kronoloji-Diskografi:
1947
Jazz (Caz) (Ruşa veya Ruşan sahne adıyla klüplerde şarkı (caz) söylemektedir.)

1951-52
Jazz (Caz) (Ruşa(n)'ın ünlendiği yıllar)

1953
Jazz (Caz) (Ruşa(n)) (ABD'de konser verir)

1968
Rüzgarlı Bir Akşam Üstü / Gölgen Yeter Bana (Aranj.Orij.: Le Petit Chien-Patricia Carli) (45’lik-Durul Gence 5 ile, Regal Plak 5010)

İncinen Hatıralar (Aranj.Orij.: Les Histoires D'Amour-Patricia Carli) / O Adam (45’lik-Durul Gence 5 ile, Regal Plak 5028)

Büyütmek için T ıklay ın Babam Gibi (Aranj.Orij.: Summer Wine-Nancy Sinatra) / Yaşanmaz Aynı Evde (Rüçhan Çamay ile) (Aranj.Orij.: Something Stupid-Nancy & Frank Sinatra) (Tanju Okan ve Durul Gence 5lisi ile) (45’lik, Regal 5033)

Fecri Ebcioğlu Sunar: Aşk Hikayeleri (Fecri Ebcioğlu LP Albümü, Regal Plak LP)
(Rüçhan Çamay bu albümde İncinen Hatıralar ve Yaşanmaz Aynı Evde ile yeralıyor.)

Durul Gence 5 ile Yıldızları Ziyaret (LP Albüm, Regal Plak LP 702)
Büyütmek için T ıklay ın
(Durul Gence 5'in kırkbeşliklerinde eşlik ettiği Alpay, Rüçhan Çamay, Gönül Yazar, Tanju Okan ve Ajda Pekkan eserlerinden derlenen bir albüm.)
A Yüzü:
3. Gölgen Yeter Bana (Rüçhan Çamay)
5. Babam Gibi (Rüçhan Çamay & Tanju Okan)
B Yüzü:
3. Yaşanmaz Aynı Evde (Rüçhan Çamay & Tanju Okan)

1972
Sevelim Sevilelim / Sizi (45’lik, Diskotür Plak 5064)

1974
Tanrım İnsaf Et / Lililoy (45’lik, Evren Plak 97)

1975
Büyütmek için T ıklay ın Büyütmek için T ıklay ın Para Parra Parrra / Çocukluğum (45’lik, Hop Plak 502)

1976
PARA PARRA PARRRA (Hit olduğu yıl, Ayrıca Cici Kızlar tarafından da yorumlanmış. Yıllar sonra da Çamay’ın kızı Melike Demirağ bir kez daha yorumladı.)

Büyütmek için T ıklay ın Büyütmek için T ıklay ın Ne Haber / Yavaş Yavaş (45’lik, Hop Plak 508)

1977
Büyütmek için T ıklay ın Büyütmek için T ıklay ın Televizyon / Daha Dur (45’lik, Hop Plak 517)

Büyütmek için T ıklay ın Gönlüm Çok Zengin / Sorma Gitsin (45’lik, İstanbul Plak 9322)

1978
Büyütmek için T ıklay ın Yeter / Sevgiden On Almalıyız (45’lik, İstanbul Plak 9325)

2005
Bir Zamanlar - En İyileriyle / Karma Türkçe Pop / Orjinal Plak Kayıtları (Derleme CD&MC Albüm, Ossi Müzik Türkiye/Sony BMG, Haziran 2005)
Büyütmek için T ıklay ın
12-Para Parra Parrra! - Rüçhan Çamay (1975-Söz ve Müzik: Şanar Yurdatapan)
YUKARI | TOP | OBEN


Geri Dön

Sanatçılar (Biyografi ve Diskografileri)

Telif Hakkı © Gönderen: Turkpopmuzik.net - (4736 okuma)


Sitede kullanılan materyallerin büyük bölümü genel kullanıma sunulmuş internet sitelerinden temin edilmiş olup burada yayınlanmasından herhangi bir ticari amaç güdülmemektedir. Bunlar üzerinde hak iddia ediyor ve telif talebinde bulunuyorsanız, siteden çıkarılması veya link verilmesi için lütfen bizimle bağlantı kurunuz.
[Detayları için BURAYA tıklayınız] turkpopmuzik@gmail.com
PHP-Nuke Copyright © 2004-2006 by Francisco Burzi. Bu bir free software programı olup GPL lisansıyla kullanılmaktadır. Sitemiz, PHP-Nuke v.7.6'dan geliştirilerek PHP 5.3.x versiyonlarına uyarlanmış SEO uyumlu RavenNuke (v.2.5) ile desteklenmektedir..
Hosted By  webhoster.ag